Místo splněných přání

The Place

Miesto splnených túžob

Drama / Mysteriózní / Fantasy

Itálie, 2017, 105 min

Pokud pravidelně navštěvujete kavárnu či bistro, zbystřete, pokud zde náhodou pravidelně nepotkáváte morouse s účetní knihou v ruce. Pokud ano, tak za ním zajděte se zlatou rybkou a něco si přejte. Morous vaše přání naškrábe do účetní knihy a současně Vám zadá úkol - třeba zabít manželku čerstvou makrelou. Pokud neseženete čerstvou makrelu, tak jste v kelu a můžete jen doufat, že Vás ten morous vyslechne a zadá jiný úkol - třebas vysadit kávovník v sibiřské tajze. Hodně štěstí! 87%(6.1.2019)

Paolo Genovese mě před rokem vyřídil inteligentní konverzačkou Naprostí Cizinci a letos se mu to povedlo znova a jsem absolutně odrovnán genialitou režiséra, který opět jen pomocí jednoho místa a pár herců dokáže natočit film, který je inteligentní, napínavý,zvratovitý, skvěle zahraný a šokující zároveň. Tentokrát se film odehrává v restauraci, kde sedí tajemný muž s knihou ochotný plnit lidem přání, ovšem každé přání má svou daň a je potřeba spáchat něco většinou nekalého. Hezky ukázano, že lidská touha dokáže způsobit věci, které by normálně člověk neudělal. Některé úkoly jsou hodně drsné a líbilo se mi, že všichni lidé jsou vzájemně propojení a propletení. Hrají zde stejní herci jako v Naprostích Cizincích, což beru také za velkou výhodu a byť se o úkolech jen mluví pořád to má drajv a energii. Závěrečný zvrat je opět trošku na divákově představivosti, není složité jej rozlousknout. Skvělá zábava, při které jsem se dokonce i zapotil. Jsem zvědav s čím příjde příště.Doporučuji. 90%(12.4.2018)

Dlouho jsem se takhle do filmu neponořil. V jednoduchosti je krása. I když se celý snímek odehrává jenom v jedné lokace a není v tom absolutně žádná akce, tak stejně toho má dost co nabídnout. U tohohle fakt stačí jenom poslouchat a sám si v reálu představovat jejich činy. U mě to zafungovalo až neuvěřitelně. Neuvěřitelná atmosféra, občas jsem se cítil, jako bych seděl s nimi v čele. Vážně nekecám. Všechny příběhy se poslouchaly strašně příjemně. Nejvíc se mi líbilo, že všechno krásně zapadalo do sebe, jako skládačka. Těch zvratů tam snad bylo nespočet. Možná teda kromě té jeptišky s bohem, to bylo ujetý, ale asi pro tuhle skupinu lidí pochopitelný. I přesto, že to má skoro dvě hodiny, tak to skončilo mrknutím oka. Vůbec jsem se ani na sekundu nenudil. Jediné, co bych dal jako takový mínus, tak byl závěr. Ten mi bohužel přišel neuvěřitelně uspěchaný. Prostě střih a konec. Což je docela škoda, měli to ještě o těch pár minut natáhnout. „Vy jste monstrum“ „Řekněme, že jenom krmím monstra“(1.9.2018)

Hodně mi to evokovalo mou oblíbenou knihu od Stephena Kinga - Nezbytné věci. Pan Gaunt jako nemilosrdný obchodník s lidskými dušemi mi hodně připomínal záhadného muže ztvárněného Valeriem Mastandrem. Byl tam i takový ten nádech tajemna a čehosi nadpřirozeného, kouzelného, co mám na filmech velice ráda. Co by člověk pro "své dobro" neudělal, že? Takovéto sondy do lidských charakterů mě baví, 88%.(6.12.2018)

Film postavený na dialógu jednotlivých postáv. Nemá to síce žiaden štandardný dej, no nudiť sa rozhodne nebudete. Psychológia v priamom prenose, kde v pozadí stojí jedna zo základných filozofických otázok - čo je v živote naozaj dôležité? Páčilo sa mi to široké spektrum charakterov, s ktorými tu autori narábali. Problém vidím jedine v tom, že sa tu nešlo do hĺbky a tak ma celý ten príbeh ani moc nezasiahol. Potešil, to áno, ale výrazne nenadchol. Lepší priemer. 65/100(6.5.2018)

• - Celý film se odehrává v jednom interiéru. (Stoka)