The Beach Bum

The Beach Bum

Komedie

USA / Francie / Velká Británie / Švýcarsko, 2019, 95 min

• CheGuevara

Ten film nemá nic k čemu bych se mohl vztáhnout. Všude pustoprázdno a drogový vlak vlastně jen defiluje kolem mě, aniž by o mě zavadil pohledem. Pak už jen nezúčastněné sleduji hruď Matthewa McConaugheyho a v duchu se sám sebe ptám, jak tahle vypitá a vyfetovaná troska k takto vypracovanému hrudníku přišla? Lyrika vysvalených ztkrostonanců.(6.5.2019)

Ačkoliv The Beach Bum aka Moondog žije výhradně z peněz svojí zazobaný manželky, protože z uhasínající slávy minulých umělecky plodných let nájem nezaplatíš, neschovává v sobě ani kousek snobství. Dalo by se říct, že ten film v sobě obsahuje takový drobný poselství, něco ve smyslu, že pařit se dá opravdu s každým nehledě na to, kolik má v peněžence. Moondog je vlastně takovej sjetej Jack z Titanicu, večer paří ze Snoopdogem na luxusní jachtě, ráno s bezďákama pod mostem a mezi tím se zabaví s kýmkoliv, kdo se namane po ruce. A ono se to dá vlastně aplikovat i trochu jinak, ne s každým se dá pařit, ale každý může posloužit Moondogovi jako kámoš na pařbu. Protože takhle nonstop můžou jet jen vyvolení jedinci. A jde o to, jestli to s ním chvilku vydržíte, protože na rozdíl od jinejch podobně laděnejch filmů, tady nepřichází vystřízlivění, morální poučení ani změna rytmu. Buď Moondoga a jeho explicitně vyřčenou životní filozofii přijmete anebo vás po delší době otráví, protože vlastně jen kupí průser za průserem a chová se jako retard. Jemu by to ale bylo jedno. Pokud na to přistoupíte, je to vlastně osvobozující pocit. Protože v normálním životě to vystřízlivění vždycky přijde.(12.5.2019)

I přesto, že Moondog prakticky pořádu hulí, chlastá, sjíždí lajnu a tu a tam i vojíždí skoro každou, je to vlastně podivně melancholický film. Jestli chcete vidět flákače, který to má opravdu na háku, tak pořád nikdo nemá na Big Lebowskiho. Moondog je totiž z jiného těsta. Život má být zábava, jinak se poezie prostě nedostaví, ale co dělat, když si Múzy dávají na čas a ani ty nejpodivnější eskapády moc nezabírají? Přesto za výlet za delfíny, slepého pilota s brčkem zvícím salašárské zvonice a tu melancholii jednu hvězdičku navíc. A druhá za herecké výkony. Protože i Martin Lawrence snad poprvé v životě zahrál postavu, která nebyla trapná.(4.5.2019)

Film je jízda nesmírně zábavná, nikterak však přiblblá, jak by se, podle traileru, možná mohlo zdát. Matthew to dává levou zadní, evidentně si další parádní roli užil. Mě to bavilo taky celé, kvalitní režie, scénář a vydařený je i výběr hudby. Lepší čtverka. Viděno v kině, spokojených diváků bylo hojně. Plavba z Key Westu do Miami, "delfíni" a tráva na kolečku= zaděláno na kultovní scény.(4.5.2019)

<3 Nejvíc bezstarostná pocitovka o svobodě. Bez většího smyslu děje, dá ale ucelený dojem, plyne s lehkostí improvizace, je krásná na pohled a čaruje “beach-noir” kouzlem jižní Floridy. Za mě nonstop úsměv, takže top nejen pro vyhulence, problýskne tu celá řada skvělých charakterů (Kapitán Wack a jeho delfíní tours) a všechno nese Mattova (další) dokonalá role - na kterou se podle mě ani 2x nenadřel. Něco z Moondoga a jeho životní filozofie ve mně hluboce rezonuje. *All rhyme no reason ♪♫ [Febiofest & Aero Double Feature 2019](28.3.2019)

• - Snoop Dogg při natáčení tajně vyměnil McConaugheymu rekvizitní marihuanu za svoji odrůdu. Podle McCounagheyho vyprávění pak následovalo devět hodin zábavy, během nichž prý snad ani jednou nepromluvili v angličtině. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)

• - Natáčelo se v Miami (Florida, USA). (Varan)

• - Gary Oldman odmítl hlavní roli. Ta poté byla nabídnuta Matthew McConaugheymu, který nabídku přijal. (MeanWhile)