The Beach Bum

The Beach Bum

Komedie

USA / Francie / Velká Británie / Švýcarsko, 2019, 95 min

Svět floridských marihuanových pábitelů předestřený optikou Harmonyho Korina má v sobě něco uhrančivě opulentního i výsměšně absurdního. Podobně jako ve Spring Breakers, ale ostatně i všech předchozích svých filmech nám režisér předkládá vychýlené figury a jejich světy, které lavírují na hraně reality a fantazie oněch hrdinů. Proto také The Beach Bum obsahuje až nadreálné sekvence i občasný náraz s realitou, stejně jako zde blyštivá estetika videoklipů dostává ušmudlaný a sešlý nádech obnošených hadrů a vrásčitých neupravených tváří. Na první pohled, obzvláště po formálně dravých Spring Breakers, překvapí nečekaná stylová konvenčnost Korineho novinky, tuplovaná opětovným angažováním jindy okázale formalistického Benoîta Debieho. Jenže právě ona formální usedlost dává o to víc vyznít přirozené opulentnosti a přemrštěné vnějškové stylizaci postav. Ta je ostatně natolik pestrá a excesivní, až vlastně připomíná postapoklayptické autorské vize George Millera posledních dvou Šílených Maxů. Jen tentokrát se před našimi zraky nerozprostírá vize post-civilizace, ale naopak obraz vyšinuté reality floridského Dědictví aneb Kurvahošigutntág.(4.5.2019)

I přesto, že Moondog prakticky pořádu hulí, chlastá, sjíždí lajnu a tu a tam i vojíždí skoro každou, je to vlastně podivně melancholický film. Jestli chcete vidět flákače, který to má opravdu na háku, tak pořád nikdo nemá na Big Lebowskiho. Moondog je totiž z jiného těsta. Život má být zábava, jinak se poezie prostě nedostaví, ale co dělat, když si Múzy dávají na čas a ani ty nejpodivnější eskapády moc nezabírají? Přesto za výlet za delfíny, slepého pilota s brčkem zvícím salašárské zvonice a tu melancholii jednu hvězdičku navíc. A druhá za herecké výkony. Protože i Martin Lawrence snad poprvé v životě zahrál postavu, která nebyla trapná.(4.5.2019)

Takový dospělejší “Harold and Kumar Goes to Miami and Meets Bohumil Stejskal”. Ležérně bohémský fuck-off společenským konvencím a miamskému glamouru, odehraný ve zhulenecké euforii, nepotřebující žánrové zápletky ani relistické základy. Humorem občas neftipně infantilní, s menšími ambicemi něco umělecky reflektovat (než jsme u Korineho zvyklí), ale non-stop v dobré náladě a v detailech určitě ikonický, v budoucnu nejspíš zrající jak dobré víno. Pro mě zůstane nejikoničtější scénou zhulená plavba z Key Westu do Miami na šupáckém, vtipně obrandovaném motorovém člunu!(8.4.2019)

Dan Nekonečný z Floridy. Neony, západy a východy slunce. Plechovka piva na stříbrném podnose. Kapitán Wacko, který miluje delfíny. "Panini" úprava vousů. Paranoia naopak. Poezie. "Is that all there is, is that all there is // If that's all there is my friends, then let's keep dancing // Let's break out the booze and have a ball."(28.3.2019)

Celou dobu jsem čekal na dějový zlom který Moondoga uvede reality a ta ho zasáhne silou vržené cihly. Spoiler. Ale nic ze zobrazovaného to nezvládlo. Moondog se proflákává životem, nonstop kalí a ať už se mu stane cokoliv, vystřízlivět nikdy nemusí. I s životosprávou alkoholika ve druhém stádiu jde stále od úspěchu k úspěchu. Něco jako Zeman. Tahle poznámka je vržená cihla pro ty kterým tenhle způsob života z nějakého důvodu imponuje. Přemýšlím nad poučení z filmu. Když máte talent a schopnosti, tak se prosadíte i se stabilníma dvěma promilema v žíle? Nebo je jeho nejsilnější myšlenkou závěrečné přiznání Moondogova agenta? Možná ani o žádné komplikované sdělení nejde a The Beach Bum je kinematografické vyznání svobodě a odmítnutí tradiční morálky. Pro slušný zážitek by to stačilo a jako bonus je film skvěle nasnímaný, ozvučený a McConaugheym pekelně dobře zahraný. Čím víc alkoholu u něho zkonzumujete, tím je lepší (Oko naslepo, tři piva).(19.4.2019)

• - Natáčelo se v Miami (Florida, USA). (Varan)

• - Gary Oldman odmítl hlavní roli. Ta poté byla nabídnuta Matthew McConaugheymu, který nabídku přijal. (MeanWhile)

• - Snoop Dogg při natáčení tajně vyměnil McConaugheymu rekvizitní marihuanu za svoji odrůdu. Podle McCounagheyho vyprávění pak následovalo devět hodin zábavy, během nichž prý snad ani jednou nepromluvili v angličtině. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)