Chata na prodej

(festivalový název)

Chata na predaj

Komedie / Drama

Česko, 2018, 77 min

Tvorbu Tomáše Pavlíčka mám velmi rád, proto jsem v podstatě už předem věděl, že se mi ten film bude líbit (už samotný trailer mi přišel super). Na Chatě na prodej oceňuji - kromě skvělého námětu - kvalitní scénář i obsazení (všichni herci jsou velmi dobří), úžasné lokace, a samostatnou kapitolou je delikátní soundtrack - ani jednu píseň z filmu jsem neznal a o to víc se mi líbily! Rád se na ten film časem podívám znovu (předpokládám, že za čas půjde v České televizi), protože mi jeho humor hodně sednul a protože mi u něj v kině bylo dobře, jako už dlouho ne.(5.10.2018)

Hneď na začiatok musím veci uviesť na pravú mieru. Moje hodnotenie berte trošku s rezervou. Ja ako bývalý chatár som zažíval podobné pocity ako tá, filmová rodina, takže veľa som spomínal a možno dej sa tu mihol účinkom. .... Nič na tom ale nemení, že som mal veľké očakávania, ktoré tento film u mňa nenaplnil. Možno to všetko chcelo viacej do hĺbky, pri tejto stopáži mal príbeh max. tú výhodu, že nestihol nudiť.(1.12.2018)

Mé hodnocení se pohybuje někde na pomezí tří až čtyř hvězdic. Nedotažených motivů je tady na první pohled jak stromů v lese. A mohlo by se zdát, že postavy ani nezaznamenají žádný vývoj. Konec s dědečkem je spíš symbolický s metaforou, kterou já chápal jako konečné zklidnění, stmelení celé rodiny. Nějaký konec a vývoj to tedy určitě mělo a češství a českou chatařskou atmosféru to zobrazovalo geniálně. Občas jsem si připadal jako bych tam s nimi sám byl nebo jako kdybych se díval na Hoří má panenko ze současnosti. Zajímavě zvolený soundtrack. Jana Synková byla na babičku nejlepší možnou volbou podobně jako Vávra na tátu. A Kopta sem taky sedl. Jenom škoda, několika za vlasy přetažených momentů (ohňostroj, knižní bitka) a lehce otravné Voříškové a Bárdos. Protože jinak se to podle mě povedlo a sám jsem se i několikrát zasmál. Některé hlášky možná mají šanci i zlidovět, tak uvidíme.(14.9.2018)

Spíše než typická jednotvárná česká komedie, pochmurné konverzační na psychiku hrající drama, jemuž svědčí rozmanité obsazení, které se ale pro monotónnost snímku ani nemusí snažit hrát. Prostě si představte, že vyrážíte se svéráznou a neústupnou babičkou na odlehlou chatu, seberete s sebou i ostatní členy rozmanité rodiny a během poslední strávené noci na onom srdcovém místě na vás začne doléhat sentimentální nálada, zda chcete chatu opravdu prodat. Stojí kolem vás štáb s kamerami a za chvíli z toho máte kraťoučký film Chata na prodej. I tak by mohl vzniknout a vypadal by úplně stejně jako zdejší zástupce tohoto názvu.(28.11.2018)

Pod jednoduchou zápletkou se odehrává ukázka vztahů jedné české rodinky. Odrývají se jednotlivé postavičky, se kterými buď sympatizujete více, s jinými méně. V jednoduchých dialozích si divák dokáže vybavit některého člena své rodiny a pousmát se nad jednotlivými situacemi. Začátek má raketový nástup, který vtahuje a jen jsem čekal, kam až se situace vyhrotí. Bohužel má komedie svůj vrchol v půlce filmu a postupně se kupí zbytečné scény a nasazená laťka se nijak zajímavě neposouvá do samotného závěru. Ten vyzní do ztracena, bez nějakého vyústění. Chata na prodej jako pokus o drama žánrovku mohla obstát lépe, ale i přesto patří k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie letos vyplodila.......6/10(7.8.2018)

• - Před českou premiérou v kinech proběhla premiéra na Karlovarském IFF 5. července 2018. (Varan)

• - Obsadzovanie hercov začalo prebiehať, až keď bol scenár vo finálnej fáze. Hercom tak nebol písaný priamo na telo. (classic)

• - Film měl mít původně název „Sešlost“. (Teres)