Chata na prodej

Chata na predaj

Komedie / Drama

Česko, 2018, 77 min

• Handle

Jako neříkám, že je to nekoukatelnej film, jen absolutně nechápu, co chtěl vlastně snímek sdělit. Celý to bylo naprosto odnikud nikam. Tvůrci nakousli milion scén s potenciálem, ale žádnou z nich nedotáhli do konce. Pořád jsem čekal na nějakou pointu, ale ve filmu se vše jen nakouslo a zas se rozjelo něco dalšího. Postavy navíc nejsou bůh ví jak sympatické a spousta z nich neměla pro snímek sebemenší smysl nebo byla naprosto přehnaně napsaná/zahraná. Herci se přitom více méně snaží, ale je jim to prd platný, protože kvůli divnému scénáři bohužel ani moc nemají, co hrát. Fakt nevím, jaký byl záměr tvůrců, jen vím, že to nefunguje ani jako komedie a ani jako drama. Osobně jsem čekal, že to bude alespoň prča, ale ani ten humor se nějak nedařil. 50 %(31.7.2018)

Film rozhodně patří k tomu lepšímu z české tvorby, ale mám z něj rozporuplný pocit. Jako komedie funguje, ale aby fungoval i jako drama, potřeboval by trochu delší stopáž. Film prostě vyhrotí problémy všech postav a pak náhle skončí. To by mohlo být na jednu stranu dobře, ale myslím si že tento snímek potenciál měl...(11.8.2018)

Mé hodnocení se pohybuje někde na pomezí tří až čtyř hvězdic. Nedotažených motivů je tady na první pohled jak stromů v lese. A mohlo by se zdát, že postavy ani nezaznamenají žádný vývoj. Konec s dědečkem je spíš symbolický s metaforou, kterou já chápal jako konečné zklidnění, stmelení celé rodiny. Nějaký konec a vývoj to tedy určitě mělo a češství a českou chatařskou atmosféru to zobrazovalo geniálně. Občas jsem si připadal jako bych tam s nimi sám byl nebo jako kdybych se díval na Hoří má panenko ze současnosti. Zajímavě zvolený soundtrack. Jana Synková byla na babičku nejlepší možnou volbou podobně jako Vávra na tátu. A Kopta sem taky sedl. Jenom škoda, několika za vlasy přetažených momentů (ohňostroj, knižní bitka) a lehce otravné Voříškové a Bárdos. Protože jinak se to podle mě povedlo a sám jsem se i několikrát zasmál. Některé hlášky možná mají šanci i zlidovět, tak uvidíme.(14.9.2018)

Docela mě ten film zamotal šišku. Jo, dej si ho v létě ideál v letňáku s pivkem a zasměješ se, ale ono to někdy pálí docela vostrejma ("ty žádnou rodinu nemáš"), jenže dál se jednotlivé postavy neřešej, jen vždy kousknout a jít dál a já právě nedokážu odhadout jestli to byl záměr nebo neschopnost. V každým případě konec měl být úplně jiný. Co se však povedlo na výbornou je casting. Jana Synková když spustí s tou svou hlasovou intonací, tak je člověk nasranej jak trestaneckej kýbl. Postavy ve finále docela nenápadný, ale zajímavý, jen u Terezky mě přišlo že její postava už je trošku přes čáru. Vašek Kopta výbornej, Judit krásná, Ivanka skvěle civilní a Honza Strejcovský mě nejblížší. Knížní bitka, auto dialogy luxusní. Určitě se na to chci podívat znovu, ten film není tradiční český ha ha ha jak by se mohlo zdát a za to palec nahoru, ale zatímco strejda trautemberk měl kyselo moc kyselé, já mám tenhle český film moc evropský.(25.7.2018)

[KVIFF] Jít na český film je risk. A jít na českou komedie tak padesátinásobně. Film nicméně začíná nevinně a mile. Trochu tak, že se zamýšlíte o co vlastně jde, ale záhy vám to dojde. A ve výsledku je přesně jasné jak se bude příběh dále odvíjet. Ale ne v tom nudné slova smyslu predikce. Film ukazuje českost v podstatě. Chalupářství a českou mentalitu v jednom. A Němec jim v tom sekunduje jako nevěřícný a strohý pozorovatel. Důvod, proč se mi nakonec film začal líbit byl ten, že mi přišlo, že i když to bylo trochu bláznivé, tak že by se to mohlo stát i u nás doma. Kdekoliv. Alespoň tedy asi v ČR. Nejde o nijak extrémně geniální kus, ale člověk se u něj zasměje a pobaví. Hlavně herečtí protagonisté jsou příjemní a co víc, své role zahráli skvěle. Opět tedy (spoiler) je smutné, že opět musí někdo umřít. To je teprve smutné, protože mi přijde, že není filmu, kde by někdo nemusel umřít. Také jsem moc asi nepochopil tu věc s medvědem. To by mi musel básník popřípadě vysvětlit. Ale světe div se. Oni Češi snad natočili smysluplnou a vtipnou komedii. Po asi deseti letech snad. Smutné tedy především.(8.7.2018)

• - Natáčení probíhalo v reálné chatě v Posázaví. Dále se film natáčel v Pyšelích, Hořicích v Podkrkonoší, kolem Českého Šternberka a poblíž Dobříše. (Bioscop)

• - Film měl mít původně název „Sešlost“. (Teres)

• - Před českou premiérou v kinech proběhla premiéra na Karlovarském IFF 5. července 2018. (Varan)