Chata na prodej

(festivalový název)

Chata na predaj

Komedie / Drama

Česko, 2018, 77 min

Jsem nejistý. Bylo tam několik perfektních scén. Cesta na chatu je nejen proklatě vtipná, ale i důmyslná hra příčin a následků, kde humor nepramení jen z toho, jak se někdo zatváří, ale co ze situace vyplývá pro postavy, a tak to je víceméně po celý film, tedy alespoň na úrovni vystavění jednotlivých scén (byť celý děj překvapivě moc na tak mladého režiséra hraje na nostalgický fetišismus). Mrzí mě ale, že z těch zajímavě definovaných postav, které jsem upřímně chtěl poznat, v těch vtipných situacích nakonec nic nevyplývá. Když jsem s Tomášem Pavlíčkem dělal rozhovor, sám říkal, že Chata na prodej je spíš sled vtipných scének, o kterých ví, že jen problémově drží pohromadě - překvapuje mě, s jakou nevyhnutelností to sám přijal, když ačkoliv to určitě je problém filmu, není nějak hluboce zažraný v jeho jádru a naopak mám pocit, že stačilo celkem málo, aby tomu bylo jinak. Vlastně by stačilo, aby během jedné z posledních scén, té u posedu, která má být jistě magickým okamžikem spojení celé rodiny, byl vybudován nějaký vztah postav k oné situaci, aby to náhle zjevení mělo iluzi nějaké vnitřní hodnoty - právě v ten okamžik, kdy začne hrát dojemná mystická hudba a postavy zasněně hledí, aniž bychom chápali, co pro ně ten okamžik znamená, se odhaluje prázdnota - která ale nebyla nevyhnutelná! Stačilo by o deset minut natáhnout stopáž a méně hnát (postavy jsem si tak oblíbil, že mě štvalo, v jaké zkratce se posouvají jejich emoce a jak odnikud přicházejí některé jejich zkraty - chtěl jsem s nimi trávit víc času a dopřát jim trochu prostoru "být víc opravdoví"). Když ale k tomu filmu ale přistupuju jako k mainstreamové komedii pro masy, kterou v dobrém slova smyslu rozhodně je, tak jen stěží přemýšlím o lepším z tohohle ranku posledních let. 3 a 1/2 Zaokrouhlil bych nahoru, kdybych neměl dojem, že jediný důvod, proč ten film není lepší, je ten, že si tvůrci řekli, že "takhle stačí". PS: Docela zvláštní, že film je o prodeji chaty, kterou nikdo prodat nechce, z prodeje pro skoro všechny členy rodiny pramení dokonce smutek, nikdo netvrdí, že k prodeji musí dojít (není třeba představa mizerná finanční situace), a přesto se tento prodej z nějakého důvodu odehrává. Možná to svou nesmyslností mělo být poetické, možná to mělo být obrazem nesmyslných dramat, která lidi sami sobě bezdůvodně připravují? Kdo ví...(25.7.2018)

• maverick10

A zase ta česká nekomedie. Jak se může točit žánr komedie/drama? To je jako kdybyste šli svému dědečkovi, kterého jste milovali, na humorný a zábavný pohřeb. Dnešní doba komedie je jiná a já se s tím prostě nedokážu a ani nechci smířit. Chci zpátky čisté komedie, kde nešlo o vztahy, kde byl nosný a velmi zamotaný příběh. Tohle je hrstka disociálních lidí, která řeší vztahy a která se chová naprosto nerealisticky, což samozřejmě u komedie nevadí, ale nesmí se to tvářit jako něco ze života a většina zasvěcených o tom píše, jako o realistické komedii. To je celé. Nic víc tam prostě není a vyškrabávat můžete co chcete a pokud českému divákovi stačí tak málo, pak se hrdě hlásím k dramaturgické tvorbě kmene Sentinelců, kteří se baví tím, že lukem trefují veverky.(8.12.2018)

Vlídná chalupářská balada, která střídá momenty bystrého pozorovatelství a snaživá klišé deadpan komedií. Pointy tomu občas vyletí oknem, hudba Aleše Březiny je zas tak rozpustile a nablble návodná, ale když Kačer zasedne na posed, tak si člověk uvědomí, že Chata na prodej se dokáže dotknout sentimentu rodiny a chalupaření, tragikomiky všednosti. Solidně zahrané, hezky nasnímané a jednoduše příjemné jak opéct buřta a vdechnout při tom pár kuželek. Beru.(26.7.2018)

Mé hodnocení se pohybuje někde na pomezí tří až čtyř hvězdic. Nedotažených motivů je tady na první pohled jak stromů v lese. A mohlo by se zdát, že postavy ani nezaznamenají žádný vývoj. Konec s dědečkem je spíš symbolický s metaforou, kterou já chápal jako konečné zklidnění, stmelení celé rodiny. Nějaký konec a vývoj to tedy určitě mělo a češství a českou chatařskou atmosféru to zobrazovalo geniálně. Občas jsem si připadal jako bych tam s nimi sám byl nebo jako kdybych se díval na Hoří má panenko ze současnosti. Zajímavě zvolený soundtrack. Jana Synková byla na babičku nejlepší možnou volbou podobně jako Vávra na tátu. A Kopta sem taky sedl. Jenom škoda, několika za vlasy přetažených momentů (ohňostroj, knižní bitka) a lehce otravné Voříškové a Bárdos. Protože jinak se to podle mě povedlo a sám jsem se i několikrát zasmál. Některé hlášky možná mají šanci i zlidovět, tak uvidíme.(14.9.2018)

Tvorbu Tomáše Pavlíčka mám velmi rád, proto jsem v podstatě už předem věděl, že se mi ten film bude líbit (už samotný trailer mi přišel super). Na Chatě na prodej oceňuji - kromě skvělého námětu - kvalitní scénář i obsazení (všichni herci jsou velmi dobří), úžasné lokace, a samostatnou kapitolou je delikátní soundtrack - ani jednu píseň z filmu jsem neznal a o to víc se mi líbily! Rád se na ten film časem podívám znovu (předpokládám, že za čas půjde v České televizi), protože mi jeho humor hodně sednul a protože mi u něj v kině bylo dobře, jako už dlouho ne.(5.10.2018)

• - Film měl mít původně název „Sešlost“. (Teres)

• - Režisér Tomáš Pavlíček sa nechal pri písaní scenára inšpirovať skutočnými rodinnými historkami a postavami. (classic)

• - Natáčení probíhalo v reálné chatě v Posázaví. Dále se film natáčel v Pyšelích, Hořicích v Podkrkonoší, kolem Českého Šternberka a poblíž Dobříše. (Bioscop)