Fantazie

Nadčasové veledílo z dílny Walta Disneyho je báječnou směsí zvuku a obrazu, dnes navíc ve skvělé digitální úpravě! Na disku navíc naleznete objevné kometáře a zajímavé bonusy. Zážitek z filmu Fantazie tak pro vás dostane nový rozměr a generace diváků budou mít příležitost si tento hudební skvost užít jako nikdy dřív! Bez filmu Fantazie nemůže být žádná domácí kolekce Disneyho filmů úplná. Na vlastní oči spatříte hudbu, která ožije, na vlastní uši uslyšíte obrazy, které začnou zpívat, a srdce si tuto směs bude žádat znovu a znovu! (oficiální text distributora)

Philippa

Můj jedenáctiletý syn řekl: "Krásná nuda!", no mně nezbývá než mu dát za pravdu. Přesto si myslím, že na svou dobu to bylo dílo pokrokové a skutečně ambiciozní... ()

MikO_NR_1909

Jedinečné, originálne (a to nielen v medziach WD), pôsobivé. Recept ako zhmotniť umelecký zážitok do pohyblivého obrazu v protichodnosti obmedzených možností svojej doby. Úžasné aj z pohľadu producentského rizika, keď viete, že Snehulienka a jej podobný sú overeným návodom úspechu. A naraz tu máme "rozprávača-dirigenta", Čajkovského kompozície, zmes audio-vizuálnych pocitov, nekonvenčný dej... Samozrejme, nie každý fragment vás rovnako pohltí a v súlade celku tvorí nesúlad, aj tak ide o nespochybniteľný art-brain pleasure. ()

Laxik

Fascinující filmový experiment čili Fantasia. Dvouhodinový animovaný videoklip k výběru toho nejlepšího z vážné hudby. Někdy od druhé půlky mě to dokonce i bavilo, ale je to fakt příšerně dlouhé a chce to sakra práci udržet pozornost, a to hlavně v lyrických scénách. Disneyho animátoři se vyblbli, já jsem si to vcelku užil, ale asi nejsem cílová skupina. Podruhé už se na to asi nepodívám. Sláva Stvoření světa. ()

Freemind

Animovaný výchovný koncert. Jde asi o nejriskantnější a nejoriginálnější Disneyův počin, který přístupnou formou představuje největší šlágry klasické hudby, ale přes veškerou nápaditost a pestrost to má ke genialitě dost daleko. "Fantazie" zcela jistě otevřela mnoho dveří a hlav u dalších generací tvůrců, přesto zůstává z dnešního pohledu víceméně zábavnou ilustrací, která bohužel ani zdaleka nevystihuje hloubku představovaných děl. Snaha se ale cení. ()

kaylin

Čím tenhle snímek překvapí, to je jistě stopáž, ale v první řadě je to skutečnost, že se Disney pustil do tak poměrně experimentálního projektu. V podstatě beze slov, jen v mezihrách před jednotlivými filmy, se prezentují filmové variace na klasickou hudbu. Dnes by se studio Disney do ničeho podobného nepustilo. Rozhodně škoda, protože i když to pro dnešního diváka úplně není, ta radost z animace a hudby je zde úchvatná. ()

L_O_U_S

Když jsem jako kluk chodil na ZUŠ, pouštěla nám učitelka tenhle film, když nebylo co dělat. Nikdy jsem ho ale neviděl celý. Myšák Mickey je v Dukasově Učni čaroději nezapomenutelný, některé pasáže ale mírně nudí (Svěcení jara mě příliš nebavilo). Původně jsem chtěl dát jen tři hvězdičky, ale závěrečná Ave Maria mě dostala... Podobných pokusů skloubit vážnou hudbu s obrazem by mělo být rozhodně více. A pokud možno abstraktnějších... (609., 17. II. 2011) ()

kajas

Viděli jsme všichni stejný film? Dvouhodinová nuda, obalená klasickou hudbou a na svou dobu dokonalou animací, pro mě zůstává dvouhodinovou nudou. Už nikdy víc. ()

Foma

Nadherna podivana hlavne diky hudbe a k ni nalepenym animacim, ktery jsou tak leghracni a naivni, az nas zcela prevalcujou :-). Ale v hlavni roli hudba, pan dirigent Leopold Stokowski a Philadelphia Orchestra! ()

vydumnica

Tak take nieco som doteraz este nevidela, teda aspon nie vo forme celovecerneho filmu. Je to uplne originalny napad a odvazny experiment. Muselo to stat tolko namahy tak dokonale zosuladit obraz a zvuk. Neviem si predstavit, ze by v dnesnej dobe toto deti vydrzali pozerat v kine cele dve hodiny. Nie som si presne ista pre aky vek je Fantasia urcena, ja som to dnes pozerala so svojim 4rocnym chlapcekom. Chcel film o Mickey Mouseovi, tak som mu zapla Fantasiu, ja sama som to videla az dnes prvykrat. Vedela som, ze to nie je typicky Disney film, ale myslela som si, ze ten Micky tam dostane viac priestoru. Ak by dostal viac priestoru, zaujal by aj mensie deti. Moj maly hrdina to cudujsasvete dopozeral cele s jednou prestavkou, pacili sa mu najma dinosaury, ale nakoniec plakal, ze tam nebola Minnie a ostatni Mickyho kamarati. Ja ako dospely divak, ocenujem samozrejme hudbu a aj samotnu krasnu a farebnu animaciu. Lenze z nejakeho dovodu ma to bavilo cim dalej tym menej. Najprv som bola prekvapena, potom nadsena, tie abstraktne obrazy na zaciatku boli uplne super, ale tiez sa mi velmi pacili Luskacikove farbenie listia, prechod z leta do jesene a z jesene do zimy, to bolo uzasne, nadherne, wow!!! Potom tie dinosaury ma nebavili. Tak som bola zase prekvapena pestrofarebnymi obrazmi jednorozcov a celou tou farebnou sceneriou, duha bola velmi zaujimavo urobena a prekvapili ma aj tie skoro nahe "zienky". Film bol az velmi dlhy, keby napriklad Popoluska mala dve hodiny, nevadilo by mi to, ale pri Fantasii som sa uz ku koncu mala problem sustredit. Ked hrosice a slony predvadzali balet, uz som to akosi nevnimala, uz som sa nudila a to uplne nakoniec ma uz nebavilo, aj ked Ave Mariu mam rada, ale uz mi bolo dlho. A tak vlastne ani neviem, ako mam tento umelecky pocin ohodnotit. Urcite to je umenie, urcite to je krasne, napadite, originalne, ale zial nebavila som sa od zaciatku do konca, film si nedokazal udrzat moju pozornost a nepohladil po dusi az tak ako tie Disneyovky s pribehom...70%. ()

Rocky88

Bezpochyby nejlepší Disneyovka...Žádný Lví král, nýbrž Fantasia je vrcholem studia Walta Disneye. Zde jsme svědky naprosto dokonalé souhry námětu, hudby a obrazu, který dokáže jemně pohladit divákovu duši ( chvílemi však dokáže i postrašit) . Budiž politován ten, kdo tuto hudbu neposlouchá - přichází o skvělý zážitek. ()

Crawler-D

První polovina před "pauzou" je neskutečná, plná nápadů a titulní fantazie, ukázka animovaného mistrovství. Pak ale nastoupí hrošice a satyrkové a do háje jde jak okouzlení animací, tak působivá symbióza s hudbou. Má ale cenu vydržet do konce kvůli střetu ďábla a naděje. ()

MarekT

To, že Disney si výborně rozumí s vážnou hudbou, se mi potvrdilo u krátkometrážního "The Band Concert" z r.1935. Zatímco tam to byla spíše parodie, zde je spíše naladění vážné. Dokonce si myslím, že tento film není až tak filmem, jako spíš ukázkou toho, co film umí. A umí to dobře, co Casablanca znamená pro romantický žánr, Občan Kane pro mystifikační, Vesmírná odyssea pro vědeckofantastický, Psycho pro thrillerový, Mechanický pomeranč pro psychologický, Monty Python pro komediální... takhle mohu pokračovat do nekonečna - to znamená Fantasia pro žánr animovaný. Je jeho vrcholem. Až budu jednou přehodnocovat žebříček deseti nejlepších filmů, musí být v této souvislosti zmíněno jméno Fantasia. Na filmu mě zaujalo, že představy Disneyho a moje skryté pod vážnou hudbou jsou diametrálně odlišné a takový kontrast se vidí málokdy, přesto se mi obrazová část hodně zamlouvala. Za nejlepší část považuji proměnu léta na podzim, podzimu na zimu a do toho hraje fantastický Valčík květin od Čajkovského. Moje oblíbená skladba Modrá Dunaj má velkou konkurenci. Tím mimochodem mohu přejít k definici filmu. Shledávám ho jako spojení prvků Vesmírné odyssey (vážná hudba a její užití), Nekonečného příběhu (fantazírování), surrealistických kreseb a typické disneyovské poetiky (zvířátka), zaobalené tak, aby to nepůsobilo jako něco, co jsme už viděli, ale jako něco originálního, neviděného a nezapomenutelného. Nezapomenou hlavně ti, co mají všechno mnou v předchozí větě jmenované rádi nebo se jim aspoň líbilo. Fantasia je filmem, který se dá klidně doporučit všem cílovým skupinám. Posuďte - milovníci vážné hudby ocení mj. Bacha či Schuberta, intelektuály zase zaujme odkaz na Goetha (profláknutá povídka s Mickey Mousem) či řecké báje, děti si užijí jim lahodné kýčovitosti a prosté pány stejně jako mě překvapí, že toto je jediná disneyovka, kde vidíme konkrétně u kentaurek ženské poprsí in natura. :-) Nemluvě o tom, že opravdoví fanoušci filmu budou v radostném opojení. To se u mě nepovedlo vyvolat, při shlédnutí totiž musí panovat správná atmosféra, kterou určitě není jarní slunečné odpoledne. Část Fantasie jsem ale viděl i během noci, a v tomto čase je dle mého názoru mnohem lepší. I přes to, že dávám jasných pět hvězdiček a tento film po zásluze řadím do širšího okruhu nejlepších, nemohu neopomenout jedno negativum - známý dirigent Leopold Stokowski a jeho proslovy mi zde moc neseděly. Jinak je Fantasia naprosto bezchybná a je překvapivé, že přede mnou hodnotilo jen sedmdesát uživatelů. Myslím, že by si zasloužila větší pozornost. ()

mortak

Rozhodně velkolepé a propracované dílo, které bohužel zkoumá "slepou uličku". Disney totiž k hudbě NIC nepřidává, pouze ji ilustruje, takže se nakonec z Fantasie vyklube didaktická pomůcka podobná výchovným koncertům pro základky ve filharmonii, které jsem jako malý absolvoval. To je ještě zdůrazněno vševysvětlujícím komentářem. A hlavně: chybí tu jedna podstatná složka hudby - erotika a vášeň. U Stravinského se ji podařilo obejít, ale u ilustrace Pastorální zoufale chybí a její absence nenávratně degraduje Beethovenovu hudbu. ()

tomeek

Vynikající vizuální orgie, ale zároveň nechutný barevný supersladký kýč, tak jak to umí jenom lidi od Disneyho. Viz jednorožci. Růžovější růžovou jsem jaktěživ neviděl. ()