Mandy - Kult pomsty

• Česko

(festivalový název)

Mysteriózní / Akční / Horor

USA / Velká Británie / Belgie, 2018, 121 min

Sick movie. Ale rozhodně osobitý, svůj, obrazově působivý, od člověka, který má vizi. Plný křiklavých barev, přepálených filtrů, ale zejméně v první půli (kterou tady mnozí kritizují, ale mě se líbila víc) překypující atmosférou a pozoruhodnými obrazovými nápady. Druhá půle už je jen obyčejná grindhouse řezničina, na můj vkus až příliš přímočará, jednoduchá, ale pořád si zachovává vizuální svébytnost. Pološílený Cage je castingový triumf, Riseborough má ve své zajímavé, netuctové tváři cosi magického a Roache je charismatický padouch, zároveň však až žalostně komická figurka a tohle herecky uchopit není snadné. Mandy je pozoruhodný film, není pro každého, pro mainstream už vůbec ne, ale tluče srdcem tvůrce, který není tuctový a miluje vyprávět jednoduché příběhy skrze atmosférické obrazy.(16.9.2018)

• Slarque

Dobře, film jsem sledoval od půlnoci, což můj zážitek zcela jistě ovlivnilo. Po poklidném romantickém prologu je první polovina s jakousi hippie sektou téměř k nepřežití nudná. Pak se konečně sebere Nicolas Cage, jenže pro mne už bylo pozdě. Film sice přináší souboj motorovými pilami i řadu dalších přestřelených scén, ale stejně mi z něj za pár dní zůstane v hlavě jen obrázek Nicolase Cage na záchodě s flaškou vodky. Svoji jedinou hvězdičku věnuji Jóhannu Jóhannssonovi, pro něhož tohle byla poslední hudba složená pro film (a jediná za něco stojí).(8.7.2018)

Jednoduchá revenge story pojatá jako halucinogenní psycho jízda, která pravděpodobně nemá obdoby. Snímek jak z jiného světa, s atmosférou tak pekelnou a zdrcující, že se o ní většině filmů (obzvlášť přiznaným hororům) ani nesní. A v němž psychotický Cage (se sekyrou, pro níž by každý viking vyhlásil válku všem severským bohům) je vlastně tím nejnormálnějším prvkem... Neskutečná věc, která i přes své ultra pomalé tempo nepřestává fascinovat famózní vizuální stránkou a hlavně velmi sebevědomou a suverénní realizací své jedinečné vize. Možná nikdy jsem neviděl film, jenž by v mých očích tak mistrně a okázale lavíroval na hraně geniálního umění a n-a-p-r-o-s-t-é-h-o grindhouse braku. Panos Cosmatos musí sjíždět asi hodně slušný matro. Největší mindfuck za dlouhou dobu. A taky velké díky za stylové cameo pro pozapomenutého klasika Billa Dukea (Komando, Predátor). 80 %(16.9.2018)

Pindy o tom, že se Cosmatos veze na vlně osmdesátkového retra zpopularizovaného Stranger Things, budu dělat jako, že jsem neslyšel, protože 1) Cosmatos netlačí osmdesátkový look skrz nostalgii, rekvizity atd 2) Cosmatos se přirozeně usadil v téhle retroformě dávno před tím než někoho vůbec napadlo udělat z toho hype záležitost... No nic, zpět k jádru věci.. Jestli jsem u Beyond the black rainbow tenkrát silně uvažoval nad plnou palbou, tak tentokrát musím uznat, že jsme někde cca o level níže. Cosmatos se sice pořád ukazuje jako bystrý psycholog, který přesně ví jaké barvy, zvuky a frekvence stroboskopů, ruku v ruce s metronomickou dynamikou děje, tlačí diváka do toho či onoho pocitu.. Neztratil ten specifický smysl pro humor, který tenkrát na konci Black Rainbow zanechal nejednoho diváka tápat titulkama v naprostém zmatení.. Neztratil odvahu točit si film čistě pro sebe.... Všechno je tak nějak na svém místě, ale bohužel to nepůsobí tak silně jako minule.. Na vině je asi ta revenge druhá polovina (první je naprosto brillantní psychedelická romance s náznaky blížící se temnoty) která z filmu jaksi vyfoukne napětí tím, že při postupu zespodu na vrchol zlolajné pyramidy jsou protivníci vlastně čím dál tím slabší. Sice asi chápu poetiku tohodle postupu, ale v praxi to nefunguje. Osobně jsem se po "motorkářích" začal vlastně nudit a věřím, že v tom nejsem sám.... Nakone teda asi budu muset objektivně hodnotit třema rudýma přestože čistě subjektivně to pro mě byl po delší době hodně intenzivní filmový zážitek který si rád zopakuju.... PS: Cage se zde drží (navzdory ujetému scénáři) poměrně na uzdě. Třeba jen v nedávném Mom and Dad si střihnul výrazně vyšinutější polohu. EDIT: Tak se mi to přes noc ještě rozleželo a nakonec tam asi přecejenom ještě tu čtvrtou rudou dokopnu, protože ono to nakonec fakt nějak záhadně funguje.. Je to fakt divný, teď to neumím popsat, ale ono to v hlavě jakoby časem dozraje...(17.9.2018)

• Zeck

Úděsná póza zahleděná do sebe, při které má divák chvílemi obtíže najít samotný děj. Brutálně přepálená stopáž sloužící pouze k onanii s barevnými filtry a jakémusi pokusu o kůl retro art, až člověk chvílemi proklíná tvůrce Stranger Things, že svým dětským seriálem motivovali každého druhého diletanta k jejich neoriginálnímu kopírování. Nic tak bolestivě nudného jsem dlouho neviděl, scény, dialogy a samotný způsob vyjadřování postav jsou šité na míru pro insomniaky a chvílemi jsem měl podezření, že znudit diváka do spánku byl hlavní záměr filmu. Ta strašně skromná akce, která přijde na řadu po polovině filmu (tu první s klidným svědomím přeskočte, vůbec nic se v ní nestane), je tak stupidní, že jen dokresluje tu prázdnotu, ve které se film od první minuty plácá. Vážně podaný souboj motorových pil by mě dostal do varu možná tak v patnácti, dnes se tomu nuceně zasměju, zvláště když je to natočený tak šíleně špatně. Mandy je dvouhodinové ASMR video bez pěkné youtuberky, což je jediná definice hororu, kterou splňuje. Film rozhodně není ani vzdáleně podobný projektu Grindhouse, který je zde nepochopitelně zmiňován, takže se nenechte zlákat takto mylným očekáváním. 20 %(16.9.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. ledna 2018 na Sundance FF (Salt Lake City). (Varan)

• - Název filmu se objeví až po 75 minutách. (Corpsegrinder)

• - Před oficiální premiérou proběhla česká premiéra filmu na Karlovarském IFF 1. července 2018. (Varan)