Mandy - Kult pomsty

• Kanada

• Nový Zéland

Mysteriózní / Akční / Horor

USA / Velká Británie / Belgie, 2018, 121 min

Syn slavného rejži George P. Cosmatose (Rambo II, Cobra, Cassandra crossing, Leviathan) natočil psychopaticky halucinogenní šílenou barevnou vizuální jízdu napříč různými žánry, která překvapivě celkově drží pohromadě a svojským originálním stylem jen hýří. Takhle skloubit dohromady revenge, fanatismus, okultismus, drama, romantiku, horor, akci, komiks a já nevím co vše dalšího, do takového krásně stylizovaného bizarního hávu, se jen tak nevidí. Působí to, jakoby se vše odehrávalo v nějakém snu pod látkou LSD :). Je poznat, že je Panos velkým milovníkem béčkových filmů, ve scéně, kdy se Red s Mandy dívají na film, tak jim běží tromácká brakovina Nightbeast. V jedné scéně se zase objeví kultař akčním filmů Bill Duke, známý asi nejvíce z Commanda nebo Predátora. Příběh sám o sobě je o dvojici, která žije na okraji společnosti na samotě ve svém domě, on je dřevorubec, ona prodavačka a jednoho dne se dostanou do spárů fanatické křesťanské skupiny, které šéfuje magor Jeremiah. Jenže Cage (tahle role mu bezvadně sedla) když se nasere, tak nezná bratra a se členy sekty se vypořádá po svém. Vyrobí si sekeru ve tvaru písmene F (jakoby vypadlo z loga kultovní švýcarské metalové kapely Celtic frost) a krvavá odplata může začít. Cosmatos bude určitě fanouškem metalové hudby, Mandy nosí trika s kapelami Black sabbath nebo Motley Crue a samotné logo Mandy, které se v závěru objeví, je jakoby vypadlo z názvu nějaké black nebo death metalové skupiny, trochu mě připomíná logo české bandy Kandar :). Samotná hudební stránka filmu je ovšem parááááádní, temný a okultní ambient a spolu s vizuální stylizací rozšiřuje další obzor. Úvodní vál obstarávají King Crimson. Budu se těšit na další, a věřím, že opět osobitý Cosmatosův výplod.(9.12.2018)

Těžkotonážní úlet. Vy všichni co v tom hledáte smysl a podstatu vesmíru, tak jí nehledejte, protože nemůžete hledat něco co nenajdete. Ono tady ani v podstatě není co hledat celé je to triviální storka o jedné pomstě, která by se klidně vešla na plochu patnáctiminutového kraťasu a zde je roztažena do podoby dvouhodinového filmu, ale i tak je to nářez. Dovolil bych si oponovat těm, kteří tu píší, že v první půlce se nic neděje. Ono se tam děje docela dost, ale ve střízlivém stavu si to člověk neužije. Každopádně ty hrátky s kamerou a barvičkami mě fakt dostaly. Byť to má rozpočet nula nula hovno, tak vizuální složka v pohodě přebije lecjaký blockbuster za půl miliardy a vrcholně nasranej Cage v druhý půlce klestící si nekompromisní krvavou pomstu přes těla hipických motorkářů, jejichž vůdce jako by vypadl svým ztvárněním z oka Charlesi Mansonovi je tak drsný a přímočarý nářez, že jsem na to čuměl s otevřenou hubou. Takže jaký pak art tak se to jen tváří. Osobně zastávám názor, že ujetých halucinogenních filmů s nezbytnou porcí brutálního násilí není nikdy dost.85%(7.10.2018)

No jasně...kdo jiný by měl hrát v tomto filmu, než Nicolas Cage. To je totiž v současné době jediný herec v Hollywoodu, který z herectví udělal naprostý extravagantní zážitek. Pokud ho něco bolí, a to jak fyzicky nebo psychicky, tak to prostě ucítíte. A jelikož se neustále objevuje ve filmech, které se vymykají normálu, tak počítejte s tím, že Nicolase Cageho tady bude bolet psychicky a fyzicky úplně všechno. Po filmové stránce jsem byl ale dost rozhozený. První polovina byla hodně na efekt. Režisér si tu pohrál s fialovými filtry a polovinu jsem vlastně ani pořádně neviděl, co se na scéně děje. Hlavně, že je to ale efektivní. Druhá polovina filmu je ale nářez. V tu ránu se totiž probudí temná stránka Nicolase a rozjíždí se herecká absurdie plná sraček, že se nebudete stačit ani divit. Nářez neskutečnej. Opět jeden z těch filmů, který se snaží umělecky šokovat a docela mu to jde.(3.11.2018)

Panos Cosmatos konečně našel pro své svébytné a vizuálně extravagantní LSD experimenty vhodný námět - dřevorubeckou noční můru na špatných drogách s brutálně krvavými orgiemi, motorovými pilami a motorkáři z pekel. První rozjezdovou polovinu a její mimořádně rozvolněné tempo zachraňují jen halucinogenní pasáže a démonicky psychedelická hudba Jóhanna Jóhannssona, ale pak se rozjede takový sektářský trashmetalový nářez, že je těžké tomu nepodlehnout, byť nutným předpokladem je odolnost vůči extrémnímu násilí. Šílený výkon Nicolase Cage je z kategorie guilty pleasure na tripu. Mandy je krutý a zlý film, avšak výrazný a osobitý je stejnou měrou.(30.6.2018)

Mandy asi funguje jako tečka pro festivaly, kdy vyčerpaní diváci vstupují do kinematografického deliria. Sledovat film samotný je totiž celkem nuda. Nechat se filmem unášet a znásilňovat musí být naopak zábava. Neplánujte si ji jako hlavní plán večera. Doražte se jí nad ránem a trefí se vám, pokud holdujete bizarní filmové samohaně, do chuti. Celá recenze zde.(17.11.2018)

• - Název filmu se objeví až po 75 minutách. (Corpsegrinder)

• - Písnička, která hraje na začátku filmu, je „Starless“ od King Crimson. Ve 44. minutě hraje „Amulet Of The Weeping Maze“ od Jeremiaha Sanda. (Bioscop)

• - Zbraň, kterou si Red (Nicolas Cage) vyrobí k pomstě, je inspirovaná vzhledem písmene „F“ z loga švýcarské metalové skupiny Celtic Frost. (DanteZ)