Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

katmandzoo

Veľmi netradičný horor, ktorý je charakteristický zaujímavým a svojským štýlom rozprávania deju. Prvá pol hodina dobre nabudí na záverečné vyvrcholenie, ktoré však napokon neprichádza. Skôr mi to prišlo akési chaotické, na základe čoho som sa v deji častokrát strácal. Čo sa však filmu uprieť nedá, sú nadštandardné výkony hlavných postáv, ktoré len svojimi pohľadmi a mimikou u vás dokážu vyvolať pocit strachu. Celkovo ma však tento film neohúril tak, ako by som čakal a ako bol mnohými kritikmi vychvaľovaný. ()

Torgal

Horror oldschoolový do takej miery, že je to možno až na škodu. Záver ako z Rosemary má dieťatko v tejto dobe už príliš nefrčí a ani mne úplne nevoňal. A to o to viac, že dlho to vyzeralo tak, že žiadne nadprirodzené prvky sa nedostavia – na to aby mi mráz behal po chrbte mi úplne stačilo sledovať postupný psychologický rozpad ústrednej rodiny. Potom do hry vstúpili démoni a zrazu sa išlo po oveľa prešľapanejších horrorových chodníčkoch. I napriek tomu, že mi záver úplne nesadol sa ale jedná o kvalitný počin, ktorý by si fanúšik žánru nemal nechať ujsť. 7+/10 ()

emdvojka

Bol to mrazivý zážitok plný dusnej atmosféry, prekvapivých momentov, škaredých záberov, nevyslovených výčitiek a podivne odfláknuteho záveru plného strašidelných scén, ale pritom mnou nepochopeného obsahu. Každopádne niektoré minúty sú husto ostré, ako ostro-kyslá od "Číňanov" . Doporučujem práve tým, ktorých nebavia horrory s lakačkami a vrahmi v maskách, ale ktorí sa radšej nechajú viesť mrazivým príbehom, ktorý graduje napätie síce pomaly ale isto. ()

Katcat

To je přesně ten typ filmu, kde nevíte, jestli máte dat odpad nebo čtyři hvězdy. Hele, tak troch oboje. Ale spíš ty 4. Hlavně díky za něco nového. Já už tesknu po dobrém hororovém díle. ()

figliar

Po recenziách a traileroch som bol celkom slušne navnadený na konečne kvalitný horor. Ale namiesto nadšenia, prišlo celkom veľké sklamanie. Dej sa jaksi nevedel rozbehnúť a po po prvej pol hodine, sa celý film uberal strašne otrepaným a nezáživným smerom. Pseudo satanisticko-náboženská zlátanina, z ktorej mi v hlave utkvel iba podivný zvuk, ktorý vydávala malá dcéra. ()

Charlie84

Klasická duchařina je dnes oprávněně obstarožní žánr, rozumím, o co se tvůrci pokoušeli, chápu proč a chápu i proč takhle. Hereditary se zaklíná chytrou podívanou pro vyvolené, čímž lakonicky maskuje neschopnost vyprávět konzistentní příběh. Když si po projekci dohledáte, vo co jako šlo, na papíře to nezní zle. Nabízelo by se dát si to celé ještě jednou a hledat chytré narážky, které nám režisér a scénáristé šikovně ukryly. Pár jich tam je. Vtip je v tom, že skutečně jen pár... Tvůrci jsou veselé kopy a prostě vypustili dosti klíčových a většinu dějetvorných scén. Ty nám následně sdělují prostřednictvím několika interview do renomovaných časáků, do filmu je nedali, některé záměrně. Aha. Takže máme dobré herce, inteligentní podívanou, ale k čemu to, když to prostě při vší té snaze o nediváckost je...inu nedivácké poněkud neřešitelným způsobem. Hereditary je kvalitní studijní materiál pro filmové teoretiky. A je to vážně škoda, bylo totiž zaděláno téměř na kult. Doslova:) ()

Kingjiri

Po technický stránce výborná záležitost - poctivá práce s kamerou, zvukem nebo hudbou je základ úspěchu. Díky tomu se taky velice často dařilo budou napínavou, mysteriózní i depresivní atmosféru i přes to, že se toho s výjimkou finále mnohdy moc nedělo. Styl vyprávění byl hodně pomalej, ale v rámci žánru byl příjemnym zpestřenim. Bohužel se však nepodařilo "tak trochu jinej" horor udržet až do konce, protože finále bylo svýmu žánru naopak až moc poplatný a pointa mě vyloženě zklamala (dost neoriginální). Taky mě zamrzelo, že natolik děsivá holka jako Charlie nedostala víc prostoru (jakkoliv chápu, že z hlediska příběhu ho právě její postava dostat nemohla). Čtvrtá slabší hvězda za skvělou atmosféru, filmařinu, hudbu a casting. ()

helraiser

Atmosférická parádička která opravdu šlape od začátku do konce. Tak tísnivá atmosféra se jen tak nevidí, člověka z některých scén opravdu až mrazí. Filmu by možná prospěla trochu kratší stopáž, ale i v této podobě se nudit divák nemá šanci. Pro mne rozhodně velké překvapení. ()

TheSompeque

Nejdelší 2 hodiny mého života. Nuda od začátku do konce, nezáživné zdlouhavé scény, nedynamičnost. Vyloženě odporná postava mladé Charlie je věc, kterou nechci dlouho vidět. Celou dobu si říkáte, pokud zrovna nespíte, kdy to skončí. Finále nabere velmi lehký závan akce, exibicionistů s povadlými penisy, creepy výrazem a head-bangy stěnu. Skončí to poměrně solidním mind-fuckem koncem, který vám řekne v podstatě nic. Jestli se opravdu nemáte rádi a chcete se dobře prospat, koukněte na to. Jinak ne. ()

FanKalEl

Horor ktorý vás vyvedie z rovnováhy pohodlia aj keby ste sedeli vo výryvke. Už si dlho nepamätám kedy som bol počas takmer celého filmu v tak zmrazujúcom efekte prikovaný v kresle zároveň so stlačeným žalúdkom a rýchlo bijúcim tepom. To všetko bolo hlavne preto, lebo každý aspekt filmu tu fungoval na jednotku. Až na políciu, ktorá záhadne neexistovala v tom meste. (100%) ()

Kalimero13

Většina "hororů" jsou jen hloupé lekačky či pofidérní rádoby mystické příběhy. Málo který z nich je opravdu děsivý svou atmosférou, že je vám nepříjemně a máte fyzický strach, který je hodně těžké vědomě potlačit. Hereditary je jedním z takových filmů. Tam jsem každou chvíli prosil, ať sleví z té atmosféry, ať odhalí své karty a sesadí se zpátky mezi béčko. Což se naštěstí na konci stalo a já se mohl odlehčeně zasmát celému vyvrcholení, jinak bych asi dodnes nespal. Na druhou stranu ten závěr mi přišel vtipný skoro záměrně, vše do sebe krásně zapadlo, jen film otočil a odměnil ponořeného diváka troškou toho "pozitiva". ()

PEZ

Ari Aster ukázal týmto celovečerným debutom, že talentu má na rozdávanie, ale hlavne že nemieni diváka šetriť ani trošičku. :) Záver je tak šialený, že som sa až smial, ale to je úplne nepodstatné - pretože atmosféra a hlavná predstaviteľka filmu je tak desivá, že nemôžem ísť pod 4*. Celý čas ma mrazilo na chrbte a pri "tom" zvuku ústami som vždy zamrzol tak asi ako väčšina divákov tohto horrorového majstrštyku. Nemám rád moc horrory, ale tento som si ozaj užil. :) A meno Ari Aster pribudlo do zoznamu ľudí, ktorých tvorba sa oplatí sledovať. ()

elessar04

Ari Aster nám v roce 2019 představil vizuální skvost o originálním způsobu rozchodu jménem Slunovrat. Rok předtím debutoval snímkem Děsivé dědictví, které drží laťku opravdu velmi vysoko. Co si budeme povídat, A24 nabízí většinou skvělou podívanou a mám obrovskou radost, že se studiu v současné době více a více daří. Děsivé dědictví je také skvělá podívaná, která hraje s divákem stejně náročnou hru na psychiku jako jeho následovník, ale je zde jeden obrovský rozdíl, který přichází asi v poslední patnáctiminutovce a mění, aspoň pro mě, celkový názor na film.Ari Aster je znám svou precizností. Film, stejně jako Skunovrat, je vizuální skvost. Perfektní kamera a naprosto úžasný střih (chtěl bych zde vytknout jeden z momentů v závěru filmu - tedy onen skvělý velký celek na rodinný dům v noci - střih - a je den). Stejně jako v předchůdci je všechno velmi promyšlené a divák musí být doopravdy všímavý a dávat stále pozor (zaměřte se hlavně na to, co se děje v pozadí). Může vás však unavit velmi pomalé tempo, s kterým režisér často pracuje kvůli budování drama, což mu ale jde na výbornou. Na výbornou mu jde ale také ukazovat velmi explicitní scény. Ano, je to nechutné.Musím přiznat, že Děsivé dědictví je jedním z nejděsivějších filmů, který jsem zatím viděl. Čím si svou skvělost ale pohřbil, je poslední patnáctiminutovka, která je scenáristickou blamáží a takovou beznadějnou cestou najít konec a ze všeho vybruslit. Moc mě to mrzí, ale konec se Arimu vůbec nepovedl… (přesto by byla škoda hodnotit to hůře, protože je to doopravdy velmi kvalitní snímek s minimem klišé - až na závěr). ()

tranquill

Spojler! "Už jsi v pořádku. Ty jsi Paimon. Jeden z osmi králů pekla!" Metalovou terminologií bych tento snímek označil jako depressive black. Ano, první třetina filmu byla spíše tragickým rodinným dramatem, které se ale postupně překlopilo v mysteriózní, až satanistický horor. Celou dobu podmalováno ponurým hudebním psycho doprovodem. Očekávejte mrazivé a drastické scény, já musel několikrát odklonit zrak... ()

strEEter_

Nechodím do kina na každý trhák, co svítí červeně. Ale u tohoto jsem měl rezervaci na měsíc dopředu. Ten moment, když má film sílu zamrazit celej sál, včetně močových měchýřů a hladových žroutů kukuřice, je vážně k nezaplacení. Mám rád napětí, zvláště když graduje a lekačky až na druhém místě, ne naopak. A jestli měl tenhle horor nějaké mouchy, tak jen ty, které byly zavřené na půdě rodinného domu Grahamů - krásně totiž doplnili to ticho, které v kině vetšinou chybí. ()

Pavel82

To už se všichni zbláznili... Stejně jako u The Witch, nechápu toto obří nadhodnocení podprůměrného dramatu o šílené rodince. Manipulace diváka, jak posterem, trailerem tak samotným názvem je nestoudná a nesnáším to. Laciné zpracování, přehrávající herci, slimáčí tempo a konec, po kterém si musíte ťukat na čelo ještě dlouho po závěrečných titulcích. Ale Witch už se také časem propadla do průměrných čísel. To samé věštím i pro tohle Neděsivé dědictví. ()

John80

Prva hodina a pol celkom fajn v ducharskom štýle ale ten Koniec, Bez zmyslu, už vážne nevedia ,čo majú natáčať, škoda, čakal som viac... ()

nwx

Hóóódně dobré a originální horror. Ke konci se ale něco pokazilo a finále nebylo až tak dobré, jako zbytek filmu. Ale super! Toni Collette je každopádně herečka s velkým H. ()

RajAthen

Hororový dort bez třešničky na dortu. Silné postavy, problematické vztahy, traumata minulosti v prakticky bezchybném provedení a atmosféře. Tvůrci se však trochu inspirovali Čarodějnicí a vyhodili závěr trochu z kolejí celé děsivé cesty. Ano, náznaky zde byly, ale v kontextu charakterově stavěného dramatu bych spíše ocenil, kdyby se naopak ukázalo, že skutečná strašidla dřímají v lidech. Promarněná šance, která by měla dokázat všem, že spiritualismus mají nechat odborníkům... ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit