Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

Ben Nevis

Netvrdím, že tento film je to nejlepší, co jsem kdy viděla, ale v rámci žánru je to příjemné překvapení. Snaží se o komplexnější zážitek, než jenom vtrhnutí do strašidelného domu, kde na vás co pět minut vybafne děsivá tvář. Důsledkem je pomalejší tempo, kdy se dozvídáme věci, které pak potřebujeme v závěrečných scénách. Každopádně rodinka je slušně retardovaná (zápletka by třeba nemohla pokračovat, kdyby si třináctiletá holka uměla pohlídat dietní omezení) a vše stojí na herectví Toni Collette. Její herectví ční až rušivě mezi ostatními postavami, které dostaly za úkol nasadit výraz permanentního nezájmu. ()

GOREGASM

Z počátku zneklidňující psychologické drama, které se pozvolné a promyšlenou cestou propracuje k zážitku na pokraji hororového teroru. Hereditary opravdu není masovka a rozhodně dokáže pocuchat i zkušenou CNS. Hodně to tahají vynikající herci, z nichž nejvíce hrůzy přenáší Toni Collette, kterou decentně podporuje "navrátilec" Gabriel Byrne. Velkou měrou ale přispívají i mladí herci, Milly Shapiro a Alex Wolff, který hlavně na konci dodává celkové gradaci neskutečné grády. S každým dnem v hlavě dozrávající děsohrůza, která nepotřebuje ani jednoho bubáka k tomu, aby vám nedala spát. Po Get Out další z novodobých hororových lahůdek. 95% ()

MickeyStuma

Mysteriózní a silně psychologický příběh plný tajemství mající ohromnou hloubku v budování hrůzy. Ano, potenciál tohoto snímku je brutální psychologická hrůza jdoucí svým směrem. Tady nejde o žádné hektolitry krve, useknuté údy a další fyzické brutality. I když emocionální násilí se také objeví. Zde jde čistě o atmosféru a ta tu skutečně je. Jenomže scenárista jakoby nad scénářem tápal a v podstatě nevěděl, jak s tím jako celkem naložit. Psychologické filmy jsou vždy těžko uchopitelné a nejinak je to u tohoto. Když si vezmeme různé souvislosti daných událostí, jeden k druhému jako by neměl žádnou váhu. I tak náhlý nečekaný obrat ke konci překvapí. Mnoho okolností však zůstávají nevysvětlené. Samotný konec to tedy nakonec celé nepříjemně zazdil, což je škoda. ()

helloween93

Byl jsem varován, že konec Hereditary je wtf. Já si u závěrečných titulků říkal, že jsem musel něco missnout, protože hodinu a půl kouká divák na drama o rozpadající se rodině a v posledních 25 minutách tam leze paní po stěnách a stropě a všude jsou nazí mrtví lidé uctívající nějakého krále pekla. No, povařil jsem se, ne že ne. To ale asi nebyl záměr tvůrců. 2* ()

Faila

Vynikající horor s perfektně vystavěným příběhem a dokonale hutnou a tíživou atmosférou. Alespoň v první polovině. Od určité části se párkrát objevily i laciné lekačky, jejich množství bylo však až překvapivě nízké. Duchařská stránka mi přišla slabší, ale snést se dala. Vzpomínky na některé scény ve mně stále vyvolávají velmi nepříjemné pocity... ()

domirovec

Hereditary je úžasně temné, nepříjemné, děsivé a znepokojující dílo, které extrémně mrazivým způsobem vytváří dusné a depresivní prostředí vyplněné příběhem, jehož postavy prožívají ty nejhorší možné věci, jako vystřižené z jejich nejotřesnějších nočních můr. Celé ty dvě hodiny jsou totiž naplněny čistým hororovým zvěrstvem, které krásně poukazuje na to, jak otřesně může dopadnout kombinace špatného životního štěstí se špatnými hrátkami s duchy a jejich vyvoláváním. Je však nutno podotknout, že se jedná spíše o záležitost pro trochu náročnější a vybíravější diváky, kteří furt nebudou brečet, že v tom filmu nejsou žádné lekačky. Pár jich tam samozřejmě je, to jo, jenže když film tohoto rázu sází spíše na postavy a jejich psychické zdraví, které je na pokraji šílenství, dá se očekávat, že nás takový film nebude strašit lacinými jumpscary, které se do něj ani nehodí. No a ta atmoška.. týbrďo! Atmosféra je zde velmi hojná a jsem upřímně velmi rád, že film nebyl zasazen za každou cenu pouze do tmy, ale i do krásného bílého dne. Ari Aster tedy rozhodně vytvořil něco, na co budou věrní hororoví fanoušci ještě dlouho vzpomínat. 5/5 ()

Doomedx

Actually tohle je pro me definice slova "HOROR". Masterpiece. Ari Aster je fenomenalni reziser a Colin Stetson slozil naprosto dokonalej ost: https://youtu.be/MVnSFj6XQZY?si=70wELAi70ng7Wwlf ()

Sarinka.luc

Filmy od A24 sa mi pacia. Su cudne, svojske, nechcu liezt mainstreamu do zadku, ale ich jedinym problemom su trailery, ktore vzdy zavadzaju a vela ludi to nastve. Hereditary nie je ziadna vynimka. Ak cakate, ze hlavnou hrdinkou filmu je creepy dievcatko, tak nie je. Pripravte sa na dlhe zabery na vsetky mozne objekty a osoby a velmi velmi pomaly rozbeh. Co sa filmu podarilo na jednotku, je atmosfera, z ktorej naskakuju zimomriavky. Stoji nieco v rohu miestnosti alebo nie? Napomaha tomu aj nervydrasajuca hudba a herecke vykony. Toni si ide po Oscara. Praca s kamerou si zasluzi oslavne ody, tak prepracovane a oku lahodiace zabery sa len tak nevidia. Zaver filmu a celkova pointa mi vsak vobec nesadli. Velka skoda, ze sa neuberali skor smerom Exorcistu, pretoze asi poslednych 10 minut pred koncom bolo vybornych a o to viac to nastve, ked je film propagovany prave v tomto duchu. Slabsie styri. ()

michald99

Hereditary byl velice (ne)příjemný zážitek. Nesází na laciné lekací bubáky, místo toho vytváří stísněnou atmosféru po celé dvě hodiny, která dokonale připne diváka do sedadla. Největší díl práce odvádí ústřední herci, kolem jejichž výkonů se hororová šťáva točí (Toni Collette vynikající) a příběh jako by byl prezentován ze dvou pohledů - jednoho postupně šílící matky a druhého, ze strany zbytku rodiny. Konec mírné zklamání. ||80%|| ()

AngelG

Pro mě určitě jeden z nejlepších hororů/drama tohoto roku, možná i let. Nic tak znepokojujícího už jsem opravdu dlouho neviděla. Začnu nejdříve mínusy - 1) Je to určitě zbytečně natahované, nějaké to zkrácení by tomu prospělo. 2) Tony Collette, ačkoliv předvedla úžasný výkon (někdy mi z jejích scén šel až mráz po zádech) v určitých bodech až trošku moc tlačila na pilu a přehrávala, sice opravdu minimálně, ale i tak mě to občas iritovalo. Jinak plusy - 1) Naprosto fantastická atmosféra dotáhnutá k dokonalosti ještě více fantastickým soundtrackem. Již od začátku to ve vás vyvolává neklid a stísnění. Práce s hudbou je zde opravdu skvělá. Obzvlášť to, jak pomalu a tiše se vkrádá do scén, aniž by jste si to uvědomili a tím vyvolává ještě napjatější atmosféru. 2) Rozložení celého děje je dokonalé. Nechci spoilerovat, tak to shrnu takto. Člověk absolutně netušil, kam se to celé ubírá a co bude následovat. Ari Aster si s divákem celou dobu hraje a opravdu úspěšně. 3) Herecké výkony jsou zde neskutečné. Postav není zas až tolik, o to víc je na herce kladen větší nátlak a o to víc před všemi člověk musí smekat. Fantastické práce. A nakonec to zakončím posledním bodem. 4) Pokud se ve filmu strašilo anebo se k tomu schylovalo, celý sál ani nedutal. A jak film postupoval, tak tím víc jsme se sestrou šoupaly k sobě, až jsme k sobě byly k závěru namáčklé. A nebylo to ani tím, že se člověk lekal, ale tady jsou opravdu tak znepokojující věci, až z toho mám doteď husinu, jen si na to vzpomenu. Určitě to není film pro všechny, není to klasický horor a to už může člověk poznat, na hodně rozdílných hodnocení. Přirovnala bych to k The Witch, It follows anebo Gokseong. Někdo to bude nesnášet, někdo opěvovat. Já to rozhodně opěvuji a těším se na další Ariho práci. :) ()

misbos

Letmý náhled do trablů matriarchální rodiny po smrti Velké Matky... aneb... když nám tak moc chybí, jak nás Babizna buzarovala, až si vyrobíme psychotický blud a v něm Ji přivoláme zpátky. Samo že tam žádná sekta a žádný vtělení satana není (kdyby jo, ten film by nedával smysl), to se jen vnouček nadobro zcvoknul. ()

AloeB

K navštívení tohoto filmu v kině mě nerovedlo nic jiného než prachobyčejná změna okolností a taky fakt, že o půl desáté večer nedávali nic jiného než toto a Ant-mana a na Mama Miu v deset hodin se nám fakt čekat nechtělo. A že to byla trefa do černého mi potvrdilo postupné dávkování snímků stejně surrealistických jako samotná moje cesta do kina a přestože byla část filmu pro mě spíš vtipem, musím pochválit spoustu úchvatných momentů a hlavně to, že se SPOILER tý babě povedlo po dvou hodinách konečně všechny zabít, protože cola už dávno došla. Tento horor není horor a přestože obsahuje jeho prvky, více je to velmi krutě pojaté rodinné drama, kde se odhalují čím dál více absurdnější fakty o jedné typické americké rodině, kde jediný sympaťák je racionální otec, který si vysloužil snad tu nejlepší smrt snímku. Film, který rozděluje lidi na normální a na lidi, kteří tento film navštívili a kteří budou tím pádem poučeni o tom že se nemají množit aby je nezastihla satanská kletba třetí generace, ježtu malthusiánskou myšlenku nám film nutí už od doby co jsme viděli, že jde splodit i třináctiletý potomek s kozami většími, než je má jistá nejmenovaná osoba. A to se stejně silnou vervou jako to, že kombinace alergie na ořechy a spálení se trávou je asi ta nejhorší na světě. A na závěr pro pozorné. Všimli jste, že Peter bude nejspíš ve skutečnosti jakýsi Ind? Proč s ním asi Annie chtěla jít na potrat? Oh, chudák Steve! ()

UniqueNett

Můžu s klidem říct, že trailer by mi býval asi stačil. Hororem bych snímek asi úplně nenazvala, vyloženě žádný bububu se tak úplně nekonalo. I když nutno říct, že mě hned tak něco nevyděsí. Kdybych ovšem měla film hodnotit jako psychologické rodinné drama, dostal by o hvězdičku víc. První polovina filmu se mi líbila moc, Toni Collette svojí roli zahrála naprosto excelentně a všechno jsem jí věřila. Druhá polovina už byla slabší, jako by chtěl Aster všechny rádoby hororové prvky zahrnout do posledních třiceti minut. Probíhá tu v komentářích srovnání s Vymítačem ďábla - což chápu, napadlo mě to taky, ale Vymítač byl jako horor rozhodně lepší. Aspon pro mě. Nicméně úplně zklamaná nejsem a po menším váhání hodnotím jako lepší průměr. ()

Kubeska

Komentář může obsahovat spoilery. Myslím si, že tento horor se dá s menší tachykardií přežít. Líbala se mi úvodní scéna, kde bylo zajímavé prolnutí s modelem pokoje do toho opravdového. Jestli si pamatujete Toni Collette z Šestého smyslu, tak zde toho děsu zažije mnohem více. Nechybí tu pro horor typický smuteční obřad a pohřební scéna, divná postava v podobě dcery hlavní hrdinky, kterou čeká opravdu bizarní smrt. Ono je tu vlastně těch divných lidí celkem hodně. Snad jediný Gabriel Byrne z té rodiny patří mezi ty normální, akorát ho čeká menší grilovačka. :D Celým filmem se line nelibá až kakofonní hudba, což neberte jako mínus. Nachází se tu prvky okultismu, stejně tak jako u Stáhni mě do pekla. Po dlouhé době tu máme skvělý mrazivý snímek, který po skončení s člověkem docela zacloumá. ()

Rockerman

Velké zklamání! Nemám rád horory, které v posledních dvaceti minutách dohání to, co zameškal během předešlých tří čtvrtin času. Velká nuda (tedy kromě té zásadní scény se sloupem), ve které děsil jen vzhled malé Charlie a její matky. Doufám, že to byla jen maska, protože jinak by mi jich bylo dost líto, hlavně té malé. Ta poslední čtvrtina stála za to, ale mé srdce hororového fanouška zůstává i po tomto očekávaném a nenaplněném díle klidné. Doufám, že se do konce roku dočkám něčeho lepšího. ()

Johny M.

Ano, je to parádně zahraný. A má to skvělej soundtrack. Je fajn občas vidět něco jinýho, než jen pořád to samý hororový klišé, ale tohle? Na Hereditary je znepokojující snad jen to, že se to někomu vůbec líbí. 2,5* ()

KUFI

Konecne po hodne dlouhy dobe kvalitni horor u kteryho jsem mel husinu. Presne ten typ straseni co mi sedne. Zadny bubaci, ale pekne pomalu, mrazive a temne. Hodne se na tom podily i hudba, ktera tam .. neni. Jenom podprahovy duneni a neprijemny tony. Jestli chcete pripodobneni k jinymu filmu, tak Vymitac. Neni to pro masy, protoze se to vyhyba otrepanym postupum odhadnutelnych lekacek. Scena v aute se zpetnym zrcatkem je toho nejlepsim dukazem. V 95% hororu by v tom zrcatku vylit bubak. Moje nejoblibenejsi scena ale je jak mama ke konci mlati řepou o poklop na pudu. Krasa. Dalsi vec ktera ho oddeluje od mainstreamu je ta, ze nikdo neni usetrenej. Vcetne hlavniho hrdiny. A spatnej (pro me dobrej) konec jsou u me vzdycky body nahoru. Na pet to ale neni, protoze tam bylo par veci co se mi nelibilo. Treba si mohli odpustit tu scenu jak mama stoji v rohu a najednou naprahne ruce a rozbehne se s jekotem proti nemu..jako vazne tvle? Tohle meli prenechat tem ostatnim srackohororum ktery jsou tohohle plny. Sem se to vubec nehodilo. ()

gazogazo

Možná tak pro náročnější mrdku. Nemůžu oslavovat film jen kvůli tomu, že tam nikdo hustě nepouští starou kameru . ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit