Devadesátky

(festivalový název)

Deväťdesiate

Drama / Komedie

USA, 2018, 85 min

„Pracovala v Disney Worldu. Bylo...bylo jí všechno jedno. Překročila hranice.“ - „Co jsi udělal?“ - „To se neříká. Jsem gentleman.“ Ano, skutečný gentleman… Zpočátku mě film vůbec nebral, upřímně řečeno, celkem jsem se u něj nudil. Ale postupně se mi do něj podařilo vpravit a jeho „hrdinové“ si mě čím dál víc získávali. Navzdory jejich chování (nebo právě kvůli němu?). Ostatně, nikdo z nich to neměl jednoduché (sám hlavní hrdina neustále bojoval s matkou a hlavně bratrem) a na nikoho nečekala žádná zářná budoucnost, spíš naopak. A atmosféra filmu se mi líbila, ani jsem k tomu nepotřeboval pocítit nostalgii. Přátelství, první zkušenosti s pitím, kouřením, opačným pohlavím…a hlavně trávení veškerého času s partou na skateboardech, nechyběla pohoda i vážnější momenty. Přišlo mi, že tvůrce dobře ví, o čem vypráví. Tím se dostávám k tomu, že mě Jonah Hill hodně (mile) překvapil. Zřejmě to byl pro něj i dost osobní film. Mid90s sice není úplně super pecka, ale počin hodný slušných 4* určitě (a to nejen na debut).(24.2.2019)

Respekt pro Jonaha Hilla, páč před pár roky byl brán jako osoba schopná pouze vulgárně nadávat a cpát se pochutinama - ovšem to se s příchodem tohoto umělecky zaměřeného skvostu navždy změnilo... Způsobilost takto špičkově zachytit náturu tehdejší společnosti a dospívání generace v režijním debutu s dobovou stylizací (formát 4:3, zašlý obraz kamery) se nevidí na každém rohu, natožpak v pochcaných a zatuchlých temných koutech L.A. Hill do tohoto projektu (který si bohužel nevydobyl fůru slávy) vměstnal své srdíčko, a je to cítit na každém honu. Sunny Suljic je mimochodem velice talentované herecké eso a jeden ze stěžejních bodů toho majstrštyku, zbytek parádního castingu (který si do Hollywoodu určitě vydláždí svoji cestičku) nevyjímaje... Neskutečně libová řemeslná lahůdka a velice silné dobové drama, jež je bez debat jedním z nejlepších snímků za minulý rok. Smekám svůj pomyslný klobouček a klaním se do nezměrné hloubky.(11.3.2019)

Hill mě mile překvapil, natočil svěží film, který ve mě probudil nostalgii 90 let. Nikdy jsem na skateboardu snad nestál, ale po shlédnutí si mám chuť zajezdit. Nejenom zasazeni děje, ale i jak je film natočený je super. Mladí herci zahráli skvěle, jak kdybych je sledoval z dokumentu o skejťácích, k tomu téma problémy v dospívání a máme tu fajn filmek, který si dám klidně znova.(25.1.2019)

Jonah Hill má zjevně osobní vztah nejen k době devadesátek, ale i ke konkrétnímu prostředí a postavám, které do svého filmu umístil. Je z něj cítit příjemná, avšak poněkud temná nostalgie. Z filmů číší "realita", za každou hloupostí a vulgaritou je lidskost, takhle to bylo. Velmi se mi to líbilo, ale zdviženým prstíkem musím pohrozit, že další filmy pouze touto téměř "bezdějovou" nostalgií Jonah Hill neutáhne, na svém scenáristickém umu bude muset ještě trochu zapracovat... Držím palce a těším se na další kousky. PS: Tak mě napadá, jestli Devadesátky neznamenají dnes to, co v osmdesátkách Stůj při mě. 8/10(5.7.2019)

US kmeny 90's - díl skateboardová subkultura. Celovečerní americký nezávislý návrat do devadesátek, tak autentický, že tomu bylo přizpůsobeno vše, téma, kostýmy, hudba, všechny ty propriety oné doby, mizanscéna, dokonce i formát obrazu. Zaostřením na skateboardovou komunitu to trochu připomíná Legendy z Dogtownu, důrazem na pouliční kulturu i sociální aspekt zase třeba rané filmy Spikea Leeho, ale jednoznačně nejvíce z toho čni opravdu skvěle provedený pokus popsat ten složitý přechod mezi dětstvím a dospělostí, složité období pre/puberty, formování osobnosti i hledání si svého místa ve společnosti, i přes (autenticky) vulgární jazykový projev film citlivý a empatický... Opravdu povedený režisérský celovečerní debut Jonah Hilla...kdo by to do něj byl řekl... Fuckshit(22.1.2019)

• - Jonah Hill prozradil, že když byl ve stejném věku jako Sunny Suljic, také jezdil na skateboardu. (Tet.Ew)

• - Natočené na 16mm film. (dwdb)

• - Spoiler: Značka a druh auta, se kterým se hlavní protagonisté vybourají, je stejné jako auto, se kterým se skutečně vyboural Jonah Hill v mládí. (Tet.Ew)