Devadesátky

(festivalový název)

Deväťdesiate

Drama / Komedie

USA, 2018, 85 min

Nostalgické filmy a příběhy jsou fajn, mají-li co říct. Tenhle film mě částečně zklamal tím, že je to prostě jen sled scén a událostí bez výraznější příběhové linie, bez pořádného děje, bez nějaké zapamatováníhodné scény, díky které bych si ho dokázal vybavit i za delší dobu. Vlastně je to celé takové na pohodu, občas nějaký konflikt, aby se neřeklo, a než jsem stihl jako divák začít sympatizovat s aspoň nějakou postavou, nastal konec. Filmu se nepovedlo mě vtáhnout do děje, mnohdy jsem u filmu myslel i na řadu jiných věcí s filmem nesouvisejících, a tak to vlastně kolem mě jen tak profrčelo stejně jako ta partička na skejtu na kinoplátně, která se poflakuje, řeší život, skejt a holky a snaží se přežít v té zvláštní době, které se říká devadesátky. Neříkám, že film byl vyloženě špatný, ale nebyl bohužel ani dobrý. Taková typicky průměrná nostalgie na pohodu, která nenadchne, neurazí a ve výsledku je vlastně člověk rád, že to viděl, ale nic to v něm nezanechá. Maximálně tak pocit nebo spíše něco jako vzpomínku na to, jak to bylo fajn, když člověk v 90. letech jako dítě nemusel řešit žádné starosti a povinnosti a jen plul životem. A to je vlastně to krásné, co mi film nabídl. [27. Art Film Fest Košice](18.6.2019)

Malý Stevie (tedy ne až tak malý, ale do teenagera mu ještě trochu chybí) nemá úplně ideální rodinné vazby a porozumění tak hledá u nové party starších kamarádů. Z na první pohled nepřístupných a vulgárních skejťáků se ke Stevieho štěstí vyklubou přátelé na život a na smrt. Jednoduchá zápletka, ale hrozně moc příjemné zpracování. Přirozené herecké výkony všech mladíků, atmosféra 90. let na vás dýchne každou maličkostí. Jonah Hill, kterého všichni známe z přisprostlých komedií, se se svým režijním debutem zkrátka neskutečně vytáhl.(3.7.2019)

Respekt pro Jonaha Hilla, páč před pár roky byl brán jako osoba schopná pouze vulgárně nadávat a cpát se pochutinama - ovšem to se s příchodem této sugestivní sonda do skejťácký subkultury navždy změnilo... Způsobilost takto špičkově zachytit náturu tehdejší společnosti a dospívání generace v režijním debutu s dobovou stylizací (formát 4:3, VHSkový vibe kamery) se nevidí na každém rohu, natožpak v pochcaných a zatuchlých temných koutech L.A. Hill do tohoto projektu (který si bohužel nevydobyl fůru slávy) vměstnal své srdíčko, a je to cítit na každém honu. Sunny Suljic je mimochodem velice talentované herecké eso a jeden ze stěžejních bodů toho majstrštyku, zbytek parádního castingu (který si do Hollywoodu určitě vydláždí svoji cestičku) nevyjímaje.... 'Mid90s' je prostě a jednoduše ne jen tak obyčejná coming of age storka, která je výjimečná ve své atypické žánrové kategorizaci, ale taky velice silné dobové drama, které je bez debat jedním z nejlepších snímků za minulý rok - poněvadž je neuvěřitelné ve své uvěřitelnosti. Smekám svůj pomyslný klobouček a vzdávám poklonu.... Verdikt: jedna z nejpůsobivějších autobiografií posledních let. [#A24RULES](11.3.2019)

• Aljak

Zmiešané pocity. Na jednu stranu tematicky a štýlovo zaujímavé, na druhú stranu trochu prehnané - hlavne v postave 13-ročného prcka Stevieho. To sem nemohli obsadiť aspoň o 3-4 roky staršieho chalana, u ktorého by boli všetky tieto "méty" dospievania prirodzenejšie? Lebo nič v zlom, ale Stevie mne osobne prišiel tak max na 11 rokov a celý tento príbeh okolo neho mi prišiel absolútne nedôveryhodný. Už vidím ako by sa starší chalani zahadzovali s takýmto prckom a nechali ho takto zapadnúť do svojej partie. Bullshit... Ale aspoň tá atmosféra 90tych rokov a sk8ovania stála za to!(11.4.2020)

Nostalgická sonda do USA let 90. kde drtivou většinu filmu táhnou obzvlášť klasický songy a parádně obsazený role hlavní party. Navíc, kdy jste naposled viděli film kde se jedna z postav jmenuje Fuckshit? Je to takový hezky protiproudový kdy se tam bez váhání nadává do teploušů a negrů a vůbec hodně věcí co by dnes už asi neprošlo bez toho aby se nějakej měkkejš neurazil. Styl natočení na starší kameru s oldschool poměrem stran pomáhá trochu zvýraznit atmosféru filmu a upřímně řečeno když se nad tim zamyslim, byla by to trochu nuda s moderně kvalitním obrazem. Jonah Hill se vážně vytáhl. P.S. zřejmě nemám dost cool komentář když jsem to nenazval "coming of age" filmem jako všichni ostatní :)))(13.1.2019)