Králové zlodějů

• Austrálie

• Nový Zéland

Krimi / Drama

Velká Británie, 2018, 108 min

Potěšily archívní záběry starých bardů když byli ještě mladí (Caine, Courtenay). Námět "chystáme loupež" je u mě vždy vděčný, Králové lupičů ale postrádají nosnou pointu. Ono totiž jak se začne okolí hemžit hochy ze zásahovky, pořád čekáte že přinejmenším Brian se všemi pěkně vyjebe. A ono houby, zlatá rybko. Viděno v solidním dabingu od Petráska.(2.3.2019)

Dannyho parťáci v důchodu. Potřeba dokázat si, že jste naživu, je silnější než obava z dopadení. Nakonec jak říká sám Brian Reader: "Nebojím se života ve vězení. Bojím se života po smrti.“ Bavilo mě, že film si s kriminálním tématem hraje přesně v duchu britské tradice. Navzdory vypjatým scénám nechybí velká porce suchého humoru, výborný soundtrack, prima jsou i prostřihy s archivními reálnými i filmovými záběry na swingující Londýn z dob, kdy dnešní hrdinové byli mladí (prý je tam i záběr, kde hraje mladý Ray Winstone, ale přiznám se, že jsem ho nepoznal). Scény akčních lotrů a obtížně se pohybujících starců vedle sebe působí nejen komicky, ale i příjemně nostalgicky. A nostalgická je i účast odcházející generace velkých britských herců. Michael Caine, Jim Broadbent, Michael Gambon, zmiňovaný Winstone – k dokonalosti chyběl snad jen Ian McKellen. Všichni jsou přesvědčiví nejen jako nejprve sympatičtí dědečkové, ale i později, když odhazují stařecké masky a na povrch vyplouvají jejich skutečné, ne vždy příjemné charaktery. Na druhou stranu tomu chybí něco navíc, nějaký důvod, proč se na to chtít podívat ještě jednou, aby to nebyla jen - byť příjemná - jednohubka. Hlavně druhá část filmu, kdy dochází k hádkám nad kořistí a falešné hře všech proti všem, je to kapánek zdlouhavé. A proto i když slušné tři hvězdy, pořád jenom tři.(18.10.2018)

Priznávam, nevenoval som tomuto filmu úplne plnú pozornosť a preto mi druhý plán trochu ušiel, alebo som ho len nepochopil. Inak suchá britská geriatrická krimi o jednej podarenej vykrádačke. Aneb začiatok vtipu, stretne sa Caine, Dumbledore a Slughorn v bare a Cain sa pýta, tak čo vy staré vojny, kerú banku dnes spravíme? A SLughorn mu odpovedá, takú, kde majú blízko WC. 3 z 5(16.8.2020)

• LencaN

Název vůbec nekoresponduje s obsahem. Trefnější by bylo spíš něco jako "Důchodcovské pokusy vysloužilých zlodějíčků". Chyběl tomu drive. Ale tak i když už je herecká sestava lehce pokročilejšího věku, tak bych čekala alespoň nějaké větší promyšlení scénáře. Nevím, jak až moc se drželi reálné předloze. Ale jestli to pánové provedli takto, tak to byly amatéři, kteří zaspali dobu a mysleli si, že jim miliony spadnou do klína v dnešní přetechnizované době jen s pomocí základních nástrojů a praktik. Bohužel ani dialogy za moc nestály. Celý vizuál byl jakýsi šedivý a smutný.(26.5.2019)

Kvůli Jimu Broadbentovi, kterého mám jaksi zaškatulkovaného do laskavých rolích, přičemž zde si střihnul grázla se vším všudy, dávám čtyři hvězdičky. Ale popravdě, jinak je to spíše na tři. Komedie, která neurazí, natočená podle skutečných událostí. Více mě bavila část po loupeži, v níž porcovali medvěda.(25.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. září 2018 v Londýně. (Varan)

• - Natáčelo se v Anglii v Londýně. (Varan)

• - Ray Winstone, neboli filmový Danny Jones, chodil se skutečným Dannym Jonesem do školy. (Oktavianus)