Králové zlodějů

• Nový Zéland

King of Thieves

Krimi / Drama

Velká Británie, 2018, 108 min

Dannyho parťáci v důchodu. Potřeba dokázat si, že jste naživu, je silnější než obava z dopadení. Nakonec jak říká sám Brian Reader: "Nebojím se života ve vězení. Bojím se života po smrti.“ Bavilo mě, že film si s kriminálním tématem hraje přesně v duchu britské tradice. Navzdory vypjatým scénám nechybí velká porce suchého humoru, výborný soundtrack, prima jsou i prostřihy s archivními reálnými i filmovými záběry na swingující Londýn z dob, kdy dnešní hrdinové byli mladí (prý je tam i záběr, kde hraje mladý Ray Winstone, ale přiznám se, že jsem ho nepoznal). Scény akčních lotrů a obtížně se pohybujících starců vedle sebe působí nejen komicky, ale i příjemně nostalgicky. A nostalgická je i účast odcházející generace velkých britských herců. Michael Caine, Jim Broadbent, Michael Gambon, zmiňovaný Winstone – k dokonalosti chyběl snad jen Ian McKellen. Všichni jsou přesvědčiví nejen jako nejprve sympatičtí dědečkové, ale i později, když odhazují stařecké masky a na povrch vyplouvají jejich skutečné, ne vždy příjemné charaktery. Na druhou stranu tomu chybí něco navíc, nějaký důvod, proč se na to chtít podívat ještě jednou, aby to nebyla jen - byť příjemná - jednohubka. Hlavně druhá část filmu, kdy dochází k hádkám nad kořistí a falešné hře všech proti všem, je to kapánek zdlouhavé. A proto i když slušné tři hvězdy, pořád jenom tři.(18.10.2018)

• MrHlad

Průměrný zlodějský film, jemuž se nedaří vybalancovat humor s napětím a občas nutí herecké legendy dělat věci na pokraji trapnosti. Jako film o loupeži nejsou Králové zlodějů příliš nápadití ani napínaví, jako komedie zase ne moc vtipní. Až na pár režijních nápadů a přirozené charisma hereckých legend se tu jen těžko hledá něco, co by film povýšilo nad průměr.(30.10.2018)

Kvůli Jimu Broadbentovi, kterého mám jaksi zaškatulkovaného do laskavých rolích, přičemž zde si střihnul grázla se vším všudy, dávám čtyři hvězdičky. Ale popravdě, jinak je to spíše na tři. Komedie, která neurazí, natočená podle skutečných událostí. Více mě bavila část po loupeži, v níž porcovali medvěda.(25.10.2018)

• Sala1

Králi zlodejov sú špičkovo obsadená krimi dráma a komédia s takými hereckými hviezdami ako Michael Caine, Jim Broadbent a ja nechápem, čo sa s tým filmom stalo! Začiatok bol dobrý, príjemná atmosféra a potom... strašná nuda! Prvá chyba nastala v scenári. Lúpež sa udeje a potom sa celý film rieši konflikt medzi zlodejmi. Avšak dialógy nemajú žiaden hlbší zmysel, iba to, že jeden nadáva na druhého. Zároveň sa poukazuje na to, že zlodejmi sú „nevrlí“ starčekovia. Ja rozumiem, že veľa scén bolo stavaných na britskom humore a v pôvodnom znení to môže znieť vtipne, no nijako sa to na mňa neprenieslo. Film nebol ani dostatočne dramatický, ani vtipný a nemal v sebe nič, čo by som si chcel zapamätať. Myslím, že režisér strašne tlačil ten film do niečoho, na čo nemal. Tým pádom si réžia nerozumela so scenárom a témy dialógov sa stále opakovali. Ak film trvá nekonečne dlho, nebaví vás to počúvať stále dookola. Avšak musím povedať, že niektorí z hercov si film užívali a pravdepodobne je chémia medzi nimi aj v súkromnom živote, no nestačilo to. Ešte aj hlavný dôvod, prečo by sme mali súcitiť s Michaelom Caineom bol tak veľmi prázdne podaný. Jediná postava, ktorá je dostatočne zaujímavá, je mladík. Ten však zmizne v polovičke filmu a viac ho niet. Ja mu týmto gratulujem, že jemu sa z toho filmu podarilo odísť skôr. Film ani z ďaleka, bohužiaľ, nesiaha na tie v podobnom štýle ako Frajeri vo Vegas, či Vo veľkom štýle. Jediná veľká spása bola hudba, avšak do tohto filmu nepatrila. Pri zlom filme si aspoň poviete, že bol zlý. Pri tomto vlastne neviete povedať absolútne nič. Preto za túto prázdnu bublinu, ktorú ťažko klasifikovať, nemôžem dať viac – len dve hviezdičky. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=tpTD26IK9R0.(29.10.2018)

Tak si popri týchto hodnoteniach pripadám ako čierna ovca. Alebo prestarnutá ovca, ktorá má rada starú školu a jej predstaviteľov. Ono to bolo patrné aj v multiplexe, kde som sledoval film sám, i keď išlo o popoludňajšie predstavenie. Film dvoch diametrálne odlišných častí. Vykrádačka ma bavila, nemala čím sklamať, ale tie pravé gule nabrali Zlodeji až v druhej polovici, kedy sa začala ukazovať realita, akú v heist žánri vidíme iba málokedy. Podrazy tu nie sú zo škatuľky povinných klišé a rozdelenie na dobrých a zlých nehovorí našťastie Marshovi veľa. Parta starých zlodejíčkov sa proste rozhodla urobiť ďalší kšeft, pričom nejdepre nich vôbec o nejakú nostalgickú záležitosť, kedy by si tí starí zlatí chlapci povedali, že vydrbú opäť zo zlým systémom. Sú to proste grázli par excellence a film sa ich nesnaží nijako obhajovať, nebodaj glorifikovať. A kto by povedal, že Jim Broadbent dokáže vytasiť taký zlý pohľad, až som od strachu skoro ušiel z kina.(25.10.2018)

• - Ray Winstone, neboli filmový Danny Jones, chodil se skutečným Dannym Jonesem do školy. (Oktavianus)

• - Nejstaršímu pachateli bylo 76 let. (griph)

• - Natáčelo se v Anglii v Londýně. (Varan)