Reklama

Reklama

Humorista

  • Rusko Jumorist (více)
Trailer 2

Příběh se odehrává na pomezí srpna a září roku 1984. Film zachycuje týden v životě Borise Arkadieva, fiktivního sovětského stand-up komika. Boris je sužován nejen vnějším útlakem a cenzurou, ale také svou vnitřní nejistotou, která vždy spolehlivě otráví všechny jeho vztahy. Sláva v kombinaci s nedostatkem osobní svobody ho přivádí k šílenství, zvláště když ti samí lidé, kteří mu diktují, o čem může a nemůže vtipkovat, ho neustále zvou do svých vil a saun jako nějakého dvorního šaška. Komik nakonec vybuchne a – vyzbrojen exotickou americkou představou "urážlivého humoru" – se jim zvláštním způsobem pomstí. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (25)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Košická filmová krasojízda pokračuje. Tentokrát jsem si vybral film od Michala Idova, která má na kontě spoluscénář k superpecce Léto a opět nelituju. Je to hodně chytře napsaný humor, který se prostřednictvím minulosti trefuje do současného Ruska. Boris tam hláškuje sice neápadně, ale je to přesně ten druh humoru, který miluju. Vojenský důstojník "já vás sleduju v televizi jak se vám daří" a odpověd Borise "já Vás sleduju v Afganistánu jak se Vám daří" . Závěrečná saunová scéna je luxus a vůbec celá postava Borise je krásně propsaná až do interních pocitů hlavní hrdiny. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tuhé časy sovětského socialismu jsou výchozí situací pro tvůrce, kteří do tohoto bezčasí zasadili příběh o jednom inteligentním chlapíkovi, který je známým, širokými vrstvami respektovaným komikem a miláčkem sovětských potentátů. Ale je jen otázkou času, kdy ho přestane bavit býti cvičenou opičkou. Tragikomické vyznění filmu bych možná tak trochu přirovnal ke kultovním českým Pelíškům, kdy na mě dýchala ta bezradnost neutěšené a dusivé doby, ale zároveň ta melancholie a trochu jiný typ humoru, než na který jsem z filmů zvyklý. A to je právě na tomto filmu sympatické. Zpočátku jsem se totiž bál, že filmu nerozumím, ale postupem času se mi začal hlavní hrdina a celý příběh dostávat pod kůži natolik, že mi až bylo líto, když jsem se s ním musel rozloučit. Tenhle film frčí svým pomalejším tempem, ale je to tempo milé, vstřícné i k divákovi mimoruskému, který úplně nechápe skeče hlavního hrdiny a humor v nich obsažený, a hlavně dospěje k závěru, který byl z mého pohledu více než uspokojivý, včetně scény vložené do závěrečných titulků. Není důležitý, jestli žijete v blbý době, důležitý je to, abyste jí přežili. A s humorem jde všechno líp! [27. Art film Fest Košice] ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Pro tenhle typ filmu, který balancuje na hraně humoru a deprese, mám slabost. Navíc po tuhém televizáckém rozjezdu (tím nemyslím první "homevideo" sekvenci, která je boží) film najde celkem uměřený výtvarný klíč, který mu dodává uspokojivou dávku retra, ošuntělosti a určité snovosti. Příběh zbytečného člověka, který se pokouší opatrně žertovat v době důsledně potlačující humor, má svoje jasné vrcholy (skvělá scéna z Bajkonuru) a je doprovázený jemně absurdní vibrací. Humorista je metafora nejen reálného socialismu jako pragmatické doby bez iluzí, ale obecně vztahu moci a humoru v Rusku. Humorista spojuje komedii o konformitě a drama o úzkosti. Podobně jako Dovlatov je i tenhle film o vnitřních vzpourách bez ohňostrojů a podobně jako Léto (jehož je Idov scenáristou) zachycuje ospalou dobu bez velkých hrdinů. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Epizodky zo zivota ruskeho komika pocas 80. rokov minuleho storocia. Niektore scenky su slabsie (vecera s kamaratmi), ine vynikajuce (astronaut). Celkovo kladny dojem vsak prevlada. Kritika zvrhleho politickeho zriadenia je prijemne decentna. Vsetko krasne buble pod povrchom az k zaveru ako z ineho sveta. Na prvu pohlad o nicom, no pod povrchom vlastne o vsetkom. Velmi vydarena vec 8/10 ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Sledujete humoristu, ale nemáte ani jednu šancu sa zasmiať a nemá ju ani on. Ide skôr o ľudské rozprávanie v istej situácii, na istom mieste, kde nemáte veľké šance k slobode. Atmosféra je depresívnejšia než by ste čakali, posolstvo sa vás však až tak dotýkať nebude. Celkovo z filmu žiari prázdnota a preto ma to úplne neoslovilo. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

  • Natáčelo se v Lotyšsku ve městech Riga a Jūrmala. (Varan)

Reklama

Reklama