Humorista

Юморист

The Humorist

Drama / Životopisný

Rusko / Lotyšsko / Česko, 2019, 100 min

Nihilismus z každé scény přímo čiší, a přesto je to veselé.(7.5.2019)

Kvalitní zpracování. Nejhůře na tom jsou v omezujících režimech vždy ti, kteří vidí možnosti svobody... Skvěle zahrané od Alexeje Agranoviče, dobře navozená atmosféra i absurdita. Zoufalost, nulová motivace, vzduchoprázdno, absence smyslu - s tím vším si režiséři zahráli výtečně. Originalita v neotesané kráse, bez možnosti úniku ze sálu i života.(2.5.2019)

Pro tenhle typ filmu, který balancuje na hraně humoru a deprese, mám slabost. Navíc po tuhém televizáckém rozjezdu (tím nemyslím první "homevideo" sekvenci, která je boží) film najde celkem uměřený výtvarný klíč, který mu dodává uspokojivou dávku retra, ošuntělosti a určité snovosti. Příběh zbytečného člověka, který se pokouší opatrně žertovat v době důsledně potlačující humor, má svoje jasné vrcholy (skvělá scéna z Bajkonuru) a je doprovázený jemně absurdní vibrací. Humorista je metafora nejen reálného socialismu jako pragmatické doby bez iluzí, ale obecně vztahu moci a humoru v Rusku. Humorista spojuje komedii o konformitě a drama o úzkosti. Podobně jako Dovlatov je i tenhle film o vnitřních vzpourách bez ohňostrojů a podobně jako Léto (jehož je Idov scenáristou) zachycuje ospalou dobu bez velkých hrdinů.(15.1.2019)

S čistým svědomím dávám za 5*. Příběh i zpracování se hodně povedly. #FEBIO(29.3.2019)

• - Natáčelo se v Lotyšsku ve městech Riga a Jūrmala. (Varan)