Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Režisér Barry Levinson se po ambiciózních dramatech (např. RAIN MAN, BUGSY) vrací k žánru komedie, v němž se dovede též spontánně a inteligentně vyjadřovat. Příběh HRAČEK se pohybuje v silně stylizované rovině, smysl je však hlubší. Vyprávění o výstředním mladíkovi Lesliem, který by si chtěl hrát, ale musí se svým militantním uzurpátorským strýcem svést souboj o rodinnou továrnu na hračky, má svůj smysl teprve v přesně promyšleném druhém plánu. Na Levinsonově snímku je však především pozoruhodná velmi nezvyklá, ryzí metaforická forma. Způsob vyprávění je holdem poetice "doslovnosti" amerického typu (např. když si strýc zabírá stále více prostoru v továrně, místnosti se skutečně zmenšují). Realita je ve filmu potlačena ve prospěch bizarních kostýmů, exteriérů i interiérů, inspirovaných jednak samotnými hračkami, jednak krajinami René Magritta (veselá továrna se stroji-hračkami, dům hrdiny jako domeček pro panenky). Závěrečná bitva Dobra a Zla se realizuje jako souboj klasických starých hraček s moderními, elektronickými. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (54)

kingik 

všechny recenze uživatele

Když výrobce hraček Kenneth Zevo umírá, odkáže rodinný podnik nikoliv svým dětem, ale svému bratrovi generálovi. Myslí si totiž, že voják povede lépe firmu k rozvoji a bude mít vliv i na to, aby jeho potomci konečně dospěli. Jenže generál a jeho společník záhy promění továrnu na výrobnu násilnických videoher a sadistických válečných hraček. Děti se proto musí pustit do boje se svým strýcem, aby zachránili rodinnou firmu i dětskou nevinnost, již si vždycky cenili. Pro mě jsou Hračky až nečekaně citlivě natočený film, který za banálním námětem skrývá daleko větší poselství než je na první pohled zřejmé. Svůj podíl na tom, že jde o vynikající film nese i skvělé herecké obsazení v čele s Robinem Williamsem. ()

peetriss 

všechny recenze uživatele

Rodinný film, jehož rodinnost je bohužel sporná. Dětem se bude líbit wonkovsky barevný a pestrý svět plný hraček, rodičům však bude připadat nezajímavě infantilní. Metaforické společenské odkazy, myšlenky a poselství zase budou nad chápání těch menších. Každopádně výpravně je svět hraček bravurní, herci si očividně svých rolí užívají, zásadním problémem je, že mě film nedokázal bavit, ani ničím uchopitelným naplnit, snad krom několika zajímavých nápadů (např. zmenšující se místnost). ()

Reklama

k212 

všechny recenze uživatele

Zajímavé obsazení, vcelku zábavný a docela poučný film, u kterého se dokonce i zasmějeme, respektive si i popláčeme. Ale konec se mi zdá zbytečně nastavovaný a bitva s vojenskými hračkami je už vcelku nudná. Nicméně celková atmosféra filmu je opravdu báječná, hodně jí umocňuje právě jakoby dětský a snový svět hraček (exteriéry i interiéry ve formě dětských stavebnic jsou opravdu umělé, ale hodně hodně funkční a právě proto dokonale se hodicí k filmu). Mám jen trochu pochyby pro jaké diváky je vlastně film určen, kupříkladu z vlastní zkušenosti vím, že menší děti ten film nazaujme, jelikož se tam "moc mluví" a dospělé?Asi jen opravdové fajnšmekry, kteří se nenechají ujít žádný film, nebo jen prostě dospělé s duší dítěte. PS: Hudba je opravdu docela zajímavá, ale myslím si, že celému filmu jednoznačně kraluje písnička Happy Workers od Tori Amos. ()

J.Lajner 

všechny recenze uživatele

Velký šlágr mého dětství, i když Hračky paradoxně pro dětské publikum určené nejsou (alespoň já si to myslím). Režisér filmu Rain Man (1988) Barry Levinson, hudební skladatel Hans Zimmer, herecká hvězda Robin Williams. Hračky byly předurčeny k velkému úspěchu a přesto se z nich stal mizerně hodnocený komerční propadák. Proč? Těžko říct. Vizuální mix Teletubbies a Karlíkovi továrny na čokoládu, byl možná až příliš odvážný. Sloučená tématika hraček a armádního průmyslu vyvolává otázku, pro koho je film vlastně určen. Hračky navíc mají ohromnou spoustu nápadů, ale jejich potenciál je trestuhodně nevyužitý. Úvodní minuty dokáží opravdu vtáhnout do pestrobarevného světa, jehož účel není moc vysvětlen, ale zároveň od něj nejde odtrhnout oči. William si roli dětsky naivního výrobce hraček užívá a člověk by pomalu uvěřil, že se v tom bláznivém světě plném veselých barviček narodil. Hudba nasáklá vánoční atmosférou je výborná, stejně tak nejrůznější modely hraček a přesný timing některých vtipů. Škoda té zvláštní scenáristické a tematické rozháranosti. Jakoby Hračky netušily, po které cestě kráčet. Film začíná jako humorná pohádka a končí apokalyptickou bitvou, kde proti sobě stojí hodné a zlé hračky. Prostě nesourodý guláš, který mi v dětství kupodivu zachutnal. S odstupem mnoha let, sice vidím různé nedostatky, ale zároveň si myslím, že Hračky si úplné zatracení nezaslouží. Jsou jiné, svou originální stylizací jedinečné a mají na skladě pár povedených scén. Pro režiséra, který projekt připravoval plných dvanáct let, však muselo jít o velké zklamání. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Na americkou komedii dost slušně obsazené, režisér Barry Levinson také není žádný neotrkaný zelenáč. Nicméně, stále to zůstává americky bláznivé a ptákoidní. Jisté myšlenky se sice postřehnout daly, ale kdo má vydržet to všechno kolem? Navíc ta délka. Ta by umořila i vola. Však také proto právě já dávám tak nízké hodnocení...:-) ()

Galerie (35)

Zajímavosti (2)

  • Jamie Foxx v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama