Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

Ashnobe

Jedna z mých nejoblíbenějších komediíí a filmů vůbec, na který se rád kouknu kdykoliv - výborné vtipy - Chocholoušek, STS Chvojkovice Brod, výstava miniatur... Luděk Sobota mi sice moc sympatický není, ale v tomto filmu mi vůbec nevadí, spíše naopak. "Slezte z toho lustru Donalde, vidím vás!" ()

Tiiso

Průměrnější komedie, kde Sobota hraje celkem dobře a není zde tolik za hlupáka jako v jiných filmech. Úroveň udržují Svěrák a Smoljak, tak jak jsem zvyklí. Scéna s Chocholouškem, tak proslavená mě ani před tím ani dnes tak usměvavá nepřijde. Mě se více líbí scény s judem. Film je tradičně amatérsky natočen co se týče zpracování a kamery. ()

Robbi

Kdybych se měl pokusit vyjmenovat všechny hlášky, které z tohoto filmu znám, nikdo by tenhle příspěvek nečetl. Dovolím si tvrdit, že tohle je bohužel jedna z mála rolí Luďka Soboty, kdy mohl rozvinout svůj komediální talent a nebyl sešněrován kazajkou obecního blbce. Úžasné protiklady jeho a Marty Vančurové, skvělý šéf autoservisu Karfík (Péro!), psát o Chocholouškovi je nošením polen do obecního porostu. Oceňuji také fakt, že i malé postavičky dokázaly vytvořit nezapomenutelné scény - za všechny snad budu jmenovat kurátora výstavy miniatur Uko Ješity v podání Jaroslava Weigela či saniťáka Josefa Hlinomaze. Bez přehánění je tohle řečeno mluvou Jerryho Maguireho "míč zavěšený hodně vysoko", kterému drtivá většina českých rádobykomedií nesahá ani po rozvázané tkaničky. ()

Smoulin

Zřejmě slušnej oddíl no...pro mě ale v každém případě nejlepší česká komedie a jednoznačně PRVNÍ družstvo!!! ()

montenegro

Jasně 5- kvůli Chocholouškovi, Donaldovi, STS Chvojkovicím Brod, úplatkům, překladatelskému oříšku a mnoha dalším:-) ()

Amras

Lipský - Svěrák - Smoljak. To myslím už mluví za vše. Skvělý režisér, výborní scénáristé. Film jsem viděl několikrát a vždy se u něho skvěle bavím. Dobře vymyšlený příběh je jedním z důvodů úspěšnosti tohoto snímku. Myslím si, že je to jeden z nejlepších snímků pana Lipského. Občas by se možná takový kondiciogram hodil, ne? ()

fantomas19

* Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás! * Kdepak je ten prďola, co tady čepuje pivo * doktor Chocholoušek * Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš * ()

Stanix

Jedna z perel české kinematografie z bezchybným obsazením i těch nejmenších roliček, mám na mysli třeba Kadlika, ale takových je jich tu celá řada. ()

TommyDiamond

Klasika s hláškami, které doslova zlidověli. Tento film si rád čas od času pustím. Rozhodně neomrzí a i když jsem ho viděl tolikrát vždycky mě pobaví. Myslím, že je to jedna z nejlepších československých komedii. Celkově 90% ()

Knor

Poctivá klasická česká komedie, která právoplatně patří mezi české klenoty. Duo Svěrák/Smoljak je prostě nepřekonatelné i po těch letech. Úžasná komedie se spoustou kultovních hlášek. ()

PavelH

‎"A každýmu z nich jsem říkal: neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš. Ale je marný, je to marný, je to marný!" "Tvárnice nebrat! Slepé střevo nebrat!" ... klasika :)) ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let