Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

boni

Asi jediná role, kdy mi nevadil Luděk Sobota. Pro mě určitě jedna z nejlepších českých komedií. Navíc možná i film, ze kterého nejvíc hlášek zlidovělo. ()

dodona

Nepopieram filmu istú noblesu, originálny námet, vtip ani veľmi dobré herecké výkony a réžiu, ibaže ma film ku koncu začal neskutočne nudiť, čo ma mrzí a mám pocit, že je to moja chyba. Nejak mi bohužiaľ nesadol :( ()

Armin82

Tento snímek netřeba nějak popisovat, protože už desítky let promlouvá k divákům a dělá si obrázek sám. V 70tých letech se v naší zemi rodila jedna parádní komedie za druhou a i v této obrovské konkurenci se Luděk Sobota se svým plánkem špatných a dobrých dní, umístil hodně vysoko. Bezesporu jedna z nejlepších komedií v historii naší země. Já si jen pokaždý pokládam otázku, jestli je ten Sobota opravdu tak dobrej herec anebo je fakt tak blbej :-) S takovým výkonem mohl bejt konkurencí celému světu. Ty máš špatnej den jo? Tak mi řekni až budeš mít dobrej :-) ---->100% ()

Jaxx84

Jáchyme, hoď ho do stroje! na mě působí moc strojově...nebo spíš strojeně. Vše se zdá, jak má být. Herci, vesměs cimrmanologové, scénáristé taktéž...ale, Luděk Sobota mě přijde prostě až moc chaplinovský, gagy, které předvádí svojí neohrabaností a koktáním, mě místy baví, místy (mírně řečeno) štvou. A jediný přirozený herecký výkon Marty Jančurové to nemůže zachránit. Zcela výjimečně proto musím dát dvojce S+S jen 6/10. ()

Inozuka

Někde jsem četl nebo slyšel, že Zdeněk Svěrák prohlásil, že když se na ten film dívá s odstupem času, nechápe, jak mohli se Smojakem takhle plýtvat vtipy a gagy a sekat je jeden za druhý. Holt, že by se z toho materiálu daly udělat filmy tři. Ale bohudík, že tenkrát takhle ještě nekalkuloval, protože jinak by Jáchyme hoď ho do stroje nebyl takový mazec. Ten film prostě zbožňuji a možná, že je u mě dokonce top 1 českých komedií. Co pět minut, to hláška, bránice si neodpočine a jestli je pravda, že smíchem se prodlužuje lidský život, naberete po Jáchyme pár let k dobru.... ()

danny_21

Klasika Smoljaka se Svěrákem, kteří udělali s obsazením koktavého, popleteného Soboty terno a vytvořili tímto nezapomenutelnou českou komedii se snad největším počtem zlidovělých hlášek, které bez poskrvnky přežili až do dnešního dne - nesmrtelná česká klasika, o které si můžou dnešní tvůrci jen bláhově nechat zdát - Přéčenó bela chebná elektronka É-třenáct - nemůžu jinak - 100% ()

Nocturno culto

Perla české zábavné tvorby, perfektní dialogy a skvělé obsazení, podle mně nejlepší Sobotův film..Neokoukatelné :) Všichni zde přispívají svým dílem k takřka dokonalé mozaice.. ()

mogul01

První filmový scénář geniální dvojice Svěrák - Smoljak. Autoři se podle vlastních slov báli, aby se tomu lidé vůbec smáli a tak dávkovali jeden vtip za druhým. A udělali sakra dobře. ()

Likan7

Nevidím v tom tak dokonalé, nebo dokonalosti se velmi blížící, veledílo pana Lipského, ale jako kvalitní česká bláznivá komedie to uspěje i dnes určitě. Při sledování jsem byl užaslý, kolik scének a hlášek z filmu znám, protože tak zlidověly, že jsou používány stále a dodnes. Posledních 20 minut je na mě bláznivých ale až až a moje dobré rozpoložení pomalu utichalo, přesto je Jáchyme, hoď ho do stroje pro mnohé nesmrtelná klasika oprávněně. PS - Marta Vančurová byla neskutečně krásná žena. ()

junxi91

Velice veselý film, vzniknuvší ve velice neveselých časech normalizace. Franta Koudelka je takový prosťáček, který si nechá sestavit jakýsi kondiciogram, který mu řekne, kdy bude mít šťastné a naopak nešťastné dny. Konečně jsem v plné kráse viděl původ hlášky "Je to marný, je to marný, je to marný", kterou jsem často slyšel na svou adresu. Stejně tak jsem viděl doktora Chocholouška v akci, takže jsem pochopil, proč by mě k němu každý nejraději posílal. Kdyby někdo sestavil kondiciogram mě, tak bych viděl jen samé křížky a špatné dny... ()

thestral

vždycky jsem se na tenhle film dívala nějak jakoby skrze prsty,vlastně ani nevím proč...takže rada:nedělejte to,nikdy:-) stojí za zhlédnutí a stoprocentně vás pobaví... vždyť ten film je skoro nesmrtelný a všichni používáme ty hlášky a ani skoro nevíme,že jsou z jáchyma:-))) ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let