Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

El_Barto

Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš :-D tato hláška je první věc co se mi vybaví při názvu toho filmu, dál se mi líbil ten Mustang - moje nejoblíbenější auto - jako skvělý nápad hodnotím to, že zvuk jeho motoru nahradili hudbou (i když motor Fordu Mustang je nádherná hudba sama o sobě...) A druhá věc co se mi vybaví je, politovánihodné nedorozumění doktora Chocholouška ke kterému dochází jen 5krát za 10 let... 95% ()

The Count

Smoljaka a Svěráka mám rád a jejich humor samozřejmě taky, ale tady mě to nějak minulo. Pár vynikajících momentů, jako třeba elektronka e15, dneska už známější hláška a oddíl (STS Chvojkovice Brod) než film samotnej, ale jinak nic moc. ()

Ospalek

Skvělý herec Luděk Sobota opravdu zasvěcený svému kondiciogramu za pouhých 15 korun. Opět se v něm vyskytují hlášky, které se zaryjí do paměti každému kdo má rád české filmy. Nejvíc mě uchvátil samotřejmě Luděk Sobota, hodně taky Smoljak se svým: ,,Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš, ale je to marný, je to marný, je to marný!". Také Václav Lohninský se v tomto filmu ukázal jako výborný herec. Nakonec se ukázalo, že on byl největší šílenec. :-) Oldřich Lipský zase ukázal, že on je mistr českých komedií. 100% ()

Barney

O nikom nejde tak jednoznačně říct, že je hercem jednoho filmu, jako o Luďkovi Sobotovi. Ale ten film stojí za to. Moc lepších hlášek, než "asi nějakej slušnej oddíl" , "nebudeme se pouštět do žádných větších akcí" a pár dalších se v českých filmech nenajde. A že umělecká hodnota filmu není na nejvyšší úrovni? Komu kromě Douglase to tu vadí? ()

Ferguson

Hláška "...třeba se Vás plachej" mě vždycky úplně rozštípe a "....slepé střevo nebrat" používám také dost často. ()

jioex13

Výborná česká komedie, kterou by měl vidět každý se smyslem pro humor. Spousta filmových hlášek, jenž se mi dostali do podvědomí občas použiju i dnes, jako například "Neber úplatky nebo se z toho zblázníš" a nebo "Takové nedopatření se nám stane maximálně jednou za deset let" a také třeba "Rozklepávám nejtek". Ovšem kdo neviděl, nepochopí. ()

k0c0urek

Velmi kvalitní česká komedie, která stojí za to shlédnout nejméně 5x. Proč? Protože si všimnete více gegů a osvojíte si Cimrmanovský hůmor, který Vás pak bude pronásledovat všude. Komedie pro dny nejsmutnější, protože: "Nemusí pršet, jen když kape" a nebo oblíbené čínské přísloví : " Kolik třešní tolik višní" ;) ()

KingBoss

Tohle je nejlepší česká komedie všech dob! Skvělé herecké obsazení v čele s vynikajícím Sobotou a cimrmanovský humor, nemají chybu. Viděno snad 50x a pořád mě to baví. Tohle je zkrátka kultovní komedie. Jasných 5 hvězd. ()

petkac

možná mám pro tyto staré filmy slabost proto, že jsem je sledovala jako malá, ale tohle je prostě klasika. Hlášky z tohoto filmu zdomácněly, Luděk Sobota v jeho životní roli...co k tomu dodat 10/10 ()

TeeToTaller

V mých očích nejlepší česká komedie. Zajímavá myšlenka a excelující Luděk Sobota, který chrlí jednu hlášku za druhou. ()

martin46

Záležitost, která se snad nikdy neokouká. Můžeme být jen rádi, že jsme měli pana Karfíka a ten nás tak dobře zásoboval nejen "pacienty", ale i dobře dávkovaným humorem. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let