Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

jossC

Třeba je...Třeba se vás...Plachej! No,nebudem se pouštět do žádnejch větších akcí,tak jen ve zkratce... Nejspíš to nejlepší co Luděk Sobota na plátně předvedl.Dnes už klasika,jejíž hlášky zná každý. Trio Smoljak,Svěrák,O.Lipský.(Zřejmě slušnej oddíl) ()

bratr_jezek

Skvělý film s nejlepším výkonem Luďka Soboty (kterého jinak moc nemusím). Spousta nádherných hlášek a humoru je jasná už po přečtení jmen Svěráka a Smoljaka. ()

shakeXL

Jáchyme je jasná pětihvězdičková věc s mega nášupem hlášek, které používají snad všichni a v roli prvotřídního poplety nepřekonatelný Luděk Sobota alias František Koudelka ze zřejmě dobrého oddílu. Trochu mi jeho projev a vůbec celý film připomíná komedie s Pierrem Richardem. 110%!!!!!! ()

damapo

Geniální česká komedie. Pro mě úplně ta nejlepší. Nestárne, vtipům se stále směji a ne a ne se okoukat. ()

Profík

První film Svěráka a Smoljaka a hned pecka. Samozřejmě hustě hvězdně obsazené, moc dobrý Sobota, který pak bohužel sk,louzl spíše k trapnosti než komice a lepší výkon podává asi až v Okresním přeboru. Ten film je hodně známý, přesto jsem zažil situaci, kdy se jeden jinak velmi nadprůměrně inteligentní kluk taky řídil kondiciogramem, lidé jsou nepoučitelní: 85%. ()

melica

Boží, boží, prostě boží. Tenhle film je narvaný hláškami, jejichž znalost je základní výbavou Čecha. Žadatelům o české občanství povinně pustit třikrát za sebou, a i já se ráda vždycky znovu podívám. ()

anonim

Nesmrtelné scény, nesmrtelné hlášky ........ nehodnotit plným počtem není možné! A dobrá rada do života: "Neber úplatky! Neber úplatky! Nebo se z toho zblázníš!" Filmů, jako je tento, skutečně není mnoho. Jak ale my, diváci, říkáme. Nemusí pršet, jen když kape! ()

bezchli

Česká klasika se skvělým obsazením, kde Luděk Sobota velmi dobře zahrál. Na film se dá dívat stále a neomrzí a člověk vždy jako u jiných dobrých filmů najde nové a nové okamžiky na které se "nezapomíná". ()

RenataD

Skvělá komedie, která ani léta neztrácí na svém půvabu. Známé hlásky: "Neber úplatky, neber nebo se z toho zblázníš." nebo "Chocholoušek, vy nás ale zásobujete, pane Karfík". Prostě nezapomenutelné. ()

Sadova302b50

Luďka Sobotu moc nemusím (stejně tak generačně starší Věru Ferbasovou), ale tenhle film je báječná komedie, prošpikovaná hláškami jako mraveniště systémem chodeb. 90% ()

Killy

Jsem sice trošku alergická na Luďka Sobotu ale tady musím říct že role je mu zřejmě psaná na tělo. Kultovní hlášky a výborný námět! ()

smajki

Tady není o čem, skvělá česká komedie a možná jedna z nejlepších v české, nebo československé filmové tvorbě. Luděk Sobota je prostě pro role těchle mega blbečků jako stvořený. A Pepa Dvořák je tady taky naprostá klasa. Film plný příjemného humoru a skvělých hlášek. Smekám klobouk před všemi, kteří se pod vedením pana Lipského na filmu pánů Svěráka a Smoljaka podíleli. No jo, zřejmě slušnej oddíl. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let