Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

surprise

Takový český Honza co do velkého světa za štěstím vyšel, jenže zde se jmenuje František a hraje ho výtečně Luděk Sobota. Je to náramná legrace i když i po letech je na mě gejzír vtipů a vtípků moc překotný a děj trošku zašmodrchaný zvláště s turnajem v judo a japonským malířem miniatur Uko Ješity. Dobová a tehdejším režimem podporovaná kritika lidových pověr a nutnost osvícení vědeckým pokrokem, vyzněla vlastně dvojznačně. Víra ve vědecký kondiciogram se ukáže jako falešná, nejmodernější pracoviště v republice je vlastně trapně hloupé a nakonec doktor Chocholoušek, který má léčit naše poruchy se ukáže jako ten s nejnebezpečnější poruchou. ()

boudic

Sobotu nemusím, ale nálož fórů pánů Smoljaka a Svěráka je tady bezkonkurenční. A samozřejmě většina těch vtipů zlidověla. ()

Zema24

A za všechno mohla "jedna chebná elektronka s podniko Katóda Olomóc". Nejlepší komedie všech dob s excelujícím Luďkem Sobotou a krásnou Martou Vančurovou a rozmazleným Gregorkem 99% ()

adako

Chýba tomu tá originalita Lipského predchádzajúcich filmov ako Limonádový Joe, Happy end a možno trochu aj Štyri vraždy. To boli filmy "jediné svojho druhu" , nič úplne rovnaké pred nimi a asi ani po nich natočené nebolo. To o Jáchymovi už určite povedať nemôžeme, podobných komédií bolo v tej dobe a od vtedy v Československu aj na západe kopec. Často to bolo neskutočne silené ("Keď neprší, aspoň....Aghhr), opakované vtipy ktoré už na prvý krát nie sú vtipné (utopené auto) a miestami dokonca nuda. Malo to aj svetlé momenty ("A tohle je prosím, tarasnice...") ale tých bolo málo. Ja osobne mám od Smoljaka a Svěráka oveľa radšej "Rozpuštený a vypuštený", to je presne ich štýl v najkoncentrovanejšej podobe. ()

Tumbik

Jeden z nejlepších českých filmů, patří jednoznačně ke špičce. Rád bych řekl že je nejlepší, ale bohužel (nebo spíš bohudík) je zde také mnoho stejně geniálních filmů jako je tento. Každopádně je to naprostá pecka. "Slezte z toho lustru Donalde, vidím vás." :D ()

Mark1983

Retro česká filmografie mi často vyhovovala jako přirozená, co se týče hereckých výkonů a filmového zpracování, což v dnešním tzv. moderním světě se mi líbí méně českých filmů ( těch novodobých ) než tehdy. A i když se najdou některá česká DNEŠNÍ zpracování, co nejsou k zahození, hodně z nich nestojí za nic. A teď k tomuto filmu. Nejedná se o žádnou ( podle mně ) dělovku, u níž se divák řeže v jednom kuse či každou chvíli, avšak se jedná o odpočinkový snímek, který neurazí. ()

JB001

Film mého mládí, který i po více než čtyřiceti letech dokáže spolehlivě pobavit. "STS Chvojkovice Brod zřejmě slušnej oddíl" Troufám si říct, že to je moje nejoblíbenější česká komedie spolu s Marečku podejte mi pero ()

Vodomilec

První film, kde se objevilo téměř kompletní tvrdé jádro "Cimrmanů". Hvězdná chvíle Luďka Soboty, který naposledy vystupoval v komedii Daj-li mi medajli z roku 2017 odehrávající se na Pražském hradě. Režisérské duo Ovčáček Mynář obsadilo do dalších rolí skvělého Zdeňka Trošku či nestárnoucí Helenu Vondráčkovou. Roli filmového komentátora převzal po ztraceném Ferdinandu Peroutkovi novinářský gentleman s velký morálním kreditem Petr Žantovský. ()

snowman

Hehe. Nemohu jinak než pět hvězd. Nestárnoucí, nadčasová komedie. Není možné shlédnout a přitom se nesmát. Zkoušel jsem to - nesázejte se :-) ()

Archvile

Geniálne. "Prouza k čemu v tý vrátnici sedíte, když každej odejde, kdy se mu zachce?" alebo "Nelezte mi na ty ribstole, Zachata !" ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let