Když jsem byl o pár hlav menší, tak se mi tato pohádka velmi líbila. Drobně se odlišuje od všech ostatních, což jsem dovedl docenit i dříve. Ono se nejde moc divit, že je tahle pohádka tak vyjímečná, když se na jejím vzniku podílelo takové množství osobností, které velmi respektuji. Už jsem ji pár let neviděl, ale mám ji v živé paměti, přestože jsem ji viděl velmi dávno a nebylo to mnohokrát. Řekl bych, že bych ji dovedl docenit i nyní. 4*(29.11.2013)

Vynikající Lipského invence na motivy Werichovy pohádky, s mnoha dokonalými dialogy a replikami (Taky budete, Kafíčko s rumíčkem, Na starý kolena jsem se spustil, Tam jsem... taky nebyl, Už nechci celní prohlídku!, Přírodo, přírodo, kam chodíš na ty nápady? apod.) a samozřejmě poučením, že člověk by měl lidem umět předat dobrou náladu, ne strach. Film se ale poněkud rozpadá - přece jen úvod nenavazuje až tak přímo na další scény v Monte Albu, a scény s dlouhým nosem si také kradou svůj velký kus pro sebe a upozaďují tři veterány. Dalo by se říci, že se zde občas poněkud tlučou dva styly - Lipského a cimrmanovský. Někdy fungují vedle sebe dobře, ale jindy jdou proti sobě. Navíc je zde jedna chyba - o frňákovníku bylo řečeno Hrušínskému, nikoliv Somrovi (ale to už je hnidopišský detail). Celkově příjemná pohádka, na niž se člověk vždy rád znovu podívá, ale některé scény, nemohu si pomoct, jsou pro mne poněkud nudné.(7.12.2014)

Původní pohádka Jana Wericha pro film zpracovaná Zdeňkem Svěrákem ve skvělé režii Oldřicha Lipského s výborným Rudolfem Hrušínským, Petrem Čepkem a Josefem Somrem. Pohádka je velice vtipná, hluboká a zaměřuje se hlavně na kritiku lidské hlouposti, na lidské hodnoty a chování k druhým lidem (ostatně jako všechny Werichovy pohádky). A prvně se tu objevila snad nejznámější písnička dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák Vadí nevadí.(27.12.2005)

Milá a originální pohádka disponující laskavým humorem s množstvím nevídaných až nepohádkových hlášek, trefným hereckým obsazením a zručnou režií mistra Oldřicha Lipského. Dary lesních skřítků v podobě kouzelné harfičky, bezedného měšce sypajícího dukáty a cylindru svým majitelům Bimbáci, Serváci a Pankráci přivodí nejeden problém a zavedou je až do pěkně vykutáleného královstvíčka, kde jim následně budou odcizeny. I přes určité moralizování, které nepřekročilo neúnosnou mez, se na pohádku dobře dívá i po letech a v jakémkoliv věku. Bosana sice tak hezká nebyla, jak to všichni kolem tvrdili a strom Frnákovník byl jaksi v ději odsunut, jako by byl tím posledním v řadě, ale to hlavní je, že tahle pohádka ani po letech neztrácí své kouzlo. Nevím, jak by byl s výsledkem spokojený samotný autor pan Werich po Svěrákových úpravách, ale veselit by se snad mohl. Vtipnost s trochou ponaučení na závěr funguje v pevném svazku. 100%(15.6.2012)

Krásna a veselá rozprávka, asi moja naj, s vynikajúcim scenárom, hereckým obsadením a vlastne aj so všetkým ostatným... "Zažít nudu ??? Joooooo, to vadííííííííííííííííí !!!" - ale v tomto prípade to vôbec neplatí. Bavil som sa vždy keď som to videl, a to už bolo veeľa krát. 5***** aaaneeeebooo 93,922%(3.9.2009)

• - Představitelé Tří veteránů se spolu na natáčecím place potkali znova o 2 roky později při natáčení filmu Slavnosti sněženek (1983). (karda1)

• - Vida Skalská-Neuwirthová (princezná Bosana) musela chodiť na pľac o hodinu skôr ako ostatní. Tak dlho maskérom trvalo, kým jej dva a pol metra dlhý nos pripevnili k tvári. Nos ovládali dvaja bábkoherci a každý z jednej strany ťahal za drôtiky. (Zdroj: super.cz) (Raccoon.city)

• - Ve filmu je v jednom záběru k vidění automat na prezervativy značky Primeros. Těsně předtím než je vidět, pronese Rudolf Hrušínský větu: „Braňte se, dokud se nevrátím!" (grovik.net)