Vemkoncem nejlepší česká filmová pohádka. Celé to stojí na scénáři, kde se podepsal humor jak páně Wericha, tak i Svěráka. Na hercích a v neposlední řadě i jakési exotické výpravě. Velkým plusem této netradiční pohádky je, že zde nečpí politický podtext, který by dětem do hlavy vštípil něco o havířské morálce.(20.12.2011)

Nad touto pohádkou se zkrátka ohrnout frňák nedá. Originalitou kýchá na všechny strany. A i kdejakej slon by princezně záviděl.Není pohádky s hvězdnějším hereckým obsazením. A to myslím doslova, od královského ansáblu až po nejmenšího pidimužíka. ''Hele Německo abys tomu rozumnělo, ona k vám jede na přátelskou návštěvu.''(18.2.2015)

My, lidé, jsme prostě mr.ky. Nechť se slunko usmívá, ať si bouře zuří, vždy se najde důvod, proč ze.ereme každičkou dobrou myšlenku, se kterou kdy kdo přišel. Vím to. Po léta. Kok.t si kvůli tomu již nervu, okorávám. Přesto nemiluji tak mravně naučnou pohádku, jako jsou Veteráni. Protože na daný fakt upozorňuje trefně a s až nečekanou razancí. Mám k ní stejný poměr, jako ku Hoří, má panenko. Vynikající film, vtipu až po p.del, ale ta hořkost ve mně přetrvá déle, než jakýkoliv povznášející pocit, z humorných eskapád hrdinů vzešlý. Jsem prostě cíťa, do p.če. Mou dnešní autocenzuru račte omluvit, jsou svátky míru a pokoje a jen sám pánBú ví, kolik mých dětí by to zde mohlo čísti...(24.12.2014)

Už jen obsazení, v jednom filmu Hrušinský, Čepek, Somr, Svěrák, Satinský a Lasica. Každý z nich je schopný sám utáhnout charakterní film. Snad až na princeznu, která je jen dobrá, je tam každá postava úžasná. K tomu kouzelná Werichovsky česká arábie (Gerendáš!) pojatá s lehkostí a živostí Svěrákova humoru. Nezapomenutelné hlášky ("Tam jsem taky nebyl"), nadhled, satirický podtext. Příběhová je složka dostatečně poutavá, prostředí rozmanité (grandhotel u supa, celnice, horská krčma). Lipského jinak nemusím, pohádky mě jako dítě též moc nebavily, ale tohle je od prvního shlédnutí srdeční záležitost.(17.11.2011)

" Dali jsme Vám kamarádíčkové dary. Dary jsme Vám kamarádíčkové dali. A proč jsme Vám kamarádíčkové dali dary? Protože jsme chtěli, aby jste měli radost! A proč jsme chtěli, aby jste měli radost? Aby jsme my měli radost, že vy máte radost! Ale měli jsme z Vás radost?...." Genialita všech genialit!!!! Klasika pana Wericha a nejpoučnější pohádkový film všech dob!(26.12.2012)

• - V němčině se pohádka jmenovala Die Prinzessin mit der langen Nase, v překladu "princezna s dlouhým nosem". Známá zde byla také pod názvem Verschenktes Glück, tedy "darované štěstí". (Adalbert72)

• - Vida Skalská-Neuwirthová (princezná Bosana) musela chodiť na pľac o hodinu skôr ako ostatní. Tak dlho maskérom trvalo, kým jej dva a pol metra dlhý nos pripevnili k tvári. Nos ovládali dvaja bábkoherci a každý z jednej strany ťahal za drôtiky. (Zdroj: super.cz) (Raccoon.city)

• - Pre rozprávkový Grand hotel U Supa sa stal námetom bývalý skutočný Grand hotel Lokanda nachádzajúci sa v čiernohorskom hlavnom meste Cetinji. Podobný koniec rozprávkového aj skutočného hotela bol tiež podobný, zatiaľ čo Grand hotel U Supa zboria otrasy, vyvolané princezniným nosom, sťahujúcim sa s mohutným kýchaním späť do vlasti, Grand hotel Lokanda zmietlo štyri roky pred premiérou filmu katastrofálne zemetrasenie. (Zdroj: iliteratura.cz) (Raccoon.city)