Dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a kuchař Servác jsou váleční vysloužilci, kteří dostanou od skřítků tři kouzelné dary: klobouk, schopný vyčarovat jakýkoliv předmět, bezedný váček se zlaťáky a harfičku, přivolávající libovolný počet sloužících. Zatímco Pankrác by chtěl jít na ryby a Servác odpočívat, Bimbác si přeje navštívit všechna místa, kde bojovali. Když hodlá na poli, kde už oráč obdělává půdu, zopakovat bitvu, rozhodnou se kamarádi, že ho ožení, aby přišel na jiné myšlenky. Nápad by to byl dobrý, jen kdyby se Bimbác nezamiloval do zlé princezny Bosany z království Monte Albo, která se svým otcem veterány o jejich kouzelné předměty okrade. A tak zase nemají nic a musí spoléhat jen na sebe. Jsou sice tak mazaní, aby kouzelné předměty získali zpátky, a ještě nenechavou princeznu i jejího otce vytrestali, co je ale důležitější, poznají, co je v životě důležité a co naopak vůbec ne, co vadí a co nevadí. (TV Nova)

TV spot

Malarkey

To, o co se dnešní pohádky neustále pokouší, s celou svojí galantností zvládli Tři veteráni v roce 1983. Nedivím se, že zrovna jsou legendou v oboru. Která pohádka Vám zaručí radost dětí, ale i dospělých v jednom. U dětí na celé čáře vyhrává příběh a dlouhý nos princezny Bosany a u dospělých vyhrává kopa hlášek, které prostě nemají chybu. Navíc se ve filmu sešel tak velký počet hereckých legend, že tolik jich dnes nemáme ani pohromadě. ()

Subjektiv

Bude to znít asi pitomě, ale je to jeden z mála filmů, který mě jako děcko přinutil k přemýšlení nad "žebříčkem hodnot". Také mi na velmi krátký čas implantoval do hlavy hříšnou a nebezpečnou myšlenku, že "nemít prachy - nevadí". Taková umná propaganda se musí ocenit! Ovšem nevím, jak se v dnešní době dívají političtí korektátoři na to zesměšňování balkánských států. Slabé ****. ()

Marigold

Pohádka, kterou jsem jako dítě sotva dokázal ocenit, ale ledva odletěl čas praků a indiánů, vyklubala se z ní neobyčejně poetická a aktuální věc, na kterou se člověk rád podívá kdykoli znovu. Werichův pohádkově-modernistický námět skvěle opentlil hláškami Zdeněk Svěrák a zhmotnilo jej ústřední fenomenální herecké trio s asistencí plejády skvělých bočních rolí. Připočteme-li nezapomenutelnou titulní písničku a laskavou hravost, která tu zůstala z knižní předlohy, patří Tři veteráni rozhodně do zlatého fondu české kinematografie. A na ty Slováky vlastně taky nezapomínat... s velbloudééém! ()

tron

„Tu bude pšenice.“ – „Tu bude válka!“ Veľmi zvláštna rozprávka, ktorá mi svojho času svojou miestami až psychedelickou, surrealistickou atmosférou ako malému spôsobila nejednu ťaživú nočnú moru (ten nos!!!). Pamätám si, že som mal jarné prázdniny a poobede v telke dávali toto. Traja strašidelní dôchodcovia v hlavných úlohách, zmutovaný nosisko, hororový nočný les... Ufff. Spätne ale oceňujem práve onú zvláštnosť. Film na niektorých miestach pôsobí lacno. Rozpočet bol zrejme dosť nízky (viď. biedne masové a smiešne bojové scény) a tak čo sa týka kostýmov a rekvizít, proste dali dokopy všetko, čo sa im podarilo splašiť. Dokopy to spolu vôbec neladí, ale paradoxne aj práve vďaka tomu snímka pôsobí poriadne originálne, zábavne a osviežujúco. Takže napr. uprostred námestia trónia tri, nuž, kadibudky (dnes by sme povedali toitoi). Alebo v inej scéne sú na scénu zázračne pričarované, ehm, cigarety Camel. Alebo vojaci na koňoch vydávajú zvuky ako policajná siréna. Povedal by som, že takto nejako wtf by to dopadlo, ak by rozprávku nakrúcal Terry Gilliam, ale vlastne on už minimálne jednu nakrútil a zďaleka nebola až taká divná (Kliatba bratov Grimmovcov), ako táto. K tomu chytľavá pesnička. Scenár sám osebe síce nie je nijaký extra zázrak, ale má skvelé hlášky („Tak to nech rozečtený a uhni.“) a dialógy a plno dominantne šialených nápadov (plácačky na muchy, cigarety, frňákovník). ()

Radek99

Nestárnoucí filmová adaptace Werichovy ryze autorské pohádky je jedním z vrcholů postmoderního přístupu k tomuto žánru. Cenné jsou hlavně všechny ty gagy a nezaměnitelná cimrmanovská poetika. Mimo to, že jde o nadčasovou pohádku, vtělili Zdeněk Svěrák s Oldřichem Lipským do filmové verze hlubší zprávu o fenoménu globalizace...to globalizované balkánské království, kde se na rakouský valčík tancuje břišní tanec, je obrazem dnešního světa... ()

• Vida Skalská (princezná Bosana) musela chodiť na pľac o hodinu skôr ako ostatní. Tak dlho maskérom trvalo, kým jej dva a pol metra dlhý nos pripevnili k tvári. Nos ovládali dvaja bábkoherci a každý z jednej strany ťahal za drôtiky. (Raccoon.city)
  • Filmovalo se v Praze, na Křivoklátě a v lomu u Koněpruských jeskyních. Hradby se nachází v Nymburku. V Německu se natáčelo v Quedlinburgu, proslulém svou hrázděnou architekturou. Z větších měst jsou mu nejblíže Magdeburg a Erfurt. (M.B)
  • Interiér hradu je vyzdoben československými (vzor 1924) a rakouskými (vzor 1861) šavlemi. (HJ-FILIP)