„Tu bude pšenice.“ – „Tu bude válka!“ Veľmi zvláštna rozprávka, ktorá mi svojho času svojou miestami až psychedelickou, surrealistickou atmosférou ako malému spôsobila nejednu ťaživú nočnú moru (ten nos!!!). Pamätám si, že som mal jarné prázdniny a poobede v telke dávali toto. Traja strašidelní dôchodcovia v hlavných úlohách, zmutovaný nosisko, hororový nočný les... Ufff. Spätne ale oceňujem práve onú zvláštnosť. Film na niektorých miestach pôsobí lacno. Rozpočet bol zrejme dosť nízky (viď. biedne masové a smiešne bojové scény) a tak čo sa týka kostýmov a rekvizít, proste dali dokopy všetko, čo sa im podarilo splašiť. Dokopy to spolu vôbec neladí, ale paradoxne aj práve vďaka tomu snímka pôsobí poriadne originálne, zábavne a osviežujúco. Takže napr. uprostred námestia trónia tri, nuž, kadibudky (dnes by sme povedali toitoi). Alebo v inej scéne sú na scénu zázračne pričarované, ehm, cigarety Camel. Alebo vojaci na koňoch vydávajú zvuky ako policajná siréna. Povedal by som, že takto nejako wtf by to dopadlo, ak by rozprávku nakrúcal Terry Gilliam, ale vlastne on už minimálne jednu nakrútil a zďaleka nebola až taká divná (Kliatba bratov Grimmovcov), ako táto. K tomu chytľavá pesnička. Scenár sám osebe síce nie je nijaký extra zázrak, ale má skvelé hlášky („Tak to nech rozečtený a uhni.“) a dialógy a plno dominantne šialených nápadov (plácačky na muchy, cigarety, frňákovník).(1.1.2005)

Nestárnoucí filmová adaptace Werichovy ryze autorské pohádky je jedním z vrcholů postmoderního přístupu k tomuto žánru. Cenné jsou hlavně všechny ty gagy a nezaměnitelná cimrmanovská poetika. Mimo to, že jde o nadčasovou pohádku, vtělili Zdeněk Svěrák s Oldřichem Lipským do filmové verze hlubší zprávu o fenoménu globalizace...to globalizované balkánské království, kde se na rakouský valčík tancuje břišní tanec, je obrazem dnešního světa...(24.12.2017)

Neopakovateľná rozprávka, ktorá sa nikdy neošúcha, no len nedávno som čítal, že sa ozval istý užitočný idiot a žiada z hĺbky svojej prehnitej slniečkárskej duše, aby z tohto veľdiela boli vystrihnuté scény, kde je tabuľka "cudzinci sem nepatria". Žiaľ, ide to so spoločnosťou dole z kopca a libtardi budú udávať tempo a diktovať čo môžeme pozerať, čo nie, a čo treba retušovať. Snáď to včas zastavíme.(29.12.2020)

Milovaná pohádka, hlavně proto, že tam hrají skvělí herci, je to o lidské hamižnosti a hlouposti a o tom, že je strašně těžké je napravit, no a v neposlední řadě psal scénář Zděnek Svěrák. Je tu krásně poznat jeho hra se slovy, kdy ten slovní humor je místy prostě jedinečný. Díky tomuhle filmu jsem si zamiloval Rudolfa Hrušínského.(25.12.2014)

Skvělý Werichův základ se snad ani nedá pokazit, ale dostalo se mu důstojného zpracování v režii Oldřicha Lipského s famózním obsazením. "Volá Německo, jestli k nim nepřestaneme strkat rypák, vyhlásí nám válku." "Já sleduji mezinárodní situaci a podle ní buď lijeme z kulí písmena nebo z písmen kule." "Čekají tě napínavé zážitky." "Trojka štěnice, dvojka bez štěnic, jednička bez štěnic a s ramínkama."(29.10.2005)

• - Filmovalo se v Praze, na Křivoklátě a v lomu u Koněpruských jeskyních. Hradby se nachází v Nymburku. V Německu se natáčelo v Quedlinburgu, proslulém svou hrázděnou architekturou. Z větších měst jsou mu nejblíže Magdeburg a Erfurt. (M.B)

• - Názov štátu v rozprávke Monte Albo (Biela Hora) je obmenou názvu štátu Monte Negro, pod ktorým je známy štát Čierna Hora. Rozprávka a jej filmové spracovanie predstavujú prakticky jedinú recykláciu klasického obrazu Čiernej Hory v období po 2. svetovej vojne. Spočiatku tvorcovia filmu údajne uvažovali o možnosti točiť rozprávku priamo v Čiernej Hore. (Zdroj: iliteratura.cz) (Raccoon.city)

• - Interiér hradu je vyzdoben československými (vzor 1924) a rakouskými (vzor 1861) šavlemi. (HJ-FILIP)