Už jen obsazení, v jednom filmu Hrušinský, Čepek, Somr, Svěrák, Satinský a Lasica. Každý z nich je schopný sám utáhnout charakterní film. Snad až na princeznu, která je jen dobrá, je tam každá postava úžasná. K tomu kouzelná Werichovsky česká arábie (Gerendáš!) pojatá s lehkostí a živostí Svěrákova humoru. Nezapomenutelné hlášky ("Tam jsem taky nebyl"), nadhled, satirický podtext. Příběhová je složka dostatečně poutavá, prostředí rozmanité (grandhotel u supa, celnice, horská krčma). Lipského jinak nemusím, pohádky mě jako dítě též moc nebavily, ale tohle je od prvního shlédnutí srdeční záležitost.(17.11.2011)

Obecně se říká, že česká kinematografie je především zaměřená na nějakou myšlenku či posleství, které chce přenést na diváka narozdíl od světové produkce (především americké) a tento snímek to jen potvrzuje. Tento Lipského film podle mého názoru není tradiční pohádka, spíš pohádkový film doplněný krásnými Uhlířovskými písničkami a i díky skvělému Rudolfu Hrušinskému se drží kvalitativně docela vysoko.(19.4.2009)

Originální a geniální pohádka každým coulem a taky velmi poučná, protože se všichni poučíme o tom, co je na světě nejdůležitejší a že některé věci jdou spolu ruku v ruce. Werichovi pohádky jsou skutečně jedinečné. Jako malá jsem tuto pohádka považovala za blbost a neměla jsem ji ráda, ale čím jsem starší, tak zjišťuju, že si ji v TV nenechávám ujít a vždy se u ní dobře bavím. Stále ale nepatří k mým nejoblíbenějším.(18.11.2011)

Původní pohádka Jana Wericha pro film zpracovaná Zdeňkem Svěrákem ve skvělé režii Oldřicha Lipského s výborným Rudolfem Hrušínským, Petrem Čepkem a Josefem Somrem. Pohádka je velice vtipná, hluboká a zaměřuje se hlavně na kritiku lidské hlouposti, na lidské hodnoty a chování k druhým lidem (ostatně jako všechny Werichovy pohádky). A prvně se tu objevila snad nejznámější písnička dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák Vadí nevadí.(27.12.2005)

Polopatická pohádková fraška jakoby z dílny Járy da Cimrmana. 1) Pohádka pro dospělé nebo pro děti? Děti cimrmanovský humor asi moc nechápou. Dospělé patrně nenadchne polopatická naivita mravních ponaučení, kterými Werich, ani Svěrák s Lipským nešetřili. 2) Film zaměstnal tvůrčí špičky tehdejší doby - od cimrmanů, Lasici a Satinského, Hrušínského, Somra, skladatele Uhlíře až po Jana Švankmajera, a je to vidět. Typicky cimrmanovské pojetí a vtipy jsou vskutku nesmrtelné. 3) Přesto však to není film, který bych si pouštěl opakovaně nebo u kterého bych seděl pribitý na židli. Ani neumím přesně vyjádřit, proč.(8.8.2009)

• - Scenár k rozprávke pôvodne pripravoval Jiří Brdečka, ale po tom, čo náhle zomrel, sa dostal k látke Zdeněk Svěrák. (Raccoon.city)

• - Představitelé Tří veteránů se spolu na natáčecím place potkali znova o 2 roky později při natáčení filmu Slavnosti sněženek (1983). (karda1)

• - Ve filmu je v jednom záběru k vidění automat na prezervativy značky Primeros. Těsně předtím než je vidět, pronese Rudolf Hrušínský větu: „Braňte se, dokud se nevrátím!" (grovik.net)