Originální a geniální pohádka každým coulem a taky velmi poučná, protože se všichni poučíme o tom, co je na světě nejdůležitejší a že některé věci jdou spolu ruku v ruce. Werichovi pohádky jsou skutečně jedinečné. Jako malá jsem tuto pohádka považovala za blbost a neměla jsem ji ráda, ale čím jsem starší, tak zjišťuju, že si ji v TV nenechávám ujít a vždy se u ní dobře bavím. Stále ale nepatří k mým nejoblíbenějším.(18.11.2011)

• HorrorVamp

Samozřejmě je to klasika, plná nezapomenutelných písniček a hlášek, ale tím to u mě hasne. Pochodující dlouhý chobot nesympatické princezny až kamsi do tramtárie mě v dětství děsil, ale ani teď tuto pohádku příliš nemusím, tudíž při jakékoliv příležitosti, ať už na Vánoce, nebo v kterýkoliv jiný svátek přepínám na jiný program.(17.12.2008)

Opakované zhlédnutí mě nakonec vedlo k přehodnocení názoru na tuto tak trochu netradiční pohádku. Chování tří veteránů i jejich nejbližšího okolí je takové nepohádkové, prostě až škodolibě dospělácké. Na druhou stranu oceňuji, že cílem veteránů není velká láska s královstvím navíc, ale jde o prachobyčejné přátelství a tak to má být! :) Celkově 73 %.(27.12.2015)

Delostrelec Pankrác, príslušník jazdectva Bimbác a vojenský kuchár Servác. "Traja veteráni", vyslúžilý vojaci, čo ukončili svoju kariéru v rakúsko-uhorskej armáde. Títo starí kamaráti sú jednej letnej noci obdarovaní cennými, zázračnými darmi. Pankrác dostane čarovný cilinder pod ktorým sa zjaví každá vec, čo si bude priať. Bimbácovi sa ujde malá harfička pomocou ktorej si može nabrnknúť hoci jaké služobníctvo. Servácovi je pridelený bezodný mešec z ktorého sa sipú zlaté dukáty. Ako naložia s týmito zvláštnymi, mocnými darmi? Pomôžu im nájsť šťatie alebo sa stanú skazou ich chrakterov a priateľstva? V hlavných úlohách excelujú Rudolf Hrušinský, Pert Čepek a Josef Somr. ***(13.4.2012)

Můj první film v kině, navíc vesnickým. Byly mi čtyři nebo snad pět a šli jsme tam dva kiláky pěšky (s tátou a partou kluků ze vsi do sousední vesnice). Naprosto mě okouzlil, a navíc jsem si zamiloval kino, což mi vydrželo dodneška. A jsem rád, že poprvé to byl Zdeněk Svěrák (a Werich a Lipský), protože lepší už to bejt nemohlo. Od tý doby jsem Bimbáce, Pankráce a Serváce viděl aspoň desetkrát, a doufám, že aspoň ještě desetkrát uvidím. Je to asi moje nejoblíbenější pohádka, rozhodně nejlepší česká, dokonce lepší než původní psaná ( a skvělá) verze Jana Wericha. Všimli jste si, že tam není jediná přiblblá scéna, kterých je v ostatních novějších pohádkách tu víc, tu míň, ale vždycky až moc (myslím tím nesmyslný pitvoření, bezdůvodný štulce a kopance, ukřičenost...), který maj za úkol rozesmát co nejvíc dětí. Tahle pohádka si to neusnadňuje, když už se křičí, tak je to třeba, každá její scéna má smysl a přestože z ní plyne spousta poučení, vůbec to nevyznívá otravně, ale naopak naprosto samozřejmě, a proto z toho nakonec nemůžou mít špatnej pocit ani děti, ani dospělí. Myslím, že dokáže bavit nejmenší, větší i největší diváky, každýho svým způsobem, a přitom žádnýho z nich nebude nudit. To se o moc filmech říct nedá. I proto jsou Veteráni naprostá klasika.(17.11.2006)

• - Scenár k rozprávke pôvodne pripravoval Jiří Brdečka, ale po tom, čo náhle zomrel, sa dostal k látke Zdeněk Svěrák. (Raccoon.city)

• - Pre rozprávkový Grand hotel U Supa sa stal námetom bývalý skutočný Grand hotel Lokanda nachádzajúci sa v čiernohorskom hlavnom meste Cetinji. Podobný koniec rozprávkového aj skutočného hotela bol tiež podobný, zatiaľ čo Grand hotel U Supa zboria otrasy, vyvolané princezniným nosom, sťahujúcim sa s mohutným kýchaním späť do vlasti, Grand hotel Lokanda zmietlo štyri roky pred premiérou filmu katastrofálne zemetrasenie. (Zdroj: iliteratura.cz) (Raccoon.city)

• - Vida Skalská-Neuwirthová (princezná Bosana) musela chodiť na pľac o hodinu skôr ako ostatní. Tak dlho maskérom trvalo, kým jej dva a pol metra dlhý nos pripevnili k tvári. Nos ovládali dvaja bábkoherci a každý z jednej strany ťahal za drôtiky. (Zdroj: super.cz) (Raccoon.city)