Manželská historie

• Kanada

Marriage Story

Romantický / Komedie / Drama

Velká Británie / USA, 2019, 137 min

V mnoha ohledech mě to překvapilo. Čekal jsem realistický, minimalistický počin (ano, i přes historii Baumbacha), variaci na Bergmanovy Scény z manželského života. Ale tohle se nebojí silně stylizovaných scén (komediálních, melodramatických) a některé postavy jsou otevřeně karikované (právníci, rodina manželky, sociální pracovnice). Rozhodně ale jednoduchý a v jednoduchosti krásný film."Pro každého" se obvykle bere jako sprosté slovní spojení, ale tohle je opravdu zážitek, který si neumím představit, že by se někomu nelíbil. A pokud, tak právě jen proto, jak bezproblémový a bezpečný film to je. Což mi někdy vadí. Ale někdy ne. 4 a 1/2(10.12.2019)

Konečne mi Baumbachovo napodobovanie Woody Allena sadlo. Tentokrát sa zaoberá témou rozpadu na prvý podhľad dokonalého manželstva. Film sa ani jednej strane nesnaží nadržiavať a v priebehu filmu som držal palce, ľutoval alebo nenávidel obidvoch. No a ešte to je okorenené satirickým náhľadom na rozvodových právnikov, ktorý z rozvodov profitujú najviac. Drobné výhrady mám k dialógom, ktoré v niektorých scénach pôsobia príliš vykonštruovane a skoro až divadelne. Baumbach sa snaží až príliš prehnane vyhrotiť hádky. Našťastie to zachraňujú herci, ktorý napriek tomu scénam dodávajú na uveriteľnosti. Nenadchol ma záverečný Driverov spev, keď v pesničke zdelí svoje pocity z toho čo zažil. Ja holt hudobné výstupy nikdy nebudem. Radšej by som prijal, keby sa niekomu normálne zdôveril. Ale najväčší nedostatok filmu považujem za ignorovanie náhľadu dieťaťa na rozvod. Film ukazuje, že pre manželov je rozvod peklo, ale pre decko to je vo filme vlastne pekné dobrodružstvo v ktorom získa krajšie bývanie v rozľahlejšom meste a lepších kamarátov, lebo tí starí ho už aj tak nebavia. To je riadna blbosť, pretože dieťa trpí pri rozvode ešte viac jak rodičia a v tomto zdelení film absolútne zlyháva, keďže to ignoruje. Napriek tomu ma film bavil od prvej sekundy skoro po celý čas a tak skvelý herecký koncert zúčastnených som nečakal. Hlavne Adam Driver ma nečakane veľmi príjemne prekvapil, keďže v Star Wars je skôr k smiechu a ako herec mi bol doteraz nesympatický. Scarlett Johanssonová si po dlhšej dobe zase raz zahrala v niečom kvalitnom a z vedľajších úloh ma najviac potešil Alan Alda ako jediný právnik, ktorý má ešte srdce. Takže po sklamaniach od Scorseseho alebo Tarantina je pre mňa práve tento film nečakaným kandidátom na najlepší film tohto roku. 9/10.(9.12.2019)

Do morku kostí obnažená rozvodová záležitosť dvoch mladých ľudí z hereckého prostredia vyniká britkým čiernym humorom na jednej strane a vážnou rozvodovou eskaláciou napätia na strane druhej. Ako to už býva v lepších filmoch, prím hrajú hlavní predstavitelia ( Scarlett Johansson a Adam Driver ), ktorí sú excelentní a môžu sa oprieť o kvalitný scenár plný autentickosti a reality života.(26.12.2019)

Najideálnejšie by bolo pozrieť sa na túto problematiku čisto iba optikou 8-ročného Henryho, ktorému sa rozvádzajú rodičia, keď ale zároveň ani nedokážem dopodrobna opísať, ako sa taký človek musí cítiť, keďže som sa nikdy, vďaka Bohu, neocitol v takejto nešťastnej situácii, ako práve táto fiktívna postava jedinca v predpubertálnom období, no i napriek tomu sa s ním jednoducho stotožní množstvo deciek, ktoré si v takomto veku prešli niečím podobným, ak nie úplne podrobným ? Čiže je naprosto neutrálny, nikomu extra nepritakáva, bohvieako taktiež neprejavuje svoje emócie, kedy ešte zrejme až tak dobre nerozumie, čo sa to vlastne deje... ? Musel by som to z neho ťahať, ako z chlpatej deky, že prostredníctvom jeho čoraz viac rozhádanejších rodičov už veľmi dobre viem, odkiaľ vietor fúka, keď celkové koncipovanie tohto snímku vychádza zo štýlu - „skrytých kamier” , čo znamená asi to, že inkognito sledujete, pozorujete, vskutku, štipľavú, manželskú krízu, kde sú síce hlavní aktéri maximálne prirodzení, ale aj tak som mal z nich taký, akýsi, javiskový dojem, akoby to bolo strojené, až samoúčelné, že sa v podstate nikdy nezbavili svojich filmových profesií, s ktorými sa vžili, t.j. On bol divadelným režisérom, Ona bola divadelnou herečkou, neskôr TV. STAR. Oni dvaja mi až tak nevadili, ako napríklad postava, ktorú stelesnila, inak moja obľúbenkyňa už z Jurského parku, Laura Dern, ktorá mi v úlohe Nory Fanshaw absolútne nepripomínala právničku, ale skôr akúsi predavačku v parfumérií ! A takýto problém som mal i s ostatnými charaktermi, ktorí boli na tom rovnako ! _ Manželský príbeh na mňa zafungoval najlepšie až vo svojej poslednej tretine (vtedy som zhiadol neuveriteľnú filmovú hádku, aká snáď nemá ani obdoby v dejinách kinematografie, tak za to klobúk dolu !), kedy predchádzajúcich 90-100 minút nebolo nič, čo by ma vyviedlo z rovnováhy ! “Black Widow” urobí najlepšie, ak sa už konečne bude totálne vyhýbať šialeným komiksovkám, z ktorých herecky otupuje, a to isté i “Kylo Ren” v typických, populárnych - franšízach ! PS: V NETFLIXE majú takéto motto: „Nie je dôležitá kvalita, ale najmä kvantita” , a tá je na vzostupe !!! A aj tento film je pre mňa jedno veľké, obyčajné sklamanie ! Toto vám naozaj nič nedá, je to štandardná jednohubka, akých je aktuálne strašne veľa, a tak ak máte skutočný záujem vidieť niečo podobné a oveľa lepšie, siahnite skôr po Kramer vs. Kramer.(8.12.2019)

Manželství je někdy neuvěřitelně křehká záležitost, která oba partnery stojí nesčetně času a kompromisů. Snímek Marriage Story režiséra Noaha Baumbacha nám ukazuje, jak se jedno takové manželství ocitlo v troskách a jak se oba partneři snaží s novou, avšak ne moc příjemnou situací vyrovnat. Jak je Vám už asi jasné, celý tento počin stojí a padá na ústředních hereckých výkonech v podání Adama Drivera a Scarlett Johansson, jež jsou příjemně civilní, což velmi mrazivě kontrastuje s vážnou příběhovou kostrou a ve výsledku to finální dojem značně posílí. Za zmínku rovněž stojí i barvité podání toho, co všechno si jsou u rozvodového řízení schopni provést dva lidé, kteří spolu před nějakou dobou sdíleli dobré i to špatné. Snímek rovněž krásně vykresluje i to, jak rozvodem a soudními tahanicemi trpí samotné dítě, které se začne uzavírat do sebe a už není takové jako dříve. Co tedy dodat na závěr? Od snímku Marriage Story jsem nečekal vůbec nic a možná právě proto mě ve finále tak "semlel". Jeho poselství a naléhavost s níž ho podává totiž (bohužel) nikdy nepřestane být aktuální. Výborná práce! (Netflix) „Criminal lawyers see bad people at their best, divorce lawyers see good people at their worst.“ (14.12.2019)

• - Ve scéně hádky v Charliově apartmá není ani kousek improvizace. Celé to bylo takto napsané ve scénáři. Scéna se natáčela na 50 záběrů během dvou dnů. (mi-ib)

• - Adam Driver musel 15krát udeřit do stěny kvůli vícenásobným záběrům. V jednu chvíli uhodil tak tvrdě, že téměř prorazil stěnu. (Davidamper)

• - Herecké obsazení přispělo svými osobními zkušenostmi ke zhotovení scénáře. Noah BaumbachScarlett Johansson a Laura Dern si prošli rozchodem a Adam Driver je synem rozvedených rodičů. (MarLin)