Proxima

• Francie Proxima (více)

Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima" podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu. Perfekcionistka Sarah se snaží v práci podávat stoprocentní a soustředěný výkon, s blížícím se odloučením je to však čím dál složitější. Strhující příběh matky a dcery má navzdory netradičnímu prostředí univerzální téma: hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou. (Aerofilms)

Heywood

Jsem na rozpacích, co film chtěl sdělit. "Strhující příběh matky a dcery" jsme fakt neviděli, když pominu to neskutečné porušení kázně, které mohlo mít i fatální důsledky (on tu není až od roku 2020, že?). Eva Green si dává záležet, aby její neherecké přednosti (nepochybně) byly vidět v každém filmu, ale jinak byla více méně nezáživná. Matt Dillon je skoro vždy nuda a tak film zachraňuje zajímavé téma, (sekvence výcviku výborná, v té vodě si možná někdo vzpomněl i na Vesmírné kovboje) dobrý soundtrack a slušná kamera. Ta chvilka s Těreškovou se režisérce nepovedla, ona byla politický produkt a nulová astronautka a celý let fňukala a fňukala a lze to dohledat na dávno odtajněných materiálech. Nic ovšemže proti jejímu ženskému prvenství. Ten feminizační nádech byl zbytečný, ženy ve vesmíru jsou dávno a některé za to i zaplatily daň nejvyšší (Judith Resniková a učitelka Christa McAuliffeová na Challengeru to začaly). Z tohoto důvodů se profeministické pojetí filmu jeví jako nadbytečné, závěrečná fota astronautek jsou sice dobrou připomínkou, ale kdyby se některá z nich zachovala jako hlavní hrdinka tohoto filmu, tak by vesmírný program brzy skončil nebo by byl umrtven na moc let. PS. Kde kolega Matty objevil, že hlavní hrdinka " čelí tlaku společnosti skeptické vůči tomu, zda jako matka může podobnou profesní výzvu zvládnout" jest mi opravdu záhadou, ale asi viděl poznámky režisérky v jejím diáři. Já tu možnost neměl. ()

Kozlowski8

Sara je astronautka, která se připravuje na roční cestu vesmírem v Mezinárodní vesmírné stanici. Je velmi cílevědomá v cestě za splněním životního snu, ale je také matka dcerky Stelly a s blížícím se odloučením je pro ni stále těžší najít rovnováhu mezi osobním snem a nejhlubší a nejpevnější formou lásky - mateřskou láskou. Právě tato psychologická rovina je základním motivem filmu, právě na ní je to celé postaveno. A protože Eva Green i Zélie Boulant jsou skvělé samy o sobě a ve společných scénách jim to spolu moc hezky funguje, uděluji silné 3*. 65 %. ()

rey17

Komorní evropské drama s neobvyklou zápletkou. Co je víc, videt vesmír nebo zažít rok své dcery? Dojemný příběh o loučení matky s dcerou. Velmi hezká kamera, příjemné civilní herectví, kde hlavní hrdinové jsou lidi ne superheroes. Střih, hudba a režie standardní. Dramaturgie dobrá s několika výhradami. 'Festivalový snímek'. Tempo vyprávění je pomalé, ale mně sedí. ()

PTuranyi

Tento film nie je scifi, hoci sa jedná o misiu na Mars s ľudskou posádkou. Je to perfektná komorná dráma o vzťahu matky kozmonautky a jej dcéry. Produkcii a hercom sa podarilo veľmi dobre vykresliť drobnokresbu emócií v pavučine vzťahov rodiča a dieťaťa, ktorá je sprevádzaná atmosférou stresu, obáv, váhania a odhodlania. Záverečné titulky len potvrdia, že film je venovaný ako pocta ženám astronautkám a hudba Rjúičiho Sakamota je čerešničkou na tejto nezvyčajnej torte. 80% ()

AmunRa

Komorní vztahové drama o cestě do vesmíru zní divně, ale kupodivu to funguje. Jsem si jistý, že bez Evy Green v hlavní roli bych o tento film ani nezavadil a faktem je, že bez skvělé herečky v hlavní roli by to byla jen další nudná vztahovka bez přidané hodnoty. Ano, část odehrávající se v ruském Hvězdném městečku je zajímavá i svou dokumentární formou, ale celý film stojí na vynikající Evě Green v hlavní roli. Ve vedlejších rolích rovněž výborná Zélie Boulant a Matt Dillon. Pojetím odpovídá "ženskému filmu" - žena v hlavní roli i na postu režiséra, zdůrazňuje se konflikt kariéry a mateřství, těžká role ženy ve vysoce odborné profesi atd., ale není to prosté omlacování klišé chudák žena v mužském prostředí o hlavu diváka. Hrdinka se umí ozvat a vymezit si prostor, spíš má osobní problém v dilematu postarat se o dítě nebo jít za svým snem. Film je zajímavý i přepínáním jazyků, protože hrdinka je francouzska, její ex němec, často se mluví anglicky a v ruské části filmu rusky. ()

raininface

Tak kvalitně jsem si už dlouho nezazíval. Na festivalu nejnudnějších filmů v Brně získal tenhle film určitě hlavní cenu. ()

bambiz

Při zpětném pohledu dávám jen dvě hvězdy, protože jsem pořád čekala, kdy přijde nějaké drama, a ono nikde. Popis příprav na let do kosmu ok, mužsko ženské vztahy šablonovité, "vyhrocený" závěr, kdy do izolace nemohou nejbližší, ale horda novinářů ano, nehlídané okolí kosmodromu..... Zklamání. ()