Reklama

Reklama

Neuvěřitelný skutečný příběh Marie Curie-Sklodowské, první  ženy - vědkyně, která získala Nobelovu cenu. Biografie vědkyně, manželky a matky, která se zasloužila o přelomové objevy na poli fyziky a chemie... V roce 1934 se Marie Curie zhroutila ve své laboratoři v Paříži. V nemocnici vzpomíná na svůj život, jak začala studovat v Paříži, jak bylo financování jejího výzkumu často odmítnuto kvůli tomu, že byla žena, jak potkala stejně zaníceného Pierra Curie a vstoupili do partnerství. Potom, co Marie objevila hned dvě radioaktivní částice polonium a radium, zamilovali se do sebe, vzali se a měli dvě děti. Marie brzy ohlásí objev radioaktivity, který způsobí revoluci ve fyzice a chemii. Radium se brzy začne používat v řadě komerčních produktů. O škodlivosti radioaktivity se tenkrát ještě nevědělo. I samotná Marie nosila radioaktivní materiál ve zkumavce v kapse, anebo v noci zamyšleně pozorovala, jak ze šuplíku pracovního stolu vychází jemné zelenomodré světlo. Po smrti milovaného manžela zůstává věrná svému závazku vědě a zkoumá dál. Brzo je evidentní, že její práci bude možné aplikovat v medicíně a může zachránit tisíce životů. Anebo ve válce, kde jich může zničit na miliardy. Marie byla snad jediným člověkem, kterého nezkazila sláva. (JOJ Cinema)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (96)

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Za mě jsem hodně spokojena. Dávám 4,5*, protože mě ten film ohromil. Nejen hereckým obsazením, ale tou atmosférou, kterou dokázal vytvořit. Překvapilo mě znázornění té touhy něčeho dosáhnout, té tvrdohlavosti, pečlivosti, preciznosti. Ztvárnění té lásky, která tam byla a bolest, která se také dostavila. Největší wau efekt pro mě ale bylo to, že to nebylo jen o tom, co prožila ona, ale jaké co po sobě zanechala za "stopy", ať už znázorněním Hirošimy, Černobylu a rentgenu...Jak toto bylo znázorněné bylo moc hezké, příjemné, nenásilné a piřpomenutím toho, co bylo po jejím životě a ona ani netušila, co se dělo.... ()

kenkaku 

všechny recenze uživatele

Film stojí a padá na nešikovném zpracování a vyprávění. Téma jako takové geniální a některé myšlenky filmu doslova fenomenální (prostřihávat nálet na Hirošimu s projevem při přebírání Nobelovi ceny byla silná myšlenka), bohužel naráží na artové pokusy (otravné) a sráží ho i patetická trapnost (zmíněný nálet na Hirošimu je tak démonický - zlá bomba padá na děti hrající si v ráji na zemi). To co je pro mě s otazníkem je, jak moc byla ve skutečnosti Mařka Kari protivná pinda (nebo to bylo jen přehrávání Pike v kombinaci se scénářem). Osobně jsem si jen na základě filmu nezvládl udělat objektivní obrázek. ()

Reklama

BOURQUE 

všechny recenze uživatele

Životopisný film o Marie Curie-Sklodowska, ktorá medzi vedkyňami má do dneska výnimočné postavenie. Jej životný príbeh určite zaslúži film, ktorý by mal byť hlavne inšpiratívny. To, čo dostaneme od Marjane Satrapi, by som však nenazval inšpiratívnym filmom. Režisérka natočila o živote Marie Curie-Sklodowskej pomerne priemerný film, koketujúci s úrovňou jednoduchého TV filmu. Problémom je to, že ani scenár, ani herecké výkony nedokážu vystúpiť z komfortnej zóny. Najviac pozornosti pochopiteľne dostáva (nielen vedecký) vzťah s jej manželom Pierre Curie (Sam Riley ho stvárnil celkom presvedčivo). Minimálne tu zdôrazňuje film ten fakt, že ako dobre dopĺňali jeden druhého – po smrti Pierra (jej okolnosti film necháva otvorené) Marie už nikdy nebola tou osobou ako predtým. Vedecká stránka príbehu je na priemernej úrovni, objavenie rádia sú miestami prevádzané obrazmi z budúcnosti (vojenské účely–Hirošima, lekárske prostredie–liečba rakoviny), ktoré v danom kontexte príbeh spíš prerušujú a ich pridaná hodnota je diskutabilná. Z hereckej stránky Rosamund Pike (ktorú stále považujem za dobrú herečku) robí čo môže. Bohužiaľ (napriek jej snahe) postave Marie nedokáže dať takú hĺbku, ktorú by zaslúžila. Nehovorím, že je to jej chyba, spíš to, že jednotlivé veci, ktoré sú tomu potrebné, jednoducho nepadli do seba. Film postráca silnejšie vedľajšie postavy. Ku konci filmu jedine Anya Taylor-Joy dokáže niečím prispieť na tejto fronte. Film „Radioactive“ vďaka postave Marie Curie-Sklodowskej mal veľký potenciál, ale možno okolnosti, možno iné veci, nepriali k tomu, aby z toho bol vo svojom žánru nadpriemernejší film. Predpokladám, že niekedy v budúcnosti sa dočkáme oveľa komplexnejšieho a hlbšieho filmu o živote jednej z najlepších a najväčších vedkýň ever. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Velmi povedený životopis. Na jednu stranu sice tradiční schéma, na stranu druhou však také originální podání - především díky až dokumentárním vsuvkám, jež ukazují nejrůznější využití radioaktivity, kterého se Curieovi už nedožili (od bombardování Hirošimy po léčbu). Film má zvláštní, těžko popsatelnou až magickou náladu, kterou podporuje úžasná hudba se sóly pro těremin, a o tom, že Rosamund Pike je perfektní, asi psát nemusím. Škoda jen, že Radioaktivita není delší nebo že to není rovnou minisérie, protože zrovna tenhle příběh a tohle téma by si hlubší ponor zasloužilo. ()

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Tvůrci zde prakticky měli na výběr jen ze dvou možností, jak úspěšně zpracovat a představit film o Marii Curie-Sklodowské. Buď se zaměří na vědecky založené, či minimálně o konkrétní téma hloubkově se zajímající publikum, tudíž nabídnou hromadu odborných faktů a termínů, a co nejvěrohodněji nahlédnou pod pokličku jejích objevů a její vědecké práce, a nebo naopak osloví obecenstvo laděné komerčněji, čímž by se zaměřili spíše povrchověji na příběh, na její život a přihodili k tomu pak navrch i nějakou tu pikantnost pro oživení. Filmaři se ovšem vydali cestou třetí, a to mixem obou výše zmíněných možností, jak film pojmout, no a výsledkem je obrovská, nezáživná nuda, která nemůže uspokojit snad nikoho. Vědě je zde tak věnována opravdu jen malá část filmu, přičemž samotný objev je prezentován jakoby ,,jen tak mimochodem,, , krátce doprovozen otravně podanou teorií, takže nově nabytých znalostí, či alespoň zajímavostí se nikdo nedočká, a veškeré ostatní dění je pak jen nevýraznou, mdlou biografií, postrádající jakoukoliv možnost zaujmout. Celé to tak působí kostrbatě, nezábavně a unaveně, zcela postrádající emoce, či dramaticky funkční momenty, navíc i bez atmosféry, bez spádu a ani žádná z postav mě nedokázala jakkoliv vytrhnout z naprosté letargie, kterou jsem vůči této podívané hned od začátku zaujal, a to i díky nevýraznému castingu. Radioaktivita je tudíž zkrátka opravdu zcela nefunkční a nepůsobivý životopisný snímek, který nenabízí ani znalosti, ani zábavnost. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Maďarsku ve městech Budapešť a Ostřihom. (BMW12)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno