Žena na válečné stezce

• Island Kona fer í stríð (více)

Padesátnice Halla je zdánlivě spořádaná učitelka a sbormistryně, ale pod klidným zevnějškem dříme víc, než se na první pohled zdá. Tvrdá a nekompromisní žena má ještě druhý život – vede totiž soukromou válku s průmyslovými giganty, kteří ničí islandskou krajinu. Nejhledanější žena ostrova řeší s lukem v ruce dilema mnohých z nás: jak svým dílem přispět k tomu, aby nedošlo k ekologické a sociální katastrofě? (Film Europe)

kondor77

Odporný film, který mi přimoměl svou ideologickou zaslepeností filmy z 50. let. Korekce ke dni 15.5.2023. Musím svůj komentář poupravit. Film zobrazuje ideologickou zaslepenost a já ho ze stejného pohledu kritizoval. Proto měním své hodnocení a zdravím uživatele/ku Wolfsmadchen, která mi připoměla, abych se nechoval jako debil. ()

Tamten

Klasický severský film s podivným humorem, podivným dějem a spoustou wtf okamžiků. U spousty z nich se člověk zasměje, u spousty jen nechápavě kouká. ()

Maximilianus

V prvom rade musím povedať, že sa mi veľmi páčilo umiestnenie hudby priamo do obrazu a to, že sprevádzala hlavnú hrdinku počas celého filmu. Hlavná postava bola sympatická, dobre zahraná (dokonca ešte lepšie ako dvojrola) a jej konanie malo význam, a je na každom divákovi, či s ňou bude sympatizovať. Príbeh bol dušou celkom veľký, dejom skromnejší. 7,4/10. ()

Khamsin

Novodobý boj s větrnými mlýny. Velice povedený a neotřelý snímek. Skvělá a sympatická Halldóra Geirharðsdóttir v hlavní roli. Osobně bych přidal ještě více scén z tak krásné a zajímavé Islandské přírody (dobrodružná složka tohoto filmu byla perfektní). Originální zakomponování hudebního tria do filmu mě místy bavilo, místy mě iritovalo. Rozhodně to byla dobrá myšlénka, jen toho bylo zkrátka až moc. A postava nebohého (asi) španělského turisty byla krásně tragikomická. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí. >| ()

gemi

Takhle nějak si představuju festivalový film. Docela obyčejný děj (až na tu ekoteroristickou linku), polo-kakofonní hudba a příjemné vizuály. Na můj vkus by teda ten příběh mohl být silnější. Hudebníci jako součást děje byli originální a vtipní, ale taky trošku rušiví. ()

GudMen

Erlingsson pojímá boj proti klimatické změně způsobené člověkem jako takovou neškodnou taškařici, kdy celou věc neustále zlehčuje/odlehčuje všudypřítomným humorem, a v konečném důsledku ani nenechá svou ženu na válečné stezce vyžrat si, co si nadrobila, třebaže její činy by dnes libovolná společnost nevyhnutelně klasifikovala jako teroristické (jedno, zdali oprávněně). Na jedné straně se tváří jako obžaloba anti-ekologického obžerství, na druhé jen rošťácky lechtá, aniž by byť jedinkrát bodla. ()

Tarhiel

Toto je tak roztomilo bizardne-severský film, ktorý pohladí po duši. Odrovnalo ma búranie štvrtej steny s turistom. A tá kapela! ()

frufru98

Pročítání komentářů ohledně ekoterorismu jsou úsměvné, stejně tak ty negativní. Pokud máte problém s jednou, nebo druhou stranou (anti)ekoterorismu, nejspíš to tam najdete, ale pro mě osobně je to poslední, co bych tam hledal. Tyhle filmy miluju už jen proto, že zahřejí svou skrytou krásou, kterou umí zachytit jen někteří z nás. ()

t.b.kat

Ten film je tak problematický, až je dobrý. Na jednu stranu tu chybí nějaké hlubší vysvětlení o co vlastně Halle jde, na druhou její ekologický boj trochu potírá fakt, že u ní doma to zrovna moc ekologicky nevypadá. A to klišé, že každý eko člověk cvičí, medituje a bůh ví co je opravdu trapný. Těch negativ má tento film opravdu dost, ale skvělá kamera, netradiční hudební doprovod a skvělé herecké obsazení potírá vše. 3-4* ()

papuchalk

Bylo potěšující poznávat ve filmu místa, na kterých jsem sám před třemi týdny byl, navíc ve filmu nejsou nijak digitálně ani postprodukčně upravované, což působí syrově a naturalisticky, protože takový Island opravdu je. Film je velice zajímavě nazvučený, také syrovým způsobem bez filtrů a postprodukce. I filmová hudba je řešená velice netradičně, není dodána k filmu ve střižně, ale je nahraná přímo s herci při scéně, jelikož ta skupina muzikantů často sedí a hraje v samotných scénách kdy běží i kamera. Musím říct, že to přináší velkou míru komičnosti, a do filmu to sedí náramně. Co mi trochu vadilo, ale spíš až zpětně po skončení filmu, je ta uřvaná ekologická greenpeasácká agitka, která začíná být poslední dobou skoro až otravná, přestože s maximální ochranou přírody samozřejmě souhlasím. No líbilo se mi jak je vyobrazena hlavní postava. Žena pobíhající v divočině s lukem a trhavinou, odpadlík bojující o víkendech proti těm nahoře, mi ve většině akcí až moc připomínala prvního Ramba :) Zajímavý nezávislý severský film, asi nejlepší co jsem viděl za poslední dost dlouhou dobu. ()

Sefik odpad!

Používat naši krásnou češtinu na hodnocení tohoto cizokrajného výplachu o neskutečně nesympatické ekoteroristické krávě a jejím exkrementu, o kterém je celý film, je stejná ztráta času jako ho sledovat. So wtf was that? ()

blondboss

Nie všetko, čo príde z Islandu, je po filmovej stránke dobré. Samozrejme, čo sa týka prírody, je to iný príbeh :) Každopádne tento eko ochranársky snímok mi neprišiel či už námetom alebo samotnou réžiou nejako zaujímavý. Dozvedeli sme sa síce čo to z kultúrnych tradícií tamojšieho regiónu, ale inak to bolo len fádne, nudné a emočne plytké navyše s nie veľmi sympatickými postavami. Takže za mňa len slabý priemer. 50 % ()

SCANDI 2020 se blíží

SCANDI 2020 se blíží

04.01.2020

Šestý ročník Scandi nabízí to nejlepší ze současné severské kinematografie napříč žánry – od temného noiru přes melancholické drama až po provokativní dokument. Úspěšná právnička zamilovaná do… (více)

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Začíná přehlídka severských filmů  SCANDI

Začíná přehlídka severských filmů SCANDI

05.01.2019

Přehlídka severských filmů SCANDI přináší do českých kin kvalitní výběr novinek i starších oblíbených titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce. Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti… (více)

Jodie Foster bude bojovat za životní prostředí

Jodie Foster bude bojovat za životní prostředí

11.12.2018

Držitelka dvou Oscarů Jodie Foster (Mlčení jehňátek) si jako svůj další režijní počin vybrala remake islandského eko-thrilleru Woman at War. Příběh se točí okolo geniální učitelky na střední škole,… (více)