Na dno vášně

Affonso Beato

José Salcedo

Scénografie:

Antxón Gómez

Mám rád filmy, kde čas plynie rýchlo a objavujú sa titulky O dva roky, O štyri roky, O dvadsať rokov... A hlavne, keď sú tam zaujímavé postavy vo zvláštnych situáciách, aké nevymyslí hocikto. A ešte som rád, že Almódovar sa nesústredil na nejaké štvor a menejpercentné menšiny a ani na hĺbku ženskej mysle. Takže vo výsledku je pomsta ešte sladšia a vášnivejšia, ako bol pôvodný plán, a to bol plán pekne desivý. Silné štyri hviezdy, takmer také silné, ako pri Koži, v ktorej žijem. A za GÓL, za ten patrí osobitná pochvala, ako do drámy vtesnať humorný prvok bez násilia na divákovi. –––– Vy, čo nepijete, si myslíte, že sa tým všetko vyrieši. –––– "... Prekliaty budeš, keď vojdeš, aj keď vyjdeš." Keď to Mojžiš písal, určite myslel mňa.(21.2.2016)

Je vidět, že se Almodovar posunul v průběhu času filmařsky hodně nahoru. Jeho dřívější počin Zákon Touhy, který rozebírá stejné téma, je o velký kus horší než toto jeho dílo. Všichni hrají skvěle, Bardem jak už je u něj zvykem výborný. Výjmečně se zde neobjevují Almodovarovi oblíbení transvestiti, gejové a jinak odlišné osoby. Děj je solidně vypointovyný a nakonec mi bylo Bardema líto, že se na něj jeho milá vykašlala. Doporučuju, nuda to není.(17.2.2009)

• Mariin

No, erotické motivy jsou natočeny s velkým úsilím a umělecky, vždyť je to Almodóvar - otázka je, jestli je na tom filmu vůbec něco dobrého, pozitivního... Samozřejmě, že ne, vždyť je od socialisty Almodóvara podle Ruth Rendellové. Porodní křik jako pointa s narážkou na režimy, to je ovšem přímo stupidní... Asi jsem k dnešnímu dni sám (samé 4-5 hvězdiček), ale tohle já rozhodně nebaštím.(29.6.2014)

Také jsem od filmu očekával více, než jsem čekal. Hodnocení mi přijde přepálené. Javiera Bardema jsem viděl poprvé v jeho mladší roli od dnešního Skyfall, kde hrál padoucha. Já nevim, čekal jsem jiný styl pomsty než ošukávání manželek policajtů. :) Ale už od pohledu na toho mladíka, který odešel z vězení s diplomem pedagogiky mi bylo jasné, že ten nebude mít žádný extra vražedný plán. Film je o blbé náhodě a jejích blbých následcích. Je tu hodně nevěry, ale celá zápletka už na mě moc nepůsobila. Postupně se vytratila chuť po pomstě hlavního hrdiny Victora. Je to sice sympaťák, jak se dokázal ve vězení změnit k dobru a bylo mu to vlastně i přínosem, když se tam jen vzdělával. Na druhou stranu filmu pak ztrácí hlavní pointu pomsty a divák už jen tak proplouvá filmem a kouká na čas, kdy to celé skončí.(17.7.2014)

První setkání s Pedrem Almodóvarem a už teď není pochyb o tom, že příští dny pro mne budou kinematografický maratón jeho tvorby. Jsem nadšen! Film tak moudrý, vykreslení postav tak precizní, režisérské řemeslo dovedené k dokonalosti. I vedle naprosto pohlcujícího děje člověk musí obdivovat množství nepatrných, ale ohromujících detailů a režisérských lahůdek. Srovnání s mým oblíbencem Allenem je asi trošku mimo mísu, každý si hraje na jiném písečku, ale jestliže se o Woodym řekne, že vztahům opravdu rozumí, musí být Almodóvar mistr ve svém oboru. Největší příběhy bývají o lásce. Tady je to bez diskuse 5/5.(9.4.2009)