poster

Q & A

 • slovenský

  Q & A

Krimi / Drama

USA, 1990, 137 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hopper
  ***

  Nick Nolte ako skorumpovaný policajt, ktorému ide po krku syn bývalého policajta. Nechýba ani trauma spomínaného nováčika, ktorý bol vybraný na tento prípad, s tým, že nebude mať na to, aby ho vyriešil. Svet newyorskej mafie s Armandom Assante a ulice plní buzerantov, transvestitov a kuriev predstavujú tú temnú časť, ktorá má slúžiť na atmosféru dusna. Herecké výkony sú pomerne obstojné, Nolte ako psychopatický policajt presvedčivý, len v určitých pasážach film predsa len stráca tempo.(27.2.2006)

 • Rimland
  ****

  Výborný film na téma policejní korupce, který funguje ve všech dějových rovinách a má navíc (naštěstí) "koule" vyhnout se typicky hollywoodskému konci - a vlastně i průběhu. Přesto má své mouchy. Jednak mu trochu škodí přesun na Portoriko v poslední třetině - přeci jen špinavé newyorské ulice jsou pro tenhle typ filmu nedílným kouskem patřičné atmosféry. Což mě přivádí k tomu, že to newyorské genius loci mohlo být využité přeci jen více (srovnej třeba s Kmotrem, Tenkrát v Americe, Americkým gangsterem a řadou dalších, mnohdy i kvalitativně slabších, snímků...) - ale možná by to z mojí strany chtělo jen ten film vidět v lepší (tj. BR) verzi. Druhá věc, která mi úplně nesedla, byl Hutton v hlavní roli. Ne že by hrál špatně, jenom tam působí, no, nepatřičně (hlavně s tím svým občasným "vyplašeným" výrazem). Jestli mi ale něco opravdu kazilo zážitek z tohohle filmu, tak to byla hudba. Něco tak ukrutně nesednoucího a atmosféru kazícího jsem už drahnou dobu nezažil. Jmenovitě tedy ten ústřední, často se opakující song. To jsem měl pocit, že najednou koukám na jeden z mnoha oddechových devadesátkových krimi-serošů, a ne na seriózní krimi drama. Ale možná, možná se to v budoucnu zlepší...(19.2.2018)

 • DaViD´82
  *****

  Neprávem opomíjený snímek Lumetovy na kvalitní počiny bohaté filmografie. Korupce je tu hlavním tématem. A to nejen ta materiální, kdy někdo vezme za službičku naditou obálku, ale především ta pragmatická, kdy nadřízení sice ví, že kdyby si pořádně posvítili, tak by tu službičku i odhalili, ale proč by to dělali, když to nese výsledky. A kde jsou výsledky, tam nejsou otázky. A tak se krok za krokem korumpuje celý systém; o to více, že postava Nolteho to přivírání očí vidí a začne už i tak zkorumpovaný systém zneužívat². Do toho pohled jak to chodí při denní rutině na ulicích, nenásilně (a o to více působivě) zapracovaný sociálně-rasový přesah a dobře napsané i zahrané (především Assante) charaktery (předlohu má na svědomí autor Carlitovy cesty), kdy naštěstí hlavní hrdina není typicky dušínovský naiva přicházející o panické iluze, ale bývalý polda, který jen chce být čistý a chce aby i systém byl čistý. Jakkoli na poli seriálů již toto bylo posunuto o řád výše, tak na poli filmů (minimálně do chystané adaptace Winslowova majstrštyku „The Force“) stěží aktuálně hledat lepší nepřikrášlený obraz denní rutiny špinavých poldů než právě Lumetovo duo Prince of the City/Q & A. Lumet navíc podmanivě zachycuje genius loci zapadlých nočních harlemských uliček a daří se mu i spletitý propletenec vzájemně se ovlivňujících pouličních děvek, pochůzkářů, informátorů, dealerů, středního managementu (policejních složek i mafie a gangů) až po šarže z kruhů nejvyšších držet na uzdě čili to nepůsobí přeplácaně ani nedotaženě, ale komplexně a promyšleně. Jediným vážnějším problémem pro mnohé bude pozvolnější tempo toho všeho, ale sem to sedne a patří to k tomu, jen to holt nebude pro každého.(6.9.2017)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $11,207,891Tržby Celosvetovo $-(3.2.2010)

 • danecek24

  48. Zlatý Glóbus za rok 1990 - nominace (1) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Armand Assante(14.12.2008)

 • - Natáčalo sa v septembri a októbri 1989 New Yorku a Portoriku. (m.a.t.o.)

 • - Nick Nolte kvôli svojej úlohe pribral 23 kg. (m.a.t.o.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace