Nenávist, kterou jsi probudil

• Kanada

• Nový Zéland

Krimi / Drama

USA, 2018, 132 min

"The Hate U Give" bude podľa mňa jedným z dôležitých snímkov roku 2018. Nemôžem povedať, že by film nemal žiadne problémy, no rozhodne prevažujú jeho pozitíva. Myslím si, že je to film, z ktorého si môžeme ako diváci niečo odniesť, má dobrú hlavnú myšlienku a aj hrdinku (v podaní Amandly Stenberg), ktorá tomu dáva maximálne všetko. A minimálne musím povedať, že som rád, že ju konečne vidím v dobrom filme, lebo tie posledné 2 boli skutočne frustrujúce. Ale poďme ďalej. Pochválim tempo, herecké výkony sú dobré na všetkých frontoch a myslím si, že väčšinou film funguje v tom, že chceme vedieť ako to dopadne a ukazuje, že nie všetci sme rovnakí, no súčasne aj, že v každom človeku môže driemať skrytý rasista, len si to ani nikdy neuvedomil. Lenže funguje to aj naopak. A v tomto film podľa mňa najlepšie funguje. Ukazuje, že aj obyčajní ľudia môžu byť rasisti. Nie sú to len tí kričiaci chlapi čo nemajú problém byť vulgárni. Môže to byť ktokoľvek. Môže to byť formou malých rečí, malých momentiek, no vedia skutočne zasiahnuť na to správne miesto. Okrem toho je tu skvelá scénka, kde sa Starr rozpráva s jej strýkom, ktorý je tiež policajt. A vysvetľuje jej to všetko z pohľadu policajta, ktorý v momente musí urobiť rozhodnutie. A viem si predstaviť, že to môže byť pre nich rovnako stresujúce. A keď sa potom začnú diať podobné protesty ako v tomto filme, tak je to len opätovanie nenávisti nenávisťou. Až nakoniec to niekde musí vybuchnúť. A záverečná scénka to pekne ukazuje. Možno, keby film viac ten moment vypestoval, bolo by to ku koncu silnejšie, ale buďme k sebe úprimní. Nikto nechce niečo také vidieť. Možno to nemuselo mať ten následný happyend, no úprimne som rád,že nikto nevystrelil. To je pozitívum. A je dobré vidieť ako si to všetky strany uvedomia. Nenávisť plodí nenávisť a je neustále bitá nenávisťou. A tak je to jeden bludný kruh. Dá sa z toho niečo si vziať. Niekedy menej nenávisti a viac pochopenia vie urobiť zo sveta krajšie miesto. Hodnotenie: A-(13.12.2018)

Nevím, jak je černému v Americe, nevím jak je cikánovi v Evropě, vím jen, že stále je tu rasizmus ať z té či oné strany. Jedna strana se vymlouvá na druhou a hrajeme si na soužití, které nám stále nejde. Jediná cesta vede ke vzájemnému pokřížení ras, až vznikne buď rasa žíhaná, pak si budou lidi počítat, kdo má více skvrn bílých nebo černých, nebo rasa takových středně snědých lidí a to bude nejpravedlivější. Pak bude konec rasizmu, co se týká barvy pleti.(10.2.2019)

• Mamlas

Mladý černý drogový dealer neuposlechne výzvu policisty a je zastřelen. Pak ve filmu 2 hodiny klábosí zástupci černé komunity o tom, jaké to bylo nespravedlivé. Sem tam udělají nějakou demonstraci, rozbijou pár aut a zase melou o tom, jak jsou k nim bílí nespravedliví. Nudou obtěžující film vyprávěný malou holkou a na téma, které mě ani za mák nezajímá.(17.2.2019)

V USA to majú zdá sa zmiešané oblasti stále problematické. Tento film je dobrý, je takou zmesou Kultu hákového kríža bez prvku nacizmu a potom oscarového Crash. Chýba mu možno ten holywoodsky náboj veľkofilmu, ale myšlienkovo je bohatý. Hlavne nie je čiernobiely ani orientovaný jednostranne a to sa počíta. Stojí za to pozrieť.(15.11.2018)

Trailer působil hrozně kýčovitě a na film jsem se nijk netěšila. Ale ono to bylo docela dobré. Hlavní herečka sympatická, příběh uvěřitelný se zajímavými myšlenkami. Všichni herci byli super, dobrá hudba a dost napětí. Trailer vykresluje příběh špatně. Film není primárně o smrti mladíka, ale o žití v černošském ghetu. Ke konci už se to dost táhlo, filmu by prospěla o 20 minut kratší stopáž. 4*(9.10.2018)

• - Film je adaptací stejnojmenné knihy od Angie Thomas. (kesinaa)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2018 na filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)

• - Autorka knižní předlohy, Angie Thomas, si ve filmu zahrála malé cameo, jako žena, která podává Starr (Amandla Stenberg) při demonstraci modré tričko. (Tomas.Chvala)