Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Nakash

Důkaz, že Lynch umí natočit film i pro masy. Možná trošku bohužel. Z jeho režijní taktovky zdaleko ne špička. Klasické Lynchovské filmy jsou nezměrně lepší. Ale jedná se o krásný a skvěle natočený příběh. Ideální na víkendový večer pokud se chcete nechat jen unášet příjemným filmem, který vás ale nepřipraví o polovinu mozkových buněk. ()

Kozlowski8

Komorní příběh starého nemocného dědy, který cestuje na travní sekačce přes dva státy USA, aby se po dlouhých letech setkal a usmířil se svým bratrem. Z filmu je lehce cítit Lynch, ale celkově se jedná o dílo, u kterého bych Lynche jako režiséra nikdy nečekal. Scénář mi z prominutím přišel poněkud stupidní a některé pasáže přinejmenším zaváněly kýčem. I přes tuto kritiku mne ale ten příběh docela bavil, nenudil jsem se a starýmu Alvinovi jsem fandil. Nejsilnější složkou tohoto filmu je vskutku nádherná hudba Angela Badalamentiho. ()

Muso

Človek sa pri letmej znalosti príbehu domnieva, že po 40minútach filmu je už vlastne všetko vypovedané, opak je však pravdou. Lynch týmto filmom ponúka výbornú poctu starobe, pričom však jej zobrazenie neidealizuje, tak ako by sa dalo. Nezabudnuteľným zostáva výkon Richarda Farnswortha, ktorý film natáčal vo viditeľných bolestiach, spôsobených rakovinou kostí a po premiére filmu spáchal sebevraždu..Celým filmom sa prelínajú krásne zábery na prírodu a opakujúci sa ústredný hudobný motív taktiež skvelo dotvára dokonalé dielo! ()

tomino28

Nejpomalejší road movie, kterou jsem kdy viděl. Jde vlastně o velmi jednoduchý příběh, ale ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. V tomto případě to platí dvojnásob. Někdy jsou prostě slova zbytečná... ()

bmx6

Na první shlédnutí docela nezvyklý Lynch,takže zklamání,ale po nějakém čase jsem se na film podíval znovu a nejspíš jsem byl dobře naladěn,protože tento překrásný film je úžasný a pět hvězdiček je málo. ()

Amaranta

Nemůžu si pomoct, já jsem měla tak od půlky filmu pocit, že se jedná o parodii na road movie. Nikoliv ve výsměšném slova smyslu, v takovém dobráckém, vlastně nostalgickém. Ty scény žní! Možná právě proto, že skutečný příběh by bez takového nadhledu byl pro film (a pro Lynche) až příliš skutečný. ()

ariari

okrem dobrého pocitu ale parádne nič.....a dlllho nič ...a tak sme si domýšľali, čo by sa tam mohlo stať, aby to bolo aspoň na úrovni českej kinematografie, ale na konci sme pochopili, že sa opäť českí naslovovzatí hodnotiči prepálili..tak 84% ani náhodou..to si radšej pozrite Tajomstvo bratov MacCannovcov , tam sú odkazy, príbehy, smiech, film žije. ()

beeleg

Krásný, dojemný film s velmi pomalým tempem, což ale není na škodu - naopak. Jet 240 mil na sekačce závratná rychlost není. Tempo filmu skvěle umocňuje zážitek a dovolilo mi si vychutnat každou vteřinu. Kochal jsem se nádherným prostředím a užíval si poslední pouť Alvinova života. To vše podtrhuje nádherná hudba. Ostatně jako vždy od Angela. Nechal jsem se unést. 90% ()

987Castiel

Malý film a pritom tak veľký. Oslava života v podaní Lyncha. Neviete či máte plakať alebo sa usmievať, tak to robíte súčasne. Jeden z najkrajších filmov vôbec a najlepší road movie aký som kedy videl. ()

pold

Chlapík, který ve svých letech už tak nějak ví. Nejen to, že těch posledních pár (stovek) mil, který mu ještě zbývají, není dobrý projet rychle. Úžasný film. ()

vandamator

Alvin Straight je tvrdohlavý stařík, který se vydá na cestu za nemocným bratrem na sekačce, čímž započne jednu z nejlepších a nejkrásnějších filmových roadmovie. Lynchova režie a neskutečný herecký výkon Farnswortha, dokáží i z celkem jednoduchého příběhu, udělat něco úžasného a nádherného. ()

BarGoldstein

Film bez děje. Dědek jede na sekačce. Jede dál. Furt jede. Ještě kus popojede. Jede dál. Jde kolem bába. Dědek jede na sekačce. Jede dál. Furt jede. ()

lister_dave

Za mě bohužel utahaná nuda. Chápu záměr dlouhých záběrů, ale prostě to nebyl můj šálek kávy. Možná kdyby se zkrátila stopáž o 30 minut, pak by to za mě fungovalo. Dávám alespoň ** za poselství a celkové vyznění filmu. ()

Dvojirakri

Příběh Alvina Straighta jsem prvně viděl kdysi dávno na ČT2 večer snad v rámci Amerického nezávislého léta, nebo jiného filmového klubu. Tehdy to možná byla dokonce premiéra v tuzemských televizích, snímek běžel s titulky v originálním znění a už tenkrát se mi moc zamlouval. Aniž bych tušil, jaké, rozuměj úplně jiné, snímky má režisér za sebou. Hodně zde uživatelé píší o přílišné pomalosti filmu. S tím já tedy problém nemám, oproti nedávno shlédnutému Vzpomeň si (kde byl hlavní hrdina v podobné kondici jako Alvin) je tohle hotový sprint na 100m ve veteránské kategorii MS! Alvin rozdává moudrost, ale nevnucuje ji. Vzpomíná, ale nekritizuje soudobost. Má rád svoji dceru, ale nekomanduje. Každý výmol na jeho cestě znamená zajímavou zápletku a je snadné mu v jeho počínání fandit, protože je to sympatický kurážný starý muž. Mám pochopení jak pro cestu za bratrem, tak i pro cestu kvůli cestě. Kdo se někdy vydal sám jen se svými myšlenkami, Alvinovi rozumí. Tímto snímkem skončila i životní pouť Richarda Farnswortha... ()

Ondra111

Definitivně ten nejpoutavější, nejpoetičtější a nejkrásnější film o lidském stáří, jaký jsem zatím měl tu možnost vidět. Starý muž cítí, že se blíží konec a tak vyrovnává účty se životem, podniká hrdou finální anabázi - cestu za svým bratrem. !500km na sekačce !, ač spolu deset let nepromluvili. Láska vše překoná...Pozor, nejedná se ale o žádný tupý patos. Lynchovská režije a styl navzdory velkému kýčovitému potenciálu tématu vše dokáže udolat a a udržet pěkně na uzdě......8,5/10 ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti