Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

P.Venuše

Nejsem příznivcem Davida Lynche a možná právě proto se mi tento překrásný a netypicky lynchovský film tak moc líbí. Poutavý a dojímavý příběh, který byl navíc natočen podle skutečné události. Vše dokresluje jeden z nejlepších filmových soundtracků. ()

Zette10

Velmi netradiční roadmovie a lá zahradním traktorem dnes už i mezistátně. Atmosféra amerického venkova, dědků s baseballovými čepkami či slamáky, sepranými džínami, flanelovými košilemi a texaskami. Čím více se divák seznamuje s postavou Alvina Straighta, tím více mu starý nemocný dědeček, který by se rád na sklonku svého života rád usmířil se svým bratrem, přirůstá k srdci. Množství kvalitních, či prostě vtipných scén(smlouvání opravy ceny traktoru, historky z války, jízda z kopce, scéna se srnci). Přesně padnoucí hudba, pozvolný, plynulý dějový tok. Během filmu se mi pětkrát vybavilo prostě jenom slovo "pohoda". Něco podobného jsem naposledy zažil u Přednosty Thomase McCarthyho(2003). Jediným negativem snímku byl pro mě příliš krátký konec. I když, i zde patrně platí, že vlastně cesta je cíl. ()

anonyym

První Lynchův film, u kterého jsem se nebála. Mimochodem - hudba z filu je moc hezká a hraje někdy na pozadí při pořadu Prostřeno ;-) ()

max cady

Velice krasny dojemny pribeh,nechtel jsem verit,ze je to od Lynche.Farnsworth by si zaslouzil Oscara.Nejdojemnejsi scena neni ta zaverecna,ale ta u baru,kdyz se bavi dva lide co byli ve valce.Nadhera. ()

vykyn

Velmi dojemný ,lidský film o cestujícím starci.Richard Farnswortrth mě naprosto dostal,jak to dokázal zahrát.Stačilo se dívat do jeho vrásčité tváře a víc jsem nepotřeboval.K tomu nádherná hudba A.Badalamentiho a výtečná kamera dodávali filmu klidný nostalgický nádech.D.Lynch natočil na svoje poměry trochu netypicky "normální"film,který zaujímá v jeho tvorbě zvláštní a jedinečné místo. ()

nydahl

Dlouho jsem si tenhle film nechaval na pozdeji a musim rict ze jsem si ho opravdu vychutnal. Jeste nez zacnou uvodni titulky tak mate jasno koho Lynch nominoval na muziku , protoze prvni ton to ukazuje naprosto jasne - a ze se jako obvykle nemylil - Badalamenti je genius tklive hudby a v tomhle roadmovie to sedne. Zfilmovani skutecneho pribehu 73-leteho Alvina Straighta , ktery se rozhodne dojet na sekacce z Iowy 300 mil za svym bratrem , se kterym se pred lety pohadal neni nic svetoborneho ale je to proste moc prijemna podivana. Lynch se az na 1 - 2 zabery zcela vzdal svych obvyklych mysterioznich technik a velmi proste prevypravel pomerne jednoduchy pribeh , ve kterem se ani nemohlo stat nic vyjimecneho az na to ze se proste stal sam ten pribeh - pro me je to dukaz velikosti Lynche jako rezisera protoze dokazal zcela potlacit svoje ego ve prostech vysledku. Film je protkan nadhernymi zabery na rozlehle farmy a prirodu v Iowe vubec (hodne zaberu je ze skutecne trasy co Alvin ujel) a v kombinaci s jednoduchymi motivy Badalamentiho funguji nadherne. Chlap na sklonku zivota udela jeste jednou to co cejti ze je spravny a je mu jedno jak u toho vypada. Silu filmu doda i to ze predstavitel Alvina pan Richard Farnswotrh (poctive zahrano mimochodem) nedlouho po filmu spachal v pokrocilem veku sebevrazdu. Nevim jestli ve skutecnosti slo jen o posetilost jednoho starika , nebo jestli slo jen o reklamu Johna Deera a je mi to uplne jedno. Ostatne i dvojsmyslny nazev filmu "The Straight story" to vystihuje skvele. Puvodne jsem dal 3 hvezdy a menim to na 4 - nadhernej film ()

skok01

Film má kvalitní scénář, výpravu, hudbu, kameru a hlavně herce v hlavní mužské roli Richarda Farnswortha (Alvin Straight). Příběh o dlouhé a podivuhodné cestě k odpuštění a prosbě o odpuštění (jak té vnitřní od srdce k srdci, tak o té vnější v délce několika set kilometrů, kterou je třeba „NĚJAK“ překonat). Zajímavý, poutavý film s hlubokou myšlenkou podle skutečné události. Příběh o (životně hluboce zarytém) tvrdohlavém muži, kterému po letech odloučení s jediným bratrem až na základě jedné události s jeho bratrem dojde, jak moc je důležité se s bratrem vidět a jak moc je pro něj důležité si po tolika letech vzájemně odpustit. Film velmi doporučuji ke zhlédnutí všem těm, kteří mají rádi filmy s hlubokou myšlenkou, nad kterými se dá zamyslet a dokonce si z nich i něco odnést. (edice: filmx). ()

foils

Příběh Alvina Straighta nepochází z Lynchovy hlavy, jde o filmovou verzi skutečné události a stojí za ní Lynchova spolupracovnice a tehdejší partnerka Mary Sweeney. Je určitě zajímavé sledovat, jak si Lynch s tímto typicky americkým námětem pohrává, jak ho dokáže ozvláštnit/ironizovat, a přitom to dělá tak, aby se průměrný americký divák stále mohl dojímat. Třeba scéna se svazkem prutů, jež mají symbolizovat soudržnost rodiny (jedno z nejprofláklejších hollywoodských témat), je vzhledem k životní situaci jejích protagonistů (stařík 10 let nepromluvil se svým bratrem, zbouchnutá dívka ze strachu utekla z domova) z tohoto hlediska asi nejúsměvnější. Ještě intenzivnější ponor pod hladinu amerického snu zase představuje vzpomínání na účast ve 2. světové válce: Místo obrazů osobní statečnosti se hlavnímu protagonistovi vybaví 'friendly fires'. Samotný žánr road movie, který se Lynch rozhodl dekonstruovat, svým způsobem představuje jeden ze symbolů americké svobody - třeba v podobě Bezstarostné jízdy. The Straight Story je pak její karikaturou - v hlavní roli s traktorem. ()

Primus tesla

Na tenhle film jsem se chytal dlouho. Dost mě odrazovalo že je to ten psychouš David Lynch. Samozřejmě že anotace mluvila o tom, že to není ten psychouš, ale úplně jiný David Lynch. Tenhle snímek je citlivý, poetický a byť všechny jím sdílené pravdy všichni známe, podává je tak, že mi to vůbec nevadilo. A navíc dokonalý soundtrack. Jo a jestli bych kvůli něčemu jel do USA, tak je to Louisiana (viz Klíč) a americký středozápad (viz Alvin). ()

navel

Lynch se snížil k tomu, aby natočil obyčejný dojemný příběh o stáří, smrti, odpuštění a jen potvrdil, proč patří ve filmu k těm nejlepším z nejlepších. ()

Kivis

Je to 12 let, co jsem viděl Alvina poprvé a pamatuji si, že už tehdy jsem při udělení 4 hvězdiček docela mhouřil oči. Po druhém zhlédnutí přece jen měním na tři. To pomalé tempo vyprávění má sice svoje kouzlo, ale chtělo by to diváka odměnit alespoň nějakou silnější pointou. Spoustu road movie už nám dokázalo, že i cesta může být cíl, ale tato cesta byla pro zfilmování zřejmě až příliš specifická. Příliš samotářská, příliš introspektivní,... každý, kdo nějakou podobnou "očistnou" cestu sám se sebou zažil, ji má hluboko v sobě a věřím, že nejinak tomu bylo u Alvina Straighta. Jenže v tom je právě ten problém, tyhle intrapersonální zážitky jsou na filmové plátno prakticky nepřenositelné. A na tom očividně nic nezmění ani jméno jako David Lynch. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti