Další z řady budovatelských příběhů o obrácení zpátečnických pracovníků na pravou víru. Česká lidová komedie z prostředí velkopekárny a uhelného dolu. Hlavní postavou je pekař Racek zručný pracovník, znamenitý kuchař a vášnivý chovatel holubů. Racek má jediný nedostatek, který mu způsobí v závodě mnoho nepříjemností: nemá pochopení pro uhelné brigády. Holubářská vášeň ho však jednou přivede do kladenského dolu, kde si omylem odpracuje směnu, seznámí se s horníky a jejich prací, a na podobné akce náhle pohlíží zcela jinak. Na rozdíl od povaleče Kutílka, který se svých názorů nevzdá a kvůli své kontraproduktivitě špatně skončí. Co praví dobová typologie hrdinů? Oba dva jsou ve svém myšlení pozadu za dobou. Racek dohání své zpoždění dík svému správnému poměru k práci, lenoch Kutílek je pro závod nepotřebný, ba škodlivý. (oficiální text distributora)

Ironfood

Komunistická agitka, ve které zaujme v podstatě jen výborný Rudolf Deyl v tradiční roli narušovatele socialistické morálky a simulanta. Zde navíc pronásledovaného ukrutnou smůlou - "Chtěl jsem si zařídit pekárničku, přišla mi do toho válka. Chtěl jsem si ji zařídit podruhé, přišel mi do toho mír" ()

insurgentes

Skvělý Vladimír Řepa v přitroublé rádobykomedii o tom, že chlap má makat a hlavně nemít zájmy a koníčky, nebo když už, tak je aspoň dovedně skrývat. Takové hlavní poselství z filmu asi je to, že ženská je ještě horší než socialismus. ()

Jiří K.

V hlavní roli pekařů v úsměvné komedii excelují V.Řepa, jež si zde vystřihl roli "workholika" a jako protipól zašívač a vejtaha R.Deyl ml., který kazí co může. Všimněte si, že tato poloha byla Deylovi vlastní i v dalších dramatech poválečné kinematografie. Já ho prostě žeru... ()

klúčik

Rudlf Deyl ml ako pekár, ktorému sa moc nechce..... Josef Mach si dal záväzok, že natočí takúto...????  Veľká rola pre Vladimíra  Řepu , aj preto dávam  40%. ()

spiritus

Sice je to místy přihlouplá komunistická agitka, ale já se na tyhle filmy koukám z velkým nadhledem. Nevytáčí mně to. Ta doba byla svým způsobem hodně naivní a spoustu lidí věřilo v nerealistické ideály. Naopak to beru jako perfektní studijní materiál tehdejší propagandy a hlavně jsou tu zachyceny jedinečné tehdejší reálie, které se ztratili v prachu času. ()

MickeyStuma

Naivní komediální agitka o nutnosti brigád pro splnění plánu. Tentokrát se to týká zručného pekaře, který je s úsměvem na tváři neustále přesvědčován, že by měl fárat do uhelných dolů, protože uhlí je třeba a on ke své profesi je také potřebuje. Pekař se tomu pochopitelně brání, že je to nerozum. Ze snímku jasně vyplývá, že socialistický dělník může dělat cokoliv a bez kvalifikace. Stačí mít jen chuť k práci. Splněný plán a radost z dosažených výsledků budiž odměnou. Uvědomělá práce je zkrátka socialistický závazek a platí to i pro pekaře. V dnešní době je to k pousmání, ale upřímně, není to natočeno špatně. Rudolf Deyl ml. v roli flákače a neustálého brebendy tu doslova exceluje. Je tu spousta humorných situací, jak se na veselohru sluší a patří. Když se divák na tento "stalinistický" výtvor nebude dívat politicky, zůstane mu příjemná zábava, která zase až tak neurazí. ()

FOCKE_WULF

Vlastně naprostá sračka, postavená na budovatelském nadšení a výkonu Řepy, který furt něco brebentí a hyperaktivně třepe hlavou. Jenže mně se tyhle filmový potraty bůhvíproč líbí. ()

GIK

Nešťastný nápad dát hlavní roli Řepovi, ještě k tomu úlohu roztržitého nápadníka, navíc ve věku 50 let. Nesmyslný námět výměnných brigád mezi pekaři a horníky. Pracovní tempo muselo být v 50. letech asi velmi vlažné, když jim ještě zbývaly síly na brigády. Pozitiva: Deyl v roli líného pomocníka v pekárně, kterému se občas povede nějaký ten vtípek. Autentické záběry z pekárny a šikovnost pana Řepy jako pekaře (i když ty housky asi nepletl on). 30 % ()

Godhaj odpad!

,,Racek čeká na holuby, Růženka na Racka.“ Veselohra o Rackovi, pekaři, co se mu nechce na brigádu do uhelných dolů, je teda pěkný opruz! Samotný Racek je postava krajně nesympatická, navíc herecký projev Vladimíra Řepy mi nebyl vůbec blízký. Ono najít v této komedii dobrou postavu je úkol nadmíru obtížný. Všichni se chovají velmi afektovaně a protivně, hlavně ta jejich nadrženost na brigádničení. Aspoň na Rudolfa Deyla a jeho přehrávaného ulejváka se dalo jakž takž koukat. Jak mi budovatelské a komunistické filmy z 50. let příliš nevadí, tak tento mi byl protivný a dokoukal jsem ho jen s největším sebezapřením. ()

Rattlehead

Jedna z nejlepších budovatelských komedií, co jsem zatím viděl. Hlášky jako kráva a k tomu neodolatelný flákač Rudolf Deyl mladší, který si vždy najde skulinku, kterak si dát v pracovní době šlofíčka. Mojí rodině komunisté také ublížili, ale ani kvůli tomu nebudu všem agitkám automaticky dávat odpad jako někteří zdejší inteligenti... Asistentem režie je Oldřich Lipský, jeho bratr Lubomír si zde střihl miniroličku. ()

Pitryx

Nu, škoda podtextu v jinak celkem zdařilé komedii. Ne, že by to bylo čertví jaké veledílo, ale k nedělní zábavě alá film pro pamětníky to posloužilo dobře. I nyní po letech jsem se pobavil, ovšem nános komunismu to nesetřelo. ()

Udet odpad!

..naprosto čistá, učebnicová komoušská agitka z těch nejhorších let bolševické vlády .. ..při sledování těchhle ,,skvostů'' vás prostě bolely ruce a záda i když jste byli pohodlně usazeni v měkkém křesle.. ()

MarsMartin

Budovatelská komedie - agitka, píše se rok 1950... Děj nemá cenu příliš hodnotit, pekaři na tři měsíce do dolů, protože spálí příliš uhlí, tak na revanš? Vladimír Řepa v nezvyklé roli milovníka a Ludmila Vostrčilová jako jeho vyvolená, nejvíc pobaví flákač Rudolf Deyl ml. Závěr filmu je celkem děsivý. ()