Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

(více)

Recenze (113)

Bart 

všechny recenze uživatele

Přiznejme si to, je to agitka, ale je to dobrá agitka. Tedy ani ne tak díky pojetí režiséra Macha, ale díky naprosto výbornému Sašovi Rašilovovi, jehož komediální talent byl ve filmu tak málo využíván, když pominu komedie Přijdu hned a Hostinec U kamenného stolu. Právě Rašilov povýšil jinak ne moc pestrý námět na dobrou komedii, které jasně vévodí. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu na tento film bych řekla, že se jedná o vyloženě komediální rodinný film. Jenom ta scéna, kdy jde oficiál Tříška nakupovat s celou rodinou kufry na dovolenou do obchodního domu je k popukání. Tahá ssebou celou rodinu (má 4 téměř dospělé děti) a přitom o všem rozhoduje sám. Nikdo si nemůže sám nic vybrat. Nemá rád hluk, nemiluje armádu, nemiluje brigády. A jak se říká v pěkném českém přísloví :"odříkaného chlebíčka největší krajíc", tak tohle se mu všechno vymstí. Pan režisér MACH to vtipně natočil, ikdyž tomu musel po roce 1948 dát trochu "nový směr", aby se též pobavila naše "nová společnost" zbavená "kapitalistů a intelektuálů". Věřte mi, že i přes tyto drobné kulišárny, je to velmi dobrá komedie. I dnes byste se zasmáli nebo právě o to více. ()

Reklama

kow 

všechny recenze uživatele

Přetížený bytový úředník Tříška je poslán do penze a zároveň na rekreaci, klid však se ženou (J. Kurandová) a 5 dětmi nenalézá ani v tichém pohraničí, kde je jejich výprava omylem považována za žňové brigádníky. Starý bručoun se nakonec v práci nedá zahanbit a dospělé děti naleznou svá správná místa a lásky. Svižná, byť zejména v první půli až na brilantní úvod střihů z bytového úřadu po krácení volající komedie propaguje zabydlování vysídleného pohraničí (zde zřejmě Liberecko) celkem s lehkostí a vkusem, nadto ji zušlechťuje sugestivní herecký výkon S. Rašilova v titulní roli. ()

xaver 

všechny recenze uživatele

Báječná komedie, která přímo navazuje na predválečnou komedii. Herecký koncert Sašu Rašilova, jako neomezeného vládce maloměšťácké rodiny, jejíž členové hledají cestu k úniku z tohoto "vězení". Zajímavý námět byl režisérem mistrně zpracován v humorně laděném příběhu a nakonec ani té propagandy tam není zase tolik, jak si někteří myslí. ()

cariada 

všechny recenze uživatele

Zdařilá agitka,ale zase né tak moc agitační. Ta doba vzniku se tam sice projevila,ale velmi málo. Saša Rašilov jako hlava rodiny co pracuje na byťáku a má nervy nadranc,tak odjíždí s početnou rodinou na venkov za klidem ,jenže nesnáší vojáky ,protože zpívají. Nakonec to dopadne jak jinak než dobře . Přesto tenhle snímek je hodně koukatelný i v dnešní době,Saša Rašilov je prostě kouzelný. Za zmínku stojí věčně odmítnutý žadatel o byt v podání J.Kemra. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (14)

  • Film se nestihl dotočit během divadelních prázdnin a Rašilov by se musel vrátit do Národního divadla. Ředitel Barrandova měl ale příkaz film dokončit, a tak poslal herci telegram, že je v divadle omluven. Rašilov tedy filmoval dál a lest se projevila v momentě, když herci volala manželka, že ho v divadle shánějí. (jenik71)
  • Za svou roli obdržel Saša Rašilov st. Národní cenu. (M.B)
  • Mlátička, kterou požívali na poli, byla značky Melichar. (Čiban)

Reklama

Reklama