Zapadákov

• Česko Badlands (festivalový název) (více)

Píše se rok 1959, Kit (Martin Sheen) zavraždil několik lidí a jeho nová přítelkyně Holly (Sissy Spacek) byla při tom. Aby unikli trestu, prchají přes Jižní Dakotu a Montanu a předstírají, že se nic nestalo. Pocit viny je však příliš velký a dokáže pronásledovat na každém kroku. Zapadákov je první ze tří významných filmů scenáristy/režiséra Terrence Malicka (Nebeské dny, 1978 a Tenká červená linie, 1998) inspirovaný skutečným, děsivým příběhem vraždění na americkém středozápadě roku 1958. Malick nápaditě proměňuje příběh do provokativní studie lidí odcizených od běžného života. Krásně natočený a nezapomenutelně zahraný, to je filmová pouť Zapadákovem. (Magic Box)

jane1106

Viděla jsem bohužel kopii s příšerným zvukem a téměř dialogům nerozuměla, i tak byl ale vražedný výlet s "Jamesem Deanem" a jeho netuctovou kráskou působivým zážitkem. ()

edie sedgwic

Sissy Spacek je hrozne zvlastna herecka ako vyzorom tak aj vystupovanim a inac to nebolo ani v tomto filme. Nasleduje svojho vycinajuceho priatela kamkolvek a akosi si neuvedomuje, co sa vlastne deje. Velmi sa mi paci myslienka odist od vsetkych a od vsetkeho a zit len tak nadivoko v prirode. Vykony obidvoch hlavnych hercov su nadpriemerne, napriek tomu som mala pocit, ze sa film obcas vlecie. ()

Gastovski

Svérázná road romance s ještě podivnějším duem Spacek/Sheen. I přes nějaké ty vraždičky a občasné imbecilní duševní pochody si však snímek zachovává jakousi uklidňující poetičnost. Žádnou zběsilou jízdu rozhodně nečekejte. ()

Joll

Nemůžu si pomoct, ale nijak závratně dobré mi to nepřipadlo.Sisi jsme její chování vůbec nevěřil, bylo to dost plochý a bez emocí, třebas na Breathless se to vůbec nedotahovalo, ale i tak to byl vcelku zajímavý filmík, od kterého jsem čekal až příliš mnoho a dostal jen poskrovnu. ()

xdutchx

Jednoduché podobenství o putování dvou lidských duší, které je nasnímáno krásnou nevtíravou kamerou. Tak lidsky zobrazit vraha může snad jen ten, kdo má lidi skutečně rád a je to z jeho díla znát. Nekompromisní, nepodbízivá podívaná. ()

S.Dedalus

další s variací na téma osamoceného jedince kterého demagogie amerického snu dožene k extrémnímu řešení své existence naštěstí od ostatních si ale kid dokázal ponechat lidkou tvář ačkoliv se malickovi nepodařilo na spoustu otázek odpovedět a jiné ani nepoložil ()

Hapretor

Dost nudné, postavy nenápadité, nepromyšlené, psychologie plochá, nefungující, děj zdlouhavý, střílení trapné, ke konci už i tupé, konec jako takový divný, ničím překvapující. Pro mě zbytečný film, který mě vůbec nezaujal. Radši než Martina, mám Charlieho. Jen jsem zabíjel čas. Jak dokáže Malick překvapit a bavit, tak dokáže i nudit a uspat. ()

Radek.SCH

Pomale plynoucí, ale nenudící. Sheen správně deanovský, Spacek mlaďoučky nevinná (možná prostinká), obrazově ne tak působivé jako pozdější Malickova tvorba, ale přesto dobré. - 70 % ()

Fridecka

Příběh střelce lidí a jeho náctileté přítelkyně. Studie psychopata, který střílí na potkání. Již zde je znát Malickův rukopis - záběry zvířat, rostlin, přírody, detail brouka. Ale je toho ještě málo oproti soućasné tvorbě. Měla jsem pocit, že film chce být variací na temnou notu se vším všudy, převážně v nespočtu detailů. Divné bylo zabití psa jako trest otcem dívky. Vůbec divný byl ten kluk. Malick to zachytil dokonale. Psychopat, který měl u sebe stále zbraně a používal je jako hračky. Povedená studie psychopata, který se prostřílel až na elektrické křeslo. Hrozně zapúsobí smrt chladnokrevně zastřelených lidí, kteří mají tvář, jsou blízko divákovi. Vidíme život lidí, setkání s vrahem, střelbu, smrt..Žádná bezhlavá střílečka, která diváka odstřihne od reality, ale naturalistické zabití jednotlivého člověka. Zde střelba není kulisa, ale hlavní aktér , který mění život z minuty na minutu. ()

animario

Kit a Holy jsou Bonnie a Clyde 80.let, byť motivace k jejich činům tady není tak jednoznačná a cílená. Snad to bylo daný mentalitou američanů tý doby, neschopností domyslet důsledky svých činů, touhou po svobodě, vyvázání se z rutiny a mladickou nerozvážností. Příběh doprovází vnitřní monology 15-leté naivky Holy, popisující všechno jako prázdninový dobrodružství dvou milenců, milenců kteří na svým výletě zabili pár nevinných lidí. I přes jejich činy a nezúčastněný a laxní chování k nim divák pociťuje spíš sympatie než odpor. Ve výsledku celkem oddychová road movie, především díky venkovu, přírodě (lesní výcviková scéna mě dostala nejvíc) a vynikajícně zvolený hudbě. Na svou dobu vyjímečnej snímek. ()

sadlokan

Jsem zase objevil včera Ameriku.Na rozdíl od pánů Lynche,Rodrigueze,Tarantina,Abrahamse a spol.Ale že to byla dobrá cesta? ()

agassi68

Tieto sedemdesiatkové filmy majú pre mňa stále väčšie čaro. Žiadne mobily, digitálne vifikundácie, zachovalá príroda, žiadne naháňanie sa, skrátka nostalgia. Sheen ako mladý fešák to dával s prehľadom a Spacek zase ako správna švacnutá pubiška mu zdatne sekunduje. Paráda.. ()

Pekisan

To, ze Malickovho Sheena vo filme casto prirovnavaju k Jamesovi Deanovi je velmi trefne, aj ked malu rolu na tom hraju napasovane dziny a vyfukane vlasy. Jeho antihrdina Kit je totiz naozajstny rebel bez priciny. Tak naozajstny ako to len vo filme ide. Zabija bez zjavneho dovodu a na prvy pohlad jednoducho a normalne ako vacsina z nas robi kazdodenne veci. Vnutorne ho to vsak zoziera cim dalej viac, no sam sa nevie vymotat z tohoto morbidneho cyklu (mas pravo zabit svedkov, aby ta nechytili). Zda sa, ze pomoc hlada u velmi-na-oko prijemnej Sissy Spacek, no ta ho len automaticky miestami az zombioidne (slovo asi neexistuje) nasleduje. Pred pocitami viny sa tak snazi utiect a ukryt v lone prirode, zabudnut na minulost a zacat lepsi zivot. Reziserov debut je skvely po kazdej stranke, tak isto ako vykon mladeho Sheena. Zaujmavy je hlavne pristup zobrazenia akoby zdialky, bezpocitovo, co iba zvyraznuje hrozy, ktore tento par spolu napachal. Skoda, ze v dnesnej dobe je tento styl casto mylne pokladany za nudny, hoci tato perlicka dokazuje, ze aj dnes sa to da. ()

tranquill

"Nemůžu ale popřít, že to byla psina..." Člověk by řekl, že je to drama o zatracencích, ale Sheen byl prachsprostý vrah, taková poloviční road movie Bonnie a Clyde. "Ale byla to jízda, co?" ()

Jablek

"Kdo jste?".... "Carruthers. Občas střílim lidi"....tak tohle vystihuje podstatnou část filmu :) Těch 5 vtípků, který Sheen dohromady za celou dobu vypotil, bylo svěle načasovanejch. Jinak mi tam místy neseděla hudba ze začátku, ale to vlastně vystihovalo celkovou (lhostejnou zabíjecí) atmosféru... ()

Inozuka

Patnáctileté holky bývají střelené a sednou na lep kdejakému hovadu. Kit je budižkničemu, který si hraje na Jamese Deana a jediný způsob jak se realizovat a stát se slavným je dřív střílet a pak až myslet. Celý příběh masového vraha je vyprávěn právě optikou patnáctileté naivní Holy, která během Kitovy jízdy dospěje a pochopí, že její vyvolený hrdina je prázdná skořápka bez smyslu a bez skutečně vlastních názorů. "Máš rád lidi?" "Co by ne." "Tak proč jsi je zabíjel?" "Ani nevím. Asi jsem chtěl bejt zločinec, takhle velkej asi ne, ale co se dá dělat?" Malik příběh vypráví cynicky, se zvláštním smyslem pro humor a s velkým citem pro protiklad nádherných přírodních scenérií versus nízkost lidského počínání. Perfektní honička pouští v cadillacích a bezchybná Sissy Spacek. Hm, tak tady opisoval Tarantino, když psal scénář k Takovým normálním zabijákům. ()

mira.l

Velmi zvláštní film. Maník střílí jednoho chlapa za druhým, ani mu to nepřipadá divný. Zatímco ujíždí, zastřelených přibývá. Jak to asi mohlo dopadnout? Víckrát si to asi už nepustím, celé to je takové zvláštní. Ale pravda je, že Sissy Spacek to zahrála se svojí naivně nevinnou vizáží velmi dobře. Co mě na ní fascinuje, je, jak dokázala už v poměrně zralém věku zahrát mladou holku, stejně jako třeba o několik let později v První dámě country music. ()

m4xp4yn3

Tvář a hlas Sissy Spacek mi jako ztělesnění ducha dané doby a místa úplně stačí. Zbytek filmu je vlastně jen ilustrace, stafáž. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu