Úniková hra

Scénografie:

Edward Thomas

Kostýmy:

Reza Levy

Moje první kino tenhle rok a nemůžu si stěžovat, protože jsem dostal takřka perfektní film, který překonal i moje celkem velká očekávání. Píše se tu hodně o spojení Kostky a Sawu, no já bych tohle nebral úplně vážně, přeci jenom tenhle film nemá nic společného s řezáním nohou, natož vůbec s hororem jako takovým, jedná o thriller. A řekl bych, že tenhle film přišel opravdu v pravý čas, přeci jen je doba, kdy jsou všichni ujetí na těchto "Escape Rooms" a teoreticky by to mohlo zvýšit popularitu, než kdyby film vyšel před deseti lety. Jinak hlavní postavy jsou dobře vybrané, máme tu chytré dítě, nerda, boháče co má všechno nebo třeba veteránku z Iráku, takže je si z čeho vybírat, pořád se něco děje, krásně rychle to odsýpá, výborně se na to kouká, místnosti jsou propracovaně udělané a není to přehnané (všechno tohle by reálně šlo vytvořit). Konec mě potěšil ze všeho nejvíc, všechno je logicky vyřešeno (narozdíl od podobného Belko Experimentu, který stál opravdu za houby. Další díl je hodně blízko a já se těším jako malej kluk. 5*(2.2.2019)

Když jsem byl malý, a o Kostce a Saw jsem jenom slyšel a tehdy pro mě bylo něco tajemného a zvláštního, vymyslel jsem si vlastní verzi. Jmenovalo se to Antonino asi, už si přesně nevzpomenu a šlo tam o to, že se skupina deseti lidí probere kdesi v nějaké divné místnosti, kde musí najít cestu ven, mají na to určitý čas (někdy o něm nevědí a někdy jo) a pokud to nesplní, místnost je začne zabíjet. Cesta ven vede vždycky nahoru a spoluprací se musí dostat ven a překonat 10 pater, aby se dostali ven. Místnosti jsou různě velké, různě široké , někdy můžou být i nekonečně dlouhé nebo ani nemusí mít stěny. Jo, a tehdy jsem i vymyslel, jak to vůbec může existovat, takže to můžu někde najít, jestli o tohle má někdo zájem, napište do pošty. A Úniková hra je tomu mému nápad z dětství dost podobná. Takže děkuji panu Robiteli, že jsem mohl vidět jeden ze svých nápadů teoreticky zfilmovaný. A ještě na velkém plátně. Z toho filmu jsem měl celkem obavy, jelikož tihle kloni Saw/Kostky dopadnou většinou hrozně špatně, s výjimkou Exam, KR13 a kdybych zavřel obě oči, tak ještě Fermatův pokoj (na který jsem si vzpomněl hned na začátku filmu). Postavy byly překvapivě celkem sympatické nebo aspoň zajímavé, až teda na jednu, ale netrápila mě tam dlouho. Mělo to slušnou atmosféru a s každou místností i větší napětí (nejvíc mě dostal ta scéna v baru - to jsem v tu chvíli snad ani nedýchal, nevzpomínám si, kdy v poslední době jsem viděl tak napínavý film) a nakonec mě to i neskutečně chytlo. Bohužel, k dokonalosti něco chybí a málo toho není. Jsou tam nelogické momenty (jak udělali tu místnost, kde to vypadalo jak někde v Aljašce?), postavy podle mě vtipkují moc dlouho, i když už jde do tuhého a všichni tuší, že jsou pěkně v háji, nebo třeba ten konec je takový zbytečně dlouhý, i když teda poslední scéna zadělala na druhý díl (jestli jsem to teda dobře pochopil), ale v tomhle případě bych to bral. Adam Robitel to dobře urobil. Silné 4*, jestli si z toho budu ještě zítra "citovat scény a dialogy", dám 5*. Můj první kino zážitek v roce 2019 dopadl nanejvýš dobře. A ten soundtrack je pecka. Zvedl jsem to o procento nahoru, haha.(6.2.2019)

Příjemná, snadno zapomenutelná oddechovka, které velké plátno sluší. Na SAW samozřejmě nemá, Kostka byla mezi prvními, tudíž překvapení žádné veliké. Nejnapínavější je asi hned horkovzdušná trouba. Přesně podle zařazení - drama/thriller. Gore nula, mrazivá atmosféra nula, napětí místy. A vzhledem k rasové vyváženosti je třeba, aby jedna postava byla černá a druhá bílá (tedy černoch, pardon Afroameričan/ka a běloch). Řemeslně a technicky bezchybné, moc se mi líbil starobylý pokoj. Škoda, že devastace byla tak rychlá a bleskově sestřihaná. Oceňuji, že nedošlo na FF, byť se nabízelo.(7.2.2019)

Tři s odřenýma ušima. Zbytečná soft varianta Saw bez krve a sadizmu. Koncepčně úplně stejná, s nezajímavými postavami a ještě nezajímavějším kvázy-Jigsawem. Nic v tom filmu mě neštvalo, řemeslně je OK, ale stejně tak nic mě v něm nepřekvapilo, ani nadprůměrně nepotěšilo. Neambiciózní jednohubka pro teenagery.(7.2.2019)

Tyhle variace na Saw/Cube mě vždycky velmi bavili, takže oceňuji každého nového bratříčka. Postavy jsou sympatické, chovají se racionálně a divák má o ně strach, což je u podobných filmů nejdůležitější. Absence gore ve výsledku vůbec nevadí, protože na něj zde nebyl ani prostor. Spíš než horor má Escape Room blíže k Thrilleru, kterému se však daří budovat napětí v hojné míře. Technicky perfektní a všechny místnosti využity naplno a nezklamal mě i samotný závěr, takže solidní a ideální zábava do kina. Jediným mínusem mi přišlo dát na začátek poslední scénu,což lehce kazí překvapení. Robitel se čím dál zlepšuje. 75%(1.2.2019)

• - V květnu 2018 bylo oznámeno, že film má mít premiéru na konci listopadu 2018. V červnu 2018 byla premiéra přesunuta na 1. 2. 2019 a nakonec měl film premiéru 4. 1. 2019. (Varan)

• - Natáčení skončilo v lednu 2018, natáčelo se v Jižní Africe. (Varan)

• - Premiéra filmu byla v Polsku odložena, když v zábavním centru pro únikové hry zahynulo pět patnáctiletých dívek. (Bioscop)