Úniková hra

• Kanada

• Nový Zéland

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2019, 100 min

KINO Scala/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Prostředí 8/10/// PLUS: nápad a námět, hlavní hrdinka mi byla velice sympatická, nejen svojí chytrostí, prostředí je krásně a do detailu zpracované MÍNUS: očekával jsem lepší atmosféru a větší využití námětu/// Shrnutí: zvědavost byla větší než výsledný zážitek. Kupodivu mě to docela nechalo chladným, jak k většině postav, tak i k ději samotnému. Chyba však určitě není v hercích, ač vesměs méně známé tváře, tak rozhodně svoje postavy herecky zvládli dobře. Ani samotné prostředí není špatné a nápady na místnosti jsou fajn minimálně do filmu, protože v reálu to až taková zábava asi nebude. Problém bych viděl trochu v žánru a přístupnosti. Filmu by více slušel čistokrevný horor, sice by to celé bylo pak účelové, takto ovšem nechápu o co tvůrcům vlastně šlo. Jako psychologický thriller by se hodil jiný námět, nebo možná mám jen dojem, že to až tak nefunguje. A díky přístupnosti není potenciál plně využit, jinak řečeno další Saw od toho nečekejte. Závěr je však zajímavý a dává tušit nové filmové sérii./// Celkem 65%///(24.2.2019)

*Týpek se na poslední chvílí zachrání skokem z podlahy, která se pod jeho nohama propadla do hlubin jisté smrti* ,,Ha, to už je podruhé, co se mě pokusila zabít podlaha!" (insert laughing here) Escape Room je v podstatě takovou kombinací Nataliho Kostky s menším nádechem série Saw. Scénář je totální bordel a jeho postavy jakbysmet. Jsou totiž všichni jedno velký chodící klišé - hlavní hrdinka, zakřiknutá brýlatá intelektuálka, která vždy na poslední chvíli vyřeší všechny hádanky sama, následně pak mladý hráč počítačových her, který má úlohu typického mimoňského nerda, přičemž nesmíme zapomenout ani na hajzla podnikatele typu American Psycho, který se řídí banálním pravidlem "přežití nejsilnějšího". Ani jedna z těch postav není kdovíjak zajímavá či sympatická, ještě ke všemu se chovaj jak naprostí dementi: ,,Hej, potřebujeme tvůj zapalovač, abychom mohli roztavit kostku ledu, ve které je klíč, umožňující dostat se ven z téhle místnosti, ve které tu všichni za okamžik umrzneme." ,,A co z toho budu mít já?" Jestli něco film opravdu zachraňuje, pak tou jsou právě ony originální vražedné hádanky a sledování všech těch plantážníků, jak se je zoufale (a často i neúmyslně směšně) snaží vyřešit. Přičemž ani natočený to není kdovíjak hrozně. Na sobotní odpoledne ideální. Je to strašně hloupý, ale s těmi hádankami si fakt pěkně pohráli, díky čemuž to diváka vlastně bude i bavit. Snad. Slabší 3*(6.4.2019)

Na první pohled to působí, jak kdyby někdo okopíroval Saw a Kostku. Jen s tím rozdílem, že v době, kdy vznikaly tyto série, nikdo ještě neměl pojem o tom, co to vlastně taková úniková hra je. No a tak musím říct, že za mě dobrý. Ani ne horor, jako spíš thriller. Bavilo mě to. Možná i proto, že jsem v žádné únikovce ještě nebyl. A teď zrovna přemýšlím, jestli po tomto filmu vůbec někdy do nějaké půjdu.(16.10.2019)

Po nějaké době je tady zase poctivá žánrovka, která si od svých předchůdců bere to nejlepší. Jmenovitě je na první pohled dost znát inspirace SAWem, a podle všeho i Kostkou. V průběhu se ukáže ještě dost zásadní paralela s jedním dalším horrorem, ale vzhledem k tomu, že jeho název by v jisté míře mohl prozradit rozuzlení, můžu ho v případě zájmu pojmenovat individuálně v poště. Nicméně propracovanost jednotlivých místností je povedená, a jako zásadní pozitivum můžu u Escape Room vyzdvihnout i to, že si divák nemůže být úplně jistý tím, kdo půjde z kola ven jako další. Konec je lehce překombinovaný a o průlomové dílo se nejedná, ale přes to... Proč ne?(7.2.2019)

Celý film je napínavý od začiatku do konca, napriek tomu som na jeho konci iba pokrčil ramenami, čo by sa pri filme, kde som sa celý čas bavil a určite ani minútu nenudil, nemalo stávať. Záver totiž akože nastavuje zrkadlo súčasnej médiami zblbnutej spoločnosti, čo sme tu už mali mnohokrát a ten úplný záver sa snaží nechať otvorené dvierka pre pokračovanie a všetko ešte zbytočne komplikuje. Čo ale stále neznamená, že platí to, čo som napísal v prvej vete. Béčkové obsadenie mi v takýchto prípadoch nevadí, dokonca ani občas fakt priblblé dialógy komentujúce to, čo každý vidí. Dokonca mi ani nevadí, že podobný koncept priniesli série Kocka a Saw, predsa len sa tu rozdiely nájdu a je to zábavné samo o sebe, pričom je to lepšie ako Kocky 2 a 3 a asi aj ako minimálne polovica dielov Saw.(15.2.2020)

• - V květnu 2018 bylo oznámeno, že film má mít premiéru na konci listopadu 2018. V červnu 2018 byla premiéra přesunuta na 1. 2. 2019 a nakonec měl film premiéru 4. 1. 2019. (Varan)

• - Natáčení skončilo v lednu 2018, natáčelo se v Jižní Africe. (Varan)

• - Premiéra filmu byla v Polsku odložena, když v zábavním centru pro únikové hry zahynulo pět patnáctiletých dívek. (Duoscop)