Reklama

Reklama

Slavný americký western o šerifovi, který osaměle hájí zákon. Do malého městečka přichází lovec Morgan Hickman, který přiváží těla dvou dopadených mrtvých lupičů a žádá za ně odměnu 500 dolarů. Větší část města je jeho požadavkem pohoršena. Při čekání na odměnu se Morgan Hickman spřátelí s mladičkým šerifem Benem Owensem. Postupně jej učí důležitým znalostem pro jeho nebezpečnou profesi. Díky tomu se Owens postaví muži, který delší čas násilím ovládá město… Působivý western natočil klasik americké kinematografie, režisér Anthony Mann, jenž má na svém uměleckém kontě další výrazné tituly stejného žánru (Winchester ’73, Muž ze Západu, Muž z Laramie a Odhalená stopa), historické velkofilmy Cid a Pád říše římské či životopisný snímek Příběh Glenna Millera. Do hlavních rolí v Šerifské hvězdě obsadil dvě herecké hvězdy: lovce Morgana ztvárnil Henry Fonda, šerifa Bena Owense hraje Anthony Perkins. (Česká televize)

(více)

Recenze (59)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Šerifská hvězda je méně známým westernkem, který třímá v otěžích silné trumfy. Henryho Fondu a výborně napsaný scénář a dialogy. Normanu Batesovi to na Divokém západě moc nejde. Světem protřelý kovboj v podání Fondy přichází, aby nezkušeného mladého šerifa naučil vše potřebné k tomu, aby znovu získal otěže v rukou nad malým městečkem a respekt jeho obyvatel. Člověk prostě nemůže být šerifem a zároveň nosit kolty příliš nízko:) V jedné z vedlejších rolí září i mladý Lee Van Cleef. "Jestli jste tu vycítil přílišný chlad, můžete počkat venku.", "Když šerif nezarazí prvního, kterej ho neuposlechne, jeho oddíl se promění v lůzu.", "Vemte si brokovnici. Ta mluví k davu hlasitěji." ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Ak si chlap, staraj sa o to, aby si prácu, ktorú máš zverenú aj riadne vykonával, je hádam mottom westernu o šerifovi, ktorý sa učí ako vypiecť so zločinom, s desperátmi v radoch mestečka aj s pokryteckým miestnym zastupiteľstvom, od všetkého závažnejšieho dávajúceho ruky preč. V neposlednom rade sa musí popasovať s vlastnou odvahu a schopnosťou dať najavo svoju vôľu, aj keby bola táto zásadne iná od kolektívnej mienky. V tom mu pomáha lovec zločincov, ktorý sám kedysi nosil šerifskú hviezdu, no tragédia v rodine mu ju nedovoľuje si opäť pripnúť. Klasický päťdesiatkový western s Henrym Fondom a Anthony Perkinsom v hlavných úlohách. Klasika sa prejavuje najmä v snahe zasadiť sa o ten správny politický názor a to totiž o ten, že v Amerike, krajine neobmedzených možností sa v každom mestečku nájde jeden - dvaja správni muži, ktorí svojou charizmou dokážu prinavrátiť vládu práva od vlády lúzy, ktorá by chcela spravodlivosť vziať do vlastných rúk. Stovky podobných filmov divákov presviedčali, že v USA sa to vždy podarí a spravodlivosť vlády zákona vždy zvíťazí. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Příjemný, trochu pomalejší western, zato s hvězdným Henry Fondou v roli lovce odměn a bývalého šerifa, který zaučuje nováčka v šerifském úřadu. Poté, co spolu zatknou dva zločince a zavřou je do vězení, jejich protivník uspořádá lynčovací slavnost. A zde už šerif musí dospět a bránit zákon. Slušně vystavěný snímek s oscarovou nominací, i když Anthony Mann už natočil i lepší westerny. Špičkové jsou jeho Stewartovky jako Muž z Laramie, Winchester '73 a Vzdálená země, nebo drama o osídlování Oklahomy Cimarron. ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Perkins s Fondou maj skvělou chemii - sledovat jejich hašteření se a herecký matadorství je radost každou minutu. Dialogy jim napsal někdo, kdo už v padesátkách pochopil, že přehrávání nesmí dostat prostor a že je fajn se střízlivě držet ideálů (protože Divoký západ, že jo), aniž by se napřed vymáchaly v přehnaně patetických blábolech. Svou práci odvedl i kameraman a frajeři od dekorací, slušně vypadají kupodivu i akčnější scény (kterých je naštěstí pomálu). Asi tuhle Hvězdu zařadim do zásobníku filmů, který občas pouštim jako kulisu - strašně dobře se na ni kouká a ještě líp se poslouchá. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„I´m only temporary.“ - „You're more temporary than you think.“ Šerif bez respektu, zkušeností a vůle zabíjet, když je potřeba a jeho chvilkový mentor, který by výše uvedené mohl rozdávat po hrstech. Nikterak objevně, ale přitom chytře napsaný příběh, výrazná hudba Elmera Bernsteina (některé prvky si poté ukradl do Sedmi statečných), pár nekompromisních scén (doktor McCord přijíždí na svou oslavu), slušivá černobílá a pochopitelně Fonda, který v roli dobrosrdečného lovce odměn dává další štempl na výjimečnost zcela antagonické role Franka v Tenkrát na západě. Henry je pravý kovboj a ne ten faggot s šátečkem kolem krku, co hrál ve filmech s názvy Rio něco a neměl ani příjmení.. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (3)

  • Plakát k tomuto filmu je prominentně uveden během úvodních titulků první série televizního sitcomu Happy Days (od r. 1974).
    (Zetwenka)

Reklama

Reklama