Klid noci

Roy Scheider se pustil do vyšetřování vraždy svého klienta. Hlavní podezřelou se postupně stává Meryl Streep.  Psychiatr Sam Rice (Roy Scheider) se musí na vlastní pěst pustit do vyšetřování vraždy svého klienta, jehož mrtvola byla nalezena v autě. Na základě výpovědí a spolupráce s policií se hlavní podezřelou stává Brooke Reynolds (Meryl Streep), ke které směřují všechny důkazy. Situaci ale komplikuje fakt, že se Sam s Brooke sbližují čím dál víc, než by mělo být. Je však ona tím vrahem? (oficiální text distributora)

ainny

Už dlouho jsem to neviděla, takže dneska nažhavím nahrávání. Přesně na tuhle Meryl Streep mám teď chuť. Jedna z prvních rolí, v které jsem ji viděla a jedna z těch, pro které jsem si ji zamilovala. Kdysi, v počátcích vztahu, jsme na tom byli s mým pánem a vládcem v kině a já jsem se hodně, ale opravdu hodně a ráda bála. Dneska už se na to člověk dívá jinak. Viděla jsem děsivější věci, ale nostalgie na to tehdejší kino ve mně zůstává a čas nic nemění na tom, že Klid noci patří k mým nejmilejším thrillerům vůbec. ()

keoma26

Jde v podstatě o almanach filmové psychoanalýzy, pokročilý a zhuštěný výklad Hitchcockových filmů, i když s důležitými symbolickými posuny, ta hlavní změna spočívá v navrácení významu nevinnosti zářivě světlé barvě, a to přímo do středu vyprávění, zpátky hlavní hrdince, která v sobě tentokrát nenese kromě zlověstné rodinné minulosti žádné vlastní zatížení hříchu (krádež, incest, vražda). Streepová vystupuje jako rafinované ztělesnění naivity, která oproti všemu očekávání neskrývá tajemství zločinu, ale jen zdrženlivě a cudně střeží soukromé křivdy. Stigmata zla tentokrát představuje jiné barevné spektrum ... (vzpomeňme na Carrie;-)). Kolekce ostatních, vedlejších symbolů zůstává zásadně neprušena: klíče jako znak otevírání smyslu podvědomí, brýle jako ohrožení existence, hodinky signalizující osudovost okamžiku ... ()

Lucasion

Poslední film z knihovny - Maminka doporučuje. A možná končím na slabé notě. Čekal jsem od filmu mnohem více. Více atmosféry, více hry na vraha, více psychologie. Bohužel jsem se dočkal průměrného thrilleru, který sic hru na vraha zvládnul, tak nedokáže už uspokojit náročného diváka. Oceňuji herecké duo Scheider a Streep. Ale mrazení v zádech vám film prostě nepřinese. Vím, že už se opakuji, ale zase srovnávám s Čekej do tmy (1967), který zkrátka zůstává nepřekonán. Ten film má na rozdíl od Klidu noci všechno. (55 %) ()

Aleee89

Zase jeden z filmů s Meryl, který je dnes trochu opomíjený. Přesto je to dobrý a napínavý thriller s patřičnou atmosférou. Role Meryl se trochu vymyká. Nebo se aspoň vyniká představě hrdinek, které dnes obvykle Meryl hrává. Hutná atmosféra filmu dodávala šmrnc, mělo to dobré herce a strach z filmu šel, i když jsem se dívala v poledne. Holčička s medvídkem se pro mě stane asi nezapomenutelnou. ()

Phobia

Nedokázalo mě to udržet v napětí natolik, abych si ve střední části nehodila půlhodinového šlofíka. Meryl Streep jako mladší ještě neměla patřičné charisma, Roy Scheider mě kdovíjak nebere a mám za sebou tolik hororů, že mě hned tak nějaký film nevyděsí (ať je tam strašidelných holčiček či šílených zabijáků sebevíc). Nechyběla tomu sice atmosféra, ale... ale. Stručně shrnuto: být mladší a nemít nakoukáno plno podobných filmů, možná by to bylo za 4*, takhle jen mírný nadprůměr - 65%. ()

• Režisér Robert Benton popsal tento film větou "co by se mohlo stát muži, který se zamiluje do ženy, ze které má strach." Benton prý vycházel z vlastní životní zkušenosti. (Alfréda)
  • Meryl Streep v jednom rozhovoru uvedla, že tento film považuje za ten nejhorší, který ve své kariéře natočila. (jezurka42)
  • Robert Benton původně zamýšlel natočit film černobíle. (Alfréda)