Klid noci

Scénografie:

Mel Bourne

Kostýmy:

Albert Wolsky

Povedený atmosférický thriller se solidně hrajícím Royem Scheiderem a svůdnou famme fatale Meryl Streep. Pointa sice na diváka pomrkává už od poloviny a konec by si zasloužil lepší gradaci, i tak jsem byl mile překvapen. Důkaz toho, že thrillery s tajemnou blondýnou se točili i dávno před Základním instinktem.(12.11.2009)

Velice stylový thriller s velice krásnou a až do morku kostí osudovou Meryl Streep. Bohužel, tempo se vleče jako páteční šichta a atmosféra, ač skvělá, to vždy holt nezachrání. Tak jako tak ale tohle pátrání psychiatra Roye Scheidera po vrahovi svého pacienta stojí zato. Jen se může stát, že u něj usnete.(1.3.2009)

CITÁT - Jsem bez pacienta, ubodali ho k smrti............ V době, kdy film nebyl tak jednoduše k mání a člověk musel za ním do kina a nebo dlouho čekat, až ho bude dávat Česká TV, byl tento snímek jeden z těch lepších a nadprůměrných. Divák ho dokázal ocenit. V dnešní době už takový statut nemá a stává se z něho jen průměrný psychologický snímek. CITÁT - Pacient měl sen......... Určitě ve své době vzbuzoval pocit strachu záběr na utržené oko plyšového medvídka. Kdo by na to zapomněl.(15.2.2015)

Film, který mám ráda už od dětství. Nevím to jistě ale je to asi můj úplně první thriller/horor, který jsem viděla. Je to už taková moje srdcovka, proto taky tak vysoké hodnocení. Jako malá jsem se u něho strašně bála. Atmosféra je v tomto filmu opravdu dokonalá, celý film je velmi napínavý, poutavý a děsivý a vrah je dost překvapivý. Vždycky se mi moc líbila scéna s holčičkou a medvídkem, scéna v parku a obzvlášť závěrečná scéna v domě neměla chybu. To se vždycky krásně bojím! Plus je i skvělé herecké obsazení (Meryl tu byla překrásná!) a perfektní hudba.(7.11.2012)

Jde v podstatě o almanach filmové psychoanalýzy, pokročilý a zhuštěný výklad Hitchcockových filmů, i když s důležitými symbolickými posuny, ta hlavní změna spočívá v navrácení významu nevinnosti zářivě světlé barvě, a to přímo do středu vyprávění, zpátky hlavní hrdince, která v sobě tentokrát nenese kromě zlověstné rodinné minulosti žádné vlastní zatížení hříchu (krádež, incest, vražda). Streepová vystupuje jako rafinované ztělesnění naivity, která oproti všemu očekávání neskrývá tajemství zločinu, ale jen zdrženlivě a cudně střeží soukromé křivdy. Stigmata zla tentokrát představuje jiné barevné spektrum ... (vzpomeňme na Carrie;-)). Kolekce ostatních, vedlejších symbolů zůstává zásadně neprušena: klíče jako znak otevírání smyslu podvědomí, brýle jako ohrožení existence, hodinky signalizující osudovost okamžiku ...(1.3.2009)

• - Původně se film měl jmenovat "The Stab", tedy "Ostří". (DareDeer)

• - Josef Sommer, který ztvárnil postavu oběti, jejíž smrt se vyšetřuje, je v celém filmu vidět pouze v retrospektivě. (DareDeer)

• - Režisér Robert Benton popsal tento film větou "co by se mohlo stát muži, který se zamiluje do ženy, ze které má strach." Benton prý vycházel z vlastní životní zkušenosti. (DareDeer)