Lék na život

A Cure for Wellness

Liek na život

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

"Shutter Island", len bez ostrova a na Bojnickom zámku. Áno, je to sčasti kopírka iných, uz mnohými spomínaných filmov, no skutočne premýšľam nad tým, komu sa čo zas nepáči. Obzvlášť keď sa samotný tvorca, uberá vlastnou cestou, preukazuje vlastný pohľad na mysteriózno a tajomno, ktoré je navyše obohatené o pomerne originálne vsuvky a nápady. Síce sa nikto nedočká mimoriadneho násilia či gore, no tá záhadnosť v novom šate v obdobne spracovanej story, v ktorej exceloval Di Caprio, mňa osobne veľmi potešila - 75%(26.5.2017)

Verbinského mám ako režiséra veľmi rád. Dokonca tak veľmi že som mu často schopný odpustiť nejaké tie drobné dramaturgické prešľapy. Cure for Wellness je filmom vizuálnym a atmosférickým. A ani s jednou z týchto zložiek nemám problém. Vďaka nim príbeh nenudí a dá sa na neho pozerať, bez výraznejšej ujmy. Všetky scény s úhormi sú výborné. Bohužiaľ motivácia hlavnej postavy a tiež hlavného arcizloducha je podaná veľmi povrchne a bez hlbšieho prieniku aby ma to mohlo úplne vtiahnuť, alebo sa na plno vcítiť. Či už do protagonistu, alebo antagonistu. Pričom Isaacs aj DeHaan hrajú výborne. Rovnako aj kráska Mia Goth. Koniec pôsobí ako zo starých hororov od Universalu čo nepovažujem v súčasnej dobe za pochvalu. Má to veľa hluchých miest čo sa týka výstavby príbehu a tam kde by to neustále mohlo tlačiť na pílu a stať sa tak nervydrásajúcou hororovou jazdou je film podávaný umeleckejšie a v rámci nejakých pochybných žánrových mantinelov. Mohla to byť udalosť roku. Takto je to len rutinná jazda, na ktorú sa dobre pozerá.(24.6.2017)

Rozhodně ne film pro každýho, ale pokud máš rád starý gotický horory, je slušná pravděpodobnost, že ti to sedne. Trefou do černýho nejsou jenom ty bizarní přeludy, díky nimž tě Verbinski drží na vážkách, jestli hrdinovi skutečně nehrabe. Hlavní doménou je totiž samotný sanatorium v nádhernejch kulisách švýcarskejch Alp. V tomhle odcizenym prostředí léčebny pro "nemocný" je totiž spousta prostoru pro rozehrání silný paranoie. Napravo vidíš starý a oschlý, avšak neustále šťastný pacienty, zatímco nalevo na tebe čeká podezřelej doktor s personálem a jeho neobvyklejma léčebnejma procedurama. Je sice fakt, že je to dlouhý jak tejden před vejplatou, ale než stačíš usnout, film na tebe vybalí sem-tam nějakou humusárnu... třeba jako rozseknutí kravskýho břicha nebo detailní vrtání do zubu. Závěr je pak trochu nečekaně béčkovej až hanba, ale pokud to budeš brát jako poctu Kladivářům, skousneš to a celkem se i pobavíš.(16.3.2017)

• BoPo

Gore Verbinski a Kruh sú natoľko silný pojem, že sa tento režisér stále drží v mojom zornom poli. Po 14 rokoch dal do placu film, ktorý zasa znesie nálepku horor, takže nešlo neskúsiť. A dojmy? Drtivá väčšina pôsobí ako Prokletý ostrov skrížený s nejakým filmom z éry pôvodného Frankensteina. Po vizuálnej stránke je rozhodne vidieť, že tvorcovia peniazmi nešetrili. Dane DeHaan a Mia Goth boli skvelý výber, pretože svojim postavám dali netuctový vizuál a potrebnú hereckú kvalitu. Bohužiaľ príbeh, aj keď je zaujímavý, pôsobí ako povinná literatúra. Snaha o veľké dielo, ktoré je vo svojej podstate jednoduché. Film v celkových dojmoch lieta od 2* do 4*, avšak finále dalo jasnú pečať tomu, že Lék na život je pekne a nádejne vyzerajúce sklamanie.(21.6.2017)

• verbal

Úchylný starý Malfoj nadívá lidí úhořema a pak z nich mačká mulťák, aby mohl vyprcat svou mongoloidní dceru. Je zřejmé, že tupá zápletka jako z osmdesátkového amatérského šestákového braku, situovaná do tisíckrát omleté kýčovité léčebny, kde jako obvykle není zřejmé, komu jebe, z hovna bič neuplete ani s rozpočtem Titashitu. A tak Krevní sraženina, který rozhodně není Marťas, udělal další velkolepý krok ve svém kariérním úpadku, doufejme, že prkenný slizák Dandehán se snad po tomhle trapně urputném, dvouapůlhodinovém přehrávání podívá před kameru už jen jako čistič čoček, no a všichni ti roztoužení klátiči downů si budou příště moci místo do kina chodit hladit svá pokroucená přirození pouze za ploty léčeben vrozených genetických anomálií, kde těch poslintaných Gothů krpatě běhají celá stáda.(2.6.2017)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)

• - V první části filmu je vidět scéna, kdy je na auto jedoucí do sanatoria, vržen kámen jedním z vesnických mladíků a na čelním skle se tak udělá veliká prasklina. Hned v dalším záběru na auto je však toto sklo zcela neporušené. (Rohata krysa)

• - Hrad Hohenzollern byl kvůli natáčení po dobu 11 dnů veřejnosti nepřístupný. (Reesam)