Lék na život

• Nizozemsko

• Nový Zéland

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

Nádherně, ale opravdu nádherně natočené béčko! Stejně jako Marty Scorsese v Prokletém ostrově i Verbinski v Léku na život rozvíjí témata a žánry áčkovými hollywoodskými studii dávno opuštěná a zapomenutá, je to taková restauraci amerického chápání filmu z doby klasického Hollywoodu, po formální stránce omračující a strhující...ta kamera! Hudba! Atmosféra! A to pitomé rozuzlení a béčková mělkost...přepálená stopáž...ani to ovšem nemůže cinefilní zážitek zkazit...(7.6.2017)

I přes přehršel více či méně zdařilých nápaditostí Lék na život plyne líně a nevzrušeně až do překvapivě akčního grande finale, leckterými tu označovaného za béčkové a prý až příliš. Chápu, že po té zdánlivě intelektuální smršti před ním, mohl ony leckteré čistokrevný horor v závěru skutečně zklamat. Mně však díky němu vše zaklaplo jako víko od rakve. A já si konečně uvědomil, že nekoukám na variaci Prokletého ostrova, ale na gothický horor. Možná je to však proto, že pořádný průzkum tohoto skvělého žánru pořád dost flákám a vše mi mohlo dojít mnohem dřív. Ale možná taky ne, protože to Verbinski s těmi nápady, záměrně nepíšu s kreativitou, trošku přehnal. Digitální jelen, úhoři, kam se podíváš či neopodstatněná masturbační vložka působí totiž minimálně nepatřičně. Ostatně masturbace tak působí velmi často. Vzhledem k oněm podivnostem, přece jen o něco vyššímu letargizačnímu účinku než dokážu snést a taky pro příliš výraznou nekrásu toho anorektického Gothovic děvčete, za tři.(28.9.2017)

Vizuálně povětšinou velice zajímavý film s příliš dlouhým dějem, který ale překvapivě ne a ne začít nudit. Téměř od začátku je však jasné, že to všechno směřuje k nevyhnutelnému zklamání. Detektivní pátrání (které mi připomínalo adventury) a sem tam nějaké ty hororové scény jsou fajn, ale nedrží je pohromady pořádný příběh. Ten je bohužel dost stupidní. Hlavní představitel i záhadná dívka mi přišli kupodivu OK, zatímco kupodivu totálně na prd mi přišel Jason Icaacs jako padouch. Dohromady čistý průměr. (6/10)(5.8.2017)

Podivná léčebna, tajemné tajemství, temná temnota a tak podobně? Ok, to je prostě vždycky dobrá kombinace, obzvlášť, když tvůrci odolali použití trapných obezliček, jako jsou třeba lekačky, a tak vsadili všechno na perfektní atmosféru, kterou podporuje hlavně naprosto famózní kamera. Vážně, skoro každá scéna je nějakým způsobem vizualně zajímavá. Obrovská škoda, že je to tak přebujelé, vystříhat by se dalo klidně půl hodiny a konec by se pro změnu dal přetočit celý, je bohužel hrozně laciný a dokázal zabít veškeré mysteriozní tajemno a servíruje béčkovou nudu - nebýt toho, je to za pět, navzdory šablonovitosti, se kterou se tu ale docela dobře pracuje. ... A ano, je to variace na Prokletý ostrov od Scorseseho, ale... Ono mu bude podobné všechno, co se o tohle téma otře. (23.6.2018)

Shutter Island 2 - pod vlivem drog. Verbinski vyloženě maluje. Jeho umělecká optika, cit pro dlouhé záběry a vizuálně strhující stylizaci je pro fanoušky formy velmi uspokojivá záležitost. A první polovinu minimálně, se daří i zdatně budovat napětí a pocit něčeho lehce bizarního mimo realitu a naprosto nepředvídatelného. Bohužel je těch surrealistických vjemů trochu moc, což zákonitě musí v rukou negeniálních scénáristů skončit brakovým fiaskem mimo mísu. Scorsese měl i odzbrojující psychologii postav a fantastickou pointu, což tady chybí.(14.6.2017)

• - Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 12 000 tisíc pracovních míst. (BMW12)

• - Původně měl hudbu k filmu skládat Hans Zimmer, ale rozhodl se soustředit na film Dunkerk (2017). Nahradil ho Benjamin Wallfisch. (BMW12)

• - Křestní jméno hlavního hrdiny (Dane DeHaan) se ve filmu nedozvíte. Zato jeho příjmení zazní celkem 49krát. (Frajer42)