Lék na život

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

Dvouapůlhodinový novodobý hammer horor s vysokým rozpočtem a plný skvělých záběrů (nádherné panoramatické výjevy, rozmanité snímání nápaditě využívající všelijakých odrazových ploch atd.). Lahodná mrazivá a zlověstná atmosféra a výborná gradace klíčových scén přebíjí i tu (dost) přehnanou délku a poněkud děravou zápletku. Verbinski by měl točit už jenom horory... ;-) 70 %(2.3.2017)

Okej, budu v menšině a zrovna u tohodle filmu to rozhodně chápu. Gore Verbinski si soukromě natočil svojí velkou poctu Hammer-hororům s Christopherem Lee a samozřejmě mu na to nikdo nepřišel, jelikož už to dnes moc nikoho nezajímá a ten zbytek spíš zabloudil, jelikož všichni lžou a zvlášť ti, co stříhají trailery. Kdo mu na to dal 40 mega vážně nevím. Nechci působit elitářsky, že sem přináším nějaký svěží vítr a zbytek cinefilů film nepochopilo, je totiž pravda, že Cure for Wellness rozhodně není úplně přístupný kousek. Já vůbec netušil, co od toho čekat, měl jsem snad menší než žádná očekávání, mohlo mě to jenom překvapit. A náhle se od začátku rozezní osudová hudba, podkreslující nudný stereotyp vytíženého manažera s tváří Dane DeHaana, kterého okolnosti přivedou do tajemných lázní kdesi ve švýcarských Alpách. Co čert nechtěl, samozřejmě s temnou historií. Většina lidí si asi řekne, že na 150 minutovou nudu je život až příliš krátký, jenže já ve chvíli, kdy náš hlavní hrdina začne rozprávět se sympatickým ředitelem Jasonem Isaacsem a poprvé ve sklenici narazí na předmět organického původu, který by tam asi být neměl, pracoval s myšlenkou, že koukám na pohodovou devádestiminutovku. A jako první, co mě během nervózního sledování vyvstalo na mysl a už se nerozčeřilo, byla alegorie s pár let starým a stále neméně výborným Scorseseho Tajemným ostrovem. Jelikož jsem ale už pár filmů viděl, tak jsem se nenechal tak snadno zblbnout a pravdu jsem si v tom najít dokázal a to jsem to měl ke spánku za pár. Na překvapivých zvratech to však tolik nestojí, ačkoliv několik scén z finálního aktu dokáže pěkně zamotat hlavou a u slabších jedinců i žaludkem, ale důležitá je tu především forma vyprávění, ve které je Verbinski naprosto nekompromisní a mohl by si potykat s raným Shyamalanem. Velice démonické dílo...9/10(6.6.2017)

Jakožto největší hororový expert na csfd.cz jsem dosáhl úspěchu, o jakém se nikomu ze zdejších uživatelů ani nesnilo. Přesto se v žádném případě nepotýkám s nedostatkem motivace. Neustále hledám nové výzvy a netajím se například svými režisérskými ambicemi. Začal jsem pracovat na hororu, který mi otevře bránu do Hollywoodu. Pracuji s omezeným rozpočtem, takže se každou získanou korunu snažím vynaložit co nejefektivněji. Kolegu Verbinskiho bych tedy nejraději vytahal za uši, jelikož obdržených 40 milionů dolarů zcela bezostyšně vyhodil do koše. Již od úvodu jeho snímek působí jako gotická kopie Shutter Island, jemuž se však může rovnat pouze zdařilou mysteriozní atmosférou. Za pochvalu stojí ještě znamenitá kamera, ale jinak Cure for Wellness ve všech ohledech výrazně zaostává. Po scénáristické stránce se jedná o učiněnou tragédii, k čemuž přispívá i přítomný bezpohlavní symbolismus či na vodě stojící prvky kubrickovského zrcadlení. Verbinski chtěl evidentně navodit dojem inteligentního snímku, jenže ve výsledku připomíná spíše přemoudřelého studentíka, jenž se snaží ohromit profesora lingvistiky cizími termity. Přepálená stopáž, odpudivá Mia Goth a otřesný závěr, který by se hodil spíše do nějakého céčkového monster hororu, sráží hodnocení Cure for Wellness na slabší tři hvězdy.(11.6.2017)

Rozhodně ne film pro každýho, ale pokud máš rád starý gotický horory, je slušná pravděpodobnost, že ti to sedne. Trefou do černýho nejsou jenom ty bizarní přeludy, díky nimž tě Verbinski drží na vážkách, jestli hrdinovi skutečně nehrabe. Hlavní doménou je totiž samotný sanatorium v nádhernejch kulisách švýcarskejch Alp. V tomhle odcizenym prostředí léčebny pro "nemocný" je totiž spousta prostoru pro rozehrání silný paranoie. Napravo vidíš starý a oschlý, avšak neustále šťastný pacienty, zatímco nalevo na tebe čeká podezřelej doktor s personálem a jeho neobvyklejma léčebnejma procedurama. Je sice fakt, že je to dlouhý jak tejden před vejplatou, ale než stačíš usnout, film na tebe vybalí sem-tam nějakou humusárnu... třeba jako rozseknutí kravskýho břicha nebo detailní vrtání do zubu. Závěr je pak trochu nečekaně béčkovej až hanba, ale pokud to budeš brát jako poctu Kladivářům, skousneš to a celkem se i pobavíš.(16.3.2017)

Čekal jsem buď kolosální průšvih, nebo zlatej důl nedocenitelné retro atmošky a suverénní režie. Že jsem dostal něco mezi, to je tak trochu zatracenou záhadou. Verbinski má podobně jako v The Ring jistou řemeslnou ručičku a kameraman Bazelli by si za tuhle výstavu úžasných a efektivních obrazů z fleku zasloužil smlouvu s největšími režijními velikány, ale Lék na život přece není nijak originální ani soběstačná filmařina, které chybí přesně to, čím disponuje například Kubrickovo Shining - nepředvídatelnost, žánrová čistokrevnost, odvaha jít ještě dále za rámec toho, co je aktuálně divácky žádané a očekávané. Některé scény se zaryjí do paměti a celkovému vzhledu není moc co vytknout, stejně jako hercům a chvályhodným záměrům, ale pořád je to málo, tempo začne po nějaké hodince kolísat a závěr je dopředu bohužel odhadnutelný. Zachovat si scénář unikátnější charakter, bylo by zadělána na solidní hororovou šlehu.(24.7.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. prosince 2016 na filmovém festivalu Butt-Numb-A-Thon v Austinu (Texas, USA). (BMW12)

• - Práce na vizuálních efektech zabraly 10 měsíců. (TheMergar)

• - Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 12 000 pracovních míst. (BMW12)