Lék na život

A Cure for Wellness

Liek na život

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

SPOILER ALERT. WTF did I just watch? Znáte ten pocit, když jste poprvé viděli Shutter Island s DiCapriem a řekli jste si, že je málo takových filmů, které se odehrávají odtržené od okolního světa v blázinci/sanatoriu, kde hlavní hrdina neví, jestli je magor, nebo z něj dělají magora všichni okolo? Tak to si řekl asi scénarista a režisér tohoto braku. Jen tam přidali 200 let starou legendu a baronovi, co chtěl ojet vlastní sestru, aby udržel čistotu pokrevní linie, že se pak snaží ojet svou dceru, aby v linii pokračoval. Do toho z lidí koncentruje jakýsi elixír nesmrtelnosti a proč tam všude teda byli ti úhoři, to jsem doteď nepochopila a že jsem nad filmem přemýšlela celou noc. Hodně se stříhalo, i když má film dvě a půl hodiny a některé scény na sebe moc nenavazují, ale nemůžu na druhou stranu říct, že by se na to dobře nekoukalo, nějaké to tajemno to v sobě má a drží pozornost. Jen je to vážně uplácaný bič z nedomyšleného ho*na.(11.6.2017)

Dvouapůlhodinový novodobý hammer horor s vysokým rozpočtem a plný skvělých záběrů (nádherné panoramatické výjevy, rozmanité snímání nápaditě využívající všelijakých odrazových ploch atd.). Lahodná mrazivá a zlověstná atmosféra a výborná gradace klíčových scén přebíjí i tu (dost) přehnanou délku a poněkud děravou zápletku. Verbinski by měl točit už jenom horory... ;-) 70 %(2.3.2017)

Bylo to trochu... Tak trochu, no jak to říct... Ujeté? Asi tak bych to definoval. Verbinski zrežíroval další film s neskutečným rozpočtem, což na tom bylo vidět, nicméně někdy jste si říkali, co to do prdele je? Asi tak do dvou třetin je to luxusní fantasy horor s nádechem tajemna, který se pak ve své závěrečné části naprosto zvrhne v cosi šíleného, co nedokážete vlastními popsat. Vizuální lahůdka, první část výborný tajuplný bonbonek, který se zvrhne v něco na způsob gothic hororu s výborným DeHaanem. 75%(5.6.2017)

Podle reakci jsem to vubec necekal, ale tohle je skoro na plny pocet. Verbinski se regulerne vraci do Ring formy. Je to tajemne a napinave, fantasticke evropske prostredi Swiss alp, skvela hudba a vse v prvotridni AAA produkci. Chytlo me to, jen skoda toho konce, kde uz to namisto nejakeho sofistikovaneho finale zacne spis tradicne zmatkovat. 8/10(10.6.2017)

Spoiler alert. Už úvodní audiovizuální kombo Polanski (jasná parafráze melodie k Rosemary má děťátko) + Fincher (skvělé úvodní titulky k Úkrytu) dává najevo, že Lék na život bude ambiciózní podívaná, která se nebude bát různých citací a parafrází ze všech možných inspiračních koutů. Upřímně by mě zajímalo, kolik z těch filmových odkazů, které jsem ve filmu našel, jsou úmyslnými, a které vidím jen proto, že chci. Ale Verbinski nám předkládá tak moc hravou zálěžitost, že si o to přímo říká. Primárně v podstatě 2 hodiny sledujeme Prokletý ostrov. Není to jen o ději. DeHaan svoji podobou i hereckou polohou DiCapria téměř vykrádá, Verbinski neváhá hlavní postavu i stejně obléknout a rámovat do podobných situací (sirka zapalovač, hodinky holínky). Nejinak je tomu i se záběrováním třeba při úvodním příjezdu do léčebny. Dále tu máme několikero pomrknutí na atmosferické opusy Stanleyho Kubricka. Příjezd do hor (Osvícení), uspokojený chtíč ženou, obličejem mladého vzezření, ale tělem staré a vrásčité babky (Osvícení) , nedobrovolné vyšetření u zubaře (Mechanický pomeranč), či závěrečná sekvence svíček, masek, bálu a smilstva (Eyes Wide Shut). Rybí oko při vstupu do kanceláře zas může dát vzpomenout na skleněnou kouli Občana Kanea. Celkový vizuál je po většinu snímku úchvatný a toulání po sterilně vykachlíkovaných sklepeních mě neomrzelo ani po těch 2 hodinách. Důvodem, proč nedám alespoň ty 4 hvězdy je bohužel závěr, který vše výše popsané háže do béčkového vyznění a Lucius Malfoy tak bohužel není jediný, kdo ztrácí tvář. Navzdory tomu jsem se vlastně moc bavil a celé si to docela slušně užil. 6,5/10(24.3.2017)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)

• - V nemocnici Beelitz, v ktorej sa natáčala väčšina scén v interiéroch, bol počas prvej svetovej vojny liečený aj Adolf Hitler. (Marceloo)