Lék na život

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

Pustil jsem si Lék na život projistotu dvakrát za sebou, protože se mě zprvu zdálo že se mě někdo snaží pěkně opít rohlíkem. Snímku se musí nechat krásné kulisy, budovaná atmosféra "něco není v pořádku", navíc i Dane DeHaan se snaží seč mu síly stačí a člověk lituje že Jason Isaacs nehraje ve velkých produkcích záporáky zase o něco častěji. Jenže, když on je ten film trošku zbytečně dlouhý a při druhé projekci toho nabízí o něco méně než prvně. V době kdy jsem viděl Prokletý ostrov bych možná hýkal větším nadšením. Tedy solidní kousek a alespoň po delší době jeden z těch zajímavějších Verbinskiho kousků. 60%(5.6.2017)

Tušil jsem, že se mi Lék bude líbit, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Ano, všechna ta podobnost s jinými snímky (Léčba šokem, Smrtící léčba, Prokletý ostrov, E.A.Poe:Podivný experiment...) tu je, blízkost mystery a horrorům italským, španělským, francouzským, podobnost s kanadskými filmy rodiny Cronenbergů i podobnost s osudy barona Frankensteina...Mně to však nevadilo. Skvělý vizuál, atmosféra, napětí, tajemné sídlo, děsivé podzemí, touha po věčném životě. Lehce zadumaný film, kdy z letargie vytrhne až jelen přes cestu nebo závěrečný boj. Ano. Ten už spadl do horroru - ale pro mne fajn. V podstatě artový snímek sedne zřejmě jen menšinovému publiku...a já bych se s chutí vydal na hrad Hohenzollern. ,,Už jste měl v zadku třiceticentimetrové čérné péro?",,?",,Jestli už jste byl někdy ve vězení...?"(22.2.2017)

Shutter Island 2 - pod vlivem drog. Verbinski vyloženě maluje. Jeho umělecká optika, cit pro dlouhé záběry a vizuálně strhující stylizaci je pro fanoušky formy velmi uspokojivá záležitost. A první polovinu minimálně, se daří i zdatně budovat napětí a pocit něčeho lehce bizarního mimo realitu a naprosto nepředvídatelného. Bohužel je těch surrealistických vjemů trochu moc, což zákonitě musí v rukou negeniálních scénáristů skončit brakovým fiaskem mimo mísu. Scorsese měl i odzbrojující psychologii postav a fantastickou pointu, což tady chybí.(14.6.2017)

Vizuální slast ověnčená vypravěčskými finesami, za které by se nestyděl držitel Oscara, to vše hýřící stylovou dark fantasy atmosférou s herci, kteří si příběh evidentně užívají a dokáží jej prodat. Verbinskiho odloučení od podmořského Rapture bolí zase jednou víc, Bioshock by totiž podle mého nenatočil líp snad ani Villeneuve.(5.6.2017)

Ta atmosféra vás pročistí jako slavná voda profesora Volmera. Prvních cca 15 minut čistá extáze. Jako gotický horor od Sorrentina. Dokonce člověka asi hodinu Lék na život drží v podezření, že přichází s chytrou metaforou světa stiženého rakovinou ambicí a mamonu. Nic takového se samozřejmě nekoná, scénář má roztroušenou sklerózu, takže celkem primitivní incestní storku cestou rozsype tak dokonale, že na konci moc nedává smysl. Ale to nevadí. Tenhle film ztrácí příčetnost stejně zábavně jako hlavní postava a plesový závěr je něco, co v Hollywoodu umřelo ve 30. letech. A Verbinski to tahá z rakve, jako by to byla ladná křepelka. Nekrofilní soulož se vším všudy. Nesoudná, nepříčetná, místy bezmála debilní... ale strašně zábavná. Nevíte, kde se dá ta alpská voda pořídit?(16.2.2017)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)

• - V nemocnici Beelitz, v ktorej sa natáčala väčšina scén v interiéroch, bol počas prvej svetovej vojny liečený aj Adolf Hitler. (Marceloo)

• - Křestní jméno hlavního hrdiny (Dane DeHaan) se ve filmu nedozvíte. Zato jeho příjmení zazní celkem 49krát. (Frajer42)