Lék na život

A Cure for Wellness

Liek na život

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

Verbinského mám ako režiséra veľmi rád. Dokonca tak veľmi že som mu často schopný odpustiť nejaké tie drobné dramaturgické prešľapy. Cure for Wellness je filmom vizuálnym a atmosférickým. A ani s jednou z týchto zložiek nemám problém. Vďaka nim príbeh nenudí a dá sa na neho pozerať, bez výraznejšej ujmy. Všetky scény s úhormi sú výborné. Bohužiaľ motivácia hlavnej postavy a tiež hlavného arcizloducha je podaná veľmi povrchne a bez hlbšieho prieniku aby ma to mohlo úplne vtiahnuť, alebo sa na plno vcítiť. Či už do protagonistu, alebo antagonistu. Pričom Isaacs aj DeHaan hrajú výborne. Rovnako aj kráska Mia Goth. Koniec pôsobí ako zo starých hororov od Universalu čo nepovažujem v súčasnej dobe za pochvalu. Má to veľa hluchých miest čo sa týka výstavby príbehu a tam kde by to neustále mohlo tlačiť na pílu a stať sa tak nervydrásajúcou hororovou jazdou je film podávaný umeleckejšie a v rámci nejakých pochybných žánrových mantinelov. Mohla to byť udalosť roku. Takto je to len rutinná jazda, na ktorú sa dobre pozerá.(24.6.2017)

Byla by škoda Cure For Wellness zavrhnout kvůli překombinovanosti, protože minimálně první dvě třetiny jsou naprosto lahodný. Co se týče mých oblíbených "něco divného se děje na odlehlém místě v podezřelé nemocnici/sanatoriu atd." tak to teda funguje na 100%. DeHaan se mi líbil hodně, když pak přišel o přední zub, tak už trochu míň, ale hrál pořád dobře. Jason Isaacs je luxusní a Mia Goth hraje tak skvěle, že jsem zírala. Výborná atmosféra a hudba a vizuál - až na některý nepovedený CGI scénky jako jelen nebo ten úlet na konci, haha. Nebýt toho přehnanýho konce, dávám pět. Ale filmu by prospělo, kdyby bylo rozuzlení trochu "skromnější." A teď už SPOILER: Bylo tam toho prostě moc. Úhoří, divná voda, legendy s baronkou, neplodnost, filozofování nad uspěchanou dobou = samotná podstata "léku..." a pak na konci to sloupnutí ksichtu tomu nasadilo korunu, to už jsem měla fakt WTF výraz. Tak se to mělo zaměřit jen na jednu, dvě věci. Ale všechno dohromady evokuje konec z nějaký nepovedený komiksový adaptace. Líbil se mi tak leda útěk a kole. Kdyby se vypustila zápletka s baronem a baronkou a rozhodně sloupávání ksichtu, víc se rozvinuly úhoři a na to navázat nějaký ty elixíry života nebo co, přihodila bych i tu pátou hvězdu. KONEC SPOILERU. Kvůli atmosféře, tajemnosti, napínavosti, bizarnosti a hereckým výkonům Danea "fakt vypadá jako DiCaprio" DeHaana, Isaacse a Goth stojí za to vidět.(3.6.2017)

Nádherně, ale opravdu nádherně natočené béčko! Stejně jako Marty Scorsese v Prokletém ostrově i Verbinski v Léku na život rozvíjí témata a žánry áčkovými hollywoodskými studii dávno opuštěná a zapomenutá, je to taková restauraci amerického chápání filmu z doby klasického Hollywoodu, po formální stránce omračující a strhující...ta kamera! Hudba! Atmosféra! A to pitomé rozuzlení a béčková mělkost...přepálená stopáž...ani to ovšem nemůže cinefilní zážitek zkazit...(7.6.2017)

• Anderton

Nejaké tie Hammerovské a Cormanove horory som videl, napriek tomu má táto ich najnovšia pocta nedostala. Zámerná béčkovitosť je síce v poriadku, lenže práca s motívmi a témami nie je presvedčivá. Množstvo stopáže tvoria zdĺhavé Lockhartove prechádzky po sanatóriu, aby sme spoločne s ním zisťovali, čo sa v jeho útrobách schováva. Časom to už začne stále viac a viac nudiť a dej sa popritom v podstate nikam nevyvíja. Lockharta chytia a napriek tomu mu nechajú voľnosť aj na ďalšie takéto manévry. Film neprichádza ani so žiadnym šokujúcim odhalením, záver iba spĺňa štandardné kritériá žánru. Určite treba pochváliť aspoň výpravu, herci ale okrem Mii Goth nepredvádzajú nič zapamätania hodné.(17.2.2017)

Okej, budu v menšině a zrovna u tohodle filmu to rozhodně chápu. Gore Verbinski si soukromě natočil svojí velkou poctu Hammer-hororům s Christopherem Lee a samozřejmě mu na to nikdo nepřišel, jelikož už to dnes moc nikoho nezajímá a ten zbytek spíš zabloudil, jelikož všichni lžou a zvlášť ti, co stříhají trailery. Kdo mu na to dal 40 mega vážně nevím. Nechci působit elitářsky, že sem přináším nějaký svěží vítr a zbytek cinefilů film nepochopilo, je totiž pravda, že Cure for Wellness rozhodně není úplně přístupný kousek. Já vůbec netušil, co od toho čekat, měl jsem snad menší než žádná očekávání, mohlo mě to jenom překvapit. A náhle se od začátku rozezní osudová hudba, podkreslující nudný stereotyp vytíženého manažera s tváří Dane DeHaana, kterého okolnosti přivedou do tajemných lázní kdesi ve švýcarských Alpách. Co čert nechtěl, samozřejmě s temnou historií. Většina lidí si asi řekne, že na 150 minutovou nudu je život až příliš krátký, jenže já ve chvíli, kdy náš hlavní hrdina začne rozprávět se sympatickým ředitelem Jasonem Isaacsem a poprvé ve sklenici narazí na předmět organického původu, který by tam asi být neměl, pracoval s myšlenkou, že koukám na pohodovou devádestiminutovku. A jako první, co mě během nervózního sledování vyvstalo na mysl a už se nerozčeřilo, byla alegorie s pár let starým a stále neméně výborným Scorseseho Tajemným ostrovem. Jelikož jsem ale už pár filmů viděl, tak jsem se nenechal tak snadno zblbnout a pravdu jsem si v tom najít dokázal a to jsem to měl ke spánku za pár. Na překvapivých zvratech to však tolik nestojí, ačkoliv několik scén z finálního aktu dokáže pěkně zamotat hlavou a u slabších jedinců i žaludkem, ale důležitá je tu především forma vyprávění, ve které je Verbinski naprosto nekompromisní a mohl by si potykat s raným Shyamalanem. Velice démonické dílo...9/10(6.6.2017)

• - V první části filmu je vidět scéna, kdy je na auto jedoucí do sanatoria, vržen kámen jedním z vesnických mladíků a na čelním skle se tak udělá veliká prasklina. Hned v dalším záběru na auto je však toto sklo zcela neporušené. (Rohata krysa)

• - Hrad Hohenzollern byl kvůli natáčení po dobu 11 dnů veřejnosti nepřístupný. (Reesam)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)