Lék na život

A Cure for Wellness

Liek na život

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2016, 146 min

PURE JOY! Ďakujem tomu samovrahovi, ktorý dal štyridsať mega duu Verbinski&Haythe, aby nakrútili takúto okázalú poctu starým hammerovkám. A Cure for Wellness je raritný film - má pompu prvotriednej áčkovej produkcie (tá nádherná kamera!), nie je tu žiadne otvorené žmurkanie na diváka, napriek tomu to má všetky poctivé atribúty gotických hororov ako preexponované postavy, prekombinovaný mysteriózny príbeh spájajúci minulosť a súčasnosť a hlavne šialené za vlasy pritiahnuté zvraty, ktoré vrcholia vo fenomenálnom wtf závere, ktorý väčšina divákov nerozchodí, no ja som mal na tvári široký úsmev ako pri čítaní Lovecrafta. Už tu k dokonalosti chýbali len Vincent Price alebo Christopher Lee v hlavnej role (a pravdaže kratšia stopáž).(1.3.2017)

Hudba, příběh, nápad, herci a prostředí jsou na jedničku. Ale některé scény jsou jako z déčkového rádoby hororu. Možná kdyby se to trochu zkrátilo a ubylo tím nepotřebných scén, bylo by to lepší. Také by neuškodilo trochu víc vygradovat napínavé scény. Konec naprostá zmatlanina, ale jinak hodně originální film.(17.5.2017)

Kdokoli dal Verbinskému ty miliony, díky nimž může A Cure for Wellness vypadat tak krásně, jak vypadá, byl šílený. Ono šíleného je toho na tom filmu víc - a zákonitě zklame každého, kdo se nedokáže přepnout z očekávání inteligentní, ambiciózní budoucí žánrové klasiky (a že minimálně první půlhodinu je zaděláno). Na druhou stranu, myslím, že nikdy nikdo v historii takhle dobře a s takovýmhle rozpočtem nenatočil čistokrevný hammerovský scénář gotického hororu. Ústřední nápad je fajn, jeho zpracování je na poměry dané žánrové podkategorie zhruba průměrně sofistikované (tzn. debilní, ale spíš milým než otravným způsobem). Hlavní potíž je bohužel v délce, v tom souhlasím s řadou kritičtějších recenzentů. Začátek je výborný, to film dokáže vzbuzovat diváckou zvědavost, působí tajemně a znepokojivě. Závěr je taky super, protože wtf momenty v něm naberou na obrátkách takovým způsobem, až jsem chvílema váhal, jestli opravdu vidím, to co vidím. Jason Isaacs hraje Christophera Leeho v nejlepších letech a je to celé úplně krásné (ale kdo z dnešních návštěvníků kin to ocení?!). Naneštěstí prostřední víc než hodinu Verbinsky povážlivě natahuje a výrazné pokrácení by jí rozhodně neuškodilo. Kdyby se všechno mezi první a poslední půlhodinou smrsklo zhruba na polovičku času, asi bych šel do plnejch. Protože jsem fakt rád, že něco takového vůbec vzniklo.(18.2.2017)

• mm13

Impotentne natočené šialenstvo. O ničom, hnus. Odpad nedávam len preto, že to nestojí ani za nasratie. Smetisko dejín hororu dostalo jeden z najhanebnejších prírastkov. Trapas, bezradnosť bez hlavy a päty, totálny mišung vo všetkých smeroch a rovinách. Presne takto to dopadá, keď sa niekto hrá na niekoho, kým ani zďaleka nie je. Je mi jasné, koho každého sa Verbinski snažil napodobniť, či dokonca prekonať a komu zavďačiť. Ale nemá na to, suchár. U mňa ten do seba zahľadený debílek práve skončil!(3.7.2017)

Tento film má být poctou 70kovým gore hororům. Jeho délka tomu ale neodpovídá. Opravdu se to táhne. Atmosféra je ale místy dobrá. Ani bych neřekl, že to dělal Gore Verbinski, je to dost komorní na jeho poměry. Celé to táhne Dane DeHaan jako pacient této pochybné léčebny. Postupně odhaluje jejich nekalé praktiky a snaží se odtamtud dostat. Děj je místy předvídatelný, ale je tam pár zajímavých zvratů. Rozhodně to ale mohlo být kratší. "Baron si vzal vlastní sestru."(24.6.2017)

• - Hrad Hohenzollern byl kvůli natáčení po dobu 11 dnů veřejnosti nepřístupný. (Reesam)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)

• - Křestní jméno hlavního hrdiny (Dane DeHaan) se ve filmu nedozvíte. Zato jeho příjmení zazní celkem 49krát. (Frajer42)