První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady. (Česká televize)

klukluka

Zdá se mi skoro až neuvěřitelný, kam až to Jiří Menzel s tímto filmem dotáhl. Oscary ale není třeba přeceňovat, respektive význam toho ocenění je značně přeceňován, to si na konkrétních příkladech postupně uvědomí snad každý filmový fanoušek. Tohle je minimalismus jak vyšitý, ty nejoceňovanější a nejvýraznější momenty jsou již součástí literární předlohy. Je za tím kvalitní filmařská práce, jsem hrdý, že to tehdy za oceánem zabodovalo, že by to pro mě ale mělo sílu jako například Všichni dobří rodáci, tak to tedy ani náhodou. ()

Wally

A mě to docela pobavilo....taková absurditka...přišlo mi to jako mix Hoří má panenko a Homolků...dialogy o ničem, ale o to víc baví, Neckář dobrý, bavila mne postava pana Brodského a přednosty. Jsem rád, že jsem konečně viděl... ()

Hopper

Naozaj skvelá klasika, ktorá si svojho Oscara zaslúžila každou sekundou, najmä V. Brodský je až neskutočný v svojej roli s nezabudnuteľnými hláškami. ()

Balu...

Až do první poloviny sem Ostře Sledované Vlaky považoval za nadhdnocenou komedii; druhá polovina mě ale pobavila tak, že všechny "za pět" bez výhrad chápu - to pospojení razítka na levé půlce spolu s bombou na navěstidle tvoří báječnou kombinaci nemluvě o všech citovatelných průpovídkách =) ()

wosho

Co ještě má člověk o takovém filmu napsat, aby se furt neopakoval. Čeština je příliš chudý jazyk na superlativa, máme jen pár slov co se k tomuto filmu hodí a těch je v těchto komentářích víc, než hvězd na neby. Ostře sledované vlaky mají tu nepochybnou hodnotu v dějinách umění jako celku. Dokáží jednoduše, neomaleně říct tolik životních pravd, že ani jiných sto filmů ne. Ostře sledované vlaky jsou pouze jedny, proto si jich važme, milujme je a děkujme filmovému pánubohu, že je nám nadělil. Děkuji ti. ()

xmozek

Jediný záběr, jediný herecký výkon, režije, naprosto nic mě nenechalo na pochybách. Stroprocentně jisté dílo. Nemůžu vyzdvihnout jenom režii, nebo jenom herecké výkony. Všechno dohromady to totiž funguje jako dobře promazaný stroj. ()

Merkin

Hned na úvod bych chtěla říct, že nikdo jiný by podle mně nedokázal Hrabala pojmout tak výstižně a rafinovaně jako Menzel. Ve všech adaptacích slavného spisovatele totiž právě jen Menzel dokáže dokonale pochopit, včem tkví dokonalost díla (ty známé perličky na dně obyčejných duší, brilantní popisovost a humor jen nám vlastní-tragikomický) a tak to, co je v knize zdlouhavé a nečitelné zostří, vystřihne a poutavě převypráví. Nicméně přestože chápu, jak to celé v Ostře sledovaných vlacích myslel, docela mě zklamaly. Jsou dokonalé, skvěle pochopené, vyzdvihnul vše potřebné, hlavní roli obsadil bezchybně a vše plyne a najednou skončí přesně tak, jak se může kdykoliv stát i v životě, ale přesto jakoby něco narušovalo tu posvátnou atmosféru. Hlavně dost zvláštní řazení scén, nezvyklé dialogy postav(stručné, bez komentářů, bez lehkosti a trilkování, spíše těžkopádné a mlčenlivé) a pak stopáž. Jen nevím, jestli byla příliš krátká, nebo až přesmíru dlouhá. Každopádně ostře sledovaný vlak s Oscarem si nádraží nespletl a to je dobře:) ()

Paity

Každý to známe zejména kvůli erotické scéně s končící orazítkováním pozadí jedné roztomilé blondýnky. Tedy přímo poeticky. ()

duddek

Trochu laciné tři hvězdičky... ale budiž. Různé věci mi na filmu vadí, ale abych pořád jen nekritisoval: prvně jsem viděl kolejové auto, vzpomněl jsem si na v mnoha ohledech podobný (nezkušený mladík, osudový vlak apod.) Paskaljevićův snímek Pes, který měl rád vlaky - a taky jsem si všimnul, že Somr se zamlada (snad úsměvem?) podobal Vetchému. Alarmující je, jak tehdy (viz i Lásky jedné plavovlásky) mladí byli mnohem informovanější a odhodlanější v oblasti sebevražd než v oblasti sexu. ()

J.F.B.

Solidní adaptace, která (alespoň co se pamatuji) vcelku odpovídá Hrabalově předloze. Je zaplněna spoustou podivuhodných figurek, má zvláštní atmosféru, humor – ale doopravdy zajímavým se film stává až po záležitosti se slečnou telegrafistkou, kdy vymizí slabší, méně záživná místa, která se bohužel ze začátku někdy objevují. Také mi úplně nesedl Neckářův voiceover, který je dost nevýrazný. Herecké výkony jsou ale jinak velmi dobré. (x) (x) ()

Radim

K vlastnímu filmu asi už není co dodat, takže perličku: Vladimír Valenta, který hrál přednostu, nebyl herec, Menzel ho odněkud znal a typově se mu hodil. Valenta pak emigroval do Kanady, kde pracoval v autoservisu jako děvečka pro všechno. Servis byl naproti kina, a když tam Vlaky hráli, všimli si ho. No a po reportáži v TV přišly role ve filmu, a dokonce nějaké to natáčení v Holywoodu. ()

Anderas

Víte, trvalo mi hodnou chvíli než jsem pochopil, jak nenápadný a přítom hluboký tenhle film skutečně je. Ani nevím, jaké epické válečné drama jsem to vlastně původně čekal, jistě jsem však nebyl připraven na takto komorní a přítom úžasně autentický příběh, jehož dějství se prakticky omezuje na jedinou železniční staničku a pár dokonale prokreslených charakterů uvnitř. Z každé postavy už ze stylu její řeči, chůze či oblečení čiší jakoby celá její minulost, máte pocit, jakoby jste onu osobu znali od malička a přítom se ta stěží na plátně představila. Dále, jak malicherné ústřední problémy ve srovnání s hrůzností války kolem zde hlavní postava řeší, ale právě tímto vynikajícím tahem je ona - ač dokonale (a nepochybně záměrně) opomenutá - blízkost a nebezpečí fašismu podtžena (znázorněno ke konci oním vlakem), jenže to lze těžko popsat solvy, zní to totiž jako zásadní protimluv. Také bych však před zhédnutím nečemu podobnému neuvěřil. Celý film je pak úpřímnou, lehce hořkou komedii, překrasně a vtipně vyprávěným příběhem mladíka, jenž řeší neúspěšně své sexuální problémy, jeho slečny, pŕekrásné Jitky Zelenohorské, stejně tak příběh chronického svůdníka výpravčího a moc hezkých holek, které cejchuje drážními razítky, drážního mistra, který si dobře rozumí se svými holuby a manželkou a nebo třeba nenápadný portrét místního "führera" v podání Vlastimila Brodského. A konec, ten je podán s tak krutou samozřejmostí a neúprosností, že jsem měl sto chutí odplavit svůj odvěký cynismus potoky slz. Tedy i naše končiny umí stvořit klenot a je jen dobře, že to umí ostatní ve světě i náležitě ocenit. ()

Piškotka

Hrabalovská novela z malé železniční stanice dokazuje, že i zde se dějí pěkné věci. Václav Neckář působí hodně dojemně a zranitelně. Je muskej, ale jak to má dokázat, muskej není. Zvadne jako lilium. Rozhodne se zemřít jako panic, život je však pro něj jedinou záchranou, jak zažít krásné věci a pak nevědomky zemřít pro dobro vlasti. Ona pověstná scéna s razítkováním dívčího zadečku je lechtivá a vzrušující, stejně tak moment, kdy Miloš přichází o panictví. Ostře sledované vlaky mají své velké kouzlo, jsou autentické díky vynikajícímu hereckému obsazení a dialogům. ()

Here

Nejde tomu upřít přirozenost, ale čekal jsem, že to se mnou víc pohne. Jedna hláška ovšem chybu něměla ("A proč? - Abychom zachránili civilizaci? - A proč?") ()

defagoo

Vynikající film, nese s sebou to nejlepší z filmových 60. let. Somr i Neckář koncertují, především v první polovině snímku. Pak se ale dostalo i na slabší místa. ()

mirkaaa

Tento film patří mezi výkvět naší kinematografie a je obsazen výbornými herci. Adaptace románu Bohumila Hrabala v režii Jiřího Menzela dopadla na výbornou. Nejlepší z celého filmu je dnes už klasická scéna s razítkem. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr