ANDĚL. Zimním mrazem promodralá tepna velkoměsta, kudy se s ospalou neúnavností stále a znovu proplétají cinkající tramvaje, stovky lidí s hlavami sklopenými k zemi i desítky popojíždějících aut. Chátrající synagoga, vedle rozšklebená hluboká jáma a nad ní varovný prst jeřábu předznamenávající budoucí kovově-lesklé obchodní centrum. Mísí se tu hukot aut, dunění rozvibrovaných kolejí, hlasy lidí, ječáky policejních sirén i nezúčastněně monotónní broukání omšelých amplionků na obchodech o idyle a pohodě vánoc: "Pur-pu-ra-na-plot-ně..." Staniol, Santa Mikuláš, kapři bez hlav a zatoulaní psi nedočkaví své vánoční výslužky! (oficiální text distributora)

Saur.us

Říkal jsem si, sakra, žít v takovým baráku, tak snad začnu taky smažit. Zajímavé roadmovie natočené dokumentární kamerou z pražských destinací kam průvodci turisty fakt nikdy brát nebudou a !šokem! z afriky. Příběh se sice táhne od ničeho nikam a výkyv je jen na konci, ale i tak docela pěkná výprava za feťáky v něčem i lepší než Perníková věž a ve všem horší než Requiem za sen...jak jinak. ()

lsd

První tak cca. půlhodina byla docela zajímává, ale pak to začne být hrozně zmatené(možná samoúčelně nebo aby i divák měl pocit, že je na drogovém tripu), člověk se v tom ztratí a tím pádem se začne i trochu nudit. Nicméně pěkné role zde mají Holubová s Landovským. ()

Ippolito

Anděl Exit se drží své knižní předlohy jako hovno košile a dle mého názoru to není vůbec na škodu. Kdo četl knihu, pochopitelně najde řadu menších či větších drobností, které mu nebudou sedět, protože si je představoval zkrátka jinak. A kdo knihu nečetl, možná shledá příběh roztříštěným, nedotaženým či zmateným (a někdo možná i blbým) - ale taková je i sama kniha. Problémy, které jsem měla s knihou, se přenesly i do filmu... takže shrnuto podtrženo: Filmové zpracování se mi líbilo, sice mě ničím nepřekvapilo, ale ani neurazilo. Spolu s filmem tedy hodnotím i knihu, obé je u mě za 4*. ()

valheru

nuda. herecký výkon horší než sem čekal, jako když si herci hrajou na něco co nejsou.. po pěti minutách koukání mě rozbolela hlava. jedna hvězda za ztvárnění Anděl City, druhá za konec. ()

Jeand´Boa

Že by i Michálek na něčem ujížděl?... Experimentovat s drogama je as podobně nebezpečné jako experimentovat s filmem - když se v tom začnete utápět, nemůže to dopadnout dobře... ()

Ygnor

Slepice nebo vejce? Aranofsky nebo Michálek? Requiem nebo Exit....? Na plno to není, ale solidní (na dobu vzniku) ()

elshish

Viděl jsem to strašně dávno a pamatuju si, že to na mě působilo dost depresivně..brrr!! ještě teď se třepu, jak to bylo divný, ale zajímavý... ()

Inozuka

Na Anděl Exit mě bere hlavně ta drsná a krutá část zachycení smíchovské periferie... cikáni, hochstapleři, dealeři drog, smažky. Landovský do téhle směsky ztroskotanců a zmrdů zapadá jako by tam žil odjakživa a ve vší té špíně si doslova rochní. Parádní je i Pavel Zajíček v roli jakéhosi opus dei čističe, drsňák s tvrdou pěstí a biblí v kapse. Naopak trochu zbytečné se mi zdají drogové flashbacky, experimenty se střihem atd. Kdyby byl film vystavěný jen na té drsné naturální rovině, mohl být dokonalý. Takhle se v něm pomalu ztrácí děj (což je ostatně časté i v Topolových prózách) na úkor detailu a různých odboček. To, že borec uvařil nějaký extra matroš mi došlo až asi čtvrt hodiny poté... Jinak samozřejmě Klára Issová bez vlasů k sežrání, Zuzana Stivínová příjemně civilní a Jan Čechtický celkem toporný... ()

kihsleek

Knižní předlohu od Jáchyma Topola miluju, stejně jako Kláru Issovou. Řekl bych, že se Topol moc nehodí na zfilmování tímhle stylem a i když je na filmu vidět snaha, tak se možná neměl snažit až tak moc. Anděl Exit si říká o namalování ve stylu Secret of Kells, Scanner Darkly, nebo třeba závěrečnejch titulků Croweova Robina Hooda... ale možná jsem jen blázen do animáků :) ()

joelly01 odpad!

Jen jednou v zivote se mi stalo ze jsem z kina odesla jeste pred koncem filmu neb film me tak strasne otravil. Ano, byl to Andel Exit. Ted po sto letech jsem si rikala "dej tomu sanci, treba jsi do toho musela trochu "dorust", jako do "Hori, ma panenko"". Vzdyt Topol je skvely spisovatel! Sice jsem od nej nic necetla, ale kamaradka s dvema doktoraty (ruzne filosofie a filologie) ma vsechny jeho knizky a neda na nej dopustit! Nedorostla. Nic, Nixx, Null, Zero, Nada. "Jak ukrast Dagmaru" po artove. Ale tam zase byli lepsi herci. Z Cechtickeho se mi jezily chlupy na zadech. Brrrrr, zrovna jsem se zase pri vzpomince na toto vcerejsi trauma uplne otrepala a vyskocila mi husi kuze. Mohu se pokusit zapomenout, ale retardovany vyraz a koktani Cechtickeho se mi asi budou vracet pred oci az do smrti. Ja jsem to bejvala vedela, ale stejne jsem do toho ja blbec chodila. Priste az budu chtit byt pozer, dam si radsi malinove pivo. ()

1mArc0

Veľmi ťažký existencialistický film, ktorý určite nie je pre slabé povahy. Veľmi ponúry, depresívny a reálny film. Nie je to najdokonalejšie čo vzniklo, áno je to príbehovo slabšie miestami, povedzme si na rovinu- jednoducho sú scény v každom filme, ktoré sú nosné, a ktoré sú kľúčové. Film sa celý nie je v avantgardnej, čisto novátorskej atmosfére, veľmi odlišne natočení film, niet tu bežných princípov, a značne odlišný z tvorby Michálka. Je dobré, že Michálek vložil veľké množstvo emócií do tohoto filmu, že to nie je typu: „oholím si hlavu, som narkomanka a ľutujte ma." Tu je hra na úplne inej úrovni, úplne iné emócie tu prevládajú, Michálek to prevzal z iného konca, a veru podarilo sa. Medzi dvoma hlavnými hercami je rozdiel, kto je skutočne profesionálny herec, a kto zvláda o trocha slabšie, stále na profesionálnej úrovni! Tým som chcel napísať, že niekto má len jednu špecificky zameranú činnosť, a niekto omnoho viac činností. Martin Štrba už od počiatkov 90. rokov patrí k tým najlepším kameramanom Česka a Slovenska. Apokalyptický a smutný film. Michálek tu vyslovene skvelú zostavu- sám scenárista, Kamera- Martin Štrba, Hudba- Jan Čechtický. Každý sa nájde v tomto filmu. Suma sumárum: Čisto pre priaznivcov filmu, /80 %/ . ()

soldiersn

Mám rád filmy o drogách, ale tohle mě bohužel moc nechytlo. Obzvláště jsem byl zmaten v určitých přechodech filmu - Koukám, koukám a najednou zjistím, že vůbec nevím, jak daná situace vznikla... Zvláštní. ()

viktor.danek

Je fér nejprve zmínit, že Topola obdivuju a Michálka mám taky rád (byť autorsky se mi tentokrát Michálka vůbec v ničem nepodařilo identikovat). Pročetl jsem si zdejší negativní komentáře a musím říct, že většinou jde spíš o nepochopení na straně diváka (což lze samozřejmě oprávněně přičíst navrub režisérovi). Jako znalému předlohy mi ale děj byl jasný, a tak mě přemíra vulgarismů nijak nerušila, ani jsem nedumal nad realističností příběhu. Nejde totiž o dokument nebo o pokus zachytit konkrétní příběh feťáka stylem "může se to stát i vám" (Trainspotting nebo Requiem za sen). Anděl Exit je undegroundová metafora a především velká love-story. Dokonalou drogu tvoří unikátní mix lásky a nenávisti, jedu a společné krve. Jestli v tomhle není hloubka, tak teda fakt nevím, v čem jo. Jako ve všech Topolových románech, i tady je stěžejním tématem cesta, která je určitým kontrastem beznadějnému smíchovskému feťáckému doupěti, do kterého se ale hlavní hrdinové musí vrátit, protože tam jsou skutečnými a protože tam je jejich společenství chce. Jedinou možností, jak se z neustálého koloběhu násilí, vydírání a závislosti dostat, je doslova spálit mosty. Skvěle zachycená energie skvělého románu Anděl. Navíc excelentní Klára Issová v hlavní roli. Mocný zážitek. ()

Pitryx

Občas jsem tomu moc nerozuměl, asi mi něco uteklo. Ale bylo to vyprávěné vcelku dobře. Ty filtry byly dosti zbytečné. Dalo se na to dívat, jen to mohlo být klidně o desítky minut kratší. ()

Squib

Myslím, že je hodně velká hloupost filmovat cokoli podle knížek Jáchyma Topola, (což je dosti paradoxní protože má dle mého názoru velmi obrazový styl vyprávění) protože je veliké riziko, že na základě nedoslovnosti se nepozorný divák (někdy i ten pozorný) nezorientuje. Já mám pro ten film slabostprávě díky předloze, i když mezi filmem a knihou vidím zásadní rozpory, např. v knížce cítím drogy jenom jako kulisu, tady je to hlavní postava. Což je škoda. Všem radím, ať na jednu noc nejdou spát a přečtou si knížku, je docela útlá. Pak možná bude film stravitelnější a pochopitelnější. ()

miho-sai

Škoda, že se ve filmu vytratilo tolik věcí, které byli v knize důležité. Atmosféra sice byla stejně odporná a špinavá, ale hlavní hrdina se mi zdál jen jako feťák, který má dost toho feťáckého světa okolo a chce lepší život. Ale necítila jsem jeho vyjímečnost, jeho krvavé vidiny se ve filmu jen ztěží mihly, necítia jsem v něm tu smutnou opuštěnost. Zbyl jen zdrogovaný film a zázračné droze a to mě nudí. ()