Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

Nerajohn

Vynikající snímek, spolu se Sekalem nejlepší český porevoluční film. Boleslav je vynikající, navíc jediný film, kde dobře a uvěřitelně hraje TELE-TELE Veronika. Oba bojují proti bezmoci, ale soupeře mají jiné. Perfektně vykreslená doba konce osmedsátých let, výborné figurky: hrabě Kinský, pan Klíma, tante nebo i pár dětí z ústavu, všechno má svá místa. A navíc přesně padnoucí facka tradičnímu funkcionářovi, který si určitě po listopadu nahrabal miliony v privatizaci a pak se všem smál. ()

Skretule

Životní role Bolka Polívky, které by k dokonalosti prospělo nepatrně ubrat z teatrálnosti výkonů zbytku hereckého osazenstva. Ovšem atmosféra a scénář řadí tento film mezi to nejlepší, co kdy bylo v ČR natočeno. 90% ()

david666

Polívka v nezvyklé roli, kterou perfektně zvládl - jinak ve mě ale tento film moc emocí nevyvolal - standardní český film, který krouží okolo různých témat a žádnému z nich nejde na dřeň. ()

rigby

Silný příběh vyprávění na dvou úrovních. Příběh o marném boji, o boji s větrnými mlýny, o boji s neústupným životem i neodvratnou smrtí. Silný je zejména B. Polívka v hlavní roli, na kterém tento křehký film stojí. O tomto víkendu jsem se byl podívat v Roprachticích, kde se natáčelo - a kostel jsem našel zavřený... ()

judel

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů. Jeden z mála politopadových českých filmů, který má přesah a vypráví o takových věcech, jako je láska, víra, hrdost, pochyby... "Kdybych mohl, ze všech dívek, ze všech žen, vybral bych si tebe Marijánko." ()

kolly13

Velmi působivé herectví Polívky doplňované Žilkovou a dalšími. Poetika příběhu a jeho síla, zpracování, to zlepšuje stávající pohled na průměrný český film. Herci musíte roli věřit a já ji Polívkovi věřil. ()

laurence

Byl velký nezvyk vidět Bolka střízlivého, ale ve druhé půlce už naštěstí hrál to, co umí nejlépe - ožralce. Kromě toho to byla opět výborná reklama na komunismus. Na věčné časy a nikdy jinak! ()

Aidina

Řešení církevních otázek v dobách socialismu. Farář z venkovské farnosti bojuje o záchranu kostela. Všechno je to jenom o penězích, to bylo a bude. Českého lva si ale Polívka upřímně zasloužil. Konečně civilní, lidský projev. ()

pds

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Skvelý Bolkov herecký výkon. Dojímavý príbeh s krásnou atmosférou. 91% ()

Kozlowski8

80. léta minulého století - vesnický farář vede nelehký boj se státními úředníky za záchranu chátrajícího kostela. Vcelku nezajímavý příběh, tak trochu o ničem. I z nezajímavého námětu však někdy vznikne zajímavý film, obvykle díky skvělým - nezapomenutelným dialogům, či stejně skvělým hereckým výkonům. V tomto případě se však nic z toho nekoná. Nopak - dialogy nijak zvláště nezaujmou a herecké výkony - pro mne veliké zklamání. Chvílemi mi přišlo, že koukám na představení skupiny ochotníků z Dolní Lhoty (nic proti ochotníkům) a příliš nechápu opěvování hereckých výkonů Bolka Polívky a Veroniky Žilkové od renomovaných kritiků i běžných filmových konzumentů, korunované ziskem lvů. Oba herce mám docela rád (obzvláště Bolka), ale tady nemám za co chválit. Nesdílím většinové nadšení z toho, jak se Polívka bravurně zhostil nekomediální role faráře. Nemyslím že by komik měl zůstat u komických rolí a charakterní dramatický herec by si nemohl odskočit třeba do bláznivé komedie. Bolek Polívka už dokázal krásně zahrát vážné role, ale v tomto případě se mi opravdu nelíbil. Pro mne film jedno velké zklamání. ()

Nikiko

Je jen málo českých filmů, které me posledních 20 letech dostaly. Tohle je jeden z nich. Překvapivě výborný Polívka a ještě lepší Žilková, od jsem podobný výkon nečekala. ()

petr.al

Na konci potemnělého tunelu české kinematografie svítí malé světélko. Je to pro milovníky filmu ono dobře známé ,,Zapomenuté světlo." Jakoby samotný Pánbůh dal požehnání všem, kteří na tomto snímku spolupracovali. Lví podíl na Michálkově dramatu má silný, v současném českém filmu prakticky nevyskytující se scénář a obdivuhodné civilní herecké výkony Bolka Polívky/ Veroniky Žilkové. Dnešní Vladimír Michálek spíše tápe ve slepých uličkách, ale já bych si moc přál, aby mu nějaké, za rohem poblikávající ,,Zapomenuté světlo" ukázalo cestu ven. 4,4*. P.S. Z hereckého koncertu pana Polívky mi tenkrát úžasem zaskočila hostie v krku. ()

Vlasek

Můj druhý nejoblíbenější český film. Nikdy bych nevěřila, že dokáže Bolek Polívka takhle procítěně a opravdově hrát. Veronika Žilková je také výborná, ale to mě tolik nepřekvapilo. Film trefně popisuje tehdejší dobu s nadhledem a inteligentním humorem, nenásilně a citlivě. Líbí se mi, jak se postupně vyvíjí a prohlubují vztahy mezi jednotlivými postavami. Naprosto souhlasím s komentářem Limy... Nikdy nezapomenu na to, jak farář Holý říká Marjánce, která právě zemřela: "Kdybych si mohl vybrat ze všech žen, vybral bych si tebe a ty jsi to věděla." ()

Emperor1

Polívka, Žilková, Pecha a Lábus jsou v pohodě, jejich výkony lze považovat za mimořádné ve srovnání s ostatními představiteli, kteří většinou jako by hráli v nějakém ochotnickém spolku. Což platí i pro některé scény, které působí nevěrohodně a křečovitě, což táhne dolů film jako celek. Jen mě to utvrzuje v tom, že naše nejlepší filmy jsou - až na pár výjimek - natočeny v šedesátkách, herecky, scénáristicky i režijně dotažené do detailu, bez ohledu na žánr. Těch výjimek bych napočítal tak do tuctu, řadím mezi ně i pozdějšího Michálkova Sekala. ()

PTuranyi

Výborne natočený príbeh kňaza z obdobia socializmu plasticky vykresľuje problémy a stav cirkvi v socialistickom Československu.   Boj o zachovanie kostola a viery, plný zaujímavých myšlienok, skvele stvárnil Bolek Polívka v preňho netradičnej roli. Podobne Jiří Lábus hoci jeho rola je len epizódna. ()

shinlove

Nejlepší výkon Polívky a Žilkové v jejich životě! To je neuvěřitelné, co s nimi dokázal Vladimír Michálek udělat! Skvělý příběh, který musel chytit a vtáhnout snad každého diváka! Jedná se o jeden z nejlepších českých filmů vůbec, jednoznačně 5* ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku