Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

škvrně

Silný a smutný příběh, zato však tak věrohodný a přirozený. Obdivuji Bolka Polívku, dokáže se perfektně vžít snad do každé role. Prostředí venkova, ve kterém obyčejný člověk bojuje za svoje přesvědčení, za svou víru. Určitě stojí za zhlédnutí. ()

tomkat

Lyrický spíš než epický film, který umí pohladit a chvilku potom drásat - tak jako podařená hudba. Výkon pana Polívky, v pravém smyslu slova umělecké vidění světa pana Režiséra a skvěle využití neherci zaslouží potlesk. P.S.: Nejlepší výkon dosavadní kariéry Agáty Hanychové:-) (stav k roku 2011) ()

pyromantik

Herecký koncert... po filmárskej stránke obdivuhodná práca- tie drobné detaily ako podliatinka na nose toho sviniara po krásnej facke, alebo scéna so psom a pod... no klobúk dole! Jeden z mála skvostov porevolučnej českej kinematografie. ()

Milonak

Hodně dobrý film a i když Bolka celkově moc nemusím, tak tady mu to opravdu sedlo. Veronika Žilková taky zahrála velmi dobře, jedná se o jeden z nejlepších porevolučních filmů. Velice dobrý počin tehdy začínajícího režiséra Vladimíra Michálka. 85% ()

quiz

V tomhle filmu jsem nevěřil nikomu a ničemu, tj. ani postavám ani dialogům ani situacím....naopak mě některé scény ještě rozesmály i když je film prezentován jako DRAMA. Např. neohrožený pes Igor - v r. 1987 zřejmě jediný pes v republice bez policejního výcviku - jak tvrdě a nemilosrdně bojuje s třídním nepřítelem a kašle na povely, dále nález pokladu v soše...kde se to tam asi vzalo....a spousta dalších. Rovněž některé "násilnosti" mi připadaly zbytečné a samoúčelné...noční lov (takhle se odstřelují klokani v Austrálii), zabíjení slepice, tvrdé PACEM IN TERRIS aj. Vladimíra Michálka mám rád, už za jeho "Je třeba zabít Sekala". Mám rád jeho měkkou, teplou, "barevnou" kameru (Martin Duba) - tady i v "Sekalovi" (M. Štrba) - jeho kompozice jednotlivých obrazů....snad zajímavost - jako zakladač na filmu pracoval Martin Šácha, což je nějaká až pátá funkce (kameraman, švenkr, ostřič, as. kamery), později výborný kameraman např. v "Ro(c)ku podvraťáků" (a jiné Janákovi filmy) nebo v "Kawasakiho růži". Zvuk R.Hladíka jr. jako vždy výborný, naopak mě zklamala prázdná, nic neříkající a téměř nefunkční hudba jeho taťky, ostatně toho nejnudnějšího kytaristy na světě (ne nejhoršího). Kde je Polívka, tam je i Peca (Pecha). Začal to Vl. Sís v "Baladě pro banditu", přes Chytilovou "Kurva hoši....", Hřebejka "Pupendo" až sem - určitě by se toho našlo ještě víc....že by Polívkova podmínka pro produkci...."Peca se vám tam taky určitě ještě nějak/někam vejde". A nakonec..v roličce Elišky údajně současná "REBELKA", ale spíše komerční odpad - DCERKA Agatha Hanychová. Za řemeslo (výtvarno), zvuk a psa Igora....2 hvězdičky. ()

Ahas_ver

Film jsem viděl už poněkolikáté vždy s odstupem více let a stále mne uchvacuje svým námětem, hereckými výkony, jakýmsi mementem předlistopadové doby..... Myslím, že jde o Polívkovu vpravdě "životní roli". ()

andydufrsn

Zajímavý střet dvou totalitních ideologií (církev a komančové) zde z něj přeci jen trošku lépe vychází církev. Ne snad že bych ji fandil, vybrat si mezi církví a komančema to je jak volit mezi gestapem a NKVD...... Nicméně tradičně skvělý Michálek podpořený netradičně skvělým Polívkou Vás chytí za srdce ()

blackjack31

Bohužel nebo bohudík pravdivá výpověď , jaké to bylo v socialistickém režimu. Herecké výkony podle mého názoru výborné, ukázky české přírody a okolí vesnice mne utvrdily v tom, jaká krásná je Česká republika. Závěr je malinko smutný, ale takový je život. Ne vždy je člověk usměvavý. ()

StaryMech

Michálek uspěl v převodu jednoho z nejsvéráznějších srdcerváčů české literatury na kýč, v němž vymiškovaný demlovský proklatec (Polívka !) nesvádí zápas s celým světem včetně sebe samého, nýbrž s ničemnými komunisty. Lví podíl viny nese scénáristka, což režiséra myslím neomlouvá. ()

trulda

Hutně až mrazivě vykreslená beznaděj 80.let v komunistickém Československu. Příběh kněze a jeho boje za záchranu (nejen) kostela ve své farnosti je přitom vyprávěn civilně, pomalu a velmi citlivě. Po Sekalovi podle mě Michálkův nejlepší film s překvapivě dobře fungujícím obsazením, skvělým scénářem a nádhernými lokacemi. Nejlepší Polívkův filmový výkon a zdaleka to nejlepší co kdy zahrála Žilková. Za povšimnutí ale stojí i výkon neherce Petra Kavana a Simony Pekové. ()

v.pohode

Skvělé lokace! Ten kdo vybral Jizerku a Roprachtice byl jednoduše génius! Do toho skvělá kamera. Ty záběry vařící škodovky na cestě k Bukovci na Jizerce byly dokonalý. Polívka si tady dal hereckej koncert. Pak bych vyzdvihl pana Hraběte Kinského, který zde hrál sám sebe a jediná kdo mi tam moc nepasovala, byla Žilková. Ta to malinko přehrávala. Ale jako jinak celek výbornej film, podpořený skvělou kamerou, muzikou z Hladíkovi a Dvořákovi dílny a lokacemi. ()

kodel

Kdyby tvůrci našli odvahu prezentovat se sami za sebe a nedělali si berličky z pronikavé, ambivalentní a nezfilmovatelné Demlovy knihy, z níž si vypůjčili kromě názvu jen pár motivů, možná by to bylo lepší. Ale asi nebylo... je to účelový klerikální doják, možná tak vhodný pro školní projekce v rámci občanské nauky. ()

moshe

Tento film jsem viděl několikrát a stále hledám chybu, kterou bych mu vyčetl ... stále jsem nenašel ;) ()

pupidup

Už leta přemýšlím, co napsat. Říkám si, že jeto strašně smutný film. Ale tak lidský... Polívkovo snad nejlepší herecký výkon! Tady se ukázal jako "pan herec". Totéž přirozená Veronika Žilková. Pro mě jeden z těch krásných českých  filmů...jako jsou třeba Slavnosti sněženek... ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku