O zakletém králi a odvážném Martinovi (TV film)

Vianočné želanie

Christmas Wish

(festivalový název)

Pohádka

Česko / Slovensko, 2018, 80 min

Úplně nepochopím vedení ČT, že tohle nedalo na Štědrý večer. Je to vánoční a hlavně stokrát lepší než Zelenkův výplod. Sympatický hlavní pár, ve kterém princezna jen nečeká na záchranu a na klasickou dějovou linku je hezky našroubované něco originálního navíc v podobě slepého Martina. Výprava je na úplně jiné úrovni, i ty triky jsou fajn. Bebjak umí trochu líp.(27.12.2018)

Hele, já vím, že to je v podstatě průměrná pohádka. Ale když si prostě vzpomenu na toho Žita, já prostě nemůžu než Martinovi přihodit jednu extra hvězdu. Budiž pak tahle pohádka aspoň nějakým návodem pro ČT, čemu dávat přednost na Štědrej večer. Protože Vánoční přání / Odvážnej Martin, chápe podstatu slovanské fantastiky, využívá samozřejmě slovanských klišé a přidává k nim další (loupající perníček z Německa, germánskej alp, a tak podobně), ale nesklouzává k jejich zneužívání a prvoplánové "řachandě". Samozřejmě, že Martinův handicap bude nakonec jeho hlavní zbraní, samozřejmě, že svou poctivostí a dobrotou štěstí najde, to není třeba vůbec spoilerovat, a o tom to je. Když se vezme klišé a s úctou se s ním pracuje a přidává se k tomu trocha originality v námětu a trochu poctivé práce za kamerou (psacím strojem, produkčním pultem, počítačovým monitorem...),klišé nikomu nevadí, akceptuje jej a užije si jej. Oproti českému Žitovi, který bez respektu ke slovanské mystice a fantastice vyblil, co mohl, má slovenskej Martin charisma, vypadá jako chlap, má jasný cíl a úkol, nesklouzává k zbytečnému pitvoření, a protože je podpořený filmařem, který se nebojí užít kamerových úhlů, aby navodil v divákovi pocit jakéhosi slepého očekávání, divák Martinovi automaticky přeje a jde na tu cestu do křivé hory s ním. Když se k tomu přidá nádherná krajina, sympatická (ale ne prvoplánově hezounká a hloupounká) princezna a Vaculík jako Gandalf, milerád odpustím i to, že Martin neumí kovat a ani meč nenabrousil jako kovář. Ale čepel nabroušená poctivým člověkem... [A kde tam Spáčilka viděla Mrazíka, to by mě - nulu ze čtvrtý cenový - fakticky zajímalo.](27.12.2018)

Milá pohádka. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale po dlouhé době scénář, koncept (zvlášť kocourek), to je něco, co mi v současných pohádkách strašně chybí. Jistě, mělo to své mouchy a hodnocení je trochu ve stylu "mezi slepýma je jednooký králem" (ano narážím na Žita), ale berme v potaz, že se jedná o tv produkci. Rejža je schopný a scénárista jakbysmet, takže s penízkama na kinovou pohádku by příště mohla vzniknout vánoční klasika.(29.12.2018)

Tak tohle je na pohádkách to krásné, žádné zlo není definitivní a rozdíl mezi princeznou a ježibabou je evidentní, člověk je hned v obraze, kdo je klaďas a kdo záporák. Ženatí pánové, kteří by chtěli objasnit jak se z princezny stane ježibaba si to nechají pro jiný žánr.Celkem příjemná zábava a pointa ať se všem dobrým lidem splní jejich nejtajnější přání, je ryze vánoční. Kluk má čapku, coby bumerang, pentle dívčete není k zahození, děti mají dětská přání,maminka jedno nesobecké a tak to má být, každý si přeje přiměřeně svému rozumu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. Na plný počet to není, ale těch tři a půl a že jsou ty Vánoce, se to dá...(29.12.2018)

Asi nebylo mnoho diváků, kteří by neviděli obě nové vánoční pohádky. Tato druhá, ze Slovenska, byla o mnoho zdařilejší než český štědrovečerní "Žito" počin. Děj byl celistvější, výpravnější, poutavější a herci sympatičtější. Na kolik to bylo i přispěním čaského dabingu nedovedu posoudit. Pěkných 70% a klidně se na tuto pohádku podívám někdy v budoucnu znova i když na piedestálu mezi nejlepšími pohádkami historie stát nebude. Jo, a hezky "doslovný" překlad názvu ;-D(28.12.2018)

• - Natáčelo se v Zuberci, Adršpašských skalách a na hradě Červený Kameň a Bouzov. [Zdroj: Extra.cz] (rakovnik)

• - Celá pohádka se natáčela v létě a tři týdny na přelomu února a března 2018. Byla taková zima, že kostymérky musely malým dětem každých deset minut natírat rty vazelínou. [Zdroj: Blesk.cz] (rakovnik)