O zakletém králi a odvážném Martinovi (TV film)

Vianočné želanie

Christmas Wish

(festivalový název)

Pohádka

Česko / Slovensko, 2018, 80 min

• Tyckin

Opět princezna úplně o ničem, primitivní scénář. A jak už bývá bohužel dobrým zvykem, všechno je chudé, pusté a prázdné - pár lidí, pár dekorací, nikde nic, s bohatostí a pestrostí starých pohádek to nelze vůbec srovnat - těch pár zasněžených chalup a hezká příroda to zkrátka nenahradí. "Vyvrcholení" boje s čarodějem je tak ukrutně slabé, rychlé a nezajímavé, až to bolí. A kam se poděla kreativita se jmény zloduchů? Vlkan jako králův rádce? Eh. Zajisté by šlo vymyslet působivější a zle znějící jméno. Z minulosti mne napadá např. král Kazisvět či čaroděj Mrakomor...(27.12.2018)

Ze začátku jsem se zhrozil ale nakonec to bylo příjemné překvapení. Jednoduchá pohádka s rychlým spádem, příjemným obsazením hlavních hrdinů a dokonce pohádka, která jako jedna z mála dovedla i emocionálně oslovit. Žádný pohádkový trhák to není, ale na to, co v posledních letech v televizi běží, byla tohle fajn změna.(25.12.2018)

Štědrovečerní příběh o nalezenci v obilí se s úspěchem oprávněně nesetkal, byla jsem tedy hodně zvědavá, s čím přijdou naši nejbližší sousedé. Režiséra Bebjaka znám jako tvůrce kvalitních kriminálních i dramatických podívaných a po zhlédnutí jeho "svatoštěpánské" pohádky (na Slovensku ovšem logicky běžela na Štědrý den) bych se vůbec nedivila, kdyby v tomto žánru pokračoval. Tady se totiž povedlo všechno. Když se přenesete přes ne úplně dokonalý český dabing a úvodní snahu o napodobení "Pána prstenů", čeká vás napínavá i dojemná podívaná o sympatickém mladíkovi, kterému v záchraně krásné (a statečné) princezny nezabrání ani vlastní slepota. Přidejte krásné exteriéry, zasněženou krajinu (na tu se o Vánocích vždycky hezky dívá), nepřepálenou stopáž, nulový výskyt šišlajících čertů a vyjde vám krásná pohádka pro celou rodinu, na kterou se příští rok ráda podívám znovu.(29.12.2018)

Inklúzia zdravotne znevýhodnených je pekná a chvályhodná vec, akurát je v tomto filme dotiahnutá do absurdna. Nevidiaci bohatier a záchranca v rozprávke existovať môže, v reálnom svete ťažšie, ale aspoň sa autori pokúsili. Dieru do sveta táto rozprávka neurobí, pretože viac nudila ako bavila, ani herci sa veľmi nevyznamenali, ale zároveň okrem logiky v ničom neurazila, ale na to v rozprávke kašlať.(24.12.2018)

Vedle Andělů Páně a Sedmera krkavců rozhodně jedna z nejlépe natočených pohádek z Česka/Slovenska, která se díky bohu vyhnula lacinému humoru, otravně uječeným charakterům a připitomělému scénáři, ke kterému se v poslední době uchyluje naprostá většina pohádkové produkce. V hlavní roli je herec vypadajícího jako chlap a ne jako nějaký androgyn a postava princezny je rovněž sympatická. Vedlejší postavy - skřítek, čarodějnice, Svarog a Vlkan - skvěle doplnily příběh o špetku humoru, zloby či moudrosti. Dokonce i vizuální efekty nepůsobily tak odfkláknutě a lacině jako u jiných českých či slovenských pohádek. Velice příjemné vánoční překvapení v podobě neuvěřitelně mile natočeného filmu, jež by se v rámci svého žánru rozhodně neměl ztratit.(27.12.2018)

• - Na to, aby kovář Martin mohl po souboji s čarodějem Vlkanem odletět, musela být v podzemí hradu Červený Kameň postavena speciální konstrukce a představitel Martina byl připevněn na lana. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)

• - Aby z Lukáše Vaculíka nemuseli po každé scéně sundávat masku, musel i kávu pít brčkem. (Duoscop)

• - Natáčení ve skalách bylo mimořádně náročné – herce, štáb, ale i techniku bylo třeba na vrchol dopravit úzkými a strmými skalními cestičkami. Nahoře na místě natáčení navíc bylo velmi málo místa a mohli tam být jen ti nejpotřebnější z celého týmu. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)