O zakletém králi a odvážném Martinovi (TV film)

Vianočné želanie

Pohádka

Česko / Slovensko, 2018, 80 min

Škoda, že TOHLE nebyla štědrovečerní pohádka 2018. Asi nemůže, protože je slovensko-česká, nebo proč. I přes jaksi dosti uspěchaný konec, který je asi jediným mínusem, tohle totiž bez sebemenších potíží předčilo Žita. Chlapácký klaďas a odvážná i naivní princezna. Skřetovy i čarodějniny nehutnosti si mohli tvůrci fakt odpustit, ale asi si myslí, že nějaké kontroverzní vložky jsou třeba. (Vzkaz: Ne, nejsou.). Až na ten uspěchaný konec (celkem bezproblémové skonání černokněkžníka, najednou by si měla princezna brát kováře, viděli se dvakrát asi na deset minut celkem, to bylo totiž fakt celkem fajn. Se třetí vánoční premiérovou pohádkou, experimentální a natočenou ve znakové řeči - Vodníkova princezna, tyhle dvě asi srovnávat nebudu, jelikož jsem ji neviděl (a neuvidím), ale dovolím si věřit, že i ta by Žitovi nakopala... babiččinu chaloupku.(28.12.2018)

Pan Zelenka mě svým dnešním mediálním výstupem rozzuřil natolik, že jsem se rozhodl Kováři jednu hvězdu přidat a Žitovi naopak jednu ubrat. Kovář Martin je oproti Žitu moc mílá a sympatická postava, která si svůj happyend zaslouží. A pohádka sama o sobě působí celkem výpravným dojmem a má velmi solidní vizuál. Hezky se na to kouká. Škoda jen, že je závěr hrozně uspěchaný. Nějakých 10 minut navíc by neuškodilo. Jinak, ale pěkné.(26.12.2018)

Česko - Slovensko 4:1. Trochu se závistí musím říci, že mě mrzí, že tuto pohádku natočili slováci. Naše Štědrovečerní byla ubohá. Líbily se mi krásné exteriéry, jednoduchý přímočarý děj, sympatické postavy. Také ježibaba Csongora Kassaie byla povedení. A navíc, objevily se Vánoce - což o Vánocích kvituji velice kladně.(26.12.2018)

Milá pohádka. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale po dlouhé době scénář, koncept (zvlášť kocourek), to je něco, co mi v současných pohádkách strašně chybí. Jistě, mělo to své mouchy a hodnocení je trochu ve stylu "mezi slepýma je jednooký králem" (ano narážím na Žita), ale berme v potaz, že se jedná o tv produkci. Rejža je schopný a scénárista jakbysmet, takže s penízkama na kinovou pohádku by příště mohla vzniknout vánoční klasika.(29.12.2018)

Vedle Andělů Páně a Sedmera krkavců rozhodně jedna z nejlépe natočených pohádek z Česka/Slovenska, která se díky bohu vyhnula lacinému humoru, otravně uječeným charakterům a připitomělému scénáři, ke kterému se v poslední době uchyluje naprostá většina pohádkové produkce. V hlavní roli je herec vypadajícího jako chlap a ne jako nějaký androgyn a postava princezny je rovněž sympatická. Vedlejší postavy - skřítek, čarodějnice, Svarog a Vlkan - skvěle doplnily příběh o špetku humoru, zloby či moudrosti. Dokonce i vizuální efekty nepůsobily tak odfkláknutě a lacině jako u jiných českých či slovenských pohádek. Zkrátka velice příjemné vánoční překvapení v podobě neuvěřitelně mile natočeného filmu, který by se rozhodně v rámci svého žánru neměl ztratit.(27.12.2018)

• - Celá pohádka se natáčela v létě a tři týdny na přelomu února a března 2018. Byla taková zima, že kostymérky musely malým dětem každých deset minut natírat rty vazelínou. [Zdroj: Blesk.cz] (rakovnik)

• - Natáčelo se v Zuberci, Adršpašských skalách a na hradě Červený Kameň a Bouzov. [Zdroj: Extra.cz] (rakovnik)