Studie ženy, které se po pokusu o znásilnění začnou vracet dlouho potlačované strachy. Liv Ullmannová hraje psychiatričku Jenny Isaksonovou, které se po děsivé zkušenosti se sexuálním násilím vracejí dávné, potlačené úzkosti a strachy. O těch vypráví svému příteli lékaři, s nímž se snaží najít mezi těmito vjemy určitou spojitost a především pak cestu ven. Bergman zde používá svůj oblíbený motiv snu, kdy se snící osoby snaží zmocnit nenechavé ruce potřebných, ohyzděných nebo mrtvých osob. Snímek pak ve výsledku funguje jako psychoanalytický ponor do zmučené duše, kdy se stírají hranice mezi realitou, představami a vzpomínkami. „Myslíš, že jsme armáda citových mrzáků, kteří bloudí kolem a volají na sebe nesrozumitelná slova a nahánějí si strach?“ ptá se v jeden moment hrdinka. Odpověď – jak bývá u Bergmana zvykem – chybí, zato palčivé otázky zůstávají. Tváří v tvář stojí především na strhujícím herectví Liv Ullmannové, přičemž role Jenny patří k jejím nejlepším výkonům. (Česká televize)

Narciska

Bergman umí. Umí navodit velmi silnou atmosféru, umí se ponořit do nitra lidské duše, umí se ponořit do hlubin naší animální podstaty, umí být komorní a minimalistický, umí zobrazit sen, aniž by změnil technický přístup k natáčení, vystačí si s málem, dokáže hodně, možná i pohnout v něčem z vás... ()

strycekmaso

Další skvělé psychologické drama od Mistra Bergmana. Vynikající Liv Ullmann hraje ještě lépe než kdy předtím. Kamera Svena Nykvista je tradičně úžasná. ()

e(l)a

Dokonalé! Zase jeden z naprosto výborných Bergmanových filmů! Co všechno je ukryto pod povrchem, co všechno v sobě nosí navenek vyrovnaná, úspěšná, klidná doktorka? Kam až ji to je schopno dovést? A je jisté, že její příběh končí tam, kde končí film, nebo se to bude celé opakovat? Opravdu silný film o tom, kam až nás může zahnat to v nás, co nechceme pustit ven, na co bychom raději zapomněli, naše vzpomínky... Ve filmu září výborná Liv Ullmann, jejímuž hereckém výkonu zkrátka není co vytknout, je (nejen) zde naprosto dokonalá! Kamera stejná jako v jiných Bergmanových filmech - tedy skvělá:-) ()

Rattlehead

Před rokem jsem viděl tento film v televizi poprvé a dal jsem čtyři hvězdičky. Něco mi k plné spokojenosti chybělo. Po druhé projekci zvyšuji na pět hvězdiček a jsem naprosto spokojený. Některé filmy prostě potřebují čas, aby je člověk plně docenil. Liv Ullmannové je tradičně vynikající a souhlasím, že právě tohle je jeden z jejích životních výkonů. Scény, kdy ze sebe dostává stará traumata, jsou někdy dost nepříjemné a jdou až na samou dřeň. Snové scény jsou nádherné. A oceňuji optimistický konec. Výborný film. ()

pollstro

Noční můry, sny, strach, traumata a propasti v dramatickém pohlcujícím podání psychoanalýzy, ve které se Bergman shovívavě dotýká různorodých konfliktních situací a témat, kolem kterých vytváří vášnivý zkoumavý portrét podvědomí hlavní hrdinky. ()

bulawaio

Sonda do života úspěšné lékařky, která nám pomalu odkrývá její minulost. Lásku, bolest a vlastně vše, co bylo utajováno. Navenek její dokonalý život není zase až tak skvělý, jak se na první pohled zdá a jeden emocionální zážitek rozkrývá vše, co je v hloubi duše. Pro mě ne zas až tak nejlepší Bergman. Film sice dostává spád ve druhé polovině, ale stále nedocházelo na to hlavní. Je to pouze obecně rozkreslené, a díky tomu nedostal film tu hlavní myšlenku, tu cestu, kterou měl jít. O skvělém výkonu Liv Ullmann není pochyb, ale pokud toto dílo srovnám s ranou tvorbou Polanského psychologických dramat, tak Francouzský režisér o tu jednu hvězdičku vítězí. ()