Zachránit Leningrad

(pracovní název)

Drama / Válečný

Rusko, 2019, 93 min

• ARI50

Rusko se teda nepředvedlo, jejich válečné bomby mám rád ale tohle se nepovedlo. Celou dobu příběh neumí diváka držet v pozornosti, celkem se nic neděje a moc se ani nestane ke konci, a oto ani nejde ale film je prostě slabý. Tady se šetřilo a nebo prostě nechtělo udělat velkofilm škoda, trailer byl skvěly a těšil jsem se teď jsem spiš unuděn. Scéna s lodi potěšila ale film nezachránila. Dramaticky se film snaží hodně ale co dodat.(13.4.2019)

Byl jsem hodně skeptický na začátku a hodně nadšený na konci. Celkově bych charakterizoval film jako plod hollywoodského akčního tatínka a ruské matky, co si toho hodně pamatuje. Není to tak těžké a brutální, jako sovětské válečné filmy, zároveň ne tak upjaté a patetické, jako americké - od obou něco, a spíš to lepší. Začátek je trochu pomalý, ale pak se dění v pár minutách rozjede. Zajímavý příběh, krásné kulisy, vyvedené akční scény. Celou story se line romantická linka, která do něj dobře zapadá a nepůsobí jak pěst na oko, jako třeba v Pearl Harbor, navíc vnáší do příběhu pár překvapivých obratů. Oceňuji také několik náznaků doby, třeba rádoby všemocného vyšetřovatele NKVD. Ačkoliv je to vojenský snímek o smutné události, nese se spíše v optimistickém duchu, oslavujícím odvahu, schopnost čelit nebezpečí a rozhodnost. !Spoiler! Od závěrečných scén jsem čekal konec ve stylu Titanicu, ale vše dopadlo přesně opačně: utopí se skoro všichni KROMĚ hlavních postav. Za mě 85%, na jednu podívání a seznámení se s hodně hutnou stránkou evropských dějin ideální.(9.2.2019)

Z tohohle filmu mám takový rozporuplný dojmy. Chvílema se mě zdálo, že se ve vážných scénách Nasťa (Marija Melniková) tak trochu culí (usmívá). Což nepřidalo na vážnosti některých situací. Naopak některý válečný scény se mě fakt líbily. Víceméně jako celek to funguje, ale když to porovnám s jinými válečnými snímky, tak je tenhle filmek podle mě prostě jenom průměr. Takže za tři.(5.6.2019)

• Enšpígl

Před 14 dni proběhla v Rusku velmi očekávána premiéra filmu Zachránit Leningrad, samozřejmě i mě zajímalo filmové zpracování této válečné události. Bohužel musím konstatovat, že film má víc much než jsem schopen přehlížet. První co mě mrzí, že rusové se nedrží své filmařské řeči založené na syrovosti a autentičnosti, tady ta snaha o Hollywood byla až do očí bijící a když se k tomu přidala neschopnost zaměřit se na motivy a jednání postav na úkor událostí, které následně vyzněli do prázdna "bitva o kopec" a pokupě to drželo jen proto, že to bylo na jedným filmovým pásku bylo zle nedobře. Naštěstí jsou rusové velmi zručný pokud jde o obrazovou složku, takže třeba akční nálety na loď mě bavili, ale fakt měli Němci k dispozici jen dvě letadla ? Mohlo to být ještě velkolepější přece. Proč se třeba fimaři více nazaměřili na civilisty v podpalubí, to mohlo vyznít hodně tísnivě. Schváleně jsem se koukl na hodnocení ruských diváků a ani oni a že jsou to velcí patrioti a k dané události jist ěmají emotivnější vztah než já tento film nehodnotí nějak nadšeně, ŠKoda naprosto promrhraný potenciál.(11.2.2019)

• rigby

Ačkoli film pojednává o hrdinských událostech, nedopadl tak, jak by si sami autoři jistě přáli. A diváci už vůbec. Ruskou tvorbu mám rád, ale tento scénář mi přišel jako kopie Titaniku napasovaná na Ladožské jezero. Autoři se sice snažili, ale první polovina je naprosto o ničem a i v té druhé to často vázne. Digitální efekty jsou až moc okaté a scény s Němci hodně podivné. 2-(17.5.2019)

• - Natáčení probíhalo v Petrohradu v Rusku. (Stoka)

• - Zbraně použité ve filmu byly puška Mosin-Nagant, pistole Tokarev TT-33, samopal MP-40 a kulomet MG-34. Letadla útočící na loď byly Messerschmitt BF-1019. (K98)