Led (S01E08) (epizoda)

Mark Snow

Stephen Mark

Kostýmy:

Larry S. Wells

"Já svůj bobek nikomu neukazuju." Potvora na čpavkové bázi mě moc nebavila a ukradený příběh dle mého názoru není úplně hoden Akt X. Nicméně hororovou atmosféru to má, ale tu by na odlehlém místě, v zimě a ve tmě mělo i hraní svlékacího pokeru.(26.4.2018)

Agenti Mulder a Scullyová odlétají na odlehlou stanici na Aljašce, aby tu vyřešili smrt geofyziků, kteří byli zabiti neznámou parazitickou formou života.Mulder a Scullyová spolu s vědci Da Silvovou, Murphym a Hodgem odjíždějí na Icy Cap na Aljašce, kde mají vyšetřit podivné chování vědců, kteří navrtávají ledovou kůru. Poslední zprávu tohoto výzkumného týmu odvysílá jeden z jeho šílených členů. "Nejsme tím, čím jsme. Už to dál nejde." Potom je napaden dalším členem týmu a oba společně spáchají sebevraždu. Když agenti příjdou na místo, Muldera napadne pes a také pokouše jejich pilota Beara. Pod kůží psa se něco pohybuje a na kůži se mu objevují temné skvrny. Bear potom stejné skvrny objeví i na sobě. Scullyová najde v tělech mrtvých členů výzkumného týmu jednobuněčné organismy a v jejich krvi čpavek. Muldera napadne Bear a při potyčce si Scullyová všimne, že se mu vzadu na krku pod kůží pohybuje nějaký červ. Vyjmou ho, ale tím Beara zabijí. Protože se všichni bojí, že Mulder je také nakažený, uvězní ho. Scullyová zjistí, že napadení se mohou vyléčit tak, že jim je do těla zaveden ještě jeden červ. Je přesvědčena o tom, že Mulder se nenakazil, a proto ho osvobodí. Ostatní se však pokusí dát mu červa do ucha, aby ho "vyléčili". Přitom si Hodge všimne červa, který se pohybuje pod kůží Da Silvové. Ta utíká, ale podaří se ji chytit a znehybnit. Zavedením dalšího červa se uzdraví. Když jsou všichni ze základny evakuováni, Mulder se chce vrátit zpátky, aby tento podivný organismus prozkoumal. Dozví se však, že celou základnu už zničila armáda. (Oficiální text) Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/products/serialy/(5.5.2017)

"Ještě než učiníte závěry, připomínám, že jsme v Antarktidě.." ;) Mulder se málem bál stejně o velikost svýho nářadíčka jako o život..;) V další skvostné hororové epizodě, která variuje kultovní Věc a poprvé významněji testuje vzájemnou důvěru mezi hlavními hrdiny..(5.1.2017)

Kým napr. 11. séria Aktov X obsahovala len skutočné minimum vyložene hororových epizód, tak už úplne prvá ich obsahovala veľmi veľa - a Ľad patrí medzi ne. A znova ide o výborný diel. Tentokrát si tvorcovia berú na mušku legendárny sci-fi horor Johna Carpentera Vec. Skvelé prostredie od civilizácie odtrhnutej základne na extrémne nehostinnom mieste.(24.3.2018)

První epizoda, kde je Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace v zatraceně nebezpečné situaci. Tyhle epizody patřily v seriálu k těm nejlepším celkově a tahle je skvěle uvedla. Skvělá variace na Carpenterovu Věc, kde se poprvé vážněji testuje důvěra mezi 2 hlavními protagonisty. Herci ve vedlejších rolích jsou do jednoho vynikající, je zde několik velmi působivých scén (improvizovaná operace pilota, vystrašení protagonisté odděleni v pokojích, ale přesto jsou napnutí jako struna). Jediné, co jsem úplně nepochopil, bylo to, proč všichni předpokládali, že nakažený je jen jeden z nich - podle toho, jak dopadla první skupina, to v sobě klidně mohli mít všichni.(16.9.2017)

• - Spoiler: Mulder (David Duchovny) a Scullyová (Gillian Anderson) vyráží na arktickou vědeckou stanici, aby zjistili, že za smrt vědeckého týmu může mimozemská věc. Autoři epizodou vzdávají poctu hororovému snímku Věc (1982). (Pumiiix)