Zachraňte tygra

James Crabe

Martin Ransohoff

Masky:

Harry Ray

Kouzlo filmu tkví mimo jiné v obrovské životnosti a nejednoznačnosti postav. Harry Stoner ( excelentní Jack Lemmon ) vzpouru a la Americká krása neudělá, ačkoliv bychom si to všichni přáli. Hrdinství Kevina Spacyho obdivujeme a chodíme kvůli němu do kin, aby se pak většina lidí zachovala jako Jack Lemmon.(20.3.2007)

Neprávom zabudnutý snímok je úžasnou sondou do života amerického podnikateľa s textilom, ktorý prežíva životnú krízu. Príbeh mapuje 24-hodín muža ( excelentný výkon Jacka Lemmona bol ocenený Oscarom ) a je plný rozhodnutí, kompromisov a pochybností. Film však aj veľmi vážnym sposobom kritizuje spoločnosť a v tomto smere je otvoreným mnoho závažných otázok, na ktoré si musí divák zodpovedať sám. Som príjemne prekvapený s akou otvorenosťou a čistotou sa snímok zaoberá myšlienkami, ktoré už ťažia po 40-tich rokoch aj našu spoločnosť...(4.5.2014)

Tenhle film tak trochu předchází Americkou krásu, ovšem s tím rozdílem, že tady hlavní hrdina bojuje za svoji firmu a za "své lidi" v ní, i za cenu připravovaného pojišťovacího podvodu. V Americké kráse už hlavnímu hrdinovi "nic nepatří", nestojí o nic, jen chce žít po svém. Jack Lemmon v hlavní roli je velice dobrý, stejně jako ozvuky doby, válka ve Vietnamu a nepochopení nové generace pro politiku. Změny, kdy židovského uprchlíka ve Harryho firmě se snaží vytlačit mladý Mexičan. Nejdůležitejěí je tam ta linka otázek, jak Harry bloudí mezi realitou a vzpomínkami a představami o světě, v jakém by chtěl žít - svět klidné práce, baseballu a jazzu. Přitom se pohybuje ve světě hádek, tlaku peněz, vzájemného skoro vydírání. Celkem dobrý film, melancholie odvrácené strany 60. let.(7.3.2011)

Je mi ľúto človeka ktorý mávne rukou a povie, že v tomto filme nebolo napätie a nič sa tam nedialo...o tom je presne ten film,že ľudia už nevidia čo sa deje a aké je všade neľútostné napätie....a to boli ešte krásne roky..tá depresia vypukla naplno až po 1989 ! ! ! Fenomenálny Lemmon...fakt pár herec a oscara si zaslúžil.(15.11.2018)

Reziser John G. Avildsen natocil 3 roky pred *Rockym 1 tento sympaticky film o cloveku, ktory v zaujme prezitia prekracuje aj hranice moralky, ba dokonca aj podlahne podpalacstvu. Filmu suverenne kraluje Jack Lemmon /Nekdo to rad Horke/, ktory odvadza bravurny herecky koncert. Rozhodne vyborny film, ktory by nemal ujst ziadnemu filmu znalemu divakovi. 89 %(23.3.2015)

• - Jelikož se jednalo o nízkorozpočtový film a Lemmon ho chtěl natočit za každou cenu, přijal honorář 165 amerických dolarů týdně. [Zdroj: měsíčník Cinema 9/2001] (Locksley)