Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Postava muže, ve kterém se sváří dřívější ideály a současná realita, je podle mnohých životní rolí Jacka Lemmona (v roce 1973 za ni získal Oscara). Jeho Harry Stoner chce za každou cenu přežít a pud sebezáchovy ho nutí jít až za hranici morálky. Falšuje účty, shání klientům společnice a nakonec se uchýlí i ke žhářství, když zapálí vlastní podnik. Zároveň ale touží po časech, kdy měl člověk své hrdiny a hodnoty, a přesto, že bylo všechno mnohem prostší, stál život za to. Jenže Harry se bojí opustit prázdnotu své zdánlivě úspěšné existence. (Magic Box)

(více)

Recenze (27)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Další výborný zářez Jacka Lemmona! Začínám ho mít fakt rád stejně jako celkově tyhlety americké filmy ze staré školy. Velmi dobré  drama, možná jen na můj vkus někdy příliš sexistické, jinak skvělé.  Hlavní postava Harry není na první pohled moc sympatická, jeho trable se nesledují snadno a mohly by mi mohlý být v podstatě cízi. Přesto mě ale film přímočarou formou jednoho dne podnikatele, který zažívá, jak pracovní krizi, tak životní krizi sledem různých morálně těžkých situací a dialogů postupně dost  upoutal. A určitě přivedl i několik zajímavých myšlenek, kdy se mi hlavní postava již brzy nezdála zdaleka tak jednoznačná a viděl jsem v ni člověka, který by místo těch všech podnikatelských čacheř raději řešil svou minulovanou hudební a sportovní dráhu, kterou v mnulosti zažil, ale nakonec musí udělat nejeden nemorální krok.. Nenápadně silný příběh filmu, který se místo velkého rozpočtu může opřít o precizní herecký výkon tradičně brilantního Jacka Lemmona (není třeba dalších slov, zasloužený Oscar), všechny vedlejší figurky, co mu v jeho těžkém dni kmitají a ovlivňují ho a dobře vybudovaným nejednoznačným scénářem nejedným těžkým morálním dilematem...a vlastně i dobrým symbolickým zakončením. Dramatická jízda.PROČ JSTE TO UDĚLAL? ABYS TO JEDNOU VIDĚL, CHLAPČE. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodná záležitost s nádhernou hudbou, příběh muže ve středních letech, který řeší svou vlastní osobní krizi a zároveň velké finanční potíže své firmy, je tu působivě vyobrazen a obdivuhodně ztvárněn, Jack Lemmon je v této roli fantastický, vnitřně rozervaný, pochybující, tápající, hledající Harry Stoner.. A to těžké závaží, které za sebou táhne v podobě bolestných válečných prožitků, tomuto dramatu dodává punc nadčasovosti.. Jedním dechem musím připojit, že se mi moc líbil i Jack Gilford, jejich výměny jsou úžasně napsané i zahrané.. Poděkování kolegovi/uživateli bloom za tip na film.. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Radšej neskôr ROCKY od Johna G. Avildsena ako HARRY STONER v podaní Jacka Lemmona, ktorého mám zafixovaného v komediálnych rolách, v dramatických mi EXTRA nesedí, a tento prípad hovorí za všetko, pričom nepopieram, že Oscar za hlavný mužský herecký výkon by mal byť v tých správnych rukách!!! Harry Stoner vám nebude dvakrát po chuti, antipatia tu je, jeho činnosti sa vám sprotivia, ale je to človek, ktorý sa nikdy ničoho neštíti, koná v PUDE sebezáchovy, aby dotiahol veci podľa svojich predstáv, do konca...! Nenávisť voči nemu je na MIESTE a čo by ste robili Vy v jeho prípade? ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Neprávom zabudnutý snímok je úžasnou sondou do života amerického podnikateľa s textilom, ktorý prežíva životnú krízu. Príbeh mapuje 24-hodín muža ( excelentný výkon Jacka Lemmona bol ocenený Oscarom ) a je plný rozhodnutí, kompromisov a pochybností. Film však aj veľmi vážnym sposobom kritizuje spoločnosť a v tomto smere je otvoreným mnoho závažných otázok, na ktoré si musí divák zodpovedať sám. Som príjemne prekvapený s akou otvorenosťou a čistotou sa snímok zaoberá myšlienkami, ktoré už ťažia po 40-tich rokoch aj našu spoločnosť... ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Zachraňte tygra na první pohled vypadá jako malý film o krizi středního věku, u nějž divácký zájem vzbuzuje především zmíněné herecké ocenění Jacka Lemmona. Je ale zajímavý tím, že jeho hrdina toto životní období zažívá v Americe počátku 70. let 20. století - době, kdy podobným střízlivěním procházela celá americká společnost. Harryho uvažování, zda se s plným uvědoměním vzdát morálních ideálů a vyloženě prakticky si zachránit životní úroveň (plus pracovní místa svým zaměstnancům) je podobné pozvolnému vyprchávání kouzla éry 60. let, po níž se nedávno rebelské rockové hvězdy stávaly součástí kulturního establishmentu, stejně jako se květinové děti začaly usazovat a zařadily se mezi nevyčnívající příslušníky střední třídy. Více zde. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Jelikož se jednalo o nízkorozpočtový film a Lemmon ho chtěl natočit za každou cenu, přijal honorář 165 amerických dolarů týdně. [Zdroj: měsíčník Cinema 9/2001] (Locksley)

Související novinky

Zemřel John G. Avildsen, režisér Rockyho

Zemřel John G. Avildsen, režisér Rockyho

17.06.2017

Jméno John G. Avildsen vám samo o sobě zřejmě nic neříká, tenhle pán ale vzkřísil hned dvě milované legendy. Právě on dal kariéru Sylvesteru Stallonovi, když udělal z Rockyho hit oceněný třemi Oscary… (více)

Reklama

Reklama