Film Vtip z originální produkce HBO vypráví příběh uznávané profesorky literatury, která právě stojí tváří tvář smrti. Bez jakýchkoliv okolků jí doktor Kelekian oznámí, že má rakovinu. Rakovinu ve čtvrtém stádiu. Žádný pátý stupeň již není. Vivianinou jedinou nadějí je podstoupit devítiměsíční experimentální chemoterapii. Na začátku si je Vivian jistá, že tohle zvládne, že je na to dostatečně silná. S postupem času, s přibývající bolestí, která se nedá už snášet, od svého přesvědčení upouští. (HBO Europe)

bubun

Zajímalo by mě, jaká byla, jak vypadala a jak působila původní divadelní hra. U filmu oceňuji především to, co už někteří zmínili, a sice "netradiční pojetí", a sdělení, že v nemoci je každý sám - hlavní hrdinka byla jistým způsobem vždycky sama, ovšem se samotou, kterou prožívala v rámci filmu, se to srovnat nedá. Velkým kladem filmu je i měnící se pohled na Vivian. Zatímco zpočátku mi nebyla nijak sympatická, chvílemi mi přišla arogantní(hlavně v retrospektivních pasážích) a příliš jsem s ní necítila, s blížícím se koncem mě zavalila vlna soucitu, ale i sympatií (tento záměr tvůrcům vyšel, a ani mi tolik nevadí, že jsem se nechala "nachytat"). Dále na mě zapůsobily herecké výkony, scénář, dialogy a celkově neotřelý přístup. Dokonce ani dabovaná verze nesnížila mé hodnocení, což svědčí jak o síle a kvalitě filmu, tak o přijatelné kvalitě českého dabingu. Spoiler: E.Thompson nazve slovem sentimentální scénu, ve které konverzuje se sestrou a obě jedí zmrzlinu. Tato scéna je ale pouhým odvarem sentimentu, který se objeví ke konci, když za pacientkou přijde za celou dobu první a zároveň poslední návštěva. Přesto, vlivem ostatních výše zmíněných kvalit snímku, ani tato scéna nevyzněla lacině nebo prvoplánově, a snad jen trochu manipulativně, takže jsem měla co dělat, abych se udržela. ()

Josefin

Zvláštní film s produkce HBO, trochu jsem s tím bojovala jako s cynickým vtipem. U čtvrtého stádia rakoviny, většinou bývají i metastázy a léčba bývá spíše jen pokusem ala králík. Emma Thompson hrála velmi dobře, své hoře si zmenšuje citací svého oblíbeného básníka pro sebe a diváky - útrapy chemoterapie, lidskost a nelidskost personálu a vědouc, že příjde den odchodu. Tohle není film plný napětí, ale takový básnický esej o lidské smrtelnosti a zranitelnosti a strachu ze smrti. ()

valasek.m

Opravdu, ale opravdu strhující herecký výkon Emmy Thompson. Bylo pro mě velice zajímavé, sledovat paní profesorku literatury jak se připravuje na smrt. Ale film mě zase na tolik nezasáhl, ale určitě si zaslouží 75%. ()

Schuldiner

Zvláštně pojatý film. Asi to celé takto zamýšleli a chtěli, ale mohlo to být tíživější, tedy méně recitací, a více hraní. Emma Thompson je dokonalá, a i ten nápad mluvení na kameru je super, ale prostě to takhle jako celek nebyla asi pro mě úplně ideálně zvládnutá filmová podívaná. Hlavně takové to odlehčování situací se tam moc nehodilo. A některé ty skoro-intelektuální dialogy a postoje mě chvílemi i nebavily.. Nemůžu si pomoct, chtěl bych tomu dát i ty tři hvězdy, ale prostě nedám. Christopher Lloyd se tam vůbec nehodil. ()

derryl

Je to úžasný a hluboce smutný příběh. Nemám slova, kterými bych vyjádřil dojem z tohoto díla. Děkuji za něj. ()

Rozjimatel

Intenzívne pôsobivá a inteligentná dráma, ktorá nezaprie svoj pôvod v divadelnej hre (od Margaret Edson). Veľmi originálne sa stavia k téme umierania, pričom unikátne mieša tragiku so skvelým sarkastickým humorom (obzvlášť štipľavým voči zdravotníckemu personálu). Vo filme dominuje skvelá Emma Thompson, ktorá sa navyše významnou mierou podieľala aj na scenári. ()

sona123

Ach Emmo, jak ty to děláš? Všechny tvé postavy jsou tak trochu ujeté, freaky, ale zároveň silné a mající neskutečný náboj. Jaké bylo Wit? Ze začátku podivné, až zvrhlé, místy naprosto mimo realitu, v jednotlivých verších a myšlenkách jsem se ztrácela, padala dolů, ale ony měly svoii sílu, a tak dohromady v závěru vytvořily bezpečnou síť, ve které jsem se lehce zachytila a zůstala tak. Jak podivné, bezútěšné, ale uklidňující v samotném závěru. A o čem to bylo? Jaké to je být pacientem, divák je voyerem, který prochází všemi procedurami a dozví se věci, které ani snad vědět nechce a rozhodně je nechce zažívat. Jsou tu netradiční pohledy na obě strany: pacient a lékař, lékař a vědec. A pak je tu ta nejsilnější nit a to, z čeho mi téměř doslova tryskaly slzy z očí, vztah mezi pacientkou a sestřičkou, potažmo hrdinkou a její profesorkou. Až se nechce věřit, že za kamerou stál chlap. Ale on to byl Mike Nichols, kterému vydatně pomáhala Thompsonová... ()

Milwa

Kde končí život a začíná umírání? To je jedna z otázek ,kterou si pokládám po shlédnutí tohoto filmíku. Pokládá daleko více otázek, než dává odpovědí, nutí k zamyšlení a to je dobře. Umírání je pořád v naší společnosti tabu a tento snímek se to snaží změnit. Ńeumím si představit jak těžké to muselo být zahrát...mrazivě reálné..jak se z člověka stává subjekt bádání? Moc, moc se mi líbila postava nemocniční sestry...a Emma? Divím se, že nemá Emmy! No a okonce si to částečně napsala... Náročný divák si chrochtá blahem! ()

adriane9

Já, člověk který má vždycky co říct, tady teď sedím a mlčím... Naprosto psychicky vysátá jsem dokoukala a konečný verš v podání Emmy Thompson mě přesvědčil o tom, že už film nikdy nemůžu vidět.. ()

Snape

Tenhle snímek vás opravdu zasáhne. Neznám upřímnější a komornější film o umírání, kam se hrabe tolik ceněná oscarová Invaze barbarů. Ve své postatě je Vtip one-woman-show, Emma Thompson hraje jedinečně a jednoznačně dává najevo, kdo je nejlepší britskou herečkou. Smrt není vzhledem ke své nevyhnutelnosti příjemným tématem, ale o to více tvůrce a herce obdivuji, jak citlivě k němu dokázali přistoupit. Tento film o posledních chvílích jedné ženy asi není možné sehnat v běžné distribuci, ale pokud jej ve filmovém klubu bude opakovat Česká televize, rozhodně si jej nenechte ujít. ()

markotter

Moc poezie a sní spojené filozofie na mně a jeden film. To ovšem nic neubírá z výborného výkony Emmy Thompson. Ale pro mně jenom lepší průměr a ubezpečení se v tom, že se musím nemocnici vyhýbyt, jak čert kříži. ()

Verunka84

Emma Thompson rocks. Úžasná naprosto ve všem, co jsem jí viděla. Těžko uvěřit, že je to ta samá, co jí podvádí Alan Rickman v Lásce nebeské nebo větší Harry Potterovi v Bradavicích. Smutné téma, realistické zpracování, skvělá Emma a super hudba. ()

han.ci

Tohle mě moc nevzalo, asi to bude tím, že nemusím filmy z nemocnice, forma mi taky nesedla, to vyprávění do kamery.. no nevím, a co bylo nejhorší, viděla jsem to s českým dabingem, při kterém byl hlas hlavní hrdinky trochu otravný. Na druhou stranu se mi dostalo pohledu na to, jakou hrůzu přináší rakovina a že smrt může být i vysvobozením. ()

jafuska

deprimující film o rakovině, která pomalu bere život jedné ještě docela mladé ženě, kroutila jsem hlavou, jak byl její ošetřující doktor nevybíravý, neměl absolutně žádné empatie k pacientovi, byl arogantní, ale toto je holt realita takto se chovají doktoři k pacientům, jako kdyby to nebyli lidi, velmi syrový příběh kdy se dovídá pacientka že má rakovinu a krok za krokem její léčba, která se prolíná vzpomínkami do minulosti, opravdu toto není film pro všechny, někteří by to nemuseli jen tak lehce ustát, ačkoliv je to smutný film, přesto to všem doporučuji, měl by to vidět každý, toto se může stát všem, bez výjimky. ()

maoc

Film o ošklivém bujení přízemně tělesných buněk pojatý jako high literature esej s geniálním scénářem, bezchybnými hereckými výkony a hudbou, která mne rozpláče jenom si na ni vzpomenu. Ano, celou poslední třetinu jsem probrečel. Krásný film o nehezkých věcech a o životě a smrti. ()

svetylko

"Já myslela, že mi pronikavý intelekt bude stačit. Jak vidím, tak mi to neprošlo. Nastal čas pro jednoduchost, pro laskavost". Vyprávění tak živé a přítomné, že se cítíte být součástí každé minuty - prožijete tu obohacující zkušenost, aniž byste někoho ztratili. Obrovský film. ()

shade000

Tak silný a smutný film s neskutočnou Emmou Thompson a do pozadia neskutočne nádherný sountrack.  Vivian Bearing: "After all, brevity is the soul of wit." ()

Florentyna

Ad jedna, herecky koncert Emmy Thompson. Ad dve, ty situace jsou opravdu velmi verne, vcetne toho faktu, ze pak jiz clovek nemuze vice, nez pojmout vse, mezi vykriky bolesti a hruzy, jako vtip. (Napada mne, ze asi zdravotnictvi ve spojenem kralovstvi neni zas tak moc nepodobne tuzemskemu.) Velmi trefne, velmi dobre. Jeste jeden film mi k tomuhle tematu prisel dobry, ackoli ne takova intelektualni sarze a diky romanticke zapletce i kusem nepravdepodobny: Maly kousek nebe. ()