Sledování

• Kanada

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Drama

Velká Británie, 1998, 69 min

Jedinečný a majstrovský úvod kariéry, producenti a sponzori by boli samovrahovia, keby nepodporili Nolanove ešte perfekcionistickejšie 'Memento', z ktorého som doteraz poriadne vytretý, ale to asi len preto, že som toto nevidel prvé. Tým platí aj opačná reakcia. Aj keď vidno, že niektorí herci boli citeľne len poloamatéri, scenár tu má tak neuveriteľne silné postavenie, že pri tej hodinke si to divák ani neuvedomí. Snáď Nolanovi ešte preblesne v hlave takýto podobný nápad a dá nám pocítiť, čo je to absolútny zvrat a koniec, ktorý s vami pohne. 85%.(11.12.2007)

80%. Už Nolanův debut je podobně působivý, jako jeho budoucí dílo, a ačkoli rozhodně není bez chyb a relativní nezkušenost je tu znát, a to jak z hlediska stylu, tak ve scénáři, zachovává si tu ponurost a nevyzpytatelnost, na něž jsme u Nolanovy tvorby zvyklí, a možná i díky černobílému tónu a neznámým, trochu zvláštním hereckým typům vytváří místy až lynchovskou neočekávatelnost, která do Following přidává napětí a atmosféru vyvolávající craving po vývoji příběhu a jeho rozuzlení. Oproti dalším Nolanovým filmům je to dílo pochopitelně amatérštější, jednodušší a lacinější, avšak přímo úměrně tomu také svobodnější a troufám si tvrdit, že také nejlepší co do debutů všech špičkových tvůrců posledních dvou tří dekád. A jak nejsem zastáncem takto silně doityourself snímků (ač třeba Robert Rodriguez je světlá výjimka), Nolan tady zastal zároveň v podstatě šest nebo sedm těch vůbec nejdůležitějších řemesel včetně kamery a střihu a dokázal, že jeho talent se nevztahuje pouze na tvorbu příběhu nebo organizaci štábu a natáčení, ale sahá daleko za tvůrčí funkce i napříč hluboce technickými obory, jejichž kvalita, aspoň na to, že tenkrát šlo prakticky o začátečníka, bere dech (kamera je působivá, ač kompozičně strohá a nedokonalá). Vůbec se nedivím, že si tímto snímkem Nolan získal důvěru Hollywoodu v jeho budoucí projekty. Lepší čtyři, skvělý zážitek s rozvážnou stopáží.(3.11.2014)

Nolanova výborná práce s postavami, dialogy a časem dělá z Following rafinovanou podívanou, jenž vás už od počátku nutí zajímat se, co bude následovat, ale vzhledem k hutnosti právě probíhajícího vám nedává možnost o dalším vývoji přemýšlet a zkazit si tak zážitek hádáním posledního konečného zvratu. A ačkoliv ten poslední jsem víceméně očekával a nebyl tak šokující, jak píší jiní (karty jsou zkrátka odhaleny příliš brzy a nebo jsem zkrátka moc nakoukával Memento a Dokonalý trik), Nolanův celovečerní debut je skoro stejně kvalitní jako jeho následující práce a už kvůli zmíněným pozitivům (zapomněl jsem na skvělé výkony vcelku neznámých hereckých tváří) se jedná o povinnost jej vidět každého fanouška Nolana a (sub?)žánru obecně.(27.4.2008)

Tohle je debut režiséra Nolana? No páni! Na světě je několik režisérů, kterým se opravdu jejich prvotina povede v takovém stylu, že divák se pak nestačí divit. Sledování je vynikající příběh, v němž se různě prolínají časy z odlišného období zlodějské kariéry hlavního hrdiny. S blížícím se závěrem se do zápletky vnáší světlo, vše do sebe začíná zapadat a pointa je vskutku silná. Parádní neo noir film, který by klidně mohl být i delší. Dávám 4*, jelikož k dokonalosti chybí něco málo, co nedovedu definovat.(30.12.2012)

Jestli něco Christopher Nolan opravdu umí, tak určitě strhnout pozornost zásluhou jedinečně vystavěného příběhu, což je právě případ jeho podivuhodného Sledování. Nic nákladného, nic přehnaně ambiciózního a rozhodně ne nic myšlenkově přesyceného, ale i z mála se dá vytěžit hodně a i z toho je možné díky vlastní šikovnosti a pečlivosti vytěžit ještě víc. Samozřejmě, celkovou kvalitou se jedná pouze o nepatrné tvůrčí rozcvičení před obsahově dalece bohatším Mementem, avšak Nolan se hned ve svém debutu projevil jako natolik zručný kameraman, natolik skvělý scénárista s jedinečným citem pro správný timing jednotlivých scén a hlavně natolik výborný režisér, že Sledování si vedle všech Batmanů a Počátků nezaslouží vůbec zatracovat. Ostatně, přesvědčte se sami.. :-) 75%(29.7.2014)

• - Celkový rozpočet filmu bol len 6000 dolárov. (JOZZZKO)

• - Na stěně v Billově pokoji jsou nenápadně zastrčeny fotky Jacka Torrance (Jack Nicholson) z Kubrickova filmu Osvícení (1980). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Stejně jako v Mementu (2000) a Insomnii (2002), i zde používá hrdina pro vniknutí do bytu kreditní kartu. (Ai.ma)