Sledování

• Kanada

• Irsko

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Drama

Velká Británie, 1998, 69 min

Snad to nebude působit moc přehnaně, když řeknu, že stylem práce na Following se režisér připodobnil Quentinu Tarantinovi: podobně jako on spojil dohromady řadu prvků a inspiračních zdrojů, až z toho po samozřejmém smíchání v hrnci s názvem VLASTNÍ STYL vznikl typický Nolan. Při sledování Following snad divákovi nemůže nepřijít na mysl jak obsahové, tak stylové srovnání s Godardovým U konce s dechem. Nolan také užívá motiv jedince, který se bouří zažitým zvyklostem, a to i za cenu rozporu se zákonem, znovuuplatňuje téma člověka zahnaného do kouta. Film je snímán ruční, lehce roztřesenou kamerou, která se v drtivě většině záběrů nevzdálí dál než na úroveň polocelku, povětšinou se soustředí na detaily a svoje postavy se nebojí i následovat. Temně černobílý obraz připomene svými fotografickými kompozicemi a rafinovaným využitím světla a stínu Markerovu „Rampu“ a klasická noirová postava muže, který věděl příliš mnoho, i příznačná femme fatale odkazují zase na Hitchcocka. Zároveň filmu nelze upřít klasický Nolanovský styl: nelineární vyprávění, kdy tu samou postavu sledujeme v několika fázích děje a nakonec, vedeni drobnostmi roztroušenými v rámci celého snímku a i rafinovaným střihem a montáží záběrů, se dostáváme k překvapivému rozuzlení, které dá všemu nový rozměr. Kdyby pro nic jiného, tak už pro příběh pojednávající o muži lapeném do sítě utkané jeho vlastní „nenormálností“ stojí Following, polozapadlý mezi zvučnějšími tituly Nolanovy filmografie, za pozornost.(10.7.2006)

Chytlave spojenie chytreho pribehu (hlavne jeho rozvrhnutia) s formalnou strankou (mne osobne silno korespondujuca s Aronofskeho "oficialnou" prvotinou Pi). K absolutnemu vrcholu mi troch vadi iba fakt, ze v sukolesi prisne logikou vystavaneho deja, je jeden z vychodzich bodov postaveny na nahode. I ked na druhej strane zvyraznuje faktor adaptabilnosti v nepredpokladanom vyvoji inak vopred detailne pripraveneho sachoveho planu... 90%(8.12.2007)

Jsem rád, že jsem se k tomuhle filmu díky CT2 dostal. Zkopíroval jsem si ho, ale dostalo se na něj u mě až náhodou. Co mi při jeho sledování lahodí, tak je boj s všedností. Mám rád takové lidi, protože tenhle boj patří, či hlavně patřil i do mého osobního boje. I některé "fóry" beru jako dobré...Co mi ale zatím vadí, tak je jistá umělost při konfliktech, nahlížení do druhých, jako by to bylo přesně načasováno, což je vždy nedostatek u těchto komorních filmů...Víc se mi na podobné téma líbilo "Miss Monday", kdy si mladý filmař vybere ženu, která se mu jeví krásně a úspěšně, vleze jí do bytu, a zažívá její osobní život, kterým je draze vykoupený ten, který předvádí v práci, navenek. ...Ale možná, že ještě změním názor, protože jsem film viděl jen jednou, a určitě se na něj ještě budu koukat, až ho úplně nasaji, neb dosud se tak nestalo.(28.4.2014)

Neúspešný spisovateľ je posadnutý sledovaním cudzincov. Keď raz poruší svoje pravidlo, že žiadneho človeka nebude prenasledovať viackrát, zapletie sa do hry plnej tajomstiev. Celovečerný debut Christophera Nolana pôsobí v mnohých veciach ešte neohrabane, no už tu je jeho rukopis jasne čitateľný. Vo využívaní rozprávačských postupov aj prekvapivom nasledovaní deja. Napínavý a nepredvídateľný malý nenápadný filmík, po ktorom sa začali diať veľké veci. 9/10(7.12.2017)

Nízkorozpočtový Nolanův celovečerní debut, ve kterém použil styl vyprávění ne nepodobný tomu z Dokonalého triku. Na celém snímku jdou lehce vypozorovat témata a vyjadřovací prostředky, které v pozdějších dílech rozvede k naprosté dokonalosti. Following má hodně co nabídnout i ve chvíli, kdy již znáte pozdější slovutnější snímky tohoto režiséra. Perfektně zachycená atmosféra předměstí Londýna, slušní herci a především velmi vydařený a originální scénář. Za zmínku stojí rozhodně Jeremy Theobald, který se objevil již v Nolanově krátkometážním Doodlebugu. Je ohromná škoda, že krom těchto dvou věcí si nikde jinde nezahrál, jelikož hrát umí, charisma také má a jeho hlas je specifický jako málo jiných.(13.1.2007)

• - Celkový rozpočet filmu bol len 6000 dolárov. (JOZZZKO)

• - Na stěně v Billově pokoji jsou nenápadně zastrčeny fotky Jacka Torrance (Jack Nicholson) z Kubrickova filmu Osvícení (1980). (Carljack)

• - Hodiny, které v tomto filmu Cobb ukradne, jsou ty samé, které se později objeví ve filmu Batman začíná (2005). (Ai.ma)