Sledování

• Kanada

• Irsko

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Drama

Velká Británie, 1998, 69 min

debut jednoho z největších režisérů současnosti se v mnohém podobá jeho následujícímu (a mnohem známějšímu) filmu Memento - Nolan totiž i tady dokáže svým stylem vyprávění zamotat i relativně jednoduchým dějem (který je ale jako vždy podložen skvěle propracovaným scénářem) divákovi hlavu.. to všechno za úctyhodných 6000$.. bravo!(8.9.2010)

Udělat téměř bezrozpočtový film, který je hodnocen 84 % , je neuvěřitelně obdivuhodné a dokazuje to nesmírné kvality jednoho z, v současnosti si troufám říct, top 2 režisérů.Na Sledování mi nevadilo, že je černobílý, nevadilo mi, že kvalita natočení je nízká a ani mi nevadilo, že ve filmu hráli neherci.Naopak to z filmu dělá něco výjimečného.A samotné zpracování příběhu je geniální.Spolu s velmi příjemnou krátkou stopáží je to pro mě velké překvapení a 90%(29.12.2010)

Debut světově uznávaného režiséra Christophera Nolana, ve kterém už tenkrát předvedl svůj filmařský um, cit pro detail a propracovaný příběh. Obrazem a atmosférou mi to trochu připomnělo výtečný thriller , ovšem není to takové psycho. Je budovaný především detailnímy záběry, což vás samotné také staví do role pozorovatele, stejně jako hlavního hrdinu a pro posílení napětí využívá časové skoky. Je to geniální tah, který skvěle udrží pozornost diváka a vy si tak dopředu připravujete pomyslnou skládačku příběhu a sami sebe se ptáte, co měla daná scéna za význam. Vše se v průběhu krásně vysvětlí a čeká vás nejeden dějový zvrat. Syrové ztvárnění v ose příběhu je také stylizované ve zvukové složce, kde při násilnějších scénách je absence zvýraznění jakékoliv rány. Najde se tu ovšem pár záběrů, co působí trochu amatérsky, ale jedná se spíš o maličkosti. Když vezmete v potaz fakt, že o dva roky později vzniknul majstrštyk Memento, tak musím fakt mistrovi smeknout. Neskutečný progres! Nolan zde skvěle dokazuje, že filmařina mu jde přirozeně od ruky a dokáže dát do kupy i skvělý scénář. Bravo!(26.11.2013)

Už vo svojej prvotine ukázal Nolan svoj talent. V tak krátkom čase je tu všetko potrebné na to, čo by mal mať zaujímavý príbeh, ktorý ponúkne i niečo viac ako len bežné filmové vyžitie - časové prelínanie, výborná práca s postavami s dôrazom na ich psychiku, nečakané zvraty, nečakané rozuzlenie.... No skrátka výborná záležitosť, len škoda, že tak krátka. 80/100(7.12.2016)

Prvotina těch nejvyšších kvalit. Mnohovrstevný scénář s logicky podloženým vyústěním, krásně temný hudební motiv, skličující neonoirovka, interiérová bitva charakterů. Film, který díky přesnému střihu nabírá na časoprostorové precizitě. Film, který by natočil Hitchcock, kdyby žil. Film, bez něhož by Memento patrně nebylo tak dokonalým dílem. P.S.: nemůžu říct, že Batmanovo logo na dveřích ve mně nevyvolalo šibalský úsměv. [Přesná stopáž: 70 min](24.6.2009)

• - Kreditní karta byla na jméno David Lloyd, což byl zvukař tohoto filmu. (Ai.ma)

• - Když se dvojice vloupá do jednoho z bytů, na dveřích můžete zahlédnout samolepku Batmana. Nolan později natočil filmy Batman začíná (2005) a Temný rytíř (2008). (Ai.ma)

• - Film sa natáčal po dobu 12 mesiacov na 16mm kameru Arri 16BL a pracovalo sa len s prirodzeným svetlom. (JOZZZKO)