The End is the Beginning (S01E03) (epizoda)

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2020, 43 min

 • cyphercz
  ***

  Hodně dlouho jsem váhal mezi 2 a 3 hvězdami, nakonec jen tak tak ty 3, ale čistě jen kvůli dění u Borgů, které mě už dva díly po sobě zajímá mnohem víc, než co se děje na Chateau "Džej El" (příšerné oslovení btw)... děj zase přílišně rozvleklý a posun zase minimální, vím, že tu v komentářích k druhé epizodě někteří brblali, že co si to já a ostatní dovolujem kritizovat pacing tohoto seriálu atp., ale vážení, kdybychom měli těch dílů k dispozici třeba 20, tak ani neceknu, ale u pouhopouhých 10 dílů bych očekával trochu výraznější posuny od epizody k epizodě než toto... snad se to příště na té romulanské kolonii či co to bude trochu rozjede a hlavně doufám, že "Džej El" nebude v 90 letech svádět nějaký vážně pojatý šermířský souboj s třikrát mladší vazbou plnou svalů, protože to by byla opravdu fraška...(6.2.2020)

 • Spielbergo
  *****

  Velmi dobrá epizoda. Pomalé tempo tomu jen prospívá a užívám si každý záběr. Postupné odkrývání událostí z doby před 14 lety pokračuje. Pokračuje i postupné představování hlavních postav a oproti Discovery tak dostáváme příležitost si na všechny zvyknout a začít si k nim budovat vztah (ať už bude kladný či záporný). Nehrozí tak, že bychom na konci 2. série o někom věděli jen to, že má něco s okem, nebo že je asi robot, ale nepamatovali si ani jejich jména. Jelikož jsme se konečně přenesli k hranici 25. století, můžeme si konečně užívat nové technologie, aniž bychom si vyráběli voodoo panenky scénáristů a o půlnoci je rituálně mučili klingonským bodcem bolesti. Kdyby nic jiného, tento díl obrušuje další hrany chaosu, který do Star Treku vnesl JJ. Nejen, že konečně vidíme i Romulany s tradičními účesy, my vidíme opět i divnolebce z roku 2387/2285. A dozvídáme se, že stejně jako Zhaban jsou také z Romulu, jen prostě z jiné zeměpisné oblasti. Prostě takoví romulanští černoši/běloši/indiáni... dosaďte dle vkusu. Voilà, problém vyřešen, a to s elegancí Star Treku vlastní, krásně v duchu svého času legendárního řešení klingonské rasové otázky. Z Hugha charisma jen stříká. Tajemství dvou sester a ostatních sourozeneckých dvojic se dále prohlubují. A scéna v blázinci je dokonalá. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi to jediné, co s tím můžeme dělat.(8.2.2020)

 • Martrix
  *****

  S výjimkou jednoho logic failu, je to jedna z nejlepších ST epizod vůbec. Příběh se zamotává a přibývají nové postavy, které mají velmi zajímavý potenciál. Ale to by k mému nadšení nestačilo. Co činí tento seriál výjímečným je, jak zručně s těmito postavami scénáristi pracují. Postava Picarda se nejen vrací mezi hvězdy, kam patří, ale současně se vyvíjí. Sledujeme tvrdohlavého egoistu, sobce, který nechal na holičky přítele a se stařeckou urputností chce dosáhnout svého. Takže žádný laskavý a neomylný admirál ve výslužbě, na své poslední výpravě, jak by se zdálo. Současně sledujeme několik postav, o jejichž záměrech zatím nic nevíme, takže zatím nehrozí předvidatelné epizody, které jsou jen fan service, nebo výplň. Pokud se tvůrci nepustí do nějakých nesmyslných twistů a podaří se jim přijít se solidním ukončením, bude pro mě Picard srdcová záležitost.(8.2.2020)

 • lu.ger
  ***

  tempo pomalejší, ale to jako chybu neberu, naopak... sem tam mi trochu vadí ta potřeba pořád nové fašounky seznamovat se st univerzem, ale budiž... líbí se mi 10dílné pojetí a pořád říkám, že to je ve stylu true detective nebo farga... vzpomente tam, kolik prvních epizod se "nic nedělo" - odkrylo se jen pár informací... prostě tohle je potřeba si pustit ještě jednou pak celý dohromady a bude to fungovat nádherně... já to mam rád. jediný co mně chybí jsou federační lodě... na tyhle mimo třídní designy nejsem moc zvdavej, protože takových mám plno ve starwars :) takže doufáž, že se tam sem tam mihne nějaká nová třída lodí federace(8.2.2020)

 • rime
  ***

  Zatím je to spíš zklamaní. Hodně politiky, dokonce aktuální politiky - nesnažíte se chránit a pomáhat nevinným, ti zjevně došli. Dneska je moderní pomáhat nepřátelům a každé přijmutí takové pomoci se rovná orgasmu u těch co pomáhají. Je škoda, že tento postoj se promítá zejména v postavě Pickarda, který tak paroduje sám sebe - už nestačí, aby byl humnanista, člověk míru, dialogu, práva, rozumu a spravedlnosti, ne to je dnes málo(ve skutečnosti, kdyby takový byl dnes, tak je to zpátečník a zlý člověk), dnes musí zachraňovat ty co ho chtějí zničit - to je dokonale symbolické. Nepřítele zastupují různé organizace a uskupení, podobně jako dnes, ale nás se to samozřejmě netýká, protěže my jsme nad nimi, morálně i ve skutečnosti. V Americe a na západě zjevně populární postoj. Každopádně i jinak to není žádný zázrak, konspirace, nevyjasněné okolnosti, chaos. Hned v úvodu je do posádky nasazen agent - to je taky dnešní. Má to všechny atributy moderních seriálů, tohle nikdy nová TNG nebude, ta byla ještě ze starého a srozumitelné světa. Možná měli být první tři díly jen takový úvod a seznámení se situací, ale nevysvětlili vůbec nic, o postavách nevíme naprosto nic, za tři díly minimum informací. Tvrdý a nekompromisní neomodernismus není pro každého.(9.2.2020)

 • - Obydlie Raffi Musiker (Michelle Hurd) sa nachádza vo Vasquezskych skalách (horná fotografia). Ide o známu lokalitu, ktorá bola predtým mnohokrát použitá vo filmoch a seriáloch z prostredia Star Treku, pri natáčaní rôznych mimozemských svetov. Scény natáčané na Vasquezskych skalách si možno všimnúť napríklad v epizódach: Dovolená (1966), Aréna (1967, dolná fotografia), Dveře do vesmíru (1967), Páteční dítě (1967), Kdo pozoruje pozorovatele (1989), Jména (1995), Přitažlivost (1999), Nečekané setkání (2001), ako aj vo filmoch: Star Trek IV: Cesta domů (1986) a Star Trek (2009). (koba)

 • - Spoiler: Z rozprávania hlavných postáv vyplýva, že komodorka Oh (Tamlyn Tomita) je vnímaná ako Vulkánka. Zaujímavým detailom je, že v tejto epizóde nosí slnečné okuliare. V epizóde Výheň (2004) seriálu Star Trek: Enterprise pritom T'Pol (Jolene Blalock) odmietla ponuku nosiť slnečné okuliare, nakoľko viečka Vulkáncov poskytujú dostatočnú ochranu pred slnečnou žiarou. (koba)