The End is the Beginning (S01E03) (epizoda)

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2020, 43 min

Hodně dlouho jsem váhal mezi 2 a 3 hvězdami, nakonec jen tak tak ty 3, ale čistě jen kvůli dění u Borgů, které mě už dva díly po sobě zajímá mnohem víc, než co se děje na Chateau "Džej El" (příšerné oslovení btw)... děj zase přílišně rozvleklý a posun zase minimální, vím, že tu v komentářích k druhé epizodě někteří brblali, že co si to já a ostatní dovolujem kritizovat pacing tohoto seriálu atp., ale vážení, kdybychom měli těch dílů k dispozici třeba 20, tak ani neceknu, ale u pouhopouhých 10 dílů bych očekával trochu výraznější posuny od epizody k epizodě než toto... snad se to příště na té romulanské kolonii či co to bude trochu rozjede a hlavně doufám, že "Džej El" nebude v 90 letech svádět nějaký vážně pojatý šermířský souboj s třikrát mladší vazbou plnou svalů, protože to by byla opravdu fraška...(6.2.2020)

Velmi dobrá epizoda. Pomalé tempo tomu jen prospívá a užívám si každý záběr. Postupné odkrývání událostí z doby před 14 lety pokračuje. Pokračuje i postupné představování hlavních postav a oproti Discovery tak dostáváme příležitost si na všechny zvyknout a začít si k nim budovat vztah (ať už bude kladný či záporný). Nehrozí tak, že bychom na konci 2. série o někom věděli jen to, že má něco s okem, nebo že je asi robot, ale nepamatovali si ani jejich jména. Jelikož jsme se konečně přenesli k hranici 25. století, můžeme si konečně užívat nové technologie, aniž bychom si vyráběli voodoo panenky scénáristů a o půlnoci je rituálně mučili klingonským bodcem bolesti. Kdyby nic jiného, tento díl obrušuje další hrany chaosu, který do Star Treku vnesl JJ. Nejen, že konečně vidíme i Romulany s tradičními účesy, my vidíme opět i divnolebce z roku 2387/2285. A dozvídáme se, že stejně jako Zhaban jsou také z Romulu, jen prostě z jiné zeměpisné oblasti. Prostě takoví romulanští černoši/běloši/indiáni... dosaďte dle vkusu. Voilà, problém vyřešen, a to s elegancí Star Treku vlastní, krásně v duchu svého času legendárního řešení klingonské rasové otázky. Z Hugha charisma jen stříká. Tajemství dvou sester a ostatních sourozeneckých dvojic se dále prohlubují. A scéna v blázinci je dokonalá. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi to jediné, co s tím můžeme dělat.(8.2.2020)

S výjimkou jednoho logic failu, je to jedna z nejlepších ST epizod vůbec. Příběh se zamotává a přibývají nové postavy, které mají velmi zajímavý potenciál. Ale to by k mému nadšení nestačilo. Co činí tento seriál výjímečným je, jak zručně s těmito postavami scénáristi pracují. Postava Picarda se nejen vrací mezi hvězdy, kam patří, ale současně se vyvíjí. Sledujeme tvrdohlavého egoistu, sobce, který nechal na holičky přítele a se stařeckou urputností chce dosáhnout svého. Takže žádný laskavý a neomylný admirál ve výslužbě, na své poslední výpravě, jak by se zdálo. Současně sledujeme několik postav, o jejichž záměrech zatím nic nevíme, takže zatím nehrozí předvidatelné epizody, které jsou jen fan service, nebo výplň. Pokud se tvůrci nepustí do nějakých nesmyslných twistů a podaří se jim přijít se solidním ukončením, bude pro mě Picard srdcová záležitost.(8.2.2020)

tempo pomalejší, ale to jako chybu neberu, naopak... sem tam mi trochu vadí ta potřeba pořád nové fašounky seznamovat se st univerzem, ale budiž... líbí se mi 10dílné pojetí a pořád říkám, že to je ve stylu true detective nebo farga... vzpomente tam, kolik prvních epizod se "nic nedělo" - odkrylo se jen pár informací... prostě tohle je potřeba si pustit ještě jednou pak celý dohromady a bude to fungovat nádherně... já to mam rád. jediný co mně chybí jsou federační lodě... na tyhle mimo třídní designy nejsem moc zvdavej, protože takových mám plno ve starwars :) takže doufáž, že se tam sem tam mihne nějaká nová třída lodí federace(8.2.2020)

Zatím je to spíš zklamaní. Hodně politiky, dokonce aktuální politiky - nesnažíte se chránit a pomáhat nevinným, ti zjevně došli. Dneska je moderní pomáhat nepřátelům a každé přijmutí takové pomoci se rovná orgasmu u těch co pomáhají. Je škoda, že tento postoj se promítá zejména v postavě Pickarda, který tak paroduje sám sebe - už nestačí, aby byl humnanista, člověk míru, dialogu, práva, rozumu a spravedlnosti, ne to je dnes málo(ve skutečnosti, kdyby takový byl dnes, tak je to zpátečník a zlý člověk), dnes musí zachraňovat ty co ho chtějí zničit - to je dokonale symbolické. Nepřítele zastupují různé organizace a uskupení, podobně jako dnes, ale nás se to samozřejmě netýká, protěže my jsme nad nimi, morálně i ve skutečnosti. V Americe a na západě zjevně populární postoj. Každopádně i jinak to není žádný zázrak, konspirace, nevyjasněné okolnosti, chaos. Hned v úvodu je do posádky nasazen agent - to je taky dnešní. Má to všechny atributy moderních seriálů, tohle nikdy nová TNG nebude, ta byla ještě ze starého a srozumitelné světa. Možná měli být první tři díly jen takový úvod a seznámení se situací, ale nevysvětlili vůbec nic, o postavách nevíme naprosto nic, za tři díly minimum informací. Tvrdý a nekompromisní neomodernismus není pro každého.(9.2.2020)

• - Obydlie Raffi Musiker (Michelle Hurd) sa nachádza vo Vasquezskych skalách (horná fotografia). Ide o známu lokalitu, ktorá bola predtým mnohokrát použitá vo filmoch a seriáloch z prostredia Star Treku, pri natáčaní rôznych mimozemských svetov. Scény natáčané na Vasquezskych skalách si možno všimnúť napríklad v epizódach: Dovolená (1966), Aréna (1967, dolná fotografia), Dveře do vesmíru (1967), Páteční dítě (1967), Kdo pozoruje pozorovatele (1989), Jména (1995), Přitažlivost (1999), Nečekané setkání (2001), ako aj vo filmoch: Star Trek IV: Cesta domů (1986) a Star Trek (2009). (koba)

• - Spoiler: Z rozprávania hlavných postáv vyplýva, že komodorka Oh (Tamlyn Tomita) je vnímaná ako Vulkánka. Zaujímavým detailom je, že v tejto epizóde nosí slnečné okuliare. V epizóde Výheň (2004) seriálu Star Trek: Enterprise pritom T'Pol (Jolene Blalock) odmietla ponuku nosiť slnečné okuliare, nakoľko viečka Vulkáncov poskytujú dostatočnú ochranu pred slnečnou žiarou. (koba)