Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

drella_lover

Naprosto odporný torture porn, který i mě jako nekřesťaňa naprosto urazil. Toto nemá s křesťanstvím nic společného. Jediné co můžu na tomto snímku vynést je zajímavá hudební vložka. ()

Jazzzz

Místy až nechutné, množství krve naprosto přehnané, ale Utrpení to opravdu znázorňuje, možná se to mohlo trochu obohatit o duševní utrpení, ale takhle je to jenom o fyzické bolesti. ()

Tomasso001

Žádné vysvětlování, žádné přesvědčování, jen vás film nechá přemýšlet. Sledujete strašné mučení člověka, který má svoji víru. Přestože v boha nevěřím, dokážu pochopit, že vidět člověka takhle odhodlaně trpět za svou věc, (když vezmeme v úvahu zvěsti o židovském králi, které panovaly v Judei) dokáže rozpoutat davové šílenství. Mnohem víc věřím, že skrze bolest a utrpení mučedníka Ježíše Iskariotského, se něco pohnulo v lidech a vlna se šířila dál. Nevěřím, že je bůh, ale věřím, že je člověk, který stvořil boha aby si vysvětlil události které se udály. Přestože někdo říká, že film je jen plný násilí, podle mě je skrze násilí ve filmu ukázáno vše, co je potřeba vidět. ()

Raven0

Teda, ten Ježíš je ale borec. Takovou rychtu by neustál ani nepřemožitelný Chuck Norris křížený s Michaelem Meyersem. Ale to jen tak na okraj... Nejhorší je, že tenhle film je naprosto o ničem. Ježíš prostě dostává na hubu. Kam příjde, tam jednu schytá. A tak to jde pořád do kola... Občas spadne, někdo mu pomůže, nebo to zvládne sám a pak zase spadne... Ani toho moc nenamluví. Jenom hrozně trpý. Možná, kdybych byl křesťan, tak ocením hluboké poselství filmu, ale takhle, to byla prostě jen dvouhodinová nuda s hezkými obrázky. ()

Elementál

Syrové a naturalistické, možná až zbytečně. Gibson nám ukazuje Ježíše jako jediného správného, téměř až idealizovaného muže, který celý film jen trpí nejhoršími možnými způsoby. V první půli filmu, kdy se řeší "co s Ježíšem" (pilát, Herodes), sekvence s Jidášem a Petrem, ďábel aj. je skutečně na co se dívat - ať už po stránce vizuální, charakterové či atmosferické. Naproti tomu část druhá je pak pouze o Kristově utrpení, které věřím bylo neskutečné, ale proč by se na to měl někdo hodinu dívat...? Nu...mám smíšené pocity, ale když za nic jiného, tak za malé satanášky ty 3* dám. ()

gjjm

Prázdný film je to jen pro ty, kdo postrádají základní znalosti novozákonních příběhů - a jejich neznalost je, křesťanství nekřesťanství, analfabetismus. A prázdný se zdá proto, že příběhu tam opravdu moc není. tak nějak se předpokládá, že ho divák bude znát. Ukazuje z něj jen brutální obrazy a představy. On ten film není ani brutální - je jen realistický. Popravy jsou brutální vždycky a bičování taky. Vizuální dokonalost, skvělou atmosféru a úžasné herecké výkony tomu není možné upřít. Skvělý film. Mimochodem, nápad, natočit film v původních jazycích, je úžasný (i když latinsky se v tehdejším Izraeli nemluvilo). ()

asirtes

Jednoduchšie by asi bolo, keby Mel vyhľadal erudovaného psychologa, poriešil si tie veci uňho na pohovke a neotravoval s podobnými filmami. Ak niekto Passion porovnáva so Scorseseho excelentným Pokušením takmu odporúčam sadnúť si na pohovku rovno vedľa Mela. ()

Master19

Vizuální zpracování je výborné. Jsem ateista a ani jednou jsem nepocítil tlak na diváka, aby se dal na víru, proto filmové zpracování posledních kroků Ježíšových hodnotím veskrze velice kladně. U zatloukání hřebů mě skutečně zamrazilo... ()

Moogwi

Umučení Krista, jak příznačný název pro tento film, který bych ale přejmenoval na Umučení diváka.. z celého filmu se mi vybavuje pouze plejáda záběrů kde mučí Krista, která z dvouhodinového filmu trvá snad hodinu a půl. Tady se Mel Gibson pořádně vyřádil, a i když je naprosto úchvatná, je bohužel až moc dlouhá. Tak dlouhá, že už ke konci dost nudí. A protože neplatí pravidlo čím víc krve tím víc hvězdiček, může být toto dílo rádo aspoň za ty 3 hvězdy (btw uvažoval jsem o dvouch). Když už, tak se spíš mrkněte na Poslední pokušení Krista, které má aspoň nějakou tu hlavu a patu, a hlavně smysluplný děj. ()

Brandon

Ze zvláštním pocitem jsem sledoval příběh, který je zcela zásadní pro více jak třetinu lidské populace. Nemá-li to být jen další z mnoha brutálních krváků, je dobré mít alespoň minimální ponětí o Knize knih. Film tím dostává úplně jiný rozměr. Mel zanechal opravdu silný dojem a zasloužil si mé uznání. ()

sochy.zirafka

Vizuálně opravdu skvělé, ale pořád mám dojem, že Gibson je vážně úchyl. Stručně řečeno - bezdůvodná brutalita. Takže průměr odpad/špička a myji si ruce. ()

Kicune

Umučení, utrpení a ukřižovaní Krista. Nadměrná explicita všech tří U až přehnaně ukazuje nadlidskost hlavního protagonisty. Bibličnost či mystičnost doplňují drobné zázraky, postava ďábla a až násilné přijetí Krista původně nevěřícími. Jinak kromě divákova utrpení sledování umučení zde není žádný zásadní zvrat. Říkám si, jak by to vypadalo, kdyby se vynechaly nadpřirozené prvky a vyprávěl by se pouze příběh neprávem popraveného člověka, který hlásal lásku k bližním? ()

zdenny

Když Římané pověsili Ježíše na kříž, má v té době šestnáctiletá dcera se hořce rozplakala a tím to pro ni skončilo. Už neměla sílu dívat se dál. Je totiž hodně citově a nábožensky založená (to má po mně). Chci tím říct, že smrt Ježíše Krista, jeho obětování se pro celé lidstvo, by měli lidé brát velice vážně. Měli by se nad tím pozastavit a zamyslet. Mel Gibson šel tak daleko, že chtěl v lidech tyto nálady a emoce vyvolat díky silnému explicitně-expresivnímu vyjádření. Že pokud lidé nechtějí naslouchat, pokud Ježíš mluví, snad budou naslouchat, pokud trpí. V dějinách kinematografie byste podobný počin hledali jen velmi těžce. ()

Brain-D

Po mnou viděným "Posledním pokušením Krista" od Scorseseho je tu omamné podání od Mela Gibsona o 16.let později. Gibson nešetřil krví a realističností. Pohled na (velmi bolestivé) utrpení Ježíše opravdu bolí a je to hlavní stať filmu. Ale lze si všimnou i různých znamení či odkazů na určité náboženské události či znamení, což krásně podtrhuje danou konkrétní událost. ()

Dakken

Na základnej škole som chodil na náboženstvo. Nie z vlastnej vôle, ale preto, lebo maminka povedala😀Naša pani katechétka mala veľmi zvláštne spôsoby výuky. Jednou z jej metód bolo nútiť 10 ročné deti pozerať Umučenie Krista. Dopĺňala to krásnym motivačným rečnením o tom, ako nás posadne diabol a čo všetko to obnáša. Na ďalšiu hodinu priniesla zapálenú sviečku a mali sme nad ňou držať dlane. Vraj aby sme vedeli, aký je to pocit horieť v pekle. Veľmi milá, až by som povedal fanatická osôbka😉Pamätám si to komando nasratých mamičiek, ktoré sa zišlo na druhý deň v jej kabinete. Všetci sme minimálne 3 týždne spávali s rodičmi. V tom období som zažíval najväčší strach v mojom živote, zle sa na to spomína. Na šťastie som z toho vyrástol a uvedomil si časom, že ma slečna zocelila. Hovorila nám o tom, ako budeme ovládať všetky cudzie jazyky, ale nebudeme vedieť ovládať svoje telo. Ako nás satan bude hádzať o steny, prídeme o naše rodiny. To s deťmi zamáva. Pred týmto snímkom mám teda neskutočný rešpekt. Trauma z detstva je veľmi silná a veľmi sa filmu vyhýbam. Videl som ho iba raz. Chcel by som nabrať,  odvahu, pozrieť si ho a  ohodnotiť ho objektívnejšie. Videl som ho dávno ale verte mi, niektoré scény mám hlboko zaryté v mysli a na to už nezabudnem. Preto hodnotím tak, ako hodnotím. Na záver by som chcel pozdraviť pani katechétku, ktorej meno si na šťastie už ani nepamätám a jej metódy ktorými nám chcela ukázať cestu viery, ale malo to opačný efekt. Amen😊 ()

J.Lajner

Název dokonale vystihuje podstatu samotného filmu. Z celkové stopáže okolo sto třiceti minut, si jich explicitně zobrazené mučení hlavního protagonisty, zabírá dobrých sto. Alespoň mi to tak v záplavě té nekonečné brutality připadalo. U několika vedlejších postav jsem cítil promarněný potenciál pramenící především z faktu, že jim nebyl dán dostatečný prostor. Na druhou stranu chápu, že primárním záměrem Mela Gibsona bylo zachytit dramatickou část ze života člověka, který zemřel za naše hříchy. Této myšlence podřídil režisér naprosto vše. Umučení Krista je film o jednom konkrétním nápadu, roztaženým do více než dvouhodinové stopáže. Musím přiznat, že ke konci už mi účinky otupujícího násilí trochu bránily udržet empatii ke Kristovým utrpením. Spíše jsem se cítil být zneužíván filmařem, který mě s pomocí vizuálního terorismu trestá za mé vlastní hříchy. Buď jak buď. Tehdejší zážitek v kině nepopsatelný. I přes vysokou řemeslnou stránku, dobré obsazení a prvotřídní dobovou atmosféru, je Umučení Krista filmem, jež bude diváckou obec rozdělovat. Tak tomu bylo, je a bude. ()

Spock

Tomuto filmu říkám ne! Pokus o natočení extrémně realistického filmu, který sleduje poslední okamžiky života Ježíše Krista se očividně nezdařil. Místo akcentování duchovní roviny a propracování některých klíčových okamžiků, jakými je například diskuze mezi Pilátem a Kristem před tím, něž jej odevzdá k exekuci, se mi dostalo hlavně pohledu na spoustu utrpení a krve. Jen tak pro zajímavost toto setkání je častým místem, nad nímž se pozastavuje ve svých knihách mnoho skvělých spisovatelů, pro inspiraci některé uvádím, rozhodně stojí za přečtení, Čingiz Ajtmatov – Popraviště, Jack London – Tulák po hvězdách a nebo např. Michail Bulgakov – Mistr a Markétka. Duchovní obsah filmu se jaksi odsunul do pozadí, okamžiky kdy Kristus promlouvá jsou pro mě nepřesvědčivé, bez hloubky. Nevím jestli bylo cílem autorů vzbudit v divácích nějaké emoce nebo ne, já bych to viděl spíše na snahu diváka šokovat zobrazovaným naturalismem, ale více slov a méně krve by neuškodilo. Je ovšem otázkou zda by se pak z filmu stal takový „kontroverzní trhák“ pro masy a ne spíše okrajová záležitost pro pár „odvážlivců“. ()

-ELFKA-

Príbeh Krista pozná každý. Už ho aj sfilmoval skoro každý. A keď to chce natočiť niekto znova tak to musí poňať netradične, inak by to už nikoho nezaujímalo. V prípade Gibsona to znamená spraviť z toho krvák, ktorý prevracia žalúdky. Ja uznávam všetky vizuálne kvality tohto filmu, ale výsledný dojem je strašný. Myslím si, že Ježišov príbeh je zaujímavy aj bez toho aby som videla ako mu bič vytrháva mäso.. A to niesom katolik! Film, ktorý bol účelovo natočený aby vzbudil rozruch. To pre mňa nie je umenie.. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)