Vynikajuco natoceny pribeh unosu a zajatia danskeho fotografa Daniela v Syrii. Do filmov s touto tematikou pravidelne vkladam velke nadeje, ktore sa nie vzdy naplnia. Toto ale ocakavania mozno aj predcilo. Velmi citlivo spracovane otazky suvisiace s teroristickymi hrozbami, dilemy (ne)vyjednavania s teroristami a osobne dramy clenov jednej obycajnej danskej rodiny. Skvele herecke vykony a posobiva kamera robia tento film dramatickym, faktografickym aj dojimavym. Paradna postava vyjednavaca Arthura. Cistych 5 hviezd.(5.2.2020)

“S teroristy nevyjednáváme.” Co zní racionálně v globálním a obecném měřítku je ale jen těžké přijmout, když je v sázce život milované osoby. Danielův příběh je tak ilustrací velice obtížné ambivalence tohoto postoje. Chladně logický přístup za účelem zachování většího dobra stojí v kontrastu s osobní touhou přežít, popř. vidět znovu své milované. Danielova touha zachytit život obyčejných lidí chycených uprostřed války stojí v kontrastu s určitou nezodpovědností jeho počínání. Jeho počáteční nechuť žít obyčejný, stereotypní západní život stojí v kontrastu s nelidským mučením fanatiky na Dávném východě a osudem některých spoluvězňů, kteří příležitost vrátit se do blaha stereotypu nedostali. Danielův příběh je ve filmu zpracován obrovsky silně, ne ale pateticky. I proto tolik rezonuje ještě několik dní i týdnů po zhlédnutí.(7.2.2020)

• Esben Smed

• - Název filmu je odkazem na úryvek z deníku Danielovy matky. Během jeho zajetí se uklidňovala pohledem na noční oblohu a vědomím, že její syn se kdesi nachází pod stejným nebem, jako ona. Během těchto úvah si zapsala myšlenku „Doufám, že vidíš měsíc, Danieli.“ (M.u.t.t.t.y)

• - „Co mě na tom celém příběhu nejvíce fascinovalo, bylo to, jak oba – Daniel i James – necítili vůbec žádnou zášť vůči svým věznitelům“, říká režisér Oplev. „To bylo hlavním motivem, který jsem chtěl ve filmu zdůraznit. Nenávist je dnes příliš všudypřítomná.“ (M.u.t.t.t.y)

• - Esbena Smeda v hlavní roli fascinoval především fakt, že Daniel do Sýrie nejel se záměrem dokumentovat válku. Zajímalo ho pouze, jak žijí obyčejní lidé. Chtěl poznat jejich příběhy. „V průběhu natáčení jsme byli s Danielem ve velmi úzkém kontaktu – přece jen, když máte hrát někoho, kdo je ještě na živu, máte celkem velké obavy, jestli ho zahrajete věrně.“ (M.u.t.t.t.y)