Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

funkyshit

Parádní historicko životopisný biák plně v duchu (a řekl bych i jako pocta) Formanových klasik Amadeus, Goya's Ghosts a Valmont. ()

r007

Vojta Dyk ve své určitě nejtěžší roli. Nevím nakolik se film drží historie, ale  je velmi působivý. Trochu mi vadil stereotyp v první polovině , ale vynahradila to druhá polovina, která byla velmi emotivní . Uvědomila jsem si, že slavní lidi to mají těžké odnepaměti ( Ježíš ? ) Ne všichni si dokážou zachovat zdravý rozum a neztratit tvář. Kolik slavných zpěváků holdovalo drogám ...Je to víc jak 200 let a popravdě se toho moc nezměnilo, když vezmu v potaz přízeň publika, intriky rivalů nebo  sebezničující práce. Myslím , že Mysliveček měl dost velkou smůlu v tom, že byl současníkem Mozarta. Kdyby se narodil v jiné době, byl by určitě  slavnější. ()

yourhead

Začátek je ukrutně nudný. Film dostává šťávu až při vstupu rezignované sopranistky na pódium. A vlastně je to sama hudba co celý film drží nad vodou. Vojta Dyk nasazuje charisma až spolu se škraboškou. Ale i tak je to slušný film. ()

hony23

Chápu, že tak významná osobnost, jako byl Josef Mysliveček, si zaslouží filmové zpracování svého života. Jenomže úmorná 2 a půl hodinová délka nepřinesla zrovna záživnou podívanou, Mysliveček po celý film buď píše operní árie, nebo klátí italské paničky, aby si nakonec uhnal syfla. Filmařsky se tomu asi nic vytknout nedá, je to prostě dobře natočená nuda v pěkných dobových kostýmech a kulisách. ()

cinemafil

To není pokus o Amadeus II.  I Když setkání s mladým géniem se koná. Je to o tom, že přes nesporné nadání je člověk jen člověk se všemi slabostmi a ty jsou příčinou následků, které ho  převálcují, zlomí a zničí . Profesně i lidsky. Troufnout si na takový film to  chce pořádnou odvahu. Smekám pane Václave.  Výběr do titulní role je  trefa do černého. Dyk to zvládl na Oscara. A nedostal ani Lva!  Tak už to chodí. Seš zpěvák, tak nechoď pro ceny k Akademii. To už mystický Arvéd  Kern, ten se ani nemusel tolik snažit. Tom Hulce  Amadeus to nebyl. Film nemá chybu a je nespornou kometou českého filmového nebe 2022! A že tam těch hvězdiček bylo... 4* ()

kokofek

Asi není možné zjistit zpětně detaily života člověka, který žil v 18. století. Většinou jsou známa jen některá fakta. A faktem je,že Josef Mysliveček uspěl se svou tvorbou ve světě,který nebyl jeho domovem. Beru tento film jako poctu tomuto umělci. A dle mého názoru zdařilou. ()

rigby

Formanův Amadeus je nepřekonatelný, ale ni tento v podstatě italský film není vůbec špatný. Samozřejmě se nejedná o tak dramatické ztvárnění, ale příběh dokáže diváka upoutat. Nicméně hlavní roli zde má hudba a kostýmy. Velmi slušně zpracovaný životopis. ()

fafejt001

ASI takhle.  Mělo to našlápnuto na výborný film, leč to tam nedošlo.   Úvodní scéna- skvělé, myslím ten zpěv.  Fakticky bravisimo.  Scéna  s Mozartem  - zajímavá až VELMI dobrá.  Dále scénka s tím nočníkem  - celkem humus a scéna s Rodenem,  jak lízal tu paní pod sukní - tak nějak nezvyklá.  Jinak ten vztah s tou baronkou, jak pak přešel v listovni úroveň- zajímavá až lehce romantická.  Setkání s bratrem - krátké, mohli to nějak rozvinout, alespoň o fous.  Jinak ti chlapi byli dosti zjevy.  Takoví nevzhledni a žárlivý baron  , tak nějak šílený.  Když jeho žena drtila ten náhrdelník v tom hmoždíři- tušil jsem co bude dál.  DRSNÉ . Ta mi byla fakt sympatická.  SHRNUTO-   film není špatný, ale přesto jsem byl lehce zklamán.  Je ovšem  dosti možné,  že   časem , se můj názor , na toto dílo změni.  Zatím slibné *** . ()

Kozlowski8

Divák, který je nadšeným příznivcem opery a vážné hudby, si možná užije dlouhé sekvence operních árií, ale ten, kdo čeká zajímavý životopisný příběh, bude asi spíše zklamán - jako já. Pro mne to bylo nezajímavé, nudné a dlouhé pokoukání s několika málo zajímavými pasážemi (setkání Myslivečka s mladým Mozartem). Nejvíce jsem si ve filmu užíval skvělý herecký výkon Vojtěcha Dyka a vyvedené masky. I snímky ze života významných lidí z prostředí a odvětví, které mi není blízké, mne můžou zaujmout a zaujaly (Amadeus, Frida...), ale tento se k nim bohužel nezařadí. 45 %. ()

Scaevola

Velkolepé ve své formě, výpravě, kostýmech a ve zpodobnění dobové atmosféry, nicméně nezáživné a ploché, co se týče děje a hlavního hrdiny. Ne že bych V. Dykovi nevěřil, dokonce mne přesvědčil i během dirigování a komponování, ale přímočarý vzestup lemovaný mnoha veskrze kariéristickými vztahy mě neupoutal. Kde je barokní košatost, nebo alespoň klasicistní cílevědomost? Jinými slovy jsem rád, že se do toho česko-italská produkce pustila a jen více takových děl, ale s duší, prosím. A proč že se J. Mysliveček vydal mezi všechny ty hysterické Italky, to prostě nepochopím. ()

Igy007

Nezemru já od práce, nezahynu bídou ... Svým způsobem lepší než Amadeus. Dykův neokázalý Josef se mi líbí víc než Hulceův parodický Wolfgang. Po uherském století vznikl skvělý historický hudební film. Jsem milovníkem filmů jako Farinelli nebo Le Roi danse, čili Il Boemo přesně zapadá do mého vkusu. Pochvala Václavovi za obsazení Philippa Jaroussky, byla by škoda nevyužít jeho účasti na filmu z čistě kastrátní doby. Ještě tam mohl být třeba úžasný Orlinski, který nejen disponuje nadpozemským hlasem, ale i vzhledem antické sochy. Pane režisére, točte i nadále filmy o něčem a o někom, na ty své obligátní rozplizlé pokusy o psychologické sondy se už vybodněte, to je nuda, že by si člověk hodil mašli nebo ze zoufalství přepnul na Dietla. ()

EddieIron

S veškerou úctou, v kdejakém pornofilmu dostane divák totéž, jen tam bude víc děje. Tohle je fakt nablýskaná bída v čele s nehercem Dykem. /A tvůrci historického filmu by měli vědět, že Mozart se čte Mocart.../ ()

veverysiak

Klasickú hudbu dáko nemusím, preto mi dlhé notové pasáže dosť kazili celkový dojem, keďže sa chlapi popri tom zamerali na bujarejšiu rovinu života hlavného hrdinu, je síce ich výber, ale veľa vody v tomto šerblíku nenamútili, oveľa viac by sa pýtalo detailnejšie rozobrať nezhýralú časť žitia nášho slávneho Pepu, predsa len bradaviek, chlpov a kopulovania si viem užiť na iných kanáloch, ale to je len môj nepodstatný názor, ešte som bol prekvapený z mdlého výkonu Dyka, voľakde som čítal, že je to dáka jasavá hviezda českej kinosféry, predtým som nemal tú česť a tu ma teda totálne sklamal, takže 35%. ()

zigy

Blbá režie, blbé operní songy. Zbyl je chabý pokus o připomenutí legendy hudby 18. století, která měla těžký úděl, který mu kompenzovalo pár erotických zážitků. ()

Kaleidoskop

"Rozmohl se nám tady takový nešvar." chtělo by se mi v až říci v duchu jedné klasiky, když uvažuji nad českou kinematografií posledních let. Lépe řečeno, když se rozhlížím po dílech, které získávají České lvy anebo je dokonce posíláme na Oscary. Totiž, od nějakého roku 2005, kdy byl za česko na Oscary vyslán Švankmajerův snímek Šílení, tam s železnou pravidelností posíláme velká, výpravná a pompézní dramata (ano jsou tam i světlejší vyjímky), která se věnují tématům z naší, ať už komunistické, anebo válečné minulosti. A já se nemohu nezeptat: Který z těchto filmů kdy toho Oscara dostal? A když se podíváme na výsledky, Oscarů jak často podobné filmy z jiných zemí nějakou cenu získají?O to větší záhadou pro mě je, že tyto filmy u nás stále vznikají, a Státní fond kinematografie je tak štědře podporuje. A ještě více mě to udiví, když se do takového projektu pustí někdo jako Petr Václav. Člověk, který se vždycky věnoval osobitému (skromnému) pojetí sociálního dramatu, se najednou pustil do více než dvouhodinového velkolepého románu, o životě polozapomenutého českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka. A já nemohu bohužel napsat, že by to byl nějak extra povedený debut, na poli historického dramatu. Po dokoukání jsem měl pocit, že si režisér ukousl moc velké sousto, které nedokázal rozumně zpracovat, protože film nekomponuje tak, jak se tyto filmy většinou staví (tedy na kontrastu hlavní postavy s jinou vedlejší postavou), ale vybírá si divácky méně příhodnou variantu. Film, než aby tedy srozumitelně představoval Myslivečka přes jinou postavu, je spíše jakýmsi sledem událostí z jeho života, jejichž jedinou spojkou je on sám a které ve výsledku nedávají žádny větší smysl. Příběh tak nakousne mnoho témat, otevře mnoho dějových linií, z nichž ale velkou spoustu nedokončí a odpovědi na otázky nám nedá (Z mého pohledu mohlo být třeba velmi zajímavým motivem setkání Mozarta a Myslivečka, ovšem toho se dočkáme jen v malé krátké scéně a to tak rychle, že to ani nestihne ovlivnit další děj). A já neříkám, že každý film musí být divácky vdečný. Ale, mohl by být alespoň srozumitelný.Musíme si přiznat, že natočit v této zemi, která se může pyšnit Formanem a jeho Amadeem, další historický film o hudební skladateli není snadný úkol. A já jsem měl po zhlédnutí pocit, že Petr Václav se zoufale snažil udělat tento film jinak, neopakovat se, nenapodobovat, prostě chtěl být svůj a originální. To jak se s tím popasoval, ale podle mého názoru spíš ukazuje, že si nebyl příliš jistý jak na to a co s tím má vlastné udělat. A tak mi na konci stejně zbyde otázka: Proč by tento film měl vůbec vzniknout? Ocení ho na Oscarech? Pravděpodobně ne. Ocení ho Cannes? Jen těžko. Bude svým stylem tolik přínosný pro českou kinematografii? Ovlivní desítky dalších generací? A řekne nám o Myslivečkovi nějaké převratné informace? Nejspíš ne. Jediný kdo z něj bude mít dobrý pocit je ČFTA, Petr Václav a možná dalších pár lidí. Bohužel já mezi ně nepatřím... ()

Rikku

Promarněná příležitost, a velká. Chybí tomu rozmáchlejší způsoby vyprávění, film je neskutečně opatrný a uzavřený do sebe, působí jako komorní sociální sonda do života jednoho zapomenutého skladatele, do života, který se ve filmu zdá jako neskutečně smutný a plochý. Vážně takový byl? ...Holt pan řežisér Forman byl jen jeden. K čemu to je, že se v titulcích dočtete, že se film skutečně natáčel v Itálii, když kamera v 95% filmu zabírá herce od ramen výš a nablízko, takže nevidíte ani (bezpochyby nákladné) kostýmy, ani prostředí, a přitom si o to film natočený v Itálii říká. Nebylo dost peněz? Scény z jednotlivých hudebních čísel jsou opět snímány na detail, jen málokdy je vidět širší záběr na scénu a ani jednou není vidět do hlediště, jak na Myslivečkovu hudbu reagují posluchači. Chybí davové scény, které by vykřesaly atmosféru. Vše se odehrává uvnitř. Byl to záměr? Klobouk dolů před italštinou pana Dyka, ale jelikož je celý film neuvěřitelně mdlý a bez jakéhokoli dramatického spádu, stačil mu k uhrání své postavy v podstatě jeden zúčastněný výraz po celou délku stopáže. ...V letošní oscarové konkurenci kandidátů na zahraniční film nemá bohužel šanci. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky