Snímek je adaptací stejnojmenného autobiografického románu Franka McCourtha, v němž vzpomíná na své nelehké dětství, které strávil v chudinské čtvrti irského města Limerick. Vydání románu provázel v USA menší skandál, neboť autorova rodina se od něj distancovala a zpochybňovala pravdivost vzpomínek F. McCourtha. Film samotný poměrně věrně kopíruje dějovou linii knihy, avšak místy vyznívá poněkud chladněji. Děj se převážně odehrává v Limericku, kde Frank vyrůstá se svou matkou Andělou a otcem Malachym, jenž svým sklonem k alkoholismu ožebračuje celou rodinu. Frank ztratí hned několik sourozenců ze své početné rodiny a jediné východisko postupně spatřuje v odchodu do Ameriky. Matka Anděla trpně snáší osud a pro své potomky je ochotná udělat téměř cokoliv, co by bylo v jejich silách. Snímek zaujme svým naturalistickým zachycením dobového života v chudém a deštivém Limericku. Film získal cenu diváků na 35. MFF v Karlových Varech 2000. (oficiální text distributora)

s_c_o_r_p

Rodící se a umírající děti, déšť, špína, hlad, neschopný a nezodpovědný otec, nemoc .... To všechno bylo v tehdejší době něčím běžným a to všechno mohlo být divákovi předhozeno za mnohem kratší dobu a "zábavněji". Já osobně jsem se u Andělina popela hodně nudila. Emočně totálně vypla - což je u filmu s tímto tématem hodně špatné a jediné, co mě napadalo ať už ten jejich otec konečně odjede nebo pojde a děj se trošku pohne. Ať něčím překvapí a hlavně! už žádné novorozené děti. Knihu jsem zatím nečetla a čas si na ni ráda udělám. Věřím, že bude daleko lepší a emočně přístupnější než film. ()

LuNaj

Parádní drama po jehož shlédnutí si snad spousta z vás uvědomí, že mnohdy si stěžuje na úplné prkotiny. Začínám být lehce patetický, ale snímek mě opravdu dostal. ()

DaleCoper

Příběh z doby kdy bylo Irsko ještě velmi chudá země a naopak bohatá Amerika byla vysněný cíl. Hlavní hrdina (autor předlohy) musel být hodně silná osobnost když v takové rodinné konstelaci našel vlastní cestu ke štěstí. Možná mohl být víc propracován vztah s matkou. ()

SAINTS

Režiser Parker siahol po autobiografickom romane Franka McCourta .Spisovatel sa v nom vracia do detstva v chudobnej štvrti Limerick kde jeho rodina živory a vela krat nema ani čo do ust. ()

mac000

Dojemný, ale zcela nesentimentální, dramatický, ale přesto pohladí na duši. Režisér a spoluscénárista Alan Parker natočil vekmi citlivý přepis "autobiografického vyznání" Franka McCourta- vyprávění o nepředstavitelné bídě života prostých lidí v Irsku 30. let minulého století. ()

Seuata

Životní příběh, který je chvílemi vážně depresivní. Matka co udělá pro děti vše (někdy až moc) a otec, co miluje jen alkohol. Příběh ukazuje, že i lidé, kteří nemají nic, mohou být nakonec někým... stačí chtít a bojovat. Toto se mi na filmu velice líbilo. Na duhou stranu byl příběh místy zdlouhavý. ()

SB

Film měl dobrý spád a zajímavou atmosféru, nenudil sem se, za pozornost stál určitě např. představitel nejmladšího Franka, ale na škodu byla v mnoha okamžicích až okatá vypočítavost, která dělala z diváka tak trochu blbce, takže to na víc hvězd nebude. ()

TotalFilm

Alan Parker si vysloužil pověst v dobrém slova smyslu univerzálního režiséra: diváci jeho filmy milují a kritici k nim většinou nemají zásadních připomínek - vždyť ten člověk udělal na chvíli herečku i z Madonny. Když k tomu přidáme sentimentální náklonnost, kterou obyvatelé české kotliny odjakživa chovají k Irům, má u nás Andělin popel velmi příznivé vyhlídky. Přes všechny tragédie totiž příběh přináší spoustu nám velmi blízkého ironického humoru, s nímž se dospělý Frank ohlíží za svým bídným dětstvím. Rekapituluje bez lítosti a smutné události vyvažuje nezlomnou živelností a vtipem, jež se režisérovi i jeho hercům podařilo přenést do filmu. V zemi svého vzniku vyvolaly přípravy adaptace knihy Franka McCourta nespokojené brblání, že prý vyprávěcí styl románu je nefilmový a na plátno nepřevoditelný. Pokud tomu tak opravdu je, pak z toho Parker báječně vybruslil. My si s tím hlavu lámat nemusíme a bez znalosti předlohy si můžeme užít ukázku výborného řemesla, kdy jednotlivé části filmového soukolí vrní jako spolehlivý hodinový strojek. Hlavní devizou snímku jsou určitě herecké výkony. Všichni tři představitelé Franka jsou nejen okouzlující, ale i mrazivě přesvědčiví. Robert Carlyle se kvůli roli tatínka vrátil z Ameriky - chvála za to svatému Patrikovi! Irský piják a fanfarón, který i do cementárny chodíš kravatou, mu svědčí mnohem lépe než psychopati, které naposled předváděl v Hollywoodu. Ve společných scénách s Emily Watson to mezi nimi nádherně jiskří jako ve staré rozvodné skříni. A k tomu ti strýčkové a tetičky v epizodních rolích... Tahle dickensovská bída není ani trochu unylá. Ale poté, co se Carlyle z plátna ztratí, přijde Emily Watson o svého nejvýraznějšího protihráče. Film začíná ztrácet výdrž, asi také strachem z tlačící stopáže - vypadá to, že většina materiálu o Frankovi nakonec skončila ve střižně a jeho úsek zůstal epizodní. Snímek je prostě nejsilnější tam, kde je více příběhem celé rodiny McCourtů než samotného Franka nebo jeho matky Anděly. ()

Manas50

Zajímavý film který mě hned vtáhl do děje díky svě temné depresivní atmosféře starého Irska, svůj podíl na tom mají také výborní herci, hlavně Robert Carlyle, který mi tam pak chvíli scházel, když odešel z dění. Hudba Johna Williamse je také vynikajcí a nominace na Oscara je zasloužena. Jediné co mi ve filmu chybělo, byly emoce, na to kolik postav zemře. 80% ()

PTuranyi

Veľmi dobrá sociálna dráma zobrazujúca osudy jednej írskej rodiny, ktoré v mnohom pripomínajú Čenkovej deti. Život z ruky do úst, nezamestnaný otec, množstvo súrodencov, prísna katolícka škola sú každodennou realitou. Príbeh ako sa vymaniť z tejto biedy nemá síce happyend, ale aj únik do Ameriky je v tomto prípade víťazstvom. Vynikajúca produkcia a herecké výkony robia tento príbeh hmatateľným a uveriteľným. 75% ()

Svadbos

Kompetentná, ale neinšpirujúca adaptácia Pulitzerovou cenou ocenených memoárov Franka McCourtha. Film má správny náhľad a cit, ale chýba mu rezonancia a humor. ()

Agnostik

Posmutněle osudové Irské drama,jedné rodiny topící se na pokraji bídy,z kulisami této melancholické země.Hezký příběh který se prodere až do morku kostí,svojí upřímností. ()

skok01

Film má velmi dobrou režii, scénář, výpravu, herečku v hlavní ženské roli (Emily Watson) a herce v jedné z hlavních mužských rolí ztvárňujícího Franka McCourtha. Než jsem shlédnul tento film, přečetl jsem si v obsahu o tomto filmu, že naturalisticky zachycuje dobový život. Po zhlédnutí tohoto filmu musím dát zapravdu oficiálnímu textu distributora. Tato charakteristika je skutečně prolnuta v celém filmu, ať už v detailním popisu životního prostředí (chudinská čtvrť), ve kterém Frank McCourth vyrůstá, postupné úmrtí mladších sourozenců, které je až mrazivě věrohodně podáno, trpné snášení všeho co se děje matkou Andělou, excesy otce rodiny Malachyho a jeho sklony k pití. Film je skutečně v pravém slova smyslu naturalistický v každém svém detailu. (edice: filmx) ()

kodwin

Úplně radostný film to tedy není, ale takový byl (zřejmě) tehdy život. Hodně náboženství, hodně umírání a málo práce. Vykreslené prostředí starého Irska na mě působí dokonale. Film má náboj, jen občas nedrží úplně pohromadě. Alan Parker ale opět dokázal, že točí dobré filmy, v nichž (téměř) není místo na nudu, přestože stopáž je dlouhá. Navíc na Emily Watson je spolehnutí. ()

Rathe

Film, který zobrazuje těžký život v těžké době chudé rodinky. Hlavně teda mladého chlapce, kterého zklamou oba rodiče. Otec alkoholik a matka kurva. Ale prostředí irských dělníků bylo výborně ztvárněné. Herecké výkony se mi moc líbily a já byl s celým filmem velmi spokojený. ()