Oběť

• Velká Británie The Victim

Epizody(4)

Samotný zločin je pouhý začátek... Čtyřdílnou minisérii z produkce britské BBC vytvořil a napsal Rob Williams, ostřílený televizní scenárista a producent, jehož jméno nalezneme například mezi tvůrci úspěšných seriálů Muž z vysokého zámku (2015) či Inspektor Banks (2010). Hrdinkou série, jejíž děj se odehrává v současném Edinburghu, je dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra Anna Deanová, na jejímž zdánlivě obyčejném životě leží temný stín. Před patnácti lety jejího devítiletého syna Liama zavraždil nezletilý vrah. Pachatel byl vzhledem ke svému věku odsouzen ke krátkému trestu a po propuštění získal novou identitu, která byla před veřejností utajena. Nyní byl však v nedalekém Port Glasgow napaden osmadvacetiletý Craig Myers, řidič autobusu a otec šestileté dcerky. Na internetu se totiž objevila zpráva, že právě on je ve skutečnosti Liamův vrah. Policie ze zveřejnění zprávy obviňuje Annu a kauza míří k soudu. Otázka zní, zda je v podobném případu vůbec možné nalézt spravedlnost v soudní síni. Výborně napsaná série kromě napínavého soudního dramatu nabízí řadu dilemat, ať už jde o otázku oběti, viny, trestu či odpuštění. V hlavní roli podává životní výkon Kelly Macdonaldová (před kamerou debutovala coby devatenáctiletá v roce 1996 v kultovním snímku Dannyho Boyla Trainspotting), která byla za svůj výkon oceněna skotskou cenou BAFTA. (Česká televize)

hony23

Před soudem stane žena, která vystavila veřejnému lynči vraha svého dítěte tím, že odhalila jeho údajně novou totožnost. 4 dílná minisérie přináší brilantně vystavěný příběh, ve kterém od počátku není zřejmé, kdo je viník a kdo oběť. Přetřásá se téma viny a trestu, a také otázka, kam lze zajít při braní spravedlnosti do vlastních rukou ve chvíli, když selže ta soudní. Jedinou výtkou je pomalé tempo příběhu, kdyby se ty 4 díly sestříhaly do celovečerního filmu, byla by to strhující podívaná. ()

rinnovka

Dlouho jsem neviděla nic tak strhujícího. Herecké výkony, atmosféra, napětí... Závěr nepopsatelný, musíte vidět! Dala jsem to na jeden zátah, jinak to snad ani nejde. ()

JB001

Dostal jsem se k tomu k tomu víceméně náhodou, když mi to doporučila jedna známá. Shodou okolností jsem to viděl celé na Velký pátek. Tématicky jsem si nemohl vybrat lepší den. Emočně neskutečně silný příběh, jehož filmové zpracování nemá chybu. Už dlouho jsem neviděl tak skvělý seriál. Naposledy to byl Homeland, ale nelze srovnávat hrušky s jabkama, protože třeba ty české Kukačky taky nebyly vůbec špatné. Naopak. ()

rengers

Podle hodnocení, jsem od toho čekal trochu více, kdyby všechny díly byly tak dobré jako ten čtvrtý, tak bych to pochopil. Ze začátku seriálu mně napadlo, co všechno může způsobit na internetu neověřené informace, pomluvy a jak to muže způsobit neuvěřitelné škody lidem, kteří si to nezaslouží! Seriál se ale vyvíjí jiným směrem, příběh je zajímavý a poučný, rozhodně stojí za vzhlédnutí. Bohužel je zbytečně dlouhý a dvě třetiny jsem se díval hlavně ze zvědavosti. ()

NikiVai

Silná touha po pomstě, ať je motivovaná čímkoliv, dokáže pěkně ničit všechno kolem. Hodně povedená minisérie, ve které vše vygraduje v závěrečném díle, přesně jak to má být. Velmi silné téma, skvělé herecké výkony a spoustu podnětů k přemýšlení. Rozhodně doporučuji. ()

randalll

Seriál, jehož děj mě chytnul už od prvního dílu a dobrovolně přinutil k přemýšlení. Kdo je vlastně oběť ? Dle čeho poznáme kdy se stáváme obětí ? Na čem záleží ? Na úhlu pohledu ? Dnes jsme obětí a ráno se probudíme v kůži obviněného. Ano, to vše je možné. Výborný střih a výkony herců jen umocnily můj silný dojem. Navíc skvělá práce českého dabingu. Tento seriál budu mít v hlavě ještě velmi velmi dlouho ... ()

Ruda.neck

Skvělá britská minisérie na téma zločin a trest, pachatel a oběť, nenávist a odpuštění. A to jsem si říkal, že se na to dívat nebudu, že to bude nějaká ubrečená kravina. Ubrečené to bylo, to ano, ale bez slz se tento emočně silný příběh prostě neobejde. Kelly od Trainspottingu hodně dospěla, rodinné hodnoty a děti jsou pro ni vším. A také je schopna, pro jejich (domnělou) ochranu cokoli udělat. ()

milos.bradik

Kdyby to mělo tři díly a méně se tam mluvilo, tak by to bylo perfektní. První tři díly měly poměrně spád, ale ten čtvrtý se dost vlekl a už se tam jen mluvilo a mluvilo. Taky ten konec byl předvídatelný. ()

Swango

Inteligentne vystavaný thriller z prostredia škótskeho Edinburghu prináša neobvykle hlbokú sondu do psychológie postáv a otázok, ku ktorým je náročné zaujať jednoznačné stanovisko. Kombinácia nepredvídateľnosti a ťaživosti príbehu zaručuje údernosť minisérie. Vo svojich dovolím si tvrdiť životných rolách excelujú moja obľúbená Kelly Macdonald a celkom neznámy James Harkness. Hodnotenie: 95 % ()

Filumena

Toto skvěle obsazené drama lze po shlédnutí jen těžko rozdýchat. Hrozná událost na kterou nelze zapomenout a každý ji zpracovává jinak. Psychologická sonda do zraněných duší. Pokus napravit a vrátit do společnosti za cenu obav z recidivy. Kdo je tu ten který nejvíc trpí? ()